Οδοποιία ΙΙ (2016-17)

Συντονιστής: University Editors

Οδοποιία ΙΙ (2016-17)

Δημοσίευσηαπό trauma » Σάβ, 25 Φεβ 2017 6:59 pm

Καλησπέρα. Έχω μερικές απορίες για την Άσκηση 1 που μας έδωσε ο Μερτζάνης. Αρχικά πρέπει να την παραδώσουμε την Τρίτη; Έπειτα, επειδή δεν τον έπιασα και τόσο καλά σε αυτά που μας είπε, για να βρω τα εμβαδά με την αναλυτική μέθοδο, πώς περίπου θα εργαστώ; Το "ανάπτυγμα πρανών επιχώματος" τι ακριβώς είναι; Αυτά για τώρα. Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
trauma
 
Δημοσιεύσεις: 570
Εγγραφή: Παρ, 17 Οκτ 2014 2:42 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Οδοποιία ΙΙ (2016-17)

Δημοσίευσηαπό psgi1214 » Σάβ, 25 Φεβ 2017 8:34 pm

trauma έγραψε:Καλησπέρα. Έχω μερικές απορίες για την Άσκηση 1 που μας έδωσε ο Μερτζάνης. Αρχικά πρέπει να την παραδώσουμε την Τρίτη; Έπειτα, επειδή δεν τον έπιασα και τόσο καλά σε αυτά που μας είπε, για να βρω τα εμβαδά με την αναλυτική μέθοδο, πώς περίπου θα εργαστώ; Το "ανάπτυγμα πρανών επιχώματος" τι ακριβώς είναι; Αυτά για τώρα. Ευχαριστώ.

Η παράδοση της άσκησης θα γίνει αυστηρά και μόνο την Τρίτη.Όσον αφορά την αναλυτική μέθοδο καθορίζεις ένα καρτεσιανό σύστημα συντεταγμένων(π.χ. το βιβλίο δίνει αρχή των αξόνων την τομή ορίζοντα και άξονα οδού με άξονα χ τον ορίζοντα και y τον άξονα).Στη συνέχεια βρίσκεις σε ποια πολύγωνα αντιστοιχούν τα προς μέτρηση εμβαδά και ορίζεις τις συντεταγμένες χi, yi για κάθε κορυφή i.Το εμβαδό του πολυγώνου δίνεται από τον τύπο Ε=0.5*|Σxi*(y(i-1)+y(i+1)|.
Τέλος τα πρανή επιχώματος αναφέρονται στη φυτοκάλυψη του επιχώματος αμέσως μετά το πέρας της οδοστρωσίας.Μετριέται το μήκος της σε m γιατί το ύψος της θεωρείται σταθερό.
psgi1214
 
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Πέμ, 28 Αύγ 2014 4:00 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Οδοποιία ΙΙ (2016-17)

Δημοσίευσηαπό trauma » Σάβ, 25 Φεβ 2017 9:32 pm

Σε ευχαριστώ πολύ. Μήπως μπορείς να μου πεις σε ποια σελίδα του βιβλίου αναφέρεσαι για να ρίξω μια ματιά και εκεί;
Άβαταρ μέλους
trauma
 
Δημοσιεύσεις: 570
Εγγραφή: Παρ, 17 Οκτ 2014 2:42 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Οδοποιία ΙΙ (2016-17)

Δημοσίευσηαπό psgi1214 » Σάβ, 25 Φεβ 2017 10:01 pm

trauma έγραψε:Σε ευχαριστώ πολύ. Μήπως μπορείς να μου πεις σε ποια σελίδα του βιβλίου αναφέρεσαι για να ρίξω μια ματιά και εκεί;

α'μέρος,σελ.12
psgi1214
 
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Πέμ, 28 Αύγ 2014 4:00 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Οδοποιία ΙΙ (2016-17)

Δημοσίευσηαπό TheSloth » Σάβ, 25 Φεβ 2017 10:05 pm

Μπορει καποιος να ανεβασει την εκφωνηση της ασκησης;; :D :D
Σου μιλάει ένας βραδύποδας,ξανασκέψου το...
Άβαταρ μέλους
TheSloth
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Κυρ, 05 Ιαν 2014 4:46 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Οδοποιία ΙΙ (2016-17)

Δημοσίευσηαπό νεχεανές » Σάβ, 25 Φεβ 2017 11:19 pm

psgi1214 έγραψε:
trauma έγραψε:Καλησπέρα. Έχω μερικές απορίες για την Άσκηση 1 που μας έδωσε ο Μερτζάνης. Αρχικά πρέπει να την παραδώσουμε την Τρίτη; Έπειτα, επειδή δεν τον έπιασα και τόσο καλά σε αυτά που μας είπε, για να βρω τα εμβαδά με την αναλυτική μέθοδο, πώς περίπου θα εργαστώ; Το "ανάπτυγμα πρανών επιχώματος" τι ακριβώς είναι; Αυτά για τώρα. Ευχαριστώ.

Η παράδοση της άσκησης θα γίνει αυστηρά και μόνο την Τρίτη.Όσον αφορά την αναλυτική μέθοδο καθορίζεις ένα καρτεσιανό σύστημα συντεταγμένων(π.χ. το βιβλίο δίνει αρχή των αξόνων την τομή ορίζοντα και άξονα οδού με άξονα χ τον ορίζοντα και y τον άξονα).Στη συνέχεια βρίσκεις σε ποια πολύγωνα αντιστοιχούν τα προς μέτρηση εμβαδά και ορίζεις τις συντεταγμένες χi, yi για κάθε κορυφή i.Το εμβαδό του πολυγώνου δίνεται από τον τύπο Ε=0.5*|Σxi*(y(i-1)+y(i+1)|.
Τέλος τα πρανή επιχώματος αναφέρονται στη φυτοκάλυψη του επιχώματος αμέσως μετά το πέρας της οδοστρωσίας.Μετριέται το μήκος της σε m γιατί το ύψος της θεωρείται σταθερό.

Μιὰ μικρή παρατήρηση: εἶναι Ε = 0,5 |Σ Δχi * ( y(i-1)+yi )| . Τὸ λέω γιατί κι ἐγὼ συνέχεια τὸ μπερδεύω!
«Τήν Ὀρθοδοξία μας σάν Ἕλληνες τήν ὀφείλουμε στόν Χριστό καί τούς Ἁγίους Μάρτυρες καί τούς Πατέρες τῆς Ἐκκλησίας μας. Καί τήν ἐλευθερία μας τήν ὀφείλουμε στούς ἥρωες τῆς Πατρίδας μας πού ἔχυσαν τό αἷμα τους γιά μᾶς. Αὐτήν τήν ἁγία κληρονομιά ὀφείλουμε νά τήν τιμήσουμε καί νά τήν διατηρήσουμε καί ὄχι νά τήν ἐξαφανίσουμε στίς ἡμέρες μας. Εἶναι κρῖμα νά χαθῆ ἕνα τέτοιο Ἔθνος.»
-Ὁσίου Παϊσίου, Λόγοι
Άβαταρ μέλους
νεχεανές
 
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ, 09 Οκτ 2014 10:36 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Οδοποιία ΙΙ (2016-17)

Δημοσίευσηαπό psgi1214 » Κυρ, 26 Φεβ 2017 1:55 pm

νεχεανές έγραψε:
psgi1214 έγραψε:
trauma έγραψε:Καλησπέρα. Έχω μερικές απορίες για την Άσκηση 1 που μας έδωσε ο Μερτζάνης. Αρχικά πρέπει να την παραδώσουμε την Τρίτη; Έπειτα, επειδή δεν τον έπιασα και τόσο καλά σε αυτά που μας είπε, για να βρω τα εμβαδά με την αναλυτική μέθοδο, πώς περίπου θα εργαστώ; Το "ανάπτυγμα πρανών επιχώματος" τι ακριβώς είναι; Αυτά για τώρα. Ευχαριστώ.

Η παράδοση της άσκησης θα γίνει αυστηρά και μόνο την Τρίτη.Όσον αφορά την αναλυτική μέθοδο καθορίζεις ένα καρτεσιανό σύστημα συντεταγμένων(π.χ. το βιβλίο δίνει αρχή των αξόνων την τομή ορίζοντα και άξονα οδού με άξονα χ τον ορίζοντα και y τον άξονα).Στη συνέχεια βρίσκεις σε ποια πολύγωνα αντιστοιχούν τα προς μέτρηση εμβαδά και ορίζεις τις συντεταγμένες χi, yi για κάθε κορυφή i.Το εμβαδό του πολυγώνου δίνεται από τον τύπο Ε=0.5*|Σxi*(y(i-1)+y(i+1)|.
Τέλος τα πρανή επιχώματος αναφέρονται στη φυτοκάλυψη του επιχώματος αμέσως μετά το πέρας της οδοστρωσίας.Μετριέται το μήκος της σε m γιατί το ύψος της θεωρείται σταθερό.

Μιὰ μικρή παρατήρηση: εἶναι Ε = 0,5 |Σ Δχi * ( y(i-1)+yi )| . Τὸ λέω γιατί κι ἐγὼ συνέχεια τὸ μπερδεύω!

Πάλι ο ίδιος τύπος είναι.Άμα δεις έχω βάλει το xi να πολλαπλασιάζεται με το y(i-1) (προηγούμενο) και το y(i+1) (επόμενο).
psgi1214
 
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Πέμ, 28 Αύγ 2014 4:00 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Οδοποιία ΙΙ (2016-17)

Δημοσίευσηαπό νεχεανές » Κυρ, 26 Φεβ 2017 7:35 pm

psgi1214 έγραψε:Πάλι ο ίδιος τύπος είναι.Άμα δεις έχω βάλει το xi να πολλαπλασιάζεται με το y(i-1) (προηγούμενο) και το y(i+1) (επόμενο).

A, κατάλαβα... συγγνώμη τότε. Εἶναι αὐτός ποὺ μὰς εἶπε στὴν τἀξη; Ἀπλά, ἐπειδὴ μοιάζει μὲ κάποιου εἴδους ῥοπή(;) πρέπει νὰ τὸν χρησιμοποιεῖς σὲ ἔνα μόνο ἡμιεπίπεδο χ>0 ἤ χ <0, γιατὶ ἀλλιῶς βγάζει ὅ,τι νὰ 'ναι. Γιὰ νὰ ἰσχύει παντού πρέπει νὰ γίνει κάπως ἔτσι:
Ε =0.5*Σ|xi *( yi-1 + yi+1 ) |.
«Τήν Ὀρθοδοξία μας σάν Ἕλληνες τήν ὀφείλουμε στόν Χριστό καί τούς Ἁγίους Μάρτυρες καί τούς Πατέρες τῆς Ἐκκλησίας μας. Καί τήν ἐλευθερία μας τήν ὀφείλουμε στούς ἥρωες τῆς Πατρίδας μας πού ἔχυσαν τό αἷμα τους γιά μᾶς. Αὐτήν τήν ἁγία κληρονομιά ὀφείλουμε νά τήν τιμήσουμε καί νά τήν διατηρήσουμε καί ὄχι νά τήν ἐξαφανίσουμε στίς ἡμέρες μας. Εἶναι κρῖμα νά χαθῆ ἕνα τέτοιο Ἔθνος.»
-Ὁσίου Παϊσίου, Λόγοι
Άβαταρ μέλους
νεχεανές
 
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ, 09 Οκτ 2014 10:36 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Οδοποιία ΙΙ (2016-17)

Δημοσίευσηαπό psgi1214 » Κυρ, 26 Φεβ 2017 7:46 pm

νεχεανές έγραψε:
psgi1214 έγραψε:Πάλι ο ίδιος τύπος είναι.Άμα δεις έχω βάλει το xi να πολλαπλασιάζεται με το y(i-1) (προηγούμενο) και το y(i+1) (επόμενο).

A, κατάλαβα... συγγνώμη τότε. Εἶναι αὐτός ποὺ μὰς εἶπε στὴν τἀξη; Ἀπλά, ἐπειδὴ μοιάζει μὲ κάποιου εἴδους ῥοπή(;) πρέπει νὰ τὸν χρησιμοποιεῖς σὲ ἔνα μόνο ἡμιεπίπεδο χ>0 ἤ χ <0, γιατὶ ἀλλιῶς βγάζει ὅ,τι νὰ 'ναι.

Όχι, τον είπε με το δικό σου τρόπο.Την απόλυτη τιμή την έβαλα εγώ για να μην βγαίνει μείον (έχει να κάνει και με την φορά που παίρνεις τα xi στο πολίγωνο)
psgi1214
 
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Πέμ, 28 Αύγ 2014 4:00 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Οδοποιία ΙΙ (2016-17)

Δημοσίευσηαπό νεχεανές » Κυρ, 26 Φεβ 2017 8:12 pm

psgi1214 έγραψε:
νεχεανές έγραψε:
psgi1214 έγραψε:Πάλι ο ίδιος τύπος είναι.Άμα δεις έχω βάλει το xi να πολλαπλασιάζεται με το y(i-1) (προηγούμενο) και το y(i+1) (επόμενο).

A, κατάλαβα... συγγνώμη τότε. Εἶναι αὐτός ποὺ μὰς εἶπε στὴν τἀξη; Ἀπλά, ἐπειδὴ μοιάζει μὲ κάποιου εἴδους ῥοπή(;) πρέπει νὰ τὸν χρησιμοποιεῖς σὲ ἔνα μόνο ἡμιεπίπεδο χ>0 ἤ χ <0, γιατὶ ἀλλιῶς βγάζει ὅ,τι νὰ 'ναι.

Όχι, τον είπε με το δικό σου τρόπο.Την απόλυτη τιμή την έβαλα εγώ για να μην βγαίνει μείον (έχει να κάνει και με την φορά που παίρνεις τα xi στο πολίγωνο)

Πάντως, ἄμα βάλεις τὸ ἀπόλυτο ἀπό μέσα δουλεύει μια χαρά καὶ εἶναι ἐνδιαφέρον τύπος, γιατὶ ἄντί νὰ βρεῖ n διαφορές ἀπλὰ κάνει n ἀπόλυτα! Ὡραία σκέψη!
«Τήν Ὀρθοδοξία μας σάν Ἕλληνες τήν ὀφείλουμε στόν Χριστό καί τούς Ἁγίους Μάρτυρες καί τούς Πατέρες τῆς Ἐκκλησίας μας. Καί τήν ἐλευθερία μας τήν ὀφείλουμε στούς ἥρωες τῆς Πατρίδας μας πού ἔχυσαν τό αἷμα τους γιά μᾶς. Αὐτήν τήν ἁγία κληρονομιά ὀφείλουμε νά τήν τιμήσουμε καί νά τήν διατηρήσουμε καί ὄχι νά τήν ἐξαφανίσουμε στίς ἡμέρες μας. Εἶναι κρῖμα νά χαθῆ ἕνα τέτοιο Ἔθνος.»
-Ὁσίου Παϊσίου, Λόγοι
Άβαταρ μέλους
νεχεανές
 
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ, 09 Οκτ 2014 10:36 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Επόμενο

Επιστροφή στο 6ο Εξάμηνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες