Στατική ΙΙ (2014-15)

Συντονιστής: University Editors

Re: Στατική ΙΙ (2014-15)

Δημοσίευσηαπό Jiggly » Δευτ, 20 Οκτ 2014 8:02 pm

Προαιρετικό νομίζω.Έτσι τουλάχιστον ήταν στη στατική 1.
...άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα,να σου χαλάνε τ'όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις...
Άβαταρ μέλους
Jiggly
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Παρ, 26 Οκτ 2012 8:26 am
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Στατική ΙΙ (2014-15)

Δημοσίευσηαπό ps179 » Δευτ, 20 Οκτ 2014 8:12 pm

Προαιρετικό! Μετράει θετικά 1 μονάδα
Άβαταρ μέλους
ps179
 
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Δευτ, 05 Δεκ 2011 6:28 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Στατική ΙΙ (2014-15)

Δημοσίευσηαπό GiorgTsial » Δευτ, 20 Οκτ 2014 8:40 pm

Για αυτή την εβδομάδα στο 2ο τμήμα ποιες ασκήσεις είναι για παράδοση ξέρει κανείς;
Άβαταρ μέλους
GiorgTsial
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Πέμ, 29 Νοέμ 2012 2:20 am
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Στατική ΙΙ (2014-15)

Δημοσίευσηαπό mqnuser » Σάβ, 15 Νοέμ 2014 5:24 pm

Στο mycourses αναρτήθηκε το θέμα εξαμήνου.

Έχει λίγο από όλα, οπότε είναι ό,τι πρέπει για προπόνηση.
mqnuser
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ, 16 Ιουν 2013 3:10 am
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Στατική ΙΙ (2014-15)

Δημοσίευσηαπό bellerefon » Κυρ, 16 Νοέμ 2014 1:40 am

πόσο καιρό έχουμε να παραδώσουμε το θέμα?
bellerefon
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ, 04 Ιούλ 2012 8:03 pm
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Στατική ΙΙ (2014-15)

Δημοσίευσηαπό mqnuser » Κυρ, 16 Νοέμ 2014 10:32 pm

Αν κρίνω από την εκφώνηση, η ημερομηνία παράδοσης δεν έχει οριστεί.

Για όσους δεν το γνωρίζουν, το θέμα της στατικής δεν δίνεται για να "τιμωρήσει" ή να φέρει σε δύσκολη θέση τους φοιτητές. Η επίλυσή του είναι σχετικά απαραίτητη για όποιον θέλει να ασχοληθεί σοβαρά με το μάθημα και να αφομοιώσει την ύλη σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο βαθμό. Είναι μια πολύ καλή ευκαιρία για να ελέγξει κανείς τις ικανότητές του και να προσδιορίσει τις αδυναμίες του στην επίλυση ασκήσεων με τη μέθοδο των δυνάμεων. Η μέθοδος των δυνάμεων και η μέθοδος των παραμορφώσεων αλληλοσυμπληρώνονται, οπότε κρίνονται αμοιβαία απαραίτητες για την πλήρη αφομοίωση και των δύο τμημάτων της ύλης.

Όταν πέρυσι ασχολήθηκα σοβαρά με την ύλη του συγκεκριμένου μαθήματος, και όπως και όλοι οι υπόλοιποι ζορίστηκα για να αφομοιώσω σε ένα τυπικό βαθμό τις νέες έννοιες, σκέφτηκα να επιλύσω το θέμα γενικευμένα και παραμετρικά για οποιαδήποτε i,j,k με χρήση Excel, ώστε να καταφέρω να αφομοιώσω καλύτερα τη μέθοδο των δυνάμεων.

Προφανώς το εγχείρημα απαίτησε ένα σεβαστό χρονικό διάστημα. Μετά την ολοκλήρωσή του, και την αφομοίωση της ύλης σε πολύ μεγάλο βαθμό, είχα δηλώσει ότι τον επόμενο χρόνο θα επέλυα το νέο θέμα εκ του μηδενός μέσα σε μία ημέρα, για προπόνηση και φρεσκάρισμα των γνώσεων της στατικής (και για χαβαλέ).

Πράγματι, έχω ήδη επιλύσει το νέο θέμα στο Excel, εννοείται και πάλι παραμετρικά για οποιαδήποτε i,j,k.

Προφανώς (για όσους δεν με γνωρίζουν) δεν τίθεται ούτε κατά διάνοια θέμα παροχής των αποτελεσμάτων σε άτομα που δεν ασχολούνται με το αντικείμενο, ούτε ακόμα και σε φίλους (οι οποίοι ανέκαθεν με έβριζαν για αυτή την συμπεριφορά μου). Γενικότερα, προτίθεμαι να βοηθήσω καταρτισμένα άτομα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν ενδιαφέρομαι να "πουλήσω" ή να "χαρίσω" λυμένα θέματα. Όποιος "σοβαρός" φοιτητής ασχολείται με το αντικείμενο του θέματος και θέλει απλώς να διασταυρώσει τα τελικά του αποτελέσματα (τελικά διαγράμματα ροπών), μπορεί επικοινωνήσει μαζί μου.

Θέλω να ευχαριστήσω και δημόσια τους διδάσκοντες του συγκεκριμένου μαθήματος για την επιστημονική τους πληρότητα και την αγάπη προς το αντικείμενο. Με τη διδακτική στάση που ακολούθησαν κατάφεραν να μου μεταδώσουν την αγάπη για τη στατική.

Σε όσους με θεωρούν τρελό που λέω ότι μου αρέσει η στατική και μερικές φορές λύνω ασκήσεις για χαλάρωση (αντί για sudoku), τους εύχομαι μετά από 2-3 το πολύ 5 χρόνια να αντιληφθούν και αυτοί πραγματικά τη σημασία και την ομορφιά της στατικής (αλλιώς πιθανώς θα ανοίξουν σουβλατζίδικο, είτε θα αρκούνται στο να βγάζουν φωτοτυπίες σχεδίων, είτε θα γίνουν εργολάβοι και θα πουλάνε ακόμα και τον αέρα και προφανώς θα κερδίζουν πολλά περισσότερα χρήματα από τους υπόλοιπους, αλλά μπορεί και να κόβουν και από κανένα υποστύλωμα για να δημιουργήσουν χώρο). Όπως και να το κάνουμε, πρώτα από όλα μηχανικός = στατική (και μηχανική), και από εκεί και πέρα ας ασχοληθεί κανείς με ό,τι άλλο θέλει, εντός ή και εκτός αντικειμένου πολιτικού μηχανικού.

Καλές επιλύσεις...
mqnuser
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ, 16 Ιουν 2013 3:10 am
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Στατική ΙΙ (2014-15)

Δημοσίευσηαπό ingenieurin26 » Κυρ, 16 Νοέμ 2014 10:51 pm

Γιατί εκεί εξώ υπάρχουν πολλές δουλειές που μας περιμένουν, οπότε το μόνο πρόβλημα είναι αν γουστάρουμε τη Στατική ή όχι.
ingenieurin26
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6361
Εγγραφή: Τρί, 03 Ιουν 2008 6:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Στατική ΙΙ (2014-15)

Δημοσίευσηαπό Zagreus » Κυρ, 16 Νοέμ 2014 11:04 pm

Η στατική είναι ωραία γιατί μπορείς να λύνεις με μουσική και γενικά είναι ωραία τα σχηματάκια που μοιάζουν με σπιτάκια. Επίσης δεν έρχεσαι σε επαφή με ''βρωμερά'' υλικά όπως τα μπετά και τα σίδερα οπότε έχεις τη ψευδαίσθηση ότι ''κατασκευάζεις'' από την ύλη των ονείρων. Να δοκιμάσεις να γράψεις το όνομά σου με δικτυωματένιο τρόπο (γραμμές και μπίλιες) και να μετρήσεις πόσες φορές υπερστατικό είναι. Επίσης μπορείς να ζωγραφίζεις με δικτυωματένιο τρόπο πουλιά, δέντρα κ.τ.λ. Σούπεεεερ . . .
Άβαταρ μέλους
Zagreus Σημαντική βοήθεια & οικονομική ενίσχυση στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: Πέμ, 01 Σεπ 2011 2:01 pm
Τοποθεσία: Κέντρο Απόκεντρο
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Στατική ΙΙ (2014-15)

Δημοσίευσηαπό wilshere » Κυρ, 16 Νοέμ 2014 11:43 pm

λάθος σχολή διάλεξες φίλε....
wilshere Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Σάβ, 18 Μάιος 2013 12:09 pm
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Στατική ΙΙ (2014-15)

Δημοσίευσηαπό dionikkwna » Κυρ, 16 Νοέμ 2014 11:48 pm

Η στατική είναι ωραία γιατί μπορείς να λύνεις με μουσική και γενικά είναι ωραία τα σχηματάκια που μοιάζουν με σπιτάκια. Επίσης δεν έρχεσαι σε επαφή με ''βρωμερά'' υλικά όπως τα μπετά και τα σίδερα οπότε έχεις τη ψευδαίσθηση ότι ''κατασκευάζεις'' από την ύλη των ονείρων. Να δοκιμάσεις να γράψεις το όνομά σου με δικτυωματένιο τρόπο (γραμμές και μπίλιες) και να μετρήσεις πόσες φορές υπερστατικό είναι. Επίσης μπορείς να ζωγραφίζεις με δικτυωματένιο τρόπο πουλιά, δέντρα κ.τ.λ. Σούπεεεερ . . .

Χαχα! +1
Μα γιατί ακούγεται συνεχώς το μηχανικός = στατική στο φόρουμ? Δε λέω, ωραίο μάθημα,ενδιαφέρον,υπερχρήσιμο,από τα σημαντίκοτερα μαθήματα της σχολής.Αλλά έχω την εντύπωση οτι έτσι διαρκώς υποβιβάζετε όσοι αναπαράγετε αυτή τη φράση τις σπουδές σας.Το μηχανικός = στατική για την θειά μου,που δεν έχει ιδέα.Μπα,ούτε γι αυτήν, το μηχανικός = άδειες οικοδομής της κολλάει καλύτερα.
dionikkwna
 
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Κυρ, 10 Φεβ 2013 1:08 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 5ο Εξάμηνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron