Αποτελέσματα Χειμερινής Εξεταστικής 2015-16 (Σχόλια)

Πληροφορίες που αφορούν στο σύνολο της εκπαιδευτικής δραστηριότητας της σχολής και δεν εντάσσονται σε κάποιο έτος.

Συντονιστής: University Editors

Re: Αποτελέσματα Χειμερινής Εξεταστικής 2015-16 (Σχόλια)

Δημοσίευσηαπό tony24 » Παρ, 18 Μαρ 2016 2:05 pm

Οι Στατικές(λέγε και με Μέθοδοι επίλυσης Στατικών προσομοιωμάτων) είναι εργαλεία αριθμητικά(όπως ακριβώς και οι γεωδαισίες) γι'αυτό θα βαράνε και θα συνεχίσουν να βαράνε στην ταχύτητα και ακρίβεια επίλυσης.Παραμορφώσεις μαθαίνουμε στην Μηχανική του Παραμορφώσιμου Ι και ΙΙ(λέγε με Αντοχή Υλικών ή ΠΑΥ),μη παρεξηγείτε το μαθαίνουμε τρόπος του λέγειν.Πρακτικά πάλι στο μπετό τα μαθαίνουμε(Γενικά στα δόμο κορμού τον ήπιαμε,είναι ο τρέζος και οι υπόλοιποι μακριά).Εμένα πάντως νομίζω μου έλλειψε ένα μάθημα όπου θα μαθαιναμε να δημιουργούμε Στατικά προσομοιώματα.Σε αυτή τη φάση πεταγόμαστε από την εσχάρα μεταβλητής διατομής με ανάποδα γαμώτο για στηρίξεις(Στατικές) στο κάντα όλα Αμφιέρειστες/Προβόλους/Συνεχείς δοκούς(Μπετό,Σιδηρές).Ένα μάθημα που να μας μαθαίνει ένα τρόπο σκέψης και πέντε έξι αρχές για την δημιουργία στατικών προσομοιωμάτων σε κατασκευές από Μπετό/Χάλυβα/Ξύλο/Σύνθετα κλπ καλό θα μας έκανε.
υ.γ.Οι στατικές σε προετοιμάζουν για συνθήκες μεσούσης ερήμου χωρίς υπολογίστη,βέβαια την cross που είναι γρήγορη δε την πολυμαθαίνουνε αλλά οι υπολογιστές δε δουλεύουν με cross,wait what?
Όλοι μαζί θα φύγουμε.
ΣΕΒ
Άβαταρ μέλους
tony24
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Σάβ, 12 Φεβ 2011 2:05 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Αποτελέσματα Χειμερινής Εξεταστικής 2015-16 (Σχόλια)

Δημοσίευσηαπό kated » Παρ, 18 Μαρ 2016 2:06 pm

efyv2 έγραψε:. Γνωρίζω άτομο που έχει περάσει όλα τα μπετά, σιδηρές, στατική Ι & ΙΙΙ, γενικώς είναι τελοιόφοιτος και χρωστάει ακόμα στατική ΙΙ (και άλλα 5 μαθήματα του τομέα του), τυχαίο?


Δε γίνεται να συγκρινουμε σιδερα1, στατικηΙΙΙ με την στατικη||. Με παρακολουθηση κ μια βδομαδα φουλ ματινα, η στατικη2 περνιεται και ισως οχι με 5-6.
δευτερον απο την προσωπικη μου εμπειρία, στην στατικη 2 δεν σε κοβουν απο αριθμητικα (οπως γινεται στη γεωδαισια, παλι κατα την προσωπικη μου εμπειρια). Το λαθος στην στατικη2 ειναι οτι ολοι πανε για τη μεθοδο παραμορφωσεων, που ειναι δυσκολη ξεκαθαρα, γιατι έχει πιο πολλες μοναδες. Κι εγω αυτό θα εκανα αλλα πριν μπω να γραψω μου ειπε ενας πολυ καλος φοιτητης στο ετος μου να ολοκληρωσω τη μεθοδο δυναμεων και τις 2 μικρες ασκησεις που ειναι πιο στανταρ οι μοναδες. Ακόμα τον ευγνωμονώ :)
kated
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Πέμ, 16 Δεκ 2010 3:28 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Αποτελέσματα Χειμερινής Εξεταστικής 2015-16 (Σχόλια)

Δημοσίευσηαπό GiannisRad » Παρ, 18 Μαρ 2016 6:21 pm

Επανερχομαι πανω στο θεμα της στατικης ΙΙ και την αντιθεση της μαθηματικοποιημενης φυσης της με αυτη της στατικης ΙΙΙ. Σκεφτηκα λοιπον, για ποιο λογο αυτη η αντιθεση;

Κατεληξα πως στην ΙΙ σε εξεταζουν και στις αριθμητικες πραξεις επειδη, πολυ απλα, η μεθοδος ειναι σχεδιασμενη για επιλυση στο χερι, οποτε ειναι σημαντικο να δουν αν οντως μπορεις να το κανεις, οχι απλα αν ξερεις να το κανεις.

Στην ΙΙΙ τωρα, δεν υπαρχει καποιο νοημα στο να εξετσστει κανεις στις αριθμητικες πραξεις, αφου η μεθοδος ειναι σχεδιασμενη να επιλυεται απο υπολογιστη, δεν υπαρχει δηλαδη κανενας λογος να αποδειξεις πως μπορεις να κανεις τις πραξεις αφου θεωρητικα θα τις κανει καποιος αλλος. Τελος, λογω της φυσης του μαθηματος, φαντασου να σε εβαζαν να λυσεις συστηματα με πινακες 12×12...
Άβαταρ μέλους
GiannisRad
 
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ, 03 Ιουν 2013 9:14 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Αποτελέσματα Χειμερινής Εξεταστικής 2015-16 (Σχόλια)

Δημοσίευσηαπό stefvar » Παρ, 18 Μαρ 2016 8:38 pm

μηχανικη 3 τι θα γινει ρε παιδιαααα
stefvar
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Τετ, 12 Νοέμ 2014 9:36 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Αποτελέσματα Χειμερινής Εξεταστικής 2015-16 (Σχόλια)

Δημοσίευσηαπό Nestoras » Σάβ, 19 Μαρ 2016 11:06 am

Με τον Κυτόπουλο , κατα τον Αυγουστο και παλι καλα να λες
Άβαταρ μέλους
Nestoras
 
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ, 12 Ιαν 2014 7:31 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Αποτελέσματα Χειμερινής Εξεταστικής 2015-16 (Σχόλια)

Δημοσίευσηαπό TEL9021 » Σάβ, 19 Μαρ 2016 3:44 pm

tony24 έγραψε:Χωριανοί Σιδηρές Ι στο mycourses..


Και ένα ιστόγραμμα συχνοτήτων για τους στοχαστικούς

sidhres12015-16.png


Ποσοστό επιτυχίας 57,39%

Spoiler: show
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TEL9021 Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Τετ, 10 Οκτ 2012 6:32 pm
Τοποθεσία: Παιανία - Ganja
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Αποτελέσματα Χειμερινής Εξεταστικής 2015-16 (Σχόλια)

Δημοσίευσηαπό leo8 » Κυρ, 20 Μαρ 2016 7:24 pm

Βαθμολογία Φεβρουαρίου 2016 και προβολή γραπτών
Στην ενότητα Έγγραφα έχει αναρτηθεί η βαθμολογία της εξέτασης κανονικής περιόδου που έγινε το Φεβρουάριο του 2016. Προβολή γραπτών θα γίνει στο γραφείο του κ. Αβραάμ την Τρίτη 22/Μαρτίου ώρα 12:00-13:00.

--

Δημήτριος Βαμβάτσικος
Ειδικά Θέματα Εφαρμοσμένης Στατικής και Δυναμικής (Σχολή Πολιτικών Μηχανικών)
mycourses.ntua.gr
Ο καλύτερος τρόπος για να αξιολογείς μια ηγεσία είναι να διερωτάσαι τι σφάλματα είναι ικανοί να κάνουν.
Άβαταρ μέλους
leo8
 
Δημοσιεύσεις: 955
Εγγραφή: Δευτ, 14 Νοέμ 2011 11:07 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Αποτελέσματα Χειμερινής Εξεταστικής 2015-16 (Σχόλια)

Δημοσίευσηαπό elina2_092 » Δευτ, 21 Μαρ 2016 12:22 pm

Οσον αφορα το προεντεταμενο, ο κ.Ζέρης γράφει:
Καλημέρα
Θα βγούν μέσα στη βδομάδα, καθώς μένουν πολύ λίγα γραπτά
αλλά θέλω να έχω τον τελικό μέσο όρο τη τάξης (για βαθμολογικούς λόγους).
Κατανοώ το θέμα και ζητώ συγγνώμη για την καθυστέρηση, αλλά αυτό το εξάμηνο έχω αναλάβει (με πολύ σύντομη
ειδοποίηση) και το 8ο  (μαζί με το 6ο) οπότε ετοιμάζω παράλληλα και διαλέξεις.

Σε λίγες μέρες θα τα αναρτήσω.

Φιλικά,
ΧΖ
elina2_092
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Κυρ, 10 Οκτ 2010 6:10 pm
Τοποθεσία: στον κόσμο μου..
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Αποτελέσματα Χειμερινής Εξεταστικής 2015-16 (Σχόλια)

Δημοσίευσηαπό architect » Δευτ, 21 Μαρ 2016 4:36 pm

Στατική 5 ακόμα??
architect
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Σάβ, 09 Ιαν 2010 5:07 pm
Έτος εισαγωγής: 2009

Αποτελέσματα Χειμερινής Εξεταστικής 2015-16 (Σχόλια)

Δημοσίευσηαπό Ολοκληρωμένος Τύπος » Δευτ, 21 Μαρ 2016 9:08 pm

στα στατιστικά στα γεωτεχνικά έργα, ξέχασε να γράψει ότι το 100% όσων δεν παρέδωσαν ασκήσεις, πέρασαν.
Spoiler: show
το ποσοστό επιτυχίας αυτών που ασχολήθηκαν είναι μικρότερο από το συνολικό ποσοστό επιτυχίας!
Ολοκληρωμένος Τύπος
 
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: Πέμ, 12 Ιαν 2012 9:24 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα-Γενικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

cron