Περιβαλλοντική Τεχνολογία (2013-14)

Συντονιστής: University Editors

Περιβαλλοντική Τεχνολογία (2013-14)

Δημοσίευσηαπό andskia » Δευτ, 02 Δεκ 2013 5:58 pm

Ξεκινήσαμε σήμερα αυτό το μάθημα (καλή αρχή και από εδώ). Σε γενικές γραμμές:
  • Η παρακολούθηση σίγουρα βοηθάει, καθώς λύνονται ασκήσεις κατά τη διάρκεια των μαθημάτων
  • Θα παραδώσουμε με σχετική προθεσμία 6 περίπου ασκήσεις οι οποίες θα μετρήσουν μια μονάδα
  • Η τελική εξέταση περιλαμβάνει 6 θέματα
  • Βασικοί καθηγητές του μαθήματος ο Νουτσόπουλος (2ο τμήμα) και ο Μαμάης (1ο τμήμα)

Συμβουλές από μεγαλύτερους?
Άβαταρ μέλους
andskia
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1132
Εγγραφή: Κυρ, 23 Οκτ 2011 9:39 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Περιβαλλοντική Τεχνολογία (2013-14)

Δημοσίευσηαπό lybe33 » Δευτ, 02 Δεκ 2013 7:11 pm

andskia έγραψε:Συμβουλές από μεγαλύτερους?

Αρκετά ενδιαφέρον μάθημα, που στην αρχή μοιάζει βαρετό επειδή τα πρώτα κεφάλαια αφορούν μικροοργανισμούς, τις καμπύλες ανάπτυξής τους, κτλ.
Στη συνέχεια γίνεται περισσότερο ενδιαφέρον καθώς εισάγονται οι βασικές έννοιες για την επεξεργασία νερού και λυμάτων, δηλαδή έναν από τους βασικούς τομείς ενασχόλησης του Υδραυλικού Μηχανικού.
Περαιτέρω ανάπτυξη και εμβάθυνση σε αυτά τα θέματα πάντως γίνεται στα μαθήματα Υγειονομικής Τεχνολογίας του 8ου και Εγκαταστάσεων Επεξεργασίας και Διάθεσης Αστικών Αποβλήτων του 9ου (στο 2ο μάλιστα παραδίδεται ένα από τα πιο ενδιαφέροντα θέματα εξαμήνου της σχολής, που περιλαμβάνει το σχεδιασμό ολόκληρης της εγκατάστασης). Και τα δύο είναι Υδραυλικού οπότε θα πρότεινα να ασχοληθεί περισσότερο με το μάθημα όποιος ενδιαφέρεται για την κατεύθυνση...
Στα πλαίσια αυτού του εξαμήνου, το βιβλίο που δίνεται είναι αρκετά καλογραμμένο και περιλαμβάνει όλη την ύλη. Για τις ασκήσεις, αν δεν παρακολουθείτε είναι καλό να τις βρείτε λυμένες από κάπου. Αν παρακολουθείτε δε χρειάζεται, μιας και στο μάθημα δίνονται αναλυτικές οδηγίες για την επίλυσή τους. Δεδομένου πάντως του φόρτου του εξαμήνου, εγώ θα πρότεινα να ασχοληθείτε κατά κύριο λόγο με Εδάφη και Στατική που αποτελούν βάσεις για μεγάλο αριθμό μαθημάτων του υπόλοιπου προγράμματος σπουδών.
Άβαταρ μέλους
lybe33
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2638
Εγγραφή: Τετ, 03 Δεκ 2008 11:55 am
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Περιβαλλοντική Τεχνολογία (2013-14)

Δημοσίευσηαπό Lost.in.Athens » Δευτ, 02 Δεκ 2013 8:34 pm

lybe33 έγραψε:εγώ θα πρότεινα να ασχοληθείτε κατά κύριο λόγο με Εδάφη και Στατική που αποτελούν βάσεις για μεγάλο αριθμό μαθημάτων του υπόλοιπου προγράμματος σπουδών.


Χαίρομαι που ακόμα και υδραυλικοί προτείνουν περισσότερη ενασχόληση με Στατική και Εδάφη σε ένα εξάμηνο που τα μισά μαθήματα είναι υδραυλικά! :twisted: :lol:
Lost.in.Athens
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2227
Εγγραφή: Κυρ, 07 Δεκ 2008 6:03 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Περιβαλλοντική Τεχνολογία (2013-14)

Δημοσίευσηαπό elcv » Δευτ, 02 Δεκ 2013 10:20 pm

3/7! Ο Νουτσοπουλος σημερα παντως θεωρω εκανε καλο και κατανοητο μαθημα.Αν και οντως βαρετο κ πολυ θεωρητικο φαινεται το κομματι αυτο, ο ανθρωπος το εκανε οσο πιο ενδιαφερον μπορουσε
Μέρα τη μέρα ζω - πού ξέρεις αύριο τι ξημερώνει.
Το 'να μου χέρι τσαλακώνει τα λεφτά και τ' άλλο μου τα ισιώνει.
Άβαταρ μέλους
elcv
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 908
Εγγραφή: Κυρ, 17 Ιουν 2012 5:16 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Περιβαλλοντική Τεχνολογία (2013-14)

Δημοσίευσηαπό kliu » Δευτ, 02 Δεκ 2013 10:33 pm

elcv έγραψε:3/7! Ο Νουτσοπουλος σημερα παντως θεωρω εκανε καλο και κατανοητο μαθημα.Αν και οντως βαρετο κ πολυ θεωρητικο φαινεται το κομματι αυτο, ο ανθρωπος το εκανε οσο πιο ενδιαφερον μπορουσε

το κομματι που διδασκει ο νουτσοπουλος ειναι ισως ενα απο τα καλυτερα του μαθηματος , μονο και μονο επειδη το κανει ο συγκεκριμενος. προσωπικα τον εκτιμω πολυ! το μαθημα ειναι παρα πολυ ενδιαφερον και εαν το παρακολουθεις γραφεις στο τελος πολυ πιο ευκολα σε σχεση με το να μην εχεις ιδεα για τις 6 ασκησεις που προανεφερε καποιος. καλη αρχη!
~happiness is a mood not a destination~
kliu
 
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί, 28 Σεπ 2010 9:28 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Περιβαλλοντική Τεχνολογία (2013-14)

Δημοσίευσηαπό leo8 » Τρί, 03 Δεκ 2013 1:43 am

συμπληρωνοντας τον andskia:
το 70% της υλης καλυπτεται απο τους καθηγητες που ανεφερε για καθε τμημα..
το αλλο 15% θα καλυφθει απο την κ.Πανταζιδου(γεωτεχνικος τομεας)
το υπολοιπο 15% θα καλυφθει απο τον κ.Σταθοπουλο(συγκοινωνιολογος)

τα τμηματα θα ενοποιηθουν περιπου στα 5 τελευταια μαθηματα..δλδ αφοτου τελειωσουν οι βασικοι καθηγητες(δλδ το 70% της υλης)
Ο καλύτερος τρόπος για να αξιολογείς μια ηγεσία είναι να διερωτάσαι τι σφάλματα είναι ικανοί να κάνουν.
Άβαταρ μέλους
leo8
 
Δημοσιεύσεις: 955
Εγγραφή: Δευτ, 14 Νοέμ 2011 11:07 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Περιβαλλοντική Τεχνολογία (2013-14)

Δημοσίευσηαπό Becoming_I » Τρί, 03 Δεκ 2013 2:31 am

Lost.in.Athens έγραψε:
lybe33 έγραψε:εγώ θα πρότεινα να ασχοληθείτε κατά κύριο λόγο με Εδάφη και Στατική που αποτελούν βάσεις για μεγάλο αριθμό μαθημάτων του υπόλοιπου προγράμματος σπουδών.


Χαίρομαι που ακόμα και υδραυλικοί προτείνουν περισσότερη ενασχόληση με Στατική και Εδάφη σε ένα εξάμηνο που τα μισά μαθήματα είναι υδραυλικά! :twisted: :lol:


Να συμπληρώσω με την σειρά μου ότι όποιος ασχοληθεί με την υδρολογία μπορεί να την περάσει "σετάκι" με την περιβαλλοντική. Όχι ότι εγώ το έκανα έτσι αλλά έχω ακούσει πολλούς που το έχουν κάνει. Φυσικά θα συμφωνώ με τους προλαλήσαντες , Εδάφη και Στατική θα σας καταδιώξουν μέχρι το πτυχίο αν δεν τους δώσετε την πρέπουσα σημασία.
Άβαταρ μέλους
Becoming_I Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 571
Εγγραφή: Σάβ, 19 Ιουν 2010 9:40 am
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Περιβαλλοντική Τεχνολογία (2013-14)

Δημοσίευσηαπό iva » Κυρ, 08 Δεκ 2013 12:19 am

Becoming_I έγραψε:
Lost.in.Athens έγραψε:
lybe33 έγραψε:εγώ θα πρότεινα να ασχοληθείτε κατά κύριο λόγο με Εδάφη και Στατική που αποτελούν βάσεις για μεγάλο αριθμό μαθημάτων του υπόλοιπου προγράμματος σπουδών.


Χαίρομαι που ακόμα και υδραυλικοί προτείνουν περισσότερη ενασχόληση με Στατική και Εδάφη σε ένα εξάμηνο που τα μισά μαθήματα είναι υδραυλικά! :twisted: :lol:


Να συμπληρώσω με την σειρά μου ότι όποιος ασχοληθεί με την υδρολογία μπορεί να την περάσει "σετάκι" με την περιβαλλοντική. Όχι ότι εγώ το έκανα έτσι αλλά έχω ακούσει πολλούς που το έχουν κάνει. Φυσικά θα συμφωνώ με τους προλαλήσαντες , Εδάφη και Στατική θα σας καταδιώξουν μέχρι το πτυχίο αν δεν τους δώσετε την πρέπουσα σημασία.

το σετάκι δεν υπάρχει με την καμια ... θα βοηθουσε αν ειχε περασει καποιος οικολογία..
θα πρότεινα πάντως σε όποιον σκέφτεται τα υδραυλικα να παρακολουθήσει υδρολογια
ειναι πολυ ενδιαφερουσα και σε βαζει στο πνεύμα αυτών των μαθημάτων ... πιστεύω οτι ειναι καθοριστική σαν κριτηριο για την επιλογη της κατευθυνσης.
la beaute est dans la rue......
iva
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τρί, 01 Φεβ 2011 2:05 am
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Περιβαλλοντική Τεχνολογία (2013-14)

Δημοσίευσηαπό iva » Πέμ, 12 Δεκ 2013 9:39 pm

μήπως μπορεί κάποιος που παρακολουθεί να μου πει σε ποιά άσκηση είμαστε και αν έχει πει ο καθηγητής κάποια ημερομηνία για παράδοση
la beaute est dans la rue......
iva
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τρί, 01 Φεβ 2011 2:05 am
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Περιβαλλοντική Τεχνολογία (2013-14)

Δημοσίευσηαπό andskia » Παρ, 13 Δεκ 2013 12:12 am

Στο δεύτερο τμήμα που παρακολουθώ δεν έχει δοθεί τίποτα.
Άβαταρ μέλους
andskia
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1132
Εγγραφή: Κυρ, 23 Οκτ 2011 9:39 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Επόμενο

Επιστροφή στο 3ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης