Αντοχή των Υλικών (2015-16)

Συντονιστής: University Editors

Re: Αντοχή των Υλικών (2015-16)

Δημοσίευσηαπό cn_nk » Τετ, 27 Ιαν 2016 5:53 pm

απ οσο ξερω εχουν προστεθει στρεψη και λυγισμος. τα αλλα ειναι ενεργειακες μεθοδοι (καστιλιανο και μοναδιαιου), λεπτοτοιχες, πυρηνας, αδρανης περιοχη, ουδετερη γραμμη, διατμηση λογω απλης καμψης, λοξη διατμηση και καμψη με αξονικη δύναμη. αυτα ειναι νομιζω (βασικα αυτα ειναι σιγουρα για το εξτρα δεν ειμαι σιγουρη)
Χαμογελάστε...το αύριο θα είναι χειρότερο... ;)
Άβαταρ μέλους
cn_nk Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Δευτ, 06 Ιαν 2014 5:22 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Αντοχή των Υλικών (2015-16)

Δημοσίευσηαπό psgi1214 » Τετ, 27 Ιαν 2016 7:08 pm

cn_nk έγραψε:απ οσο ξερω εχουν προστεθει στρεψη και λυγισμος. τα αλλα ειναι ενεργειακες μεθοδοι (καστιλιανο και μοναδιαιου), λεπτοτοιχες, πυρηνας, αδρανης περιοχη, ουδετερη γραμμη, διατμηση λογω απλης καμψης, λοξη διατμηση και καμψη με αξονικη δύναμη. αυτα ειναι νομιζω (βασικα αυτα ειναι σιγουρα για το εξτρα δεν ειμαι σιγουρη)

Η στρέψη από μόνη της είναι εκτός ύλης(έχει μεταφερθεί ένα εξάμηνο νωρίτερα στην Τεχν.Μηχανική 2),ενώ ο λυγισμός είναι μέσα.Επίσης μήπως εννοείς λοξή κάμψη αντί για λοξή διάτμηση;Κατά τα λοιπά ακριβώς αυτή είναι η ύλη.
psgi1214
 
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Πέμ, 28 Αύγ 2014 4:00 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Αντοχή των Υλικών (2015-16)

Δημοσίευσηαπό cn_nk » Τετ, 27 Ιαν 2016 7:20 pm

psgi1214 έγραψε:
cn_nk έγραψε:απ οσο ξερω εχουν προστεθει στρεψη και λυγισμος. τα αλλα ειναι ενεργειακες μεθοδοι (καστιλιανο και μοναδιαιου), λεπτοτοιχες, πυρηνας, αδρανης περιοχη, ουδετερη γραμμη, διατμηση λογω απλης καμψης, λοξη διατμηση και καμψη με αξονικη δύναμη. αυτα ειναι νομιζω (βασικα αυτα ειναι σιγουρα για το εξτρα δεν ειμαι σιγουρη)

Η στρέψη από μόνη της είναι εκτός ύλης(έχει μεταφερθεί ένα εξάμηνο νωρίτερα στην Τεχν.Μηχανική 2),ενώ ο λυγισμός είναι μέσα.Επίσης μήπως εννοείς λοξή κάμψη αντί για λοξή διάτμηση;Κατά τα λοιπά ακριβώς αυτή είναι η ύλη.


ναι σορρυ κεκτημενη ταχυτητα..λοξη καμψη..στρεψη σιγουρα ειναι εκτος?
Χαμογελάστε...το αύριο θα είναι χειρότερο... ;)
Άβαταρ μέλους
cn_nk Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Δευτ, 06 Ιαν 2014 5:22 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Αντοχή των Υλικών (2015-16)

Δημοσίευσηαπό psgi1214 » Τετ, 27 Ιαν 2016 11:03 pm

cn_nk έγραψε:
psgi1214 έγραψε:
cn_nk έγραψε:απ οσο ξερω εχουν προστεθει στρεψη και λυγισμος. τα αλλα ειναι ενεργειακες μεθοδοι (καστιλιανο και μοναδιαιου), λεπτοτοιχες, πυρηνας, αδρανης περιοχη, ουδετερη γραμμη, διατμηση λογω απλης καμψης, λοξη διατμηση και καμψη με αξονικη δύναμη. αυτα ειναι νομιζω (βασικα αυτα ειναι σιγουρα για το εξτρα δεν ειμαι σιγουρη)

Η στρέψη από μόνη της είναι εκτός ύλης(έχει μεταφερθεί ένα εξάμηνο νωρίτερα στην Τεχν.Μηχανική 2),ενώ ο λυγισμός είναι μέσα.Επίσης μήπως εννοείς λοξή κάμψη αντί για λοξή διάτμηση;Κατά τα λοιπά ακριβώς αυτή είναι η ύλη.


ναι σορρυ κεκτημενη ταχυτητα..λοξη καμψη..στρεψη σιγουρα ειναι εκτος?

Αν μπει ως συμπληρωματικό σε κάτι γιατί θεωρίται "γνωστό" από προηγούμενο εξάμηνο, από μόνο του όχι. Τα γράφω αυτά γιατί ο νέος καθηγητής στο μάθημα(Τσόπελας)όπως φάνηκε πέρσι με τη Μηχανική 2 βάζει ολίγον...δύσκολα όσο νά'ναι..
psgi1214
 
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Πέμ, 28 Αύγ 2014 4:00 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Αντοχή των Υλικών (2015-16)

Δημοσίευσηαπό TheMaster » Τετ, 27 Ιαν 2016 11:33 pm

Off topic:
Λιγα για τον τσοπελα ε !!
Spoiler: show
:D :D :lol:
"The funny thing about choosing sides is that you don't have to be all the way one one side or the other . It's okay to be feeling like 'this is the one I align a little bit more , ant it's not perfect,but at least there's stuff I can appreciate a little bit more on this side.'"
Άβαταρ μέλους
TheMaster
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Δευτ, 30 Δεκ 2013 2:56 am
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Αντοχή των Υλικών (2015-16)

Δημοσίευσηαπό anddranas » Πέμ, 28 Ιαν 2016 7:23 pm

καλησπέρα παιδιά, ήθελα να ρωτήσω εάν έχουν διδάξει φέτος εφαρμογές με διπλή διάτμηση σε διατομές, δηλαδή να έχω ταυτόχρονα Qz και Qy?
anddranas
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Κυρ, 25 Σεπ 2011 3:08 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Αντοχή των Υλικών (2015-16)

Δημοσίευσηαπό psgi1214 » Πέμ, 28 Ιαν 2016 8:03 pm

anddranas έγραψε:καλησπέρα παιδιά, ήθελα να ρωτήσω εάν έχουν διδάξει φέτος εφαρμογές με διπλή διάτμηση σε διατομές, δηλαδή να έχω ταυτόχρονα Qz και Qy?

Ναι
psgi1214
 
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Πέμ, 28 Αύγ 2014 4:00 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Αντοχή των Υλικών (2015-16)

Δημοσίευσηαπό anddranas » Πέμ, 28 Ιαν 2016 8:14 pm

psgi1214 έγραψε:
anddranas έγραψε:καλησπέρα παιδιά, ήθελα να ρωτήσω εάν έχουν διδάξει φέτος εφαρμογές με διπλή διάτμηση σε διατομές, δηλαδή να έχω ταυτόχρονα Qz και Qy?

Ναι


Μήπως μπορείς να την ανεβάσεις για να έχουμε μια ιδέα της λογικής, γιατί το βιβλίο του Βαρδουλάκη δεν έχει κάτι αντίστοιχο, και πάλι ευχαριστώ.
anddranas
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Κυρ, 25 Σεπ 2011 3:08 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Αντοχή των Υλικών (2015-16)

Δημοσίευσηαπό psgi1214 » Παρ, 29 Ιαν 2016 12:28 am

anddranas έγραψε:
psgi1214 έγραψε:
anddranas έγραψε:καλησπέρα παιδιά, ήθελα να ρωτήσω εάν έχουν διδάξει φέτος εφαρμογές με διπλή διάτμηση σε διατομές, δηλαδή να έχω ταυτόχρονα Qz και Qy?

Ναι


Μήπως μπορείς να την ανεβάσεις για να έχουμε μια ιδέα της λογικής, γιατί το βιβλίο του Βαρδουλάκη δεν έχει κάτι αντίστοιχο, και πάλι ευχαριστώ.

Sorry για την αναστάτωση, το μπέρδεψα με κάτι άλλο :oops: :oops: :oops: Επειδή όμως μας έχουν πει στη θεωρία γι'αυτό που περιγράφεις(είναι 100% βέβαιο αυτό) κι επειδή όπως έχω γράψει και πιο πάνω το σύντομο παρελθόν του Τσόπελα στη σχολή δε μας έχει αφήσει και τις καλύτερες αναμνήσεις από πλευράς θεμάτων διάβασέ το καλύτερα κι'αυτό απ'όπου μπορείς...
psgi1214
 
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Πέμ, 28 Αύγ 2014 4:00 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Αντοχή των Υλικών (2015-16)

Δημοσίευσηαπό gabriel » Παρ, 29 Ιαν 2016 7:27 pm

καλησπερα παιδια. επειδη ειμαι μεγαλυτερο ετος και διαβαζω απο ματινα, μηπωσ μπορει καποιος να ανεβασει καμια ασκηση στισ λεπτοτοιχες και κυριως ασκηση που να κανεις 2 φορες castilliano?
gabriel
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ, 02 Νοέμ 2011 10:39 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 3ο Εξάμηνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης