Στατική V (2009-10)

Συντονιστής: University Editors

Re: Στατική V (2009-10)

Δημοσίευσηαπό pokerman » Τρί, 28 Σεπ 2010 3:17 am

Δεν χρειαζεται Theodore ειναι η ασκηση που ελυσα τον ιουνιο ( το εχω περασει το μαθημα) . Απλα ειχα κολλησει ηλιθιωδως σε κατι και γιαυτο ηθελα το εργο. Και παλι ευχαριστω
pokerman
 
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Κυρ, 19 Οκτ 2008 5:45 pm

Re: Στατική V (2009-10)

Δημοσίευσηαπό Igor Bruta » Τρί, 28 Σεπ 2010 4:07 pm

Πάλι για την παραπάνω άσκηση: ο μηχανισμός Β θεωρείται ανεξάρτητος ή σύνθετος μεταξύ του Α και του μηχανισμού της κάθετης δοκού? Αν είναι σύνθετος τότε δε θα πρέπει να πάρουμε τον Α (καθώς είναι δυσμενέστερος του Γ) και τον Β να τον υπολογίσουμε παρακάτω μαζί με τους υπόλοιπους σύνθετους?
Igor Bruta
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τρί, 20 Ιούλ 2010 6:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2002

Re: Στατική V (2009-10)

Δημοσίευσηαπό Theodore » Τρί, 28 Σεπ 2010 8:30 pm

Απαντώ με ερώτηση: Ποιός είναι ο ορισμός του σύνθετου μηχανισμού;
What you see, is not always what you get...! (NO_USER_NAME) :D
Το γεγονός ότι δεν μπορείς να δεις "κάτι", δεν συνεπάγεται ότι αυτό το "κάτι" δεν υπάρχει εκεί που κοιτάς...! :think:
Σε κάθε αξιωματικά θεμελιωμένη θεωρία υπάρχει τουλάχιστον μία αληθής πρόταση που δεν μπορεί να αποδειχθεί. (Kurt Goedel) :ugeek:
Theodore Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Παρ, 07 Νοέμ 2008 9:27 pm
Τοποθεσία: Ευρωπαϊκή Ένωση, Ελλάδα
Έτος εισαγωγής: 1999

Re: Στατική V (2009-10)

Δημοσίευσηαπό Theodore » Τρί, 28 Σεπ 2010 9:06 pm

Δεν θα απαντήσει κανείς; :P Λοιπόν, χάριν οικονομίας χρόνου, "ας το πάρει το ποτάμι": :lol:

"Σύνθετος είναι ένας μηχανισμός που μπορεί να προκύψει ως γραμμικός συνδυασμός δύο ή περισσότερων άλλων μηχανισμών"

Συνεπώς, οι μηχανισμοί που δεν συσχετίζονται γραμμικά μεταξύ τους, καλούνται (γραμμικώς) ανεξάρτητοι. ( Ναι, με διανυσματάκια ασχολούμαστε! :D )

Πράγματι, αν κάνουμε την παραδοχή ότι η αντοχή των μελών είναι Μ=Mp σε ολόκληρο το πλαίσιο, και αν ονοματίσουμε ως "1", "2", "3" τις κρίσιμες διατομές του άκρου αριστερού υποστυλώματος, με κατεύθυνση από τον πόδα του προς την κορυφή του, και αν ονομάσουμε "φ" την γωνία πλαστικής στροφής του εν λόγω υποστυλώματος για την περίπτωση του μηχανισμού Β, και "θ1" την γωνία περιστροφής του υποστυλώματος για την περίπτωση του μηχανισμού Α και "θ2" την γωνία περιστροφής του υποστυλώματος για την περίπτωση του μηχανισμού τύπου "δοκού", θα ισχύουν οι ακόλουθες σχέσεις, για κάθε κρίσιμη διατομή:

1: φ=θ1+θ2
2: φ=2*θ2
3: 0=θ1-θ2

Από τις ανωτέρω σχέσεις, έπεται ότι θ1=θ2, και ότι φ=2*θ1=2*θ2, και άρα ο μηχανισμός Β δεν θεωρείται ανεξάρτητος._
What you see, is not always what you get...! (NO_USER_NAME) :D
Το γεγονός ότι δεν μπορείς να δεις "κάτι", δεν συνεπάγεται ότι αυτό το "κάτι" δεν υπάρχει εκεί που κοιτάς...! :think:
Σε κάθε αξιωματικά θεμελιωμένη θεωρία υπάρχει τουλάχιστον μία αληθής πρόταση που δεν μπορεί να αποδειχθεί. (Kurt Goedel) :ugeek:
Theodore Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Παρ, 07 Νοέμ 2008 9:27 pm
Τοποθεσία: Ευρωπαϊκή Ένωση, Ελλάδα
Έτος εισαγωγής: 1999

Re: Στατική V (2009-10)

Δημοσίευσηαπό Igor Bruta » Τετ, 29 Σεπ 2010 12:30 am

Ευχαριστώ πολύ Theodore. Έχω καταλάβει το "ουσιαστικό" κομμάτι του μαθήματος (δηλαδή την εύρεση του κρίσιμου μηχανισμού κατάρρευσης και το αντίστοιχο φορτίο του) και οι απορίες μου σχετίζονται κυρίως με το "τυπικό" κομμάτι (δηλαδή την ακριβή πορεία μέχρι να φτάσουμε εκεί). Συνεπώς στην παραπάνω άσκηση ως πέμπτο ανεξάρτητο μηχανισμό παίρνουμε τον Α και κατόπιν, στη δημιουργία των σύνθετων προκύπτει και ο Β (ο οποίος εν τέλει είναι και δυσμενέστερος)
Igor Bruta
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τρί, 20 Ιούλ 2010 6:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2002

Re: Στατική V (2009-10)

Δημοσίευσηαπό merde_conserve » Τετ, 29 Σεπ 2010 12:32 am

Πςςς είμαστε η επιτομή του e-learning. Γουστάρω. :P
CSI computer expert έγραψε:I'll create a GUI interface using Visual Basic, see if i can track an IP Address out of this.

http://www.youtube.com/watch?v=ygB0Zviq ... r_embedded
Άβαταρ μέλους
merde_conserve
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 3538
Εγγραφή: Παρ, 16 Μάιος 2008 9:43 pm
Τοποθεσία: Βαζελοχώρι (κοινώς Αμπελόκηποι)
Έτος εισαγωγής: 2005

Re: Στατική V (2009-10)

Δημοσίευσηαπό Theodore » Τετ, 29 Σεπ 2010 8:25 am

Καλημέρα σε όλους!!! :D

e-learning και κουραφέξαλα...! :ninja: :silent: Τί θα το κάνουμε; Δίπλωμα εξ αποστάσεως; :wtf: Άμα είναι να σας το στέλνουμε στο σπίτι, με courier... να μην μου κουράζεστε...! :mrgreen: Από το φετινό χειμώνα κομμένες οι χάρες!!! :ninja: Θα ερχόσαστε στα μαθήματα κανονικά, και κάθε εβδομάδα, θα λύνουμε ασκήσεις για κατανόηση... οι απορίες εντός των αιθουσών!!! :lolno: Για ποιόν ξελαρυγγιάζομαι άλλωστε εγώ; :silent: Μου λέτε; :?: Δε φταίτε εσείς, εγώ που σας κακομαθαίνω!!! :think: Λέω ότι είναι καιρός να βάλουμε λίγο σύστημα και οργάνωση και τάξη στις σπουδές. :geek: Ας ξεκινήσουμε με το να έχουμε απαρτία στις αίθουσες!!! :idea: (Μην είναι βαρετές οι διδακτικές ώρες μου - να έχω μεγάλη και καλή παρέα!!!) :D

[Φέτος έχω βάλει στόχο να σπάσω το ρεκόρ, δηλαδή να έρχονται πάνω από 40 άτομα στην κάθε τάξη, κάθε εβδομάδα!!! :ugeek: - Θα πετύχω; Για να δούμε...! :think: ]

[ Άσχετο: Καλή επιτυχία σε όσους δίνουν Στατική ΙΙΙ σήμερα! :wave: ]

Με εκτίμηση,
Θ._ :ellinofreneia:
What you see, is not always what you get...! (NO_USER_NAME) :D
Το γεγονός ότι δεν μπορείς να δεις "κάτι", δεν συνεπάγεται ότι αυτό το "κάτι" δεν υπάρχει εκεί που κοιτάς...! :think:
Σε κάθε αξιωματικά θεμελιωμένη θεωρία υπάρχει τουλάχιστον μία αληθής πρόταση που δεν μπορεί να αποδειχθεί. (Kurt Goedel) :ugeek:
Theodore Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Παρ, 07 Νοέμ 2008 9:27 pm
Τοποθεσία: Ευρωπαϊκή Ένωση, Ελλάδα
Έτος εισαγωγής: 1999

Re: Στατική V (2009-10)

Δημοσίευσηαπό rini » Τετ, 29 Σεπ 2010 1:23 pm

χωρίς παρεξηγηση αλλα αν ο κοσμος καταλαβαινε(ή υπηρχε ελπιδα να καταλαβει)... θα ερχοταν στις παραδοσεις!! :shh: οταν πας για 3 εβδομαδες και φευγεις καθε φορα με πονοκεφαλο και απογοητευμενος για την ωρα που εχασες και αναρωτιεσαι..τελικα ειμαι τοσο χαζος;;;;;;;;;;!!!!!!!;;;;;;;;;;; :? Ε... ετσι δε μαζευεται κοσμος! σε αλλα μαθηματα...καθονται 4 μαζι και πολλοι δεν εχουν θεση(και μιλαμε για τις μεγαλες αιθουσες)... πιστευω πως η παραδοσεις ειναι βασικες για την κατανοηση ενος αντικειμενου, και κατ επεκταση για την επιτυχια στις εξετασεις! Τωρα για τις παραδοσεις στο συγκεκριμενο μαθημα..... :tired: :(
το πως θα συμπεριφερθει ενα σπιτι στο σεισμο,ειναι κατι σαν τ αμοιβαια κεφαλαια..οι αποδοσεις του παρελθοντος δεν αποτελουν εγγυηση για τ μελλον!
rini
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ, 09 Μάιος 2009 1:46 pm
Έτος εισαγωγής: 2005

Re: Στατική V (2009-10)

Δημοσίευσηαπό merde_conserve » Τετ, 29 Σεπ 2010 1:48 pm

Καλά παιδιά πλάκα έκανα μην το παραφιλοσοφείτε. :mrgreen:

Φυσικά και οι παραδόσεις χρειάζονται, αλλά και αυτό που κάνει ο Theodore (ή ο Δάσκαλος neaoktana) ως συμπληρωματικό στη διδασκαλία είναι απαραίτητο. Οι διδάσκοντες πρέπει να έχουν τριβή με τους φοιτητές, και αφού αυτό διευκολύνεται μέσω του Net, γιατί όχι και έτσι;

Πέραν αυτών, σε ορισμένες περιπτώσεις (δεν γνωρίζω για τα δομοστατικά μαθήματα) η διδασκαλία στην τάξη όντως θέλει βελτιώσεις...αλλά είναι και στο χέρι μας να το απαιτήσουμε αντί να τα παρατάμε τόσο εύκολα. :P
CSI computer expert έγραψε:I'll create a GUI interface using Visual Basic, see if i can track an IP Address out of this.

http://www.youtube.com/watch?v=ygB0Zviq ... r_embedded
Άβαταρ μέλους
merde_conserve
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 3538
Εγγραφή: Παρ, 16 Μάιος 2008 9:43 pm
Τοποθεσία: Βαζελοχώρι (κοινώς Αμπελόκηποι)
Έτος εισαγωγής: 2005

Re: Στατική V (2009-10)

Δημοσίευσηαπό Igor Bruta » Τετ, 29 Σεπ 2010 6:39 pm

Scan10030.BMP


Λοιπόν τελευταία ερώτηση! Στον παραπάνω φορέα έχουμε:
Κρίσιμες διατομές: 6
Βαθμός υπερστατικότητας: 3
Ανεξάρτητοι μηχανισμοί κατάρευσης: 3
1 πλάγιος και 2 μηχανισμοί δοκού

Ποιοί από τους παραπάνω μηχανισμούς δοκού είναι οι σωστοί?
Οι Α και Β είναι δυσμενέστεροι λόγω του αυξημένου μήκους τους αλλά είναι έγκυροι?
Igor Bruta
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τρί, 20 Ιούλ 2010 6:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2002

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 4ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron