Μηχανική των Ρευστών (2014-15)

Συντονιστής: University Editors

Μηχανική των Ρευστών (2014-15)

Δημοσίευσηαπό Jiggly » Πέμ, 26 Φεβ 2015 8:28 pm

Και σήμερα κάνατε την αρχή λοιπόν...
Μηχανική των ρευστών: ένα από τα πιο πολυσυζητημένα μαθήματα της σχολής και το πρώτο σας ''νερό'' ! :)

Παρέα με τη στατική 1,είναι αδιαμφισβήτητα το πιο βαρύ μάθημα που έχετε συναντήσει μέχρι στιγμής.
Απαιτείται ενασχόληση,προσωπικό διάβασμα και λύσεις ασκήσεων...
Αλλά μην κιοτεύετε!

Εγγραφείτε εγκαίρως στο μάθημα στο mycourses για συνεχή ενημέρωση:http://mycourses.ntua.gr/course_description/index.php?cidReq=CIVIL1092
Από ό,τι είδα έχουν ήδη αναρτηθεί οι πρώτες σημειώσεις του κ.Κατσαρέλη.Ανεβαίνουν σταδιακά,οπότε έχετε το νου σας.
Για ότι χρειαστείτε θα είμαστε εδώ!

Καλή σας αρχή! :D :thumbup:
...άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα,να σου χαλάνε τ'όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις...
Άβαταρ μέλους
Jiggly
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Παρ, 26 Οκτ 2012 8:26 am
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Μηχανική των Ρευστών (2014-15)

Δημοσίευσηαπό ice92 » Πέμ, 26 Φεβ 2015 9:14 pm

Ευχαριστούμε πολύ Jiggly για το ενδιαφέρον σου, παρόλο που δεν είσαι του έτους : P
Ήθελα να ρωτήσω γι αυτό το μάθημα, υπάρχει κάποιο καλό βοήθημα που να είχε όντως βοηθήσει κάποιον παλιότερο να τα πάει καλύτερα; (φυσικά με παράλληλα παρακολούθηση..)
Άβαταρ μέλους
ice92
 
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τρί, 01 Οκτ 2013 11:39 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Μηχανική των Ρευστών (2014-15)

Δημοσίευσηαπό xvantsik » Πέμ, 26 Φεβ 2015 9:23 pm

ice92 έγραψε:Ευχαριστούμε πολύ Jiggly για το ενδιαφέρον σου, παρόλο που δεν είσαι του έτους : P
Ήθελα να ρωτήσω γι αυτό το μάθημα, υπάρχει κάποιο καλό βοήθημα που να είχε όντως βοηθήσει κάποιον παλιότερο να τα πάει καλύτερα; (φυσικά με παράλληλα παρακολούθηση..)

Η φάση είναι λύνεις ασκήσεις, παρακολουθείς κι είσαι κομπλέ. Το βιβλίο είναι πολύ καλό.
Spoiler: show
Σημειώσεις Παπανικολάου κι είσαι κομπλέ
Άβαταρ μέλους
xvantsik Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: Σάβ, 29 Μαρ 2014 11:33 pm
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Μηχανική των Ρευστών (2014-15)

Δημοσίευσηαπό Jiggly » Πέμ, 26 Φεβ 2015 10:20 pm

xvantsik έγραψε:Η φάση είναι λύνεις ασκήσεις, παρακολουθείς κι είσαι κομπλέ. Το βιβλίο είναι πολύ καλό.
Σημειώσεις Παπανικολάου κι είσαι κομπλέ

Κοίτα εγώ άνηκα στο πρώτο τμήμα και δεν είχα/παρακολουθούσα Παπανικολάου.
Καθαρά σημειώσεις Κατσαρέλη διάβασα -όπως κάνουν οι περισσότεροι- και με βόλευε.Πλήρεις,με μεθοδολογίες και λυμένες ασκήσεις.Ωστόσο,το αν σου ταιριάζουν ή όχι θα το δεις μόνο σου.
Θέλει το χρόνο του το μάθημα.Δεν είναι σαν αυτά που είχατε μέχρι τώρα,που ακόμη κι αν δεν είχες ιδέα για το μάθημα διάβαζες 4-5-6 μέρες και μπορούσες να διεκδικήσεις έναν αξιοπρεπέστατο βαθμό.Εδώ αυτό δεν ισχύει.

Εγώ παρακολουθούσα ασκήσεις σε ικανοποιητικό βαθμό (καλά κατά τον Ιούλιο τις είχα ψιλοαραιώσει βέβαια),ενώ θεωρία όχι τόσο τακτικά. Βέβαια,σίγουρα όσο περισσότερο παρακολουθείς τόσο καλύτερα! Κατά τη διάρκεια του εξαμήνου μοιράζονται σειρές ασκήσεων που είναι σημαντικό να κάτσεις να τις λύσεις μόνος σου κάποια στιγμή μέσα στο εξάμηνο.Ενώ οι 2 πρόοδοι,είναι ευκαιρία να κάτσεις να διαβάσεις και να ''ελέγξεις'' τα σημεία που μπορεί να μην έχεις κατανοήσει τόσο.

Σχετικά με βοηθήματα δεν έχω να προτείνω κάτι.Δεν είχα και δε μου έλειψε κιόλας.Το διαθέσιμο υλικό είναι υπεραρκετό!
Γενικά,γνωστά ''ματινοειδή'' που όντως να κυκλοφορούν,δεν νομίζω να προσφέρουν κάτι ιδιαίτερο.Στα μαθήματα των υδραυλικών γενικά θα το δεις,δεν ''περπατάνε'' και πολύ τέτοιες τακτικές.

Θα ακούσεις τερατώδεις περιγραφές για το μάθημα,θα υπάρχουν μάλιστα φορές μες στο εξάμηνο που θα νιώσεις πως δεν απέχουν και πολύ από την πραγματικότητα...:lol: Αλλά,αν ασχοληθείς μη φοβάσαι!

Spoiler: show
Παραθέτω ένα κομματάκι από το δικό μας περσινό καλωσόρισμα:

neaoktana: Ενασχόληση και μοντέλο επιτυχίας:
- 65 ώρες στην τάξη και 65 ώρες στο σπίτι.
- Με το 80% των παραπάνω = 100 ώρες εξασφαλίζεται στατιστικώς η πιθανότητα επιτυχίας σε ποσοστό >95%.
- Με το 50 ~ 70% των παραπάνω = 65~90 ώρες προβλέπεται στατιστικώς η πιθανότητα επιτυχίας σε ποσοστό 50%.
- Με το 40 ~ 60% των παραπάνω = 50~80 ώρες εκτιμάται στατιστικώς η πιθανότητα επιτυχία σε ποσοστό 10%.
Οι παραπάνω ώρες περιλαμβάνουν και την τελική προετοιμασία πριν την εξέταση. Αλλά:
- Πρέπει να είναι ομαλώς κατανεμημένες στη διάρκεια του εξαμήνου.
- Μία "χαμένη" ώρα από την τάξη απαιτεί δύο ώρες στο σπίτι για να αναπληρωθεί.
...άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα,να σου χαλάνε τ'όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις...
Άβαταρ μέλους
Jiggly
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Παρ, 26 Οκτ 2012 8:26 am
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Μηχανική των Ρευστών (2014-15)

Δημοσίευσηαπό navar » Παρ, 27 Φεβ 2015 8:33 pm

Το βιβλίο του παπανικολάου μοιράζεται από τον τομέα?
navar
 
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Παρ, 10 Απρ 2009 4:41 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Μηχανική των Ρευστών (2014-15)

Δημοσίευσηαπό Jiggly » Παρ, 27 Φεβ 2015 9:29 pm

navar έγραψε:Το βιβλίο του παπανικολάου μοιράζεται από τον τομέα?

Δεν υπάρχει βιβλίο του Παπανικολάου.Οι σημειώσεις του είναι στο mycourses.
...άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα,να σου χαλάνε τ'όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις...
Άβαταρ μέλους
Jiggly
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Παρ, 26 Οκτ 2012 8:26 am
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Μηχανική των Ρευστών (2014-15)

Δημοσίευσηαπό Ψηφοφορος Πασοκ » Κυρ, 22 Μαρ 2015 12:02 am

Υπαρχει κανενα καλο βοηθημα για το μαθημα?
Άβαταρ μέλους
Ψηφοφορος Πασοκ
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ, 21 Μαρ 2015 11:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Μηχανική των Ρευστών (2014-15)

Δημοσίευσηαπό Jiggly » Κυρ, 22 Μαρ 2015 12:06 am

Κοίτα 3-4 ποστ πιο πάνω...
...άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα,να σου χαλάνε τ'όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις...
Άβαταρ μέλους
Jiggly
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Παρ, 26 Οκτ 2012 8:26 am
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Μηχανική των Ρευστών (2014-15)

Δημοσίευσηαπό TheMaster » Κυρ, 22 Μαρ 2015 10:25 pm

Μια ερωτησουλα ... Υπαρχει περιπτωση να μην μας βγαινει ασκηση εφαρμοζοντας γενικευμενη μεθοδο στην επιλυση θεματων ? Και δεν εννοω για γρηγοροτερη λυση , αλλα απλως αποτελεσμα ...
"The funny thing about choosing sides is that you don't have to be all the way one one side or the other . It's okay to be feeling like 'this is the one I align a little bit more , ant it's not perfect,but at least there's stuff I can appreciate a little bit more on this side.'"
Άβαταρ μέλους
TheMaster
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Δευτ, 30 Δεκ 2013 2:56 am
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Μηχανική των Ρευστών (2014-15)

Δημοσίευσηαπό TEL9021 » Κυρ, 22 Μαρ 2015 10:43 pm

TheMaster έγραψε:Μια ερωτησουλα ... Υπαρχει περιπτωση να μην μας βγαινει ασκηση εφαρμοζοντας γενικευμενη μεθοδο στην επιλυση θεματων ? Και δεν εννοω για γρηγοροτερη λυση , αλλα απλως αποτελεσμα ...


Από τις τρεις μεθόδους, πρέπει να επιλέξεις τη σωστή κάθε φορά, αλλιώς βγαίνει η λύση πολύ δύσκολα, ή και καθόλου.
Άβαταρ μέλους
TEL9021 Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Τετ, 10 Οκτ 2012 6:32 pm
Τοποθεσία: Παιανία - Ganja
Έτος εισαγωγής: 2012

Επόμενο

Επιστροφή στο 4ο Εξάμηνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης