Δήλωση Λίστας Συγγραμμάτων 1ου Εξαμήνου 2008-09

Συντονιστής: University Editors

Δήλωση Λίστας Συγγραμμάτων 1ου Εξαμήνου 2008-09

Δημοσίευσηαπό ingenieurin26 » Παρ, 19 Σεπ 2008 4:13 pm

Ανακοινώνεται στους νεοεισαχθέντες φοιτητές ακ. έτους 2008-09, ότι το έντυπο για την επιλογή των συγγραμμάτων θα είναι διαθέσιμο έως 15 Οκτωβρίου 2008 από τη Γραμματεία και το site της Σχολής και θα υποβάλλεται στη Γραμματεία έως 24 Οκτωβρίου 2008 (έχει ήδη σταλεί e-mail στους διδάσκοντες των μαθημάτων σας, ώστε να σας βοηθήσουν με την επιλογή σας).

Όσοι φοιτητές δεν υποβάλλουν έγκαιρα τη δήλωση συγγραμμάτων δε θα μπορούν να παραλάβουν βιβλία.

ΑΠΟ ΤΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ
ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ

epilogh%20Syggrammata%202008-09%201o%20ejamhno.pdf
(159.71 KiB) Έχει μεταφορτωθεί 254 φορές
ingenieurin26
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6361
Εγγραφή: Τρί, 03 Ιουν 2008 6:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Αίτηση Επιλογής Συγγραμμάτων 1ου εξαμήνου ακ. έτους 2008-09

Δημοσίευσηαπό Gerber » Παρ, 19 Σεπ 2008 5:25 pm

νομίζω καλό θα ήταν αυτοί που είναι σε μεγαλύτερα έτη να δώσουν καμια γνώμη.πιστευω οτι το βιβλιο του ρασσια στην αναλυση είναι πλήρες και κατατοπιστικότατο .επίσης στην αλγεβρα το βιβλιο του καρανασιου και καναδιανακη είναι κορυφή .στη γεωμετρια το βιβλιο του μαρκατη δε διαβαζεται αλλα δε ξερω για το άλλο.γεωλογια νομιζω ο μαρινος είναι οκ...δυστηχως μηχανικη δε βλεπω πολλες επιλογες ,θα προτεινα να αποφυγεται το βαρδουλακη :lol: .ολα αυτα βεβαια προσωπικη εκτιμηση :roll: ......περιμενω τους μεγαλυτερους να μας φωτίσουν για τα βιβλια του 2ου έτους όταν βγει η λιστα :mrgreen:
η ζωή είναι ταξίδι και όχι προορισμός...
Άβαταρ μέλους
Gerber Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευτ, 02 Ιουν 2008 5:47 pm
Τοποθεσία: χαμένος μέσα σε κάποιον ευρωκώδικα....
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Αίτηση Επιλογής Συγγραμμάτων 1ου εξαμήνου ακ. έτους 2008-09

Δημοσίευσηαπό dimos » Παρ, 19 Σεπ 2008 8:11 pm

Λοιπόν για να πω και εγώ την άποψη μου σχετικα με τα βιβλία του 1ου έτους..
Μαθηματική Ανάλυση το βιβλίο του Ρασσιά σίγουρα είναι κορυφή
Παραστατική Γεωμετρία το βιβλίο του Μαρκάτη ήταν άθλιο, τώρα αν η έκδοση του 2008 είναι καλύτερη δε το ξέρω, πάντως το παλιό δε διαβαζόταν.
Μηχανική μακριά από τον Βαρδουλάκη, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Ό,τι και να είναι το βιβλίο του Χρυσάκη σίγουρα είναι καλύτερο.
Γεωλογία αρκούν τα βιβλία του κ.Μαρίνου.
Γραμμικη Άλγεβρα προσωπικά είχα βρει συμπαθητικό το βιβλίο των Παντελίδη κλπ συγγραφέων, δε έχω γνώμη όμως για τα άλλα βιβλία αν αξίζουν.

Good luck!
Δυο δυο, τρεις τρεις, να παίξετε, να ερωτευθείτε,
Και να ξεσκάσετε, αδελφέ, μετά από τόση κούραση.

(Μας γέρασαν προώρως, Γιώργο, το κατάλαβες;)
Άβαταρ μέλους
dimos
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1370
Εγγραφή: Δευτ, 02 Ιουν 2008 4:53 pm
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Αίτηση Επιλογής Συγγραμμάτων 1ου εξαμήνου ακ. έτους 2008-09

Δημοσίευσηαπό Καμένος » Παρ, 19 Σεπ 2008 9:12 pm

Συμφωνω για το βιβλιο του Ρασσια, ειναι πολυ καλα γραμμενο, με παραδειγματα, ασκησεις κτλ
Και του Μαρκατη παντως το θεωρω πολυ καλο. Το μεγαλο προβλημα του ηταν το οτι δεν φαινονταν καλα οι εικονες επειδη δεν ειχε τυπωθει καλα κ θυμαμαι οτι δεν ηταν μονο το δικο μου αντιτυπο προβληματικο.Αλλα αφου βγηκε ολοκαινουρια εκδοση, νομιζω του Μαρκατη ειναι πλεον καλη επιλογη.
Βεβαια κρινω χωρις να εχω δει τα υπολοιπα βιβλια..! Δηλαδη ο φοιτητης τι πρεπει να κανει; Να γυριζει ολους τους εκδοτικους οικους ξεφυλλιζοντας βιβλια και να επιστρεφει σε εκεινο που θεωρει πιο καλο;! :?
42
Άβαταρ μέλους
Καμένος
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 881
Εγγραφή: Σάβ, 17 Μάιος 2008 9:05 pm
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Αίτηση Επιλογής Συγγραμμάτων 1ου εξαμήνου ακ. έτους 2008-09

Δημοσίευσηαπό venus » Παρ, 19 Σεπ 2008 9:52 pm

να ρωτησω...απο τεχνικο σχέδιο τι γινεται.....???? καμία πρόταση???? :roll:
venus
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Πέμ, 18 Σεπ 2008 12:05 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Αίτηση Επιλογής Συγγραμμάτων 1ου εξαμήνου ακ. έτους 2008-09

Δημοσίευσηαπό Big_Marouli » Παρ, 19 Σεπ 2008 10:04 pm

venus έγραψε:να ρωτησω...απο τεχνικο σχέδιο τι γινεται.....???? καμία πρόταση???? :roll:


Οι σημειώσεις του Τζουβαδάκη δν ήταν και τίποτα φοβερό πάντως.. Απλά είχε αρκετές ασκήσεις για εξάσκηση.. (Οι οποίες δν ξέρω αν χρειάζονται κ όλες αφου γίνονται συνήθως 10-15 από όσο θυμαμαι ) Πολύ πιθανόν το άλλο προτεινόμενο βιβλίο να είναι καλύτερο..
Big_Marouli Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Δευτ, 02 Ιουν 2008 4:07 am
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Αίτηση Επιλογής Συγγραμμάτων 1ου εξαμήνου ακ. έτους 2008-09

Δημοσίευσηαπό Elendil » Σάβ, 20 Σεπ 2008 3:18 am

Το βιβλίο του Μαρκάτη δεν ειναι κ άσχημο, αν κ αναφέρεται σε γενικές περιπτώσεις και σε όχι στις πιο ειδικές που διδάσκονται. Αυτό που δε διευκρινίζεται είναι τι θα γίνει με το τεύχος της προβολικής, αν έχει ενσωματωθεί στο βιβλίο της παραστατικής. Γενικά μέχρι τώρα το μάθημα περνιόταν εύκολα με καλές σημειώσεις από την παράδοση ενώ με παρακολούθηση χτύπαγες και βαθμό.
και δε δακρύζεις ποτέ σου μάνα μου Ελλάς
που τα παιδιά σου σκλάβους ξεπουλάς
Νίκος Γκάτσος

If you end up with a boring miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest, or some guy on television telling you how to do your shit, then you deserve it.
Frank Zappa
Άβαταρ μέλους
Elendil
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: Τρί, 16 Σεπ 2008 10:22 pm
Τοποθεσία: Ζωγράφου
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Αίτηση Επιλογής Συγγραμμάτων 1ου εξαμήνου ακ. έτους 2008-09

Δημοσίευσηαπό gandalf » Σάβ, 20 Σεπ 2008 10:39 am

Ρε παιδιά συγνώμη κιόλας, εσείς εννοείται καλά κάνετε και λέτε απόψεις για κάθε βιβλίο (και θα το έκανα και γω αλλά με καλύψατε παραπάνω), αλλά αυτή τη δουλειά θα κάνουμε???? Δηλαδή αποδεχόμαστε οτι είναι ανίκανοι οι τομείς και η Σχολή να προτείνουν ενα σοβαρό σύγγραμμα που να μας καλύπτει ικανοποιητικά και να είναι ποιοτικό και να κάνουμε τη δουλειά μας, (και αν χρειάζεται να μας δίνει και δεύτερο βιβλίο, όπως στη Στατικη Ι, την Οικοδομική κλτ) και θα το πάμε τώρα σε στύλ εθιμικού δικαίου εμένα αυτό μου φαινόταν καλύτερο ενώ εμένα το άλλο, Πολυτεχνείο είμαστε επιτέλους, δεν είμαστε στην Πάντειο...
Μας δίνουν μια ανούσια στη πραγματικότητα δυνατότητα επιλογής και απο την πίσω πόρτα μας παίρνουν σχεδόν όλα τα άλλα...
"Στου Μακρυγιάννη πριν προλάβεις να μιλήσεις,
Εγγλέζου βόλι σε γονάτισε,
μας κοίταζες με βλέμμα μελαγχολικό,
να σκεφτόσουνα -θαρρείς- πόσο λίγο η μέρα κράτησε..."
Άβαταρ μέλους
gandalf
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1108
Εγγραφή: Σάβ, 17 Μάιος 2008 6:27 pm
Τοποθεσία: Γοργοπόταμος
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Αίτηση Επιλογής Συγγραμμάτων 1ου εξαμήνου ακ. έτους 2008-09

Δημοσίευσηαπό Gerber » Σάβ, 20 Σεπ 2008 12:00 pm

κοίτα δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες αλλά η λιστα έχει πολλές παραμετρους.ειναι η πρωτη φορα που θα εφαρμστεί και αν δε δουμε τις επιλογές της λίστας δε μπορούμε να πούμε αν θα βγουμε χαμενοι ή κερδισμένοι.για παράδειγμα η λίστα του πρώτου έτους δε στερει κατι στους φετινούς φοιτητές .παρατηρησα οτι και οι σημειωσεις του μαρινου θα δωθούν σε όλους ανεξαρτητως επιλογής.το ίδιο μπορούμε να απαιτήσουμε και για βιβλία όπως του neufert.ας κρατησουμε το δικαιωμα της επιλογης και ας απαιτήσουμε τα επιπλέον...τώρα με τι κριτήρια θα κανουμε την επιλογη μας είναι ένα θέμα ...νομίζω όμως οτι το πραγματικό θέμα είναι αν θα προσπαθησουμε να παιξουμε το ``παιχνιδι `` οσο καλύτερα μπορούμε ή αν θα προσπαθησουμε να αλλάξουμε τους όρους του. η λιστα είναι μερος του νομου πλαισιο και γι αυτο υπαρχουν περισσοτεροι προβληματισμοι και ενδιασμοι :roll:
η ζωή είναι ταξίδι και όχι προορισμός...
Άβαταρ μέλους
Gerber Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευτ, 02 Ιουν 2008 5:47 pm
Τοποθεσία: χαμένος μέσα σε κάποιον ευρωκώδικα....
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Αίτηση Επιλογής Συγγραμμάτων 1ου εξαμήνου ακ. έτους 2008-09

Δημοσίευσηαπό Elendil » Σάβ, 20 Σεπ 2008 6:12 pm

Συμφωνώ με τον Gerber, ας μην είμαστε απόλυτοι. Μπορούμε να διεκδικήσουμε τα απαραίτητα για το μάθημά μας και να έχουμε κ τη δυνατότητα επιλογής για όσα δεν μας αρέσουν. Όπως φάνηκε κ από τη γεωλογία, οι καθηγητές έχουν τη δύναμη να επηρεάσουν ώστε να δοθεί στους φοιτητές τους το σύνολο των βιβλίων που χρειάζονται. Αν πάλι αυτό δε γίνει σε ορισμένα μαθήματα, θα έχουμε την ευκαιρία να αντιδράσουμε κ απαιτήσουμε τα κεκτημένα.
και δε δακρύζεις ποτέ σου μάνα μου Ελλάς
που τα παιδιά σου σκλάβους ξεπουλάς
Νίκος Γκάτσος

If you end up with a boring miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest, or some guy on television telling you how to do your shit, then you deserve it.
Frank Zappa
Άβαταρ μέλους
Elendil
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: Τρί, 16 Σεπ 2008 10:22 pm
Τοποθεσία: Ζωγράφου
Έτος εισαγωγής: 2007

Επόμενο

Επιστροφή στο Ειδήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης