Τεχνικά Υλικά (2008-09)

Συντονιστής: University Editors

Re: Tεχνικά Υλικά (2008-09)

Δημοσίευσηαπό ingenieurin26 » Πέμ, 24 Σεπ 2009 3:15 pm

Οι ερωτήσεις αυτές είναι από φυλλάδια παρατάξεων, δεν νομίζω ότι πρέπει να ανέβουν γιατί αντιβαίνει στη λογική του site για προσφορά υλικού χωρίς σφραγίδες και λογότυπα :roll: .
ingenieurin26
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6361
Εγγραφή: Τρί, 03 Ιουν 2008 6:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Tεχνικά Υλικά (2008-09)

Δημοσίευσηαπό aleka » Πέμ, 24 Σεπ 2009 3:21 pm

Δεν ειχα ιδεα περι τινος προκειται...!!! Τωρα το καταλαβα,λογικο και σεβαστο....
Ευχαριστω πολυ παντως!!! ;)
Όταν θέλεις κάτι πάρα πολύ, όλο το σύμπαν συνομοτεί για να τα καταφέρεις...
aleka
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευτ, 29 Ιουν 2009 2:41 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Tεχνικά Υλικά (2008-09)

Δημοσίευσηαπό terry » Πέμ, 24 Σεπ 2009 11:27 pm

δεν έχω ασχοληθεί ποτε με αυτό το μάθημα. είμαι τέταρτο εξάμηνο... μήπως μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει λίγο.. είδα την ύλη αλλα μου φαίνονται πολλά... δεν ξέρω από που να αρχίσω!!! υπάρχει τίποτα SOS για να διαβάσω τώρα σε 3 μέρες?????
ευχαριστω
Τελευταία επεξεργασία από ingenieurin26 και Πέμ, 24 Σεπ 2009 11:30 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Παρακαλούμε να αποφεύγετε τα greeklish. Διαβάστε τους κανόνες του forum
terry
 
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Τετ, 08 Απρ 2009 5:16 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Tεχνικά Υλικά (2008-09)

Δημοσίευσηαπό fevi » Παρ, 25 Σεπ 2009 12:09 pm

Η ύλη είναι από τα e-books να υποθέσω?
fevi
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ, 03 Μάιος 2009 9:10 pm
Έτος εισαγωγής: 2005

Re: Tεχνικά Υλικά (2008-09)

Δημοσίευσηαπό intelx86 » Παρ, 25 Σεπ 2009 12:20 pm

:shh: Ναι, από εκεί είναι.
Ποιος είδε τον ικανοτικό και δεν τον φοβήθηκε

I used to be an adventurer like you.
Then I took a longitudinal reinforcement in the knee.


Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο
Απολαύστε υπεύθυνα...
Άβαταρ μέλους
intelx86
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2211
Εγγραφή: Παρ, 16 Μάιος 2008 8:28 pm
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Tεχνικά Υλικά (2008-09)

Δημοσίευσηαπό aleka » Παρ, 25 Σεπ 2009 2:36 pm

Οι ασκησεις που ειναι ανεβασμενες στο site ειναι αυτες που εδωσαν φετος οι καθηγητες,ετσι??? Γιατι στις φετινες σημειωσεις τ μαθηματος που πηρα, υπαρχει λυμενη μονο η ασκηση ηχομονωσης ως προς τον αεροφερτο ηχο και οχι ως προς τον κρυπτογενη(που βρισκεται ως προτεινομενη στο site) ...
Ξερει καποιος που παρακολουθουσε αν εχει γινει και η ασκηση ηχομονωσης ως προς τον κρυπτογενη ηχο..???
Nα φανταστω την διαβαζουμε για να ειμαστε σιγουροι,ή απλα λειπει απο τις σημειωσεις που εχω???? :tired:
Όταν θέλεις κάτι πάρα πολύ, όλο το σύμπαν συνομοτεί για να τα καταφέρεις...
aleka
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευτ, 29 Ιουν 2009 2:41 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Tεχνικά Υλικά (2008-09)

Δημοσίευσηαπό aleka » Παρ, 25 Σεπ 2009 3:40 pm

Εχω ενα θεματακι με τν προτυπη καμπυλη αναφορας στον αεροφερτο ηχο...
Στην διαφανια 7 λεει:"Μετα απο δοκιμες βρεθηκε οτι οταν η προτυπη καμπυλη αναφορας μετατοπιστει προς τα κατω.......κλπ" Καλα τι "βρεθηκε" ειναι αυτο...???
Η διαδικασια (αν κανω λαθος διορθωστε με) για να το βρω υστερα απο "δοκιμες" ειναι : ξεκινωντας απο το 1dΒ συνεχιζω μεχρι η μεση δισμενης αποκλιση να ειναι η μεγιστη δυνατη αλλα οχι μεγαλυτερη απο 2........
Στη συγκεκριμενη ασκηση ετυχε να ειναι 2dB η μετατοπιση της προτυπης καμπυλης αναφορας, αν ηταν 3,4,....,12dB..... η μετατοπιση, θα εκανα δοκιμες και δοκιμες και ξανα δοκιμες...???? Και απο χρονο τι κανουμε?
Μακαρι να εχω καταλαβει κατι λαθος! Τι ειναι αυτο ρε παιδια??? :crazy2:
Όταν θέλεις κάτι πάρα πολύ, όλο το σύμπαν συνομοτεί για να τα καταφέρεις...
aleka
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευτ, 29 Ιουν 2009 2:41 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Tεχνικά Υλικά (2008-09)

Δημοσίευσηαπό unknown » Παρ, 25 Σεπ 2009 3:51 pm

προς terry: δεν σε σώζει τίποτα,καλύτερα να αρχίσεις να διαβάζεις το επόμενο μάθημα,αν δεν χρωστάς άλλο καλύτερα πήγαινε για καφεδάκι...
Τελευταία επεξεργασία από intelx86 και Παρ, 25 Σεπ 2009 3:57 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Παρακαλούμε να αποφεύγετε τα greeklish
unknown
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Παρ, 03 Ιούλ 2009 12:28 am
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Tεχνικά Υλικά (2008-09)

Δημοσίευσηαπό akis » Παρ, 25 Σεπ 2009 4:11 pm

aleka έγραψε:Οι ασκησεις που ειναι ανεβασμενες στο site ειναι αυτες που εδωσαν φετος οι καθηγητες,ετσι??? Γιατι στις φετινες σημειωσεις τ μαθηματος που πηρα, υπαρχει λυμενη μονο η ασκηση ηχομονωσης ως προς τον αεροφερτο ηχο και οχι ως προς τον κρυπτογενη(που βρισκεται ως προτεινομενη στο site) ...
Ξερει καποιος που παρακολουθουσε αν εχει γινει και η ασκηση ηχομονωσης ως προς τον κρυπτογενη ηχο..???
Nα φανταστω την διαβαζουμε για να ειμαστε σιγουροι,ή απλα λειπει απο τις σημειωσεις που εχω???? :tired:


Ναι εχει γινει και η ασκηση ηχομονωσης ως προς τον κτυπογενη ηχο...

aleka έγραψε:Εχω ενα θεματακι με τν προτυπη καμπυλη αναφορας στον αεροφερτο ηχο...
Στην διαφανια 7 λεει:"Μετα απο δοκιμες βρεθηκε οτι οταν η προτυπη καμπυλη αναφορας μετατοπιστει προς τα κατω.......κλπ" Καλα τι "βρεθηκε" ειναι αυτο...???
Η διαδικασια (αν κανω λαθος διορθωστε με) για να το βρω υστερα απο "δοκιμες" ειναι : ξεκινωντας απο το 1dΒ συνεχιζω μεχρι η μεση δισμενης αποκλιση να ειναι η μεγιστη δυνατη αλλα οχι μεγαλυτερη απο 2........
Στη συγκεκριμενη ασκηση ετυχε να ειναι 2dB η μετατοπιση της προτυπης καμπυλης αναφορας, αν ηταν 3,4,....,12dB..... η μετατοπιση, θα εκανα δοκιμες και δοκιμες και ξανα δοκιμες...???? Και απο χρονο τι κανουμε?
Μακαρι να εχω καταλαβει κατι λαθος! Τι ειναι αυτο ρε παιδια??? :crazy2:


Το συγκεκριμενο θυμαμαι με ειχε μπερδεψει κι εμενα. Νομιζω οτι τλκ δεν χρειαζεται να κανεις δοκιμες τουλαχιστον δεν θυμαμαι κανενα να εκανε. Ισως σου χρησιμευουν για αυτο και οι τυποι 61 και 62 για τον αεροφερτο ηχο και 66 και 67 για τον κτυπογενη ηχο. Μπορει και απο τα δεδομενα της ασκησης να μην ειναι απαραιτητο να βρεις τη μετατοπιση της προτυπης καμπυλης αναφορας. Δεν ειμαι σιγουρος ομως...
Οσο για το χρονο που λες ουτως ή αλλως δεν ειναι αρκετος...

Spoiler: show
Συμβουλή: Καλυτερα κανε τις υπολοιπες ασκησεις κι αν εχει ηχομονωση ασ την για το τελος... Οι δυο ασκησεις με μια αξιοπρεπη θεωρια αρκουν...
akis:-Πάμε για καφέ;
lybe:-Περιμένεις λίγο να πάω τα δίδακτρα στη Γραμματεία;
akis:-ΟΚ. Εγώ τα πλήρωσα χτες. Έμαθα θα σε πάρουν στο πρόγραμμα του ΑΚΤΩΡΑ.
lybe:-Ναι ισχύει. Καλός ο Μπόμπολας. Δίνει πολλά λεφτά στο ΕΜΠ. Δουλεύει κι η αδερφή μου εκεί. Πληρώνεται 500ευρώ το μήνα. Καλά είναι κι αν είναι καλή δεν θα την απολύσουν του χρόνου όπως μπορούν να κάνουν αλλά θα την κρατήσουν με 700ευρώ.
akis
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: Κυρ, 01 Φεβ 2009 10:35 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Τεχνικά Υλικά (2008-09)

Δημοσίευσηαπό aleka » Παρ, 25 Σεπ 2009 4:20 pm

:) Ευχαριστω..!!
Όταν θέλεις κάτι πάρα πολύ, όλο το σύμπαν συνομοτεί για να τα καταφέρεις...
aleka
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευτ, 29 Ιουν 2009 2:41 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 1ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης