Μαθηματική Ανάλυση II (2009-10)

Συντονιστής: University Editors

Μαθηματική Ανάλυση II (2009-10)

Δημοσίευσηαπό kleopatra » Πέμ, 25 Μαρ 2010 2:23 pm

γεια σας!μπορει καποιος να μου δωσει μια γενικη εικονα του μαθηματος?ποια βιβλια πρεπει να εχουμε και πως γινεται η εξεταση?νομιζω επιτρεπεται καποιο βιβλιο ανοιχτο??κατι εχω ακουσει για βιβλια του ρασσια ο,τι ειναι απαραιτητα?ευχαριστωωωω
kleopatra
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Παρ, 23 Ιαν 2009 12:45 am
Έτος εισαγωγής: 2004

Re: Μαθηματική Ανάλυση II (2009-10)

Δημοσίευσηαπό music » Πέμ, 25 Μαρ 2010 9:21 pm

kleopatra έγραψε:γεια σας!μπορει καποιος να μου δωσει μια γενικη εικονα του μαθηματος?ποια βιβλια πρεπει να εχουμε και πως γινεται η εξεταση?νομιζω επιτρεπεται καποιο βιβλιο ανοιχτο??κατι εχω ακουσει για βιβλια του ρασσια ο,τι ειναι απαραιτητα?ευχαριστωωωω

Νομίζω πως συγκρητικά με την Ανάλυση I το μάθημα είναι πιο εύκολο και οι παρακολουθήσεις, εμένα προσωπικά, με είχαν βοηθήσει πολύ. Γενικά, το διαβάζεις και περνιέται πιστεύω.
Πολύ σημαντικά είναι τα sos που δίνει ο Ρασσιάς στο τέλος του εξαμήνου και γι' αυτό χρειάζεσαι το δικό του βιβλίο, που βοηθάει και για να διαβάσεις το μάθημα σε περίπτωση που δεν έχεις σημειώσεις από τις παραδόσεις. Στο τέλος τα θέματα είναι παρόμοια με τις ασκήσεις που δίνει να διαβάσουμε ως sos.
Η εξέταση, μέχρι πέρσυ τουλάχιστον, γινόταν με κλειστά βιβλία.
Ελπίζω να βοήθησα...! :D
music Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Παρ, 29 Μάιος 2009 2:30 am
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Μαθηματική Ανάλυση II (2009-10)

Δημοσίευσηαπό airetikos » Πέμ, 25 Μαρ 2010 9:34 pm

Λοιπόν εγώ να συμπληρώσω ότι 2 θεματάκια θα ναι από το 1ο τέυχος με μερικές παραγώγους κλπ και διαφορικούς τελεστές. Και 2 εύκολα (έτσι λέει ο Ρασσιάς) ολοκληρώματα προς υπολογισμό συνήθως ενα διπλό τριπλό και ένα επικαμπύλιο-επιφανειακό με ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΗ (και όχι απόδειξη :D ) των θεωρμάτων Green Gauss-Ostrogradsky Stokes. Έχει ανάλογες ασκήσεις στον 2ο τόμο και συνήθως βάζει παρόμοιες ή και ίδιες (αν και άκουσα ότι από φέτος το κοψε αυτό το σύστημα δεν ξέρω από τα θέματα της Ανάλυσης 1 αν ισχύει) Το βιβλίο πίστεψε με ΥΠΕΡαρκεί. Λύσε ασκήσεις από κεί και διαβασε θεωριούλα από όπου σε βολεύει. Λάβε υπόψιν σου (όπως είπε και η music) όλα τα ΣΟΣ που θα δώσει ο Ρασιάς στο τέλος και είσαι οκ. Αν παρακολουθείς τον Κ Τσινιά ρώτα τον αυτόν τι να προσέξετε ή πάρε τα ΣΟΣ από κάποιον άλλο.
Αυτά τα ολίγα :)
Αρχιεπίσκοπος Άρειος ο Α'
airetikos
 
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Σάβ, 11 Απρ 2009 9:33 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Μαθηματική Ανάλυση II (2009-10)

Δημοσίευσηαπό Lost.in.Athens » Πέμ, 25 Μαρ 2010 9:52 pm

airetikos έγραψε:Το βιβλίο πίστεψε με ΥΠΕΡαρκεί.


Αυτό ξαναπές το!!! Προσωπικά τα βιβλία της Ανάλυσης ΙΙ μου φάνηκαν πολύ χαώδη για να μπορέσει να τα διαβάσει κανείς, ώστε να κατανοήσει βασικές έννοιες, ιδιαίτερα αν δεν μπορεί να διαθέσει πολύ χρόνο. Θα τολμήσω να πω ότι το βιβλίο είναι υπερβολικά λεπτομερές, με αποτέλεσμα να παρεμβάλει ενδιάμεσα σε σημαντικά θέματα κατανόησης και πρακτικής εφαρμογής, θεωρητικές αποδείξεις, θεωρητικά ζητήματα κλπ που δεν ενδιαφέρουν και τόσο πολύ έναν φοιτητή του πολυτεχνείου. Αν πιάσει κανείς μόνο το βιβλίο θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο να καταλάβει πού θα πρέπει να επικεντρωθεί. Δεν ξέρω αν φταίει η οργάνωση του μαθήματος, η έλλειψη χρόνου (και κυρίως η άσκοπη σπατάλη χρόνου όταν ο διαθέσιμος είναι ήδη περιορισμένος - όποιος κατάλαβε κατάλαβε) ή τα βιβλία, αλλά θεωρώ ότι τα μεγαλύτερα κενά που έχω από το πρώτο έτος είναι στο μάθημα της Ανάλυσης ΙΙ, ενώ πραγματεύεται πολύ σημαντικά θέματα, που είναι απαραίτητα για άλλα μαθήματα.

edit: Για να καταλάβεις, για το κομμάτι που κάνει ο κ. Ρασσιάς (Ολοκληρώματα - 2ος τόμος) είχα γράψει μόνο 9 σελίδες σημειώσεις μπρος πίσω στο τετράδιο!!!
Lost.in.Athens
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2227
Εγγραφή: Κυρ, 07 Δεκ 2008 6:03 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Μαθηματική Ανάλυση II (2009-10)

Δημοσίευσηαπό Kouf » Κυρ, 11 Απρ 2010 6:21 pm

Γνωριζει καποιος συμφοιτητης τι μας εχει κανει η κ.Μπενου πανω στις διανυσματικες συναρτησεις?(ΑναλυσηΙΙ,κεφ5,τομοςΑ')
Πάθος για ζωή
Άβαταρ μέλους
Kouf Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Πέμ, 10 Δεκ 2009 8:28 pm
Έτος εισαγωγής: 2009

Re: Μαθηματική Ανάλυση II (2009-10)

Δημοσίευσηαπό kalamata » Κυρ, 23 Μάιος 2010 9:49 pm

Παιδιά έχει πει τίποτα ο Ρασσιάς για επαναληπτικό μάθημα?
Τίποτα καινιύρια SOS..? ;)
kalamata
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ, 23 Απρ 2009 2:55 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Μαθηματική Ανάλυση II (2009-10)

Δημοσίευσηαπό christi » Πέμ, 27 Μάιος 2010 2:47 pm

παιδιά μπορεί κανείς να μου πει την ύλη???:)
Τελευταία επεξεργασία από ingenieurin26 και Πέμ, 27 Μάιος 2010 2:52 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Τα greeklish απαγορεύονται
christi
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ, 13 Δεκ 2009 10:30 pm
Έτος εισαγωγής: 2009

Re: Μαθηματική Ανάλυση II (2009-10)

Δημοσίευσηαπό spiritually revived » Πέμ, 27 Μάιος 2010 4:33 pm

πραγματικα αν καποιος ανεβαζε την υλη θα βοηθουσε πολυ!!
spiritually revived
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Σάβ, 25 Ιούλ 2009 5:15 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Μαθηματική Ανάλυση II (2009-10)

Δημοσίευσηαπό MAKIA182 » Πέμ, 27 Μάιος 2010 5:53 pm

ναι ρε παιδια την υλη αν μπορει καποιος ή τουλαχιστον τις αλλαγες σε σχεση με την περσινη.... :roll:
“You never change things by fighting the existing reality.
To change something, build a new model that makes the existing model obsolete.”

~Richard Buckminster Fuller
MAKIA182 Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Τρί, 23 Φεβ 2010 4:19 pm
Έτος εισαγωγής: 2009

Re: Μαθηματική Ανάλυση II (2009-10)

Δημοσίευσηαπό mits17 » Κυρ, 30 Μάιος 2010 2:58 pm

Αυριο θα γινει μαθημα?
mits17
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Πέμ, 05 Ιουν 2008 11:49 pm
Έτος εισαγωγής: 2004

Επόμενο

Επιστροφή στο 1ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες