Ποιο μάθημα επιλογής;...

Συντονιστής: University Editors

Re: Ποιο μάθημα επιλογής;...

Δημοσίευσηαπό Dottore » Πέμ, 01 Μαρ 2018 3:21 am

Zagreus έγραψε:Δεν συμφωνώ καθόλου ότι οι ξύλινες κατασκευές έχουν χρησιμότητα μόνο για γραφικά σπιτάκια στη Σκανδιναβία. Το ξύλο είναι υλικό του μέλλοντος που έρχεται από το παρελθόν (past is future που λέμε στο χωριό μου). Δεν μιλάμε για ξύλινα δοκαράκια μόνο αλλά για ό,τι μπορεί κάποιος να φανταστει (πριονίδι με ρητίνες π.χ. σε ό,τι διατομές ζητηθεί) και για υλικά πιο ελαφριά και με καλύτερη μηχανική συμπεριφορά από τα μπετοσίδερα. Ένα μοτιβέησιοναλ σχετικό βίντεο είναι <αυτό>. Στο μέλλον οι ουρανοξύστες πιθανά να είναι ξύλινοι. Τώρα αν αυτό είναι πιο οικολογικό ή όχι χωράει αρκετή συζήτηση και γενικά δεν ενδιαφέρει τον κόσμο της σχολής (φαίνεται πάντως ότι όντως είναι πιο "φιλικές" προς το περιβάλλον κατασκευές). Όσον αφορά το μάθημα καθεαυτό παρακολούθησα 2 διαλέξεις και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον αλλά δεν ξέρω τι παίζει με εξετάσεις (ακούγεται οτι είναι πολύ βατό πάντως).


Δε μιλαμε για γραφικά σπιτακια μονο. Το ξυλο ειναι mainstream υλικο για χωρες που εχουν ξυλεια (πχ Σκανδιναβία και Καναδάς). Για την Ελλαδα και τον Ευρωπαϊκό νοτο που το πληρωνει χρυσό, ειναι ακριβη λυση. Τωρα για μηχανικες ιδιοτητες καλυτερες απο μπετοσιδερα, ουρανοξυστες και λοιπα sci-fi, μην πιστεύεις αυτα που βγάζουν δυο-τρεις επιστημονες και διατυμπανιζει το propaganda machine των αμερικανικων πανεπιστημιων. Ο,τι εχει βγει ειναι για κατι δοκιμιακια μικρων διαστάσεων και υπο συγκεκριμένες φορτισεις κατα μηκος της ινας. Το μπετο και ο χαλυβας ειναι ισοτροπα και οι αντοχες τους δεν παιζονται.
Dottore
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Παρ, 21 Νοέμ 2014 12:12 am
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Ποιο μάθημα επιλογής;...

Δημοσίευσηαπό Zagreus » Πέμ, 01 Μαρ 2018 9:54 am

Dottore έγραψε: το propaganda machine των αμερικανικων πανεπιστημιων

Χαχα ευφάνταστος όρος. Αν επρέπει πάντως να διαλέξω μεταξύ του propaganda machine των αμερικάνικων πανεπιστημίων και των φερεφώνων των καθηγητών εν ελλάδι (aka παλαμοκροτητές) θα επέλεγα το πρώτο. Άλλωστε η συνεισφορά των μεγάλων αμερικάνικων πανεπιστημιών στην επιστήμη και τη τεχνολογία δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτή των πανεπιστημίων της Ελλάδας. Φιλικά πάντα.
Άβαταρ μέλους
Zagreus Σημαντική βοήθεια & οικονομική ενίσχυση στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: Πέμ, 01 Σεπ 2011 2:01 pm
Τοποθεσία: Κέντρο Απόκεντρο
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Ποιο μάθημα επιλογής;...

Δημοσίευσηαπό Dottore » Πέμ, 01 Μαρ 2018 7:07 pm

Zagreus έγραψε:
Dottore έγραψε: το propaganda machine των αμερικανικων πανεπιστημιων

Χαχα ευφάνταστος όρος. Αν επρέπει πάντως να διαλέξω μεταξύ του propaganda machine των αμερικάνικων πανεπιστημίων και των φερεφώνων των καθηγητών εν ελλάδι (aka παλαμοκροτητές) θα επέλεγα το πρώτο. Άλλωστε η συνεισφορά των μεγάλων αμερικάνικων πανεπιστημιών στην επιστήμη και τη τεχνολογία δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτή των πανεπιστημίων της Ελλάδας. Φιλικά πάντα.


Εμενα μου αρεσε το παλαμοκροτητες :D
Καλύτερα μακριά και απο τα δυο. Αν θες παντως ακριβεστερες συγκρισεις, καλυτερα να συγκρίνεις αμερικανικο με αμερικανικο machine. Ριξε π.χ. μια ματια στους σχετικους κανονισμούς και θα δεις οτι στην Αμερική δεν επιτρέπουν ξυλινα κτιρια πανω από 3-4 οροφους για λογους ασφαλείας. Αν δεις και δυνατοτητες νεων χαλυβων και σκυροδεματων υψηλης αντοχης (και φυσικα τις σχετικες δημοσιεύσεις απο Αμερικη και Ευρώπη) θα καταλαβεις οτι το ξυλο δεν ειναι ακριβώς η μαγικη λυση που φανταζεται κανεις ακουγοντας ενα TED talk.
Dottore
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Παρ, 21 Νοέμ 2014 12:12 am
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Ποιο μάθημα επιλογής;...

Δημοσίευσηαπό Zagreus » Πέμ, 01 Μαρ 2018 7:32 pm

Έχουν κατασκευαστεί ψηλά ξύλινα κτίρια δεν υπαρχουν μόνο σε βίντεο TED - X και τη φαντασία κουτόφραγκων καθηγητάδων. Όπως είπα και πριν όταν λέμε ξύλο δεν εννοούμε μόνο ξύλινα δοκαράκια αλλα στοιχεία βιομηχανικής παραγωγής με ρητίνες σε ότι διατομή ζητηθεί. Κάποια ψηλά ξύλινα κτίρια που έχουν ήδη κατασκευαστεί είναι αυτό -> Brock Commons και αυτό -> Treet και υπό κατασκευή αυτό ->Mjøsa Tower.
Άβαταρ μέλους
Zagreus Σημαντική βοήθεια & οικονομική ενίσχυση στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: Πέμ, 01 Σεπ 2011 2:01 pm
Τοποθεσία: Κέντρο Απόκεντρο
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Ποιο μάθημα επιλογής;...

Δημοσίευσηαπό Dottore » Πέμ, 01 Μαρ 2018 11:27 pm

Zagreus έγραψε:Έχουν κατασκευαστεί ψηλά ξύλινα κτίρια δεν υπαρχουν μόνο σε βίντεο TED - X και τη φαντασία κουτόφραγκων καθηγητάδων. Όπως είπα και πριν όταν λέμε ξύλο δεν εννοούμε μόνο ξύλινα δοκαράκια αλλα στοιχεία βιομηχανικής παραγωγής με ρητίνες σε ότι διατομή ζητηθεί. Κάποια ψηλά ξύλινα κτίρια που έχουν ήδη κατασκευαστεί είναι αυτό -> Brock Commons και αυτό -> Treet και υπό κατασκευή αυτό ->Mjøsa Tower.


Δε λέω οτι δε γίνεται. Εδω φτιαχνουν ψηλα κτιρια απο μπαμπου. Υπαρχουν και κτιρια απο γυαλι ή παγο. Υπαρχουν και ενα σωρο πυργοι απο τουβλα. Και παλι ομως τετοιες κατασκευές ειναι ειδικη περίπτωση, με ειδικη μελετη που δε γινεται γιατι ειναι το οικονομικοτερο, αλλα για να δειξουν οτι μπορουν. Δε λεω, ενδιαφερον, αλλα ως εκει.
Dottore
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Παρ, 21 Νοέμ 2014 12:12 am
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Ποιο μάθημα επιλογής;...

Δημοσίευσηαπό trauma » Δευτ, 20 Αύγ 2018 5:13 pm

Θέλω να ακούσω τις σκέψεις σας πάνω στα εξής :

1. Πειραματική υδραυλική vs Ολοκληρωμένο θέμα υδραυλικού σχεδιασμού
2. Περιβαλλοντικές επιπτώσεις : Τι παίζει τελικά με αυτό το μάθημα ; Να πάρω BIM καλύτερα;
3. Περιβαλλοντική υδραυλική : Έχει τρελές απαιτήσεις ;
4. Βραχομηχανική-Σήραγγες vs Σίδερα 2

5. Μια ερώτηση : Υπάρχει η δυνατότητα να απαλλαγώ από μια ομάδα επιλογής και το μάθημα που θα έπρεπε να επιλέξω από αυτήν να το πάρω από κάποια άλλη; Ή ούτε καν ;;;;
Άβαταρ μέλους
trauma
 
Δημοσιεύσεις: 570
Εγγραφή: Παρ, 17 Οκτ 2014 2:42 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Ποιο μάθημα επιλογής;...

Δημοσίευσηαπό civil123 » Δευτ, 20 Αύγ 2018 5:38 pm

trauma έγραψε:4. Βραχομηχανική-Σήραγγες vs Σίδερα 2

η παραπάνω ομάδα δεν απευθύνεται μόνο στους φοιτητές του 4ου έτους;
Άβαταρ μέλους
civil123
 
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευτ, 15 Φεβ 2016 9:34 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Ποιο μάθημα επιλογής;...

Δημοσίευσηαπό ZeRoLoRd » Δευτ, 20 Αύγ 2018 5:47 pm

1. Για το ολοκληρωμένο θέμα δεν ξέρω να σου πω γιατί μπαίνει πρώτη φορά φέτος. Πάντως η πειραματική ήταν για μένα ένα από τα καλύτερα μαθήματα της κατεύθυνσης.

2. Οι περιβαλλοντικές επιπτώσεις ήταν κάτι σχετικά απλό. Έχει τη δουλίτσα του, δεν είναι τελείως πανηγύρι. Αλλά και πάλι δεν είναι κάτι εξτριμ. Μόνο αρνητικό ότι πέρυσι είχε πολλά άτομα και έμπλεκες τα μπούτια σου. Τώρα για το ΒΙΜ δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα. Σε άλλους άρεσε και σε άλλους όχι.

3, 5. Προσπάθησα με 592 διαφορετικούς τρόπους να πάρω δύο μαθήματα από την ίδια ομάδα και να μην πάρω την περιβαλλοντική, χωρίς αποτέλεσμα. Τόσα χρόνια το άφηναν, τώρα δεν ξέρω γιατί το σταμάτησαν. Με τα πολλά λοιπόν πήρα περιβαλλοντική υδραυλική, έκανα εκεί κάτι θέματα εξαμήνου χωρίς να καταλάβω ποτέ τι έκανα ή γιατί το έκανα, πήρα 7..... αυτά!

4. Εγώ θα σου έλεγα σίδερα. Άπαξ και καταλάβεις πώς λειτουργεί ο φορέας, μετά είναι μία στάνταρ διαδικασία.
Άβαταρ μέλους
ZeRoLoRd
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Κυρ, 21 Οκτ 2012 7:19 pm
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Ποιο μάθημα επιλογής;...

Δημοσίευσηαπό Zagreus » Δευτ, 20 Αύγ 2018 5:53 pm

trauma έγραψε:Θέλω να ακούσω τις σκέψεις σας πάνω στα εξής :

1. Πειραματική υδραυλική vs Ολοκληρωμένο θέμα υδραυλικού σχεδιασμού
2. Περιβαλλοντικές επιπτώσεις : Τι παίζει τελικά με αυτό το μάθημα ; Να πάρω BIM καλύτερα;
3. Περιβαλλοντική υδραυλική : Έχει τρελές απαιτήσεις ;
4. Βραχομηχανική-Σήραγγες vs Σίδερα 2

5. Μια ερώτηση : Υπάρχει η δυνατότητα να απαλλαγώ από μια ομάδα επιλογής και το μάθημα που θα έπρεπε να επιλέξω από αυτήν να το πάρω από κάποια άλλη; Ή ούτε καν ;;;;


1. Η Πειραματική Υδραυλική είναι αρκετά καλό μάθημα αλλά το ολοκληρωμένο θέμα μου φαίνεται πιο ενδιαφέρον.
2. Να πάρεις BIM (thank me later).
3. Χαχ όχι δεν είναι δύσκολο.
4. Σίδερα 2.
5. Πέρσι δεν έγιναν δεκτές τέτοιες αιτήσεις.
Άβαταρ μέλους
Zagreus Σημαντική βοήθεια & οικονομική ενίσχυση στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: Πέμ, 01 Σεπ 2011 2:01 pm
Τοποθεσία: Κέντρο Απόκεντρο
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Ποιο μάθημα επιλογής;...

Δημοσίευσηαπό trauma » Δευτ, 20 Αύγ 2018 10:03 pm

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Σκέφτομαι και το άλλο, ότι εφόσον πάρω το μάθημα των Εγκαταστάσεων Επεξεργασίας Λυμάτων το οποίο έχει θέμα σχεδιασμού, δεν έχει νόημα να πάρω και άλλο θέμα υδραυλικού σχεδιασμού. Οκ, θα είναι λίγο διαφορετικά, αλλά δεν νομίζω και τόσο. Τώρα για τις Περιβαλλοντικές Επιπτώσεις δεν ξέρω, δεν θέλω να τρελαθώ χωρίς λόγο. Αν είναι πραγματικά οικολογικό μάθημα εντάξει, αλλά μάλλον δεν είναι έτσι. Και στο BIM δεν είναι πια ο Παντουβάκης και είναι δελεαστικό.

Όσο για τις αιτήσεις απαλλαγών θα ρωτήσω και θα ενημερώσω και εδώ.
Άβαταρ μέλους
trauma
 
Δημοσιεύσεις: 570
Εγγραφή: Παρ, 17 Οκτ 2014 2:42 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 8ο Εξάμηνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης