Δομικές Μηχανές και Κατασκευαστικές Μέθοδοι (2012-13)

Συντονιστής: University Editors

Re: Δομικές Μηχανές και Κατασκευαστικές Μέθοδοι (2012-13)

Δημοσίευσηαπό Ολοκληρωμένος Τύπος » Σάβ, 23 Νοέμ 2013 12:44 am

spirosgeo έγραψε:όταν λες υπολογίζεις την μειωμένη απόδοση, πως δηλαδή πρέπει να πάρεις πάλι κρίσιμο τον φορτωτή ?? ή διαφορετικά ?

αφού θα έχει 2 οχήματα λιγότερα από όσα είχε, κρίσιμα θα είναι τα οχήματα. αν το υπολογίσεις, η απόδοση της ομάδας μειώνεται κι ετσι δεν ξερουμε αν θα προλάβει την προθεσμία. τελικά βρίσκουμε ότι την προλαβαίνει ακόμη κι έτσι. (σωστά?)
Ολοκληρωμένος Τύπος
 
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: Πέμ, 12 Ιαν 2012 9:24 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Δομικές Μηχανές και Κατασκευαστικές Μέθοδοι (2012-13)

Δημοσίευσηαπό elcv » Σάβ, 23 Νοέμ 2013 1:51 pm

Ολοκληρωμένος Τύπος έγραψε:
spirosgeo έγραψε:όταν λες υπολογίζεις την μειωμένη απόδοση, πως δηλαδή πρέπει να πάρεις πάλι κρίσιμο τον φορτωτή ?? ή διαφορετικά ?

αφού θα έχει 2 οχήματα λιγότερα από όσα είχε, κρίσιμα θα είναι τα οχήματα. αν το υπολογίσεις, η απόδοση της ομάδας μειώνεται κι ετσι δεν ξερουμε αν θα προλάβει την προθεσμία. τελικά βρίσκουμε ότι την προλαβαίνει ακόμη κι έτσι. (σωστά?)

Συμφωνώ απόλυτα! :thumbup:
Μέρα τη μέρα ζω - πού ξέρεις αύριο τι ξημερώνει.
Το 'να μου χέρι τσαλακώνει τα λεφτά και τ' άλλο μου τα ισιώνει.
Άβαταρ μέλους
elcv
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 908
Εγγραφή: Κυρ, 17 Ιουν 2012 5:16 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Δομικές Μηχανές και Κατασκευαστικές Μέθοδοι (2012-13)

Δημοσίευσηαπό mikekor » Σάβ, 23 Νοέμ 2013 1:53 pm

Ολοκληρωμένος Τύπος

+1 :D
mikekor
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευτ, 08 Οκτ 2012 5:46 pm
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Δομικές Μηχανές και Κατασκευαστικές Μέθοδοι (2012-13)

Δημοσίευσηαπό cookis » Σάβ, 23 Νοέμ 2013 2:54 pm

Εγώ το πήγα με άλλο τρόπο, σκέφτηκα ότι μας ζήτησε να έχουμε κρίσιμους τους φορτωτές και εφόσον με 20 οχήματα δεν μπορεί να ισχύσει αυτό είπα ότι για τις υπόλοιπες μέρες θα επιλέξουμε άλλη ομάδα (επειδή έλεγε ότι έχουμε πρόθεση για τη μία μόνο αλλά λόγω της βλάβης θα καταφύγουμε σε άλλη ομάδα). Έτσι πήρα την Α ομάδα και προέκυψε ότι και προλαβαίνει αλλά και μειώνεται το κόστος. Είναι λάθος?
''Sic Parvis Magna"-Greatness from Small Beginnings. Francis Drake
cookis
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Δευτ, 16 Ιαν 2012 1:40 am
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Δομικές Μηχανές και Κατασκευαστικές Μέθοδοι (2012-13)

Δημοσίευσηαπό eddie » Σάβ, 23 Νοέμ 2013 3:40 pm

παιδιά,εγώ βρήκα τον όγκο χωμάτων που είχε μεταφέρει μέχρι την 32η ημέρα.Βρήκα πόσα χώματα απομένουν και έλεγξα αν με δύο αυτοκίνητα λιγότερα ήταν εφικτό να τα μεταφέρει στις υπόλοιπες 9 ημέρες.τελικά μου βγήκε ότι προλάβαινε.
eddie
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευτ, 09 Μαρ 2009 10:18 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Δομικές Μηχανές και Κατασκευαστικές Μέθοδοι (2012-13)

Δημοσίευσηαπό elcv » Σάβ, 23 Νοέμ 2013 4:54 pm

eddie έγραψε:παιδιά,εγώ βρήκα τον όγκο χωμάτων που είχε μεταφέρει μέχρι την 32η ημέρα.Βρήκα πόσα χώματα απομένουν και έλεγξα αν με δύο αυτοκίνητα λιγότερα ήταν εφικτό να τα μεταφέρει στις υπόλοιπες 9 ημέρες.τελικά μου βγήκε ότι προλάβαινε.

:thumbup: :thumbup: κ έβρισκες πόσο χρόνο χρειάζεται η νέα ομάδα με -2 οχήματα κ τη νέα παραγωγη(οχήματα κρίσιμα) για τα εναπομείναντα χώματα που ήταν λίγο μικρότερος απο τον απαιτούμενο χρόνο που του έμενε,δηλαδή προλάβαιναν
Μέρα τη μέρα ζω - πού ξέρεις αύριο τι ξημερώνει.
Το 'να μου χέρι τσαλακώνει τα λεφτά και τ' άλλο μου τα ισιώνει.
Άβαταρ μέλους
elcv
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 908
Εγγραφή: Κυρ, 17 Ιουν 2012 5:16 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Δομικές Μηχανές και Κατασκευαστικές Μέθοδοι (2012-13)

Δημοσίευσηαπό ps179 » Δευτ, 25 Νοέμ 2013 3:36 pm

Εν συντομία η επαναληπτική εξέταση περιλάμβανε:
-Τις γνωστές ερωτήσεις θεωρίας (πολλαπλής επιλογής)
Η αντιστοίχιση είχε αντικατασταθεί από ερωτήσεις τύπου σωστό-λάθος
-Άσκηση ΣΠΑΥ αλλά με ζητούσε να επιλεγεί το κατάλληλο διάκενο θραυστήρα μόνο για την πρώτη βαθμίδα θραύσης
-Άσκηση λειτουργικής ανάλυσης (φορτωτής με όχημα αν δεν κάνω λάθος, υπήρχαν 3 είδη φορτωτών και έπρεπε να επιλεγεί ο καλύτεροσ συνδυασμός του στόλου προκειμένου το έργο να τελειώσει εμπρόθεσμα και με το χαμηλότερο κόστος, στο δεύτερο υποερώτημα ζητούσε να απαντήσουμε αν ο μηχανικός θα άλλαζε τη γνώμη του ως προς το στόλο που επέλεξε αν του έλεγαν ότι αν τελειώσει κάποιες μέρες νωρίτερα θα πάρει κάποια χρήματα παραπάνω και στο τρίτι υποερώτημα έλεγε ότι χαλούσαν 2 οχήματα και αν θα προλάβει τη νέα προθεσμία με τα νέα δεδομένα)
-Άσκηση στην οποία ζητούσε να δοθούν περιληπτικά οι ορισμοί κάποιων μεγεθών που χρησιμοποιούνται στη λειτουργική ανάλυση και κόστος (τα περισσότερα ήταν από το φυλλάδιο της λειτουργικής ανάλυσης π.χ. συντελεστής επιπλησματος)
-Άσκηση που ζητούσε να γίνει κοινό διάγραμμα αντλίας και σωληνώσεων (από μηχανολογία)
νομίζω ζητούσε και κάτι ακόμα αλλά δεν το θυμάμαι πολύ καλά

Όποιος θυμάται και τίποτα άλλο ας το συμπληρώσει ...

προς τους συντονιστές:
Γνωρίζω ότι πολλοί καθηγητές διαφωνούν με την ανάρτηση θεμάτων στο φόρουμ αλλά δε νομίζω ότι μια απλή περιγραφή του τύπου των ασκήσεων, όπως η παραπάνω, θα τους ενοχλήσει γι αυτό και την παραθέτω στα πλαίσια της συνεργασίας των φοιτητών του φόρουμ... Είναι εξάλλου κάτι το οποίο μπορεί να γίνει ακόμα και προφορικά μεταξύ των φοιτητών
Άβαταρ μέλους
ps179
 
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Δευτ, 05 Δεκ 2011 6:28 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Δομικές Μηχανές και Κατασκευαστικές Μέθοδοι (2012-13)

Δημοσίευσηαπό Dboun » Δευτ, 25 Νοέμ 2013 8:07 pm

ps179 έγραψε:Εν συντομία η επαναληπτική εξέταση περιλάμβανε:
-Τις γνωστές ερωτήσεις θεωρίας (πολλαπλής επιλογής)
Η αντιστοίχιση είχε αντικατασταθεί από ερωτήσεις τύπου σωστό-λάθος
-Άσκηση ΣΠΑΥ αλλά με ζητούσε να επιλεγεί το κατάλληλο διάκενο θραυστήρα μόνο για την πρώτη βαθμίδα θραύσης
-Άσκηση λειτουργικής ανάλυσης (φορτωτής με όχημα αν δεν κάνω λάθος, υπήρχαν 3 είδη φορτωτών και έπρεπε να επιλεγεί ο καλύτεροσ συνδυασμός του στόλου προκειμένου το έργο να τελειώσει εμπρόθεσμα και με το χαμηλότερο κόστος, στο δεύτερο υποερώτημα ζητούσε να απαντήσουμε αν ο μηχανικός θα άλλαζε τη γνώμη του ως προς το στόλο που επέλεξε αν του έλεγαν ότι αν τελειώσει κάποιες μέρες νωρίτερα θα πάρει κάποια χρήματα παραπάνω και στο τρίτι υποερώτημα έλεγε ότι χαλούσαν 2 οχήματα και αν θα προλάβει τη νέα προθεσμία με τα νέα δεδομένα)
-Άσκηση στην οποία ζητούσε να δοθούν περιληπτικά οι ορισμοί κάποιων μεγεθών που χρησιμοποιούνται στη λειτουργική ανάλυση και κόστος (τα περισσότερα ήταν από το φυλλάδιο της λειτουργικής ανάλυσης π.χ. συντελεστής επιπλησματος)
-Άσκηση που ζητούσε να γίνει κοινό διάγραμμα αντλίας και σωληνώσεων (από μηχανολογία)
νομίζω ζητούσε και κάτι ακόμα αλλά δεν το θυμάμαι πολύ καλά


Στην άσκηση με τις αντλίες, 2ο ερώτημα "Τι αντλία θα επιλέγατε,με βάση ποια κριτήρια;"
Dboun
 
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Σάβ, 06 Φεβ 2010 9:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2009

Προηγούμενη

Επιστροφή στο 2ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron