Μαθηματική Ανάλυση I (2013-14)

Συντονιστής: University Editors

Re: Μαθηματική Ανάλυση Ι (2012-13)

Δημοσίευσηαπό Εκρηκτικός Μηχανικός » Πέμ, 31 Οκτ 2013 3:55 pm

Καλησπερα παιδια ειμαι καινουριος στην σχολη προφανως δεν εχω εγγραφει.Θελω να διαβασω λιγο μαθηματικα επειδη το εχω και τρελα .Εχετε να προτεινετε καποιο βιβλιο εισαγωγικο για την μαθηματικη αναλυση και την γραμμικη αλγεβρα? (σχετικα φθηνα)

Ευχαριστω :D
Εκρηκτικός Μηχανικός
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Κυρ, 20 Οκτ 2013 5:15 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Μαθηματική Ανάλυση Ι (2012-13)

Δημοσίευσηαπό Black » Πέμ, 31 Οκτ 2013 4:07 pm

Καλησπέρα συνάδελφε. Θα σου πρότεινα να "ξεκινήσεις από τα μαλακά" εφόσον πρόκειται να δουλέψεις μόνος σου. Μια καλή αρχή νομίζω είναι κάποιο βιβλίο τύπου βοήθημα( πχ. Γκαρούτσοι-Κρόκοι) για να αποκτήσεις την ευχέρεια. Είναι όντως φθηνά(της τάξεως των 15-20 ευρώ) αν και στη θέση σου δεν θα τα αγόραζα καν, καθώς μπορείς να ψαχτείς να τα δανειστείς από βιβλιοθήκες(πχ. εγώ δανείζομαι βιβλία από το Ευγενίδειο). Καλώς ήλθες :D .

Spoiler: show
Εννοοείται αυτά που λέω δεν είναι θέσφατα, είναι ότι θα έλεγα στον εαυτό μου αν τον πετύχαινα πρωτοετή :D
nulla dies sine linea
Black
 
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Τρί, 10 Απρ 2012 2:03 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Μαθηματική Ανάλυση Ι (2012-13)

Δημοσίευσηαπό OxYdO » Πέμ, 31 Οκτ 2013 4:19 pm

Εκρηκτικός Μηχανικός έγραψε:Καλησπερα παιδια ειμαι καινουριος στην σχολη προφανως δεν εχω εγγραφει.Θελω να διαβασω λιγο μαθηματικα επειδη το εχω και τρελα .Εχετε να προτεινετε καποιο βιβλιο εισαγωγικο για την μαθηματικη αναλυση και την γραμμικη αλγεβρα? (σχετικα φθηνα)

Ευχαριστω :D

Αρχικά καλώς ήρθες. :wave:
( Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να συμμεριστώ την πρεμούρα σου για διάβασμα :lol: )

Καλά βιβλία για τη μαθηματική ανάλυση και τη γραμμική άλγεβρα είναι τα συγγράμματα που μας διανέμονται στο εξάμηνο. Πληροφορίες για τα συγγράμματα και τα μαθήματα και χρήσιμο υλικό θα βρεις στα αντίστοιχα πάνελ των μαθημάτων εδώ και εδώ.
Αλλά τα συγγράμματα θα τα πάρεις ούτως ή άλλως όταν έρθει η ώρα.
Αν θες, λοιπόν, κάτι που είναι φτηνό και απλό και δε σε καλύπτουν αυτά που θα βρεις εδώ, τότε σίγουρα (ντρέπομαι που το λέω αλλά δε γινεται αλλιως :crazy2: ) κατι που μπορει να σε βοηθησει ειναι ο "Γκαρούτσος". Είναι βοηθήματα (υπάρχει και για την ανάλυση και για την άλγεβρα) που χρησιμοποιούν αρκετοί στη σχολή για να περάσουν το μάθημα. Είναι απλοϊκά (εως αντι-επιστημονικά θα έλεγα), αλλά αν θες να κανεις απλά ένα πασάλειμμα και να πάρεις μια γενική ιδέα είναι ό,τι πρέπει.

Βέβαια πριν πέσεις με τα μούτρα στο Γκαρούτσο και την παραπαιδεία ( :P ) και πριν σκάσεις λεφτά, θα σου πρότεινα να κατεβάσεις κάποιο επιστημονικό e-book ή σημειώσεις- slides από άλλα πανεπιστήμια (εσωτερικού ή εξωτερικού), γιατί, κατά τη γνώμη μου, αν είναι να διαβάσεις μόνος σου κάτι, που σημαίνει ότι έχεις όρεξη, τότε να το κάνεις σωστά (και όχι με Γκαρούτσους). Κυκλοφορούν αρκετά στο διαδίκτυο και σίγουρα κάτι θα βρεις με ένα σερτς στο γκούγκλ (κάποια στιγμή στο παρελθόν είχε ανέβει και εδώ ένα σάιτ. ψάχνω στα παλιά ποστ του φόρουμ, αν το βρω θα το ποσταρω)

Ελπίζω να βοήθησα! Καλή αρχη!

Edit: τσέκαρε εδώ για τα e-books. Σίγουρα κάτι θα βρεις
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
OxYdO Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 1643
Εγγραφή: Παρ, 07 Οκτ 2011 12:18 am
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Μαθηματική Ανάλυση Ι (2012-13)

Δημοσίευσηαπό andskia » Πέμ, 31 Οκτ 2013 4:36 pm

Αν θες να διαβάσεις μαθηματικά επειδή σου αρέσει η επιστήμη (δεν κατάλαβα αν έκανες πλάκα παραπάνω) τότε μην αγοράσεις γκαρούτσο.Με σχετική αναζήτηση στο διαδίκτυο και στο forum εδώ μπορεις να βρείς τι σου ταιριάζει.(μπορείς να μπεις και στο site του ΕΚΠΑ Μαθηματικού)
Αν θες να βρεθείς απλώς μπροστά σε ύλη, τότε τα βοηθήματα που αναφέρονται παραπάνω ίσως χρειαστούν.
Άβαταρ μέλους
andskia
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1132
Εγγραφή: Κυρ, 23 Οκτ 2011 9:39 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Μαθηματική Ανάλυση I (2013-14)

Δημοσίευσηαπό leo8 » Πέμ, 31 Οκτ 2013 5:06 pm

καλή αρχη στους νέους συναδέλφους :)
Ο καλύτερος τρόπος για να αξιολογείς μια ηγεσία είναι να διερωτάσαι τι σφάλματα είναι ικανοί να κάνουν.
Άβαταρ μέλους
leo8
 
Δημοσιεύσεις: 955
Εγγραφή: Δευτ, 14 Νοέμ 2011 11:07 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Μαθηματική Ανάλυση I (2013-14)

Δημοσίευσηαπό Εκρηκτικός Μηχανικός » Πέμ, 31 Οκτ 2013 6:04 pm

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας
Εκρηκτικός Μηχανικός
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Κυρ, 20 Οκτ 2013 5:15 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Μαθηματική Ανάλυση I (2013-14)

Δημοσίευσηαπό Elendil » Πέμ, 31 Οκτ 2013 8:58 pm

Εφόσον σου αρέσουν τα μαθηματικά, προτείνω κι εγώ να μην πάρεις βοηθήματα (αυτά συνήθως δίνουν ρετσέτες και πληθώρα ασκήσεων για να τις εξασκήσεις και ενδείκνυνται για να συμπυκνώνεις διάβασμα και να περνάς μαθήματα, με αμφίβολη όμως τη γνώση που θα σου μείνει αργότερα, συν τα όποια λάθη/ανακρίβειες περιέχουν). Ως καλά βιβλία για διαφορικό λογισμό έχω ακούσει τα παρακάτω, τα οποία όμως δεν είναι ιδιαίτερα προσιτά.

http://www.cup.gr/%CE%94%CE%99%CE%91%CE ... x?LangId=1

http://www.cup.gr/%CE%91%CE%A0%CE%95%CE ... x?LangId=1
και δε δακρύζεις ποτέ σου μάνα μου Ελλάς
που τα παιδιά σου σκλάβους ξεπουλάς
Νίκος Γκάτσος

If you end up with a boring miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest, or some guy on television telling you how to do your shit, then you deserve it.
Frank Zappa
Άβαταρ μέλους
Elendil
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: Τρί, 16 Σεπ 2008 10:22 pm
Τοποθεσία: Ζωγράφου
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Μαθηματική Ανάλυση I (2013-14)

Δημοσίευσηαπό sf_krt » Παρ, 10 Ιαν 2014 2:42 pm

Γεια σας!Ξέρει κάποιος μέχρι πότε είναι παράδοση του φυλλαδίου που ανέβηκε στο mycourses; Ευχαριστώ!
sf_krt
 
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Πέμ, 14 Οκτ 2010 10:02 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Μαθηματική Ανάλυση I (2013-14)

Δημοσίευσηαπό TheMaster » Παρ, 10 Ιαν 2014 5:54 pm

Δεν εχω ιδεα ... Δεν ξερω καν αν ειναι υποχρεωτικα , αλλα αν ειναι , μαλλον για την αλλη εβδομαδα ...
"The funny thing about choosing sides is that you don't have to be all the way one one side or the other . It's okay to be feeling like 'this is the one I align a little bit more , ant it's not perfect,but at least there's stuff I can appreciate a little bit more on this side.'"
Άβαταρ μέλους
TheMaster
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Δευτ, 30 Δεκ 2013 2:56 am
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Μαθηματική Ανάλυση I (2013-14)

Δημοσίευσηαπό OxYdO » Κυρ, 12 Ιαν 2014 3:51 am

TheMaster έγραψε:Δεν ξερω καν αν ειναι υποχρεωτικα

Δεν είναι υποχρεωτική η λύση και παράδοση των φυλλαδίων
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
OxYdO Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 1643
Εγγραφή: Παρ, 07 Οκτ 2011 12:18 am
Έτος εισαγωγής: 2011

Επόμενο

Επιστροφή στο 1ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης