Ποιο μάθημα επιλογής;...

Συντονιστής: University Editors

Re: Ποιο μάθημα επιλογής;...

Δημοσίευσηαπό Jiggly » Τετ, 22 Αύγ 2018 10:54 am

1)Ο ολοκληρωμένος σχεδιασμός εμένα μου ακούγεται καλό, δεν ξέρω πως θα είναι στην πράξη κι αν θα έχει αρκετό τρέξιμο (σε συνδυασμό με Σχεδιασμό ΕΕΛ). Εμένα η πειραματική υδραυλική,παρόλο που τα πειράματα ομολογουμένως ήταν ενδιαφέροντα ως διαδικασία, δεν με ξετρέλανε (γενικά οι υδραυλικές δεν με ξετρέλεναν ποτέ),αλλά γενικά είναι τίμιο μάθημα.
(εγώ θα έπαιρνα ολοκληρωμένο σχεδιασμό :thumbup: )

4) Βραχομηχανική - Σήραγγες είναι πιο απλό μάθημα, τύπου γεωλογίες κτλ, αλλά μη φανταστείς ότι μαθαίνεις και τόσα όσα θα περίμενες από τον τίτλό. :lol:
Σίδερα 2, μου φαίνεται πιο βασικό μάθημα. Οπότε (αν και δεν συμπαθώ τα μεταλλικά), θα πρότεινα κι εγώ αυτό. Άσε που ισχύει και το "Άπαξ και καταλάβεις πώς λειτουργεί ο φορέας, μετά είναι μία στάνταρ διαδικασία".
...άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα,να σου χαλάνε τ'όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις...
Άβαταρ μέλους
Jiggly
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Παρ, 26 Οκτ 2012 8:26 am
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Ποιο μάθημα επιλογής;...

Δημοσίευσηαπό civil123 » Σάβ, 08 Σεπ 2018 9:30 am

Ποια είναι η γνώμη σας για τα μαθήματα 'Ειδικά Λιμενικά Έργα' και 'Έργα Ανοικτής Θαλάσσης';
Τί έχετε να πείτε για την ομάδα 925 : α) Οικολογικά Μοντέλα Επιφανειακών Υδάτων, β)Διαχείριση Υδατικών Πόρων ;
Άβαταρ μέλους
civil123
 
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευτ, 15 Φεβ 2016 9:34 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Ποιο μάθημα επιλογής;...

Δημοσίευσηαπό Zagreus » Σάβ, 08 Σεπ 2018 11:20 am

Για τα δύο πρώτα δεν ξέρω μιας και δεν τα παρακολούθησα αλλά για την ομάδα 925 ξεκάθαρα οικολογικά μοντέλα εκτός αν είσαι φανατικά υδρολόγος.
Άβαταρ μέλους
Zagreus Σημαντική βοήθεια & οικονομική ενίσχυση στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: Πέμ, 01 Σεπ 2011 2:01 pm
Τοποθεσία: Κέντρο Απόκεντρο
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Ποιο μάθημα επιλογής;...

Δημοσίευσηαπό civil123 » Κυρ, 09 Σεπ 2018 6:18 pm

Zagreus έγραψε:Για τα δύο πρώτα δεν ξέρω μιας και δεν τα παρακολούθησα αλλά για την ομάδα 925 ξεκάθαρα οικολογικά μοντέλα εκτός αν είσαι φανατικά υδρολόγος.

:thumbup:
Άβαταρ μέλους
civil123
 
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευτ, 15 Φεβ 2016 9:34 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Ποιο μάθημα επιλογής;...

Δημοσίευσηαπό civilara » Παρ, 21 Σεπ 2018 12:27 pm

Ποιο πιστευετε σε σχεση με βαθμο δυσκολιας,γνωσεων και καλυτερων βαθμων α)αναλυση κυκλου ζωης εργων πολιτικων μηχανικων ,β) σχεδιαση εργων πολιτικων μηχανικων με η/υ
civilara
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Παρ, 14 Σεπ 2018 4:29 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Ποιο μάθημα επιλογής;...

Δημοσίευσηαπό geoagg » Κυρ, 22 Σεπ 2019 3:05 am

BIM ή περιβαλλοντικές επιπτώσεις;
geoagg
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Πέμ, 11 Ιουν 2015 8:42 am
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Ποιο μάθημα επιλογής;...

Δημοσίευσηαπό civil123 » Κυρ, 22 Σεπ 2019 9:36 am

geoagg έγραψε:BIM ή περιβαλλοντικές επιπτώσεις;

Ξεκάθαρα bim.
Άβαταρ μέλους
civil123
 
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευτ, 15 Φεβ 2016 9:34 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Ποιο μάθημα επιλογής;...

Δημοσίευσηαπό civilara » Κυρ, 22 Σεπ 2019 12:23 pm

civilara έγραψε:Ποιο πιστευετε σε σχεση με βαθμο δυσκολιας,γνωσεων και καλυτερων βαθμων α)αναλυση κυκλου ζωης εργων πολιτικων μηχανικων ,β) σχεδιαση εργων πολιτικων μηχανικων με η/υ

:cry: :cry: :cry: δεν είχα απάντηση ακόμα το ψάχνω από πέρσι :D
civilara
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Παρ, 14 Σεπ 2018 4:29 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Ποιο μάθημα επιλογής;...

Δημοσίευσηαπό tsimento_lagneia » Δευτ, 23 Σεπ 2019 12:46 am

civilara έγραψε:
civilara έγραψε:Ποιο πιστευετε σε σχεση με βαθμο δυσκολιας,γνωσεων και καλυτερων βαθμων α)αναλυση κυκλου ζωης εργων πολιτικων μηχανικων ,β) σχεδιαση εργων πολιτικων μηχανικων με η/υ

:cry: :cry: :cry: δεν είχα απάντηση ακόμα το ψάχνω από πέρσι :D


Από άποψη απόφοιτου που δεν είχε δυστυχώς αυτές τις επιλογές στο πρόγραμμα σπουδών BIM και LCA (ανάλυση κύκλου ζωής έργων πολίτικων μηχανικών) θεωρώ ότι είναι μαθήματα αναγκαία για τον μελλοντικό μηχανικό!

Autocad μπορείς να μάθεις και από βίντεο στο youtube... :thumbup:
ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΟΣ: Αισιόδοξος με εμπειρία.
Άβαταρ μέλους
tsimento_lagneia
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί, 15 Ιαν 2013 9:32 pm
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Ποιο μάθημα επιλογής;...

Δημοσίευσηαπό curious_mind » Τρί, 24 Σεπ 2019 1:28 pm

civil123 έγραψε:Ποια είναι η γνώμη σας για τα μαθήματα 'Ειδικά Λιμενικά Έργα' και 'Έργα Ανοικτής Θαλάσσης';
Τί έχετε να πείτε για την ομάδα 925 : α) Οικολογικά Μοντέλα Επιφανειακών Υδάτων, β)Διαχείριση Υδατικών Πόρων ;


Τα Ειδικά Λιμενικά είναι ίδια φιλοσοφία με την Ακτομηχανική του προηγούμενου εξαμήνου, με λιγότερη καθοδήγηση. Όλη η υπόθεση είναι το θέμα εξαμήνου, στο οποίο σίγουρα θα νιώσεις αβοήθητος σε κάποια φάση. Κουτσά στραβά όμως, αν κάνεις καλή παρουσίαση όπως θέλει η Τσουκαλά δε θα έχεις πρόβλημα. Η εξέταση στο τέλος είναι με τα πάντα ανοιχτά και απαραίτητα ίντερνετ και βοήθεια, γιατί είναι πιο πολύ 'περί ανέμων και υδάτων' γενικά για το τι έχεις αντιληφθεί για τα λιμάνια.

Για τα έργα ανοικτής θαλάσσης τώρα, ο Αζοράκος είναι περίεργος. Ενώ το αντικείμενο είναι ενδιαφέρον, το μάθημα είναι γενικά βαρετό, δίνει τις σημειώσεις του που θέλει προσπάθεια για να βγάλεις νόημα και να διορθώσεις και μερικά λαθάκια του. Έχει 3 ασκήσεις μέσα στο εξάμηνο που πρέπει να τις δώσεις, αλλά αυτό δε σου εγγυάται ότι θα περάσεις. Στην εξέταση τα θέματα είναι πολλά σε σχετικά λίγο χρόνο, μάλλον πιο πολλή αξία έχει το να σε βλέπει μέσα στο μάθημα και να του κάνεις απορίες. Το ότι πάνε λίγοι και το περνάνε όλοι δεν ισχύει πλέον.
curious_mind
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ, 12 Φεβ 2016 1:59 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 8ο Εξάμηνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης