Συγγράμματα 4ου εξαμήνου (2011-12)

Συντονιστής: University Editors

Re: Συγγράμματα 4ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό FoolInTheRain » Πέμ, 15 Μαρ 2012 5:55 pm

δεν νομιζω οτι εχει και πολλα βοηθηματα το τεταρτο εξάμηνο.. ρευστα προτείνω σημειωσεις κατσαρελη (και να ασχοληθεις με σειρες ασκησεων οπωσδηποτε).. στατικη 1 πιστευω οτι οι σημειωσεις του μαθηματος αρκουν.. τις ματινες μετανιωσα που τις πηρα.. δεν μου χρησιμευσαν σε τιποτα-δεν τις ανοιξα ποτε τελικα.. μερικες διαφορικες κατι πρεπει να υπαρχει αλλα δεν ξερω αν βοηθαει τελικα... εγω το περασα αρκετα ευκολα με τις σημειωσεις μιας κοπελας που ειχε παρακολουθησει το μαθημα..
FoolInTheRain
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Παρ, 12 Φεβ 2010 11:17 am
Έτος εισαγωγής: 2009

Re: Συγγράμματα 4ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό louk » Πέμ, 15 Μαρ 2012 8:11 pm

FoolInTheRain έγραψε:.. στατικη 1 πιστευω οτι οι σημειωσεις του μαθηματος αρκουν..


Ποιες σημειώσεις? Εννοείς προσωπικές σημειώσεις από παρακολούθηση;
Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάτι άλλο σε σημειώσεις εκτός από Ματίνα (δεδομένου οτι δεν έχουν όλοι την δυνατότητα να παρακολουθούν);
Η Ματίνα εντάξει βοηθάει (από το τίποτα!!) δεδομένου οτι δεν υπάρχει τίποτα καλό για να διαβάσεις σε αυτό το μάθημα. Πολύς κόσμος έχει περάσει χάρη σ' αυτήν. Αλλά θέλει προσοχή γιατί μπορεί και να την πατήσεις.
Εγω πάντως πήγα με διάβασμα από Ματίνα και από βιβλίο Βαλιάση (που είναι τα μόνα που βοηθούν λίγο) και κόπηκα με 4. Γιαυτό προτείνω παρακολούθηση. Εγώ δυστυχώς δεν έχω αυτή την δυνατότητα λόγω δουλειάς. Επίσης να ξέρετε οτι στη Στατική βαθμολογούν απαράδεκτα (σου κόβουν ολόκληρο θέμα για πλάκα) ειδικά το θέμα με το ποιοτικό.

Όσο για τα ρευστά συμφωνώ. Δώστε ιδιαίτερη προσοχή στις σημειώσεις και ασκήσεις Κατσαρέλη (και αν ασχοληθείτε λίγο μεσα στο εξάμηνο, δηλ παραδίδετε ασκήσεις κλπ) δεν θα έχετε πρόβλημα. Εγώ το πέρασα άνετα και με βαθμό.
Τα ρευστά είναι πολύ πιο οργανωμένο μάθημα από τις στατικές, με σημειώσεις, λυμένες ασκήσεις κλπ (χάρη βέβαια στο δάσκαλο) που βοηθούν το φοιτητή αρκετά, παρόλο αυτά που λένε οτι είναι δύσκολο.

Αυτά. Αν κάποιος ξέρει για σημειώσεις Στατική (εκτός από Ματίνα) ή μπορεί να ανεβάσει τίποτα ας μας πει.
louk
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ, 15 Μαρ 2009 8:01 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Συγγράμματα 4ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό tsiou » Πέμ, 15 Μαρ 2012 8:25 pm

Dust έγραψε:Στατική Ι ή ΙΙ φρόντισε να πάρεις κάποια στιγμή του Σταυρίδη. Τα εξηγεί πολύ καλά και χρειάζεται ακόμη και αν δεν έχει ασκήσεις. Όμως σε αυτό σε υπερκαλύπτουν οι ασκήσεις του μαθήματος.



Συνυπογράφω! Το βιβλίο του Σταυρίδη είναι πολύ καλό και για τις δύο στατικές.
Give me a place to stand, and I will move the Earth.
tsiou Σημαντική βοήθεια & οικονομική ενίσχυση στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Κυρ, 06 Ιούλ 2008 10:05 pm
Τοποθεσία: Βύρωνας
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Συγγράμματα 4ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό FoolInTheRain » Πέμ, 15 Μαρ 2012 8:38 pm

@louk
ναι προσωπικες σημειωσεις απο το μαθημα εννοω.. φανταζομαι οτι μπορεις να βρεις καποιον που παρακολουθει να σου δωσει τις σημειωσεις του..
FoolInTheRain
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Παρ, 12 Φεβ 2010 11:17 am
Έτος εισαγωγής: 2009

Re: Συγγράμματα 4ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό rosenrot » Παρ, 16 Μαρ 2012 3:21 am

Νομίζω ότι του Βαλιάση το βιβλίο για στατική 1 είναι αρκετά καλό πάντως (έχει και ασκήσεις μέσα).
rosenrot
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τρί, 02 Δεκ 2008 9:27 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Συγγράμματα 4ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό mikeportnoy » Τετ, 21 Μαρ 2012 12:26 am

:crazy: Καλησπερα! στις μιγαδικες-μερικες διαφορικες δικαιουμαστε μονο ενα συγγραμα? γιατι παρατηρω οτι τα συγγραματα που υπαρχουν αναφερονται μονο στις μιγαδικες ή μονο στις μερικεσ διαφορικες αντιστοιχα. Ας απαντησει καποιος :crazy:
An eye for an eye makes the whole world blind.
Mahatma Gandhi
Άβαταρ μέλους
mikeportnoy
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: Τετ, 12 Ιαν 2011 6:21 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Συγγράμματα 4ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό lnreload » Τετ, 21 Μαρ 2012 12:32 am

Μόνο το ένα τμήμα της ύλης καλύπτει το σύγγραμμα από τον εύδοξο ..
lnreload
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί, 05 Οκτ 2010 5:58 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Συγγράμματα 4ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό mikeportnoy » Τετ, 21 Μαρ 2012 1:46 am

konstantinos hatzis έγραψε:Μόνο το ένα τμήμα της ύλης καλύπτει το σύγγραμμα από τον εύδοξο ..

ωραια τα κανονισανε παλι...
An eye for an eye makes the whole world blind.
Mahatma Gandhi
Άβαταρ μέλους
mikeportnoy
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: Τετ, 12 Ιαν 2011 6:21 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Συγγράμματα 4ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό thev » Τετ, 21 Μαρ 2012 9:09 am

νομιζω οτι αν εχεις πιστωτικες μοναδες μπορεις ν τ παρεις πρεπει να ειναι στη λιστα .... βεβαια δεν ξερω κατα ποσο αξιζει τον κοπο...
"Στόχευε για το φεγγάρι, ακόμη και αν αστοχήσεις θα βρεθείς κάπου ανάμεσα στ΄αστέρια." (Πλατωνας) Άλλωστε η αστοχία είναι ευτυχία!!! (Εδαφ. ΙΙ)
thev
 
Δημοσιεύσεις: 473
Εγγραφή: Σάβ, 22 Οκτ 2011 2:19 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Συγγράμματα 4ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό .moonwillow » Τετ, 21 Μαρ 2012 4:10 pm

Για μερικές διαφορικές, ξέρει κάποιος ποιο σύγγραμα είναι καλό;
Everything is broken up and dances.
Άβαταρ μέλους
.moonwillow
 
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Τρί, 05 Οκτ 2010 7:37 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 4ο Εξάμηνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες