revit Vs AutoCAD - Take 1

Συζητήστε θέματα παντός ενδιαφέροντος.

revit Vs AutoCAD - Take 1

Δημοσίευσηαπό geo1982 » Κυρ, 22 Ιαν 2023 12:50 pm

Μία απόφαση που τελικά δεν ειναι εύκολη..

https://youtu.be/1ZwCAKpFtsM
geo1982
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ, 15 Ιαν 2023 4:09 pm
Έτος εισαγωγής: 2018

Re: revit Vs AutoCAD - Take 1

Δημοσίευσηαπό edchar » Δευτ, 23 Ιαν 2023 11:20 pm

Ένα μικρό input
Δεν έχω μπεί στη διαδικασία να το δοκιμάσω με συντεταγμένες κλπ. για να επιβεβαιώσω τη διαφορά που περιγράφεται και να εξετάσω και πού οφείλεται. Πάντως μιλάμε για διαφορά 0.5/600m2..
Η σύγκριση των δύο είναι ένα λογικό σφάλμα.
Το revit απευθύνεται σε κτιριακά και τέλος. Μπορείς με υπομονή να έχεις και τα ΗΜ τους και τα πάντα, στα δίνει εύκολα 3D (κερδίζεις χρήματα, γλιτώνεις ταλαιπωρία να πείσεις τον πελάτη πως θα είναι κάτι) και κάνει και πληθώρα υπολογιστικών αναλύσεων όπως ενεργειακά κλπ.
Το autocad είναι εργαλείο όλων των μηχανικών. Είτε όσων ασχολούνται με κτίρια, με δρόμους (οδοποιία στο revit θα φτιάξει ένα αρχείο ασήκωτο) και φράγματα (mega structures) είτε με μικροαντικείμενα (γραναζάκια ρολογιού κλπ) και είναι ένα χέρι ακριβείας.
Ειδικά δε για το θέμα της τοπογραφίας, χωρίς να το έχω ψάξει πώς γίνεται στο autocad, η ευκολία με την οποία το revit σου δίνει ισοϋψείς είναι άνευ προηγουμένου (θυμούμενος τί τραβάγαμε στα αντίστοιχα μαθήματα με τα 100άδες τριγωνάκια, καμπυλόγραμμα κλπ).
Δυστυχώς σε εποχές δύσκολες, όλα τα γραφεία ένα autocad το έχουν, revit δεν θα σου πάρουν εύκολα* (αντίστοιχα και με το οffice, ένα excel θα βρείς για απλά πράγματα, αν του πείς δεν ξέρω θέλω matlab, μάθε θα σου πεί*).

Πάντως kudos αν έκατσες να ασχοληθείς από το προπτυχιακό με το revit, ειδικά αρχιτεκτονική την κάνει ξεπέτα...

* αναφέρομαι πάντα για τον νόμιμο τρόπο κτήσης...
Δε θέλω να με αγαπούν πολλοί, θέλω να με αγαπούν λίγοι και πολύ!
Άβαταρ μέλους
edchar
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ, 12 Φεβ 2014 5:43 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: revit Vs AutoCAD - Take 1

Δημοσίευσηαπό geo1982 » Τρί, 24 Ιαν 2023 12:26 am

ειναι πάρα πολύ καλό πρόγραμμα χωρίς αμφιβολία..το θέμα που προσπαθώ να επισημάνω ειναι αυτό της υπερβολικής αυτοματοποίησης το οποίο ειναι το trend της εποχής στο κλάδο των μηχανικών πια αλλά ενδέχεται να οδηγήσει σε μικρότερη ακρίβεια..αν ρωτήσεις τη προσωπική μου άποψη το ιδανικό πρόγραμμα θα ήταν κάτι μεταξύ autocad - revit και ίσως να αργούμε μέχρι να δούμε κάτι τέτοιο..
geo1982
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ, 15 Ιαν 2023 4:09 pm
Έτος εισαγωγής: 2018


Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης