Σχεδιασμός Αεροδρομίων (2016-17)

Συντονιστής: University Editors

Re: Σχεδιασμός Αεροδρομίων (2016-17)

Δημοσίευσηαπό Mggr » Σάβ, 16 Ιαν 2021 12:15 pm

dman έγραψε:
Mggr έγραψε:Δυστυχώς δεν κατάφερα να μπω στο τελευταίο μάθημα, μπορεί κάποιος/α που μπήκε να μας πει αν και τι είπε περί της εξέτασης;

Επιπλέον, αν υπάρχουν κάποια πρόσφατα θέματα, έστω και εκφωνήσεις, θα ήταν πολύ βοηθητικά (μιας και υπάρχει ένα μυστηριώδες πέπλο γύρω από το μάθημα αυτό)!

Φίλε /η, είχα δώσει το μάθημα πριν δύο χρόνια και σίγουρα δεν είμαι ο κατάλληλος για να βοηθήσω, παρ' όλα αυτά, επειδή είχα παρακολουθήσει και δεν είχα καταλάβει τίποτα (όσον αφορά στο τι ζητάει για την εξέταση), υπάρχουν σημειώσεις αναρτημένες στο mqn οι οποίες είναι πολύ βοηθητικές (ή τουλάχιστον μπορεί να έτυχε στα θέματα που έδωσα εγώ)! Ρίξε τους μια καλή ματιά, μπορεί να χρειάζονται μόνο αυτές!


Φίλε μου με κάλυψες, σε ευχαριστώ πολύ! Βρίσκομαι σε παρόμοια φάση, είχα (μισο)παρακολουθήσει και δεν ήξερα τι να περιμένω, οπότε ήταν αυτό ακριβώς που χρειαζόμουν να ακούσω (μιας και είχα ενθουσιαστεί από την ύπαρξη αυτών των σημειώσεων, αλλά δεν ήξερα αν ανταποκρίνονται στις πρόσφατες εξετάσεις).

Καλό διάβασμα για την εξεταστική!
Άβαταρ μέλους
Mggr
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ, 03 Μαρ 2016 3:07 pm
Έτος εισαγωγής: 2015

Re: Σχεδιασμός Αεροδρομίων (2016-17)

Δημοσίευσηαπό dman » Σάβ, 16 Ιαν 2021 12:56 pm

Mggr έγραψε:
dman έγραψε:
Mggr έγραψε:Δυστυχώς δεν κατάφερα να μπω στο τελευταίο μάθημα, μπορεί κάποιος/α που μπήκε να μας πει αν και τι είπε περί της εξέτασης;

Επιπλέον, αν υπάρχουν κάποια πρόσφατα θέματα, έστω και εκφωνήσεις, θα ήταν πολύ βοηθητικά (μιας και υπάρχει ένα μυστηριώδες πέπλο γύρω από το μάθημα αυτό)!

Φίλε /η, είχα δώσει το μάθημα πριν δύο χρόνια και σίγουρα δεν είμαι ο κατάλληλος για να βοηθήσω, παρ' όλα αυτά, επειδή είχα παρακολουθήσει και δεν είχα καταλάβει τίποτα (όσον αφορά στο τι ζητάει για την εξέταση), υπάρχουν σημειώσεις αναρτημένες στο mqn οι οποίες είναι πολύ βοηθητικές (ή τουλάχιστον μπορεί να έτυχε στα θέματα που έδωσα εγώ)! Ρίξε τους μια καλή ματιά, μπορεί να χρειάζονται μόνο αυτές!


Φίλε μου με κάλυψες, σε ευχαριστώ πολύ! Βρίσκομαι σε παρόμοια φάση, είχα (μισο)παρακολουθήσει και δεν ήξερα τι να περιμένω, οπότε ήταν αυτό ακριβώς που χρειαζόμουν να ακούσω (μιας και είχα ενθουσιαστεί από την ύπαρξη αυτών των σημειώσεων, αλλά δεν ήξερα αν ανταποκρίνονται στις πρόσφατες εξετάσεις).

Καλό διάβασμα για την εξεταστική!


Για εμένα ήταν αρκετά αυτά, αλλά επειδή απέχω κιόλας, δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου, ρώτα και αν βρεις κανένα του έτους! Αλλά σίγουρα θα σου δώσουν μια ολοκληρωμένη εικόνα αυτές οι σημειώσεις! Επίσης καλή εξεταστική!!!
dman
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευτ, 18 Δεκ 2017 2:06 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Σχεδιασμός Αεροδρομίων (2016-17)

Δημοσίευσηαπό Mggr » Σάβ, 16 Ιαν 2021 2:54 pm

dman έγραψε:
Για εμένα ήταν αρκετά αυτά, αλλά επειδή απέχω κιόλας, δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου, ρώτα και αν βρεις κανένα του έτους! Αλλά σίγουρα θα σου δώσουν μια ολοκληρωμένη εικόνα αυτές οι σημειώσεις! Επίσης καλή εξεταστική!!!


Σε ευχαριστώ, μην ανησυχείς! Θα δω και το τεύχος ασκήσεων και ό,τι βρεθεί από φετινά.
Άβαταρ μέλους
Mggr
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ, 03 Μαρ 2016 3:07 pm
Έτος εισαγωγής: 2015

Re: Σχεδιασμός Αεροδρομίων (2016-17)

Δημοσίευσηαπό Mggr » Τρί, 26 Ιαν 2021 4:31 am

Έχουν αναρτηθεί στο πάνελ του μαθήματος τα σημερινά θέματα.
Άβαταρ μέλους
Mggr
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ, 03 Μαρ 2016 3:07 pm
Έτος εισαγωγής: 2015

Re: Σχεδιασμός Αεροδρομίων (2016-17)

Δημοσίευσηαπό mixalis.nikolaou » Τετ, 02 Φεβ 2022 7:28 pm

https://www.youtube.com/watch?v=_Pnea6PrMmI
2:32 - Κάποιος να αιτιολογήσει την καινούργια διάταξη;
mixalis.nikolaou
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Δευτ, 19 Μαρ 2018 11:27 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Σχεδιασμός Αεροδρομίων (2016-17)

Δημοσίευσηαπό transport » Τετ, 02 Φεβ 2022 7:38 pm

1.Πιθανή αλλαγή σε ανεμολογικές μετρήσεις στη κατευθυνση των 3 παράλληλων διαδρόμων
2. Μείωση απόστασης τροχοδρόμησης
3. Αύξηση ταυτόχρονης απογείωση/προσγειωσης από περισσότερες διαδρόμους

οδηγούν σε καλύτερο capacity/h
transport
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τρί, 12 Ιαν 2021 5:04 pm
Έτος εισαγωγής: 2015

Re: Σχεδιασμός Αεροδρομίων (2016-17)

Δημοσίευσηαπό mixalis.nikolaou » Τετ, 02 Φεβ 2022 7:50 pm

2,3 ναι. Το 1ο μου κάνει εντύπωση αφού χρησιμοποιείται 10τια δεδομένων.
Ευχαριστώ.
mixalis.nikolaou
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Δευτ, 19 Μαρ 2018 11:27 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Προηγούμενη

Επιστροφή στο 5ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες