Προεντεταμένο Σκυρόδεμα (2009-10)

Συντονιστής: University Editors

Προεντεταμένο Σκυρόδεμα (2009-10)

Δημοσίευσηαπό theoxaris » Δευτ, 16 Νοέμ 2009 9:27 pm

Γενικά για το θέμα του προεντεταμένου έχω κάποιες απορίες που το θέμα δε διευκρινίζει.

1. η διατομή για να ικανοποιήσει τις συνθήκες θέλει H της ταξεως του L/11 πολύ μεγαλυτερο απο το δοσμένο

2. Για κοινή δύναμη προεντάσεως Ρο στη στήριξη και στο άνοιγμα (πρέπει να είναι ακριβως ίδια?) η διατομή γίνεται ακόμα μεγαλύτερη

3.Η 5η ανίσωση που ανέφερε ο κ. Σιγάλας τη μέρα που μας δώσαν το θέμα χρειάζεται να ικανοποιείται?

4. Μου είπαν οτι το yp που δίνεται είναι το μέγιστο yp και εμείς μπορούμε να παρουμε και μικρότερο (Τρέζος)


Κάθε τμήμα - καθηγητή λένε άλλα οπότε ας λέτε και που το ακούσατε

Και καλό μας κουράγιο για τη 1η παράδοση
theoxaris
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Παρ, 06 Ιουν 2008 12:49 am

Re: Θέμα προεντεταμένου σκυροδέματος

Δημοσίευσηαπό theoxaris » Παρ, 20 Νοέμ 2009 4:01 pm

Ευχαριστώ μέσα απο τα βάθη της ψυχής μου τους φοιτητες μου του 5ου έτους για τις πολλές απαντήσεις που μου έχουν δώσει και από οσο κατάλαβα σήμερα στη σχολή γνωρίζουν τελικά αλλά κρατούν για τον εαυτό τους μπας και πάρουν κανένα καλύτερο βαθμό(?!)...(στη τελική εγώ ειμαι 6ο)
90 αναγνώσεις και μηδέν απαντήσεις... είστε και πολύ ανταγωνιστικοί! μπράβο σας και εις ανώτερα
theoxaris
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Παρ, 06 Ιουν 2008 12:49 am

Re: Θέμα προεντεταμένου σκυροδέματος

Δημοσίευσηαπό kyriakos » Παρ, 20 Νοέμ 2009 6:42 pm

Μεγαλε, εγω ευχαριστως θα σου απανταγα αν ηξερα. Αλλα δεν εχω ιδεα. Παλευω με κατι σημειωσεις της Ματινας να καταλαβω πως βγαινει το καθενα... Αλλα για αυτο που λες οτι κραταμε τις γνωσεις για εμας ισχυει για αρκετους αλλα οχι για ολους. Εξαλλου αν Βοηθηθουμε θα παρουμε και οι 2 μεγαλο βαθμο, δεν θα χασει καποιος...
Η μεγαλυτερη δοξα της ζωης δεν ειναι να μην πεφτεις ποτε,
Αλλα να σηκωνεσαι καθε φορα που πεφτεις... (Κομφουκιος)
kyriakos
 
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Τρί, 01 Ιούλ 2008 4:20 pm
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Θέμα προεντεταμένου σκυροδέματος

Δημοσίευσηαπό smelly cat » Παρ, 20 Νοέμ 2009 8:42 pm

theoxaris έγραψε:Ευχαριστώ μέσα απο τα βάθη της ψυχής μου τους φοιτητες μου του 5ου έτους για τις πολλές απαντήσεις που μου έχουν δώσει και από οσο κατάλαβα σήμερα στη σχολή γνωρίζουν τελικά αλλά κρατούν για τον εαυτό τους μπας και πάρουν κανένα καλύτερο βαθμό(?!)...(στη τελική εγώ ειμαι 6ο)
90 αναγνώσεις και μηδέν απαντήσεις... είστε και πολύ ανταγωνιστικοί! μπράβο σας και εις ανώτερα



Με το σχόλιο αυτό που στάζει μέλι, αποκλείεις τον οποιονδήποτε που ενδεχομένως θα ήθελε να σου απαντήσει (συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου). Και στην τελική, εσυ δεν έχεις ποδαράκια να έρθεις να ρωτήσεις? Τα θες όλα με post στο mqn?
smelly cat
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευτ, 14 Σεπ 2009 8:40 pm
Έτος εισαγωγής: 2005

Re: Θέμα προεντεταμένου σκυροδέματος

Δημοσίευσηαπό theoxaris » Σάβ, 21 Νοέμ 2009 3:00 pm

έχω κατέβει στη σχολή να ρωτήσω το καθηγητη αλλά η αλήθεια είναι οτι δεν είναι κατι εύκολο λογω συνωστισμού ερωτήσεων... αλλά εντάξει εχεις δίκιο για το οτι στάζω μέλι...απλά ποτέ μου δε μπορούσα να καταλάβω τον ανταγωνισμο που αναπτυσσεται στη σχολη μας που όντως υπάρχουν και εξαιρέσεις... Σε βαθμό που να μη βοηθάς κάποιον που στη τελική να τελειώσει θέλει.. ούτε να σου 'κλέψει' το βαθμό ... μετά σου λένε αληλλεγγυη συμφοιτητώ συναδέλφων κτλ. αστείο μου φαίνεται. άμα σφαζόμαστε απο τώρα...
theoxaris
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Παρ, 06 Ιουν 2008 12:49 am

Re: Θέμα προεντεταμένου σκυροδέματος

Δημοσίευσηαπό santzowind » Σάβ, 21 Νοέμ 2009 9:20 pm

Παίδες ειρήνη ημίν.....
επί του θέματος θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι....χρόνιες απώλειες παίρνουμε με συντελεστή 0,85 ή με 0,95 όπως δίνεται από την εκφώνηση ;
santzowind Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Δευτ, 10 Νοέμ 2008 11:25 am
Έτος εισαγωγής: 2004

Re: Θέμα προεντεταμένου σκυροδέματος

Δημοσίευσηαπό kostas15 » Πέμ, 07 Ιαν 2010 10:01 am

συναδελφοι δεν εχω βγαλει ακρη για το αν γραφουμε θεωρια και ασκησεις με ανοιχτα βιβλια και σημειωσεις καθηγητων, γνωριζει καποιος? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
kostas15
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ, 03 Ιαν 2010 8:42 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Θέμα προεντεταμένου σκυροδέματος

Δημοσίευσηαπό mary » Παρ, 08 Ιαν 2010 9:59 am

Συμφωνα με αυτα που γραφουν οι καθηγητες στο mycourses γραφουμε θεωρια με τα παντα κλειστα και ασκησεις μονο με τα βιβλια της σχολης (χωρις σημειωσεις)
mary
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ, 04 Ιουν 2008 4:15 pm

Re: Θέμα προεντεταμένου σκυροδέματος

Δημοσίευσηαπό kostas15 » Παρ, 08 Ιαν 2010 10:14 am

γιαυτο δε βγαζω ακρη......αυτα λεει στο mycourses και στην εξεταστικη που περασε ηταν σε θεωρια κ ασκησεις - βιβλια και σημειωσεις καθηγητων ανοιχτα!!!!!!!!
kostas15
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ, 03 Ιαν 2010 8:42 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Θέμα προεντεταμένου σκυροδέματος

Δημοσίευσηαπό 4066 » Παρ, 08 Ιαν 2010 6:34 pm

περυσι παιδια γραψαμε με ανοιχτα τα βιβλια. και τα θεματα ηταν ευκολα, κυριως πολυ στανταρ πραγματα. πραγματικα ευκολα. και οι καθηγητες τριγυρνουσαν και βοηθουσαν οσο μπορουσαν. Βεβαια περυσι οι διδασκοντεσ ηταν Χρονοπουλος, Καννιτακη. οποτε μην σας παρς στο λαιμο μου. αλλα ξαναλεω πολυ ευκολα θεματα (και το σεπτεμβριο απο οτι μου ειπε φιλος).
4066
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί, 15 Σεπ 2009 1:00 pm
Έτος εισαγωγής: 1999

Επόμενο

Επιστροφή στο 5ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες