Αντισεισμικός Σχεδιασμός Ι (2017-18)

Συντονιστής: University Editors

Re: Αντισεισμικός Σχεδιασμός Ι (2017-18)

Δημοσίευσηαπό rossi46 » Δευτ, 22 Ιαν 2018 2:15 pm

Εγώ να ρωτήσω στο θέμα με τον διατμητικο πρόβολο τι τιμή βάλατε στο H και στο z? Τώρα για τα θέματα υπήρχαν παγίδες δεν ξέρω τι άλλο να πω
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having me a buddy to be with to tell me where we's going to, coming from, or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world..every day. There's too much of it. It's like pieces of glass in my head..all the time. Can you understand?
rossi46
 
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Πέμ, 09 Σεπ 2010 11:06 am
Έτος εισαγωγής: 2009

Re: Αντισεισμικός Σχεδιασμός Ι (2017-18)

Δημοσίευσηαπό Harthil » Δευτ, 22 Ιαν 2018 3:19 pm

Δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική των σημερινών θεμάτων. 10 ασκήσεις πάνω σε όλη την ύλη, από στροφή, ανελαστικά, πολυβαθμία συστήματα μέχρι και διατμητικό πρόβολο, με παγίδες που χρειάζονταν να είχες κατανοήσει καλά πολλές λεπτομέρειες του μαθήματος. Δηλαδή οκ, τεστάρεις τις γνώσεις του φοιτητή σε ό,τι έχει διδαχθεί, αλλά όλες οι ασκήσεις, 23 στο σύνολο, που κάναμε και παραδώσαμε κατα τη διάρκεια του εξαμήνου ήταν έτσι απλά για ένα +1 βαθμό; Δε λέω ότι δε βοήθησαν καθόλου, αλλά θεωρώ ότι αν δεν τις είχες κάνει και είχες διαβάσει καλά θεωρία με λίγες εφαρμογές, έγραφες καλύτερα. Μέχρι και ο διατμητικός πρόβολος είχε θέμα, ενώ είχε διδαχθεί σε μία διάλεξη και η μόνη σχετική άσκηση (η οποία ήταν για παράδοση) δεν είχε καν τη λύση της αναρτημένη στο mycourses.
Τελευταία επεξεργασία από Harthil και Δευτ, 22 Ιαν 2018 3:27 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Harthil
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Πέμ, 27 Νοέμ 2014 6:53 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Αντισεισμικός Σχεδιασμός Ι (2017-18)

Δημοσίευσηαπό trauma » Δευτ, 22 Ιαν 2018 3:26 pm

Συμφωνώ ότι οι ασκήσεις που έγιναν μέσα στη χρονιά ακολουθούσαν ένα κάπως διαφορετικό μοτίβο, αλλά δεν μπορώ να πω ότι συνολικά το διαγώνισμα ήταν τραβηγμένο. Τραβηγμένα ίσως ήταν μερικά ερωτήματα, αλλά υπήρχαν και κάποια που ήταν κλασσικότατα. Αυτό που λέει ο Harthil ισχύει, και νομίζω ότι δόθηκε βάση σε πράγματα που αναπτύσσονται στις σημειώσεις του Ψυχάρη, μαζί και μικρές λεπτομέρειες, τα οποία στις ασκήσεις δεν τα συναντήσαμε ιδιαίτερα. Πάντως υπάρχει πάντα η πιθανότητα εγώ να μην συνειδητοποίησα κάποια πράγματα,και εκεί που νομίζω ότι έχω γράψει να έχω γράψει μπαρούφες. Γενικά θα τα αξιολογούσα ως μέτρια τα θέματα.

Στον διατμητικό έβαλα H=18 και z=12 m. Βρήκα φ2=0 και έτσι έλαβα υπόψη μόνο την πρώτη επιτάχυνση.
Άβαταρ μέλους
trauma
 
Δημοσιεύσεις: 570
Εγγραφή: Παρ, 17 Οκτ 2014 2:42 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Αντισεισμικός Σχεδιασμός Ι (2017-18)

Δημοσίευσηαπό rossi46 » Δευτ, 22 Ιαν 2018 3:28 pm

Εγώ έβαλα z=6m.. δεν ξέρω ήμουν μεταξύ του 6 και του 12 να πω την αλήθεια.
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having me a buddy to be with to tell me where we's going to, coming from, or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world..every day. There's too much of it. It's like pieces of glass in my head..all the time. Can you understand?
rossi46
 
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Πέμ, 09 Σεπ 2010 11:06 am
Έτος εισαγωγής: 2009

Re: Αντισεισμικός Σχεδιασμός Ι (2017-18)

Δημοσίευσηαπό markos2175 » Δευτ, 22 Ιαν 2018 4:37 pm

υπολογιζεις κανονικα τις περιοδους για Η=18.αυτο που αλλαζει λογω της σταθμης θεμελιωσης στα 6 μετρα ειναι τα ιδιοσχηματα οπου στον αριθμητη θετεις 18-6=12
markos2175
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Παρ, 28 Ιαν 2011 7:18 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Αντισεισμικός Σχεδιασμός Ι (2017-18)

Δημοσίευσηαπό rossi46 » Δευτ, 22 Ιαν 2018 4:46 pm

με σκότωσες με το 12 αδερφέ
δεν πειράζει ας κόψει ότι θέλει ο Μουζάκης :( τουλάχιστον δεν ξέχασα τον η
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having me a buddy to be with to tell me where we's going to, coming from, or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world..every day. There's too much of it. It's like pieces of glass in my head..all the time. Can you understand?
rossi46
 
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Πέμ, 09 Σεπ 2010 11:06 am
Έτος εισαγωγής: 2009

Re: Αντισεισμικός Σχεδιασμός Ι (2017-18)

Δημοσίευσηαπό markos2175 » Δευτ, 22 Ιαν 2018 5:24 pm

φιλε μου δυστυχως μην περιμενεις πολλα εαν δν εχεις ολοσωστο το ερωτημα.κανουν ο,τι γουσταρουν σε αυτον τον τομεα
markos2175
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Παρ, 28 Ιαν 2011 7:18 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Αντισεισμικός Σχεδιασμός Ι (2017-18)

Δημοσίευσηαπό rossi46 » Δευτ, 22 Ιαν 2018 6:12 pm

Όλη η διαδικασία μ είναι σωστή εκτός από το 12 που το βάλα 6..
ξέρω μαν είμαι δομοστατικός :P
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having me a buddy to be with to tell me where we's going to, coming from, or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world..every day. There's too much of it. It's like pieces of glass in my head..all the time. Can you understand?
rossi46
 
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Πέμ, 09 Σεπ 2010 11:06 am
Έτος εισαγωγής: 2009

Re: Αντισεισμικός Σχεδιασμός Ι (2017-18)

Δημοσίευσηαπό TheMaster » Τρί, 23 Ιαν 2018 3:09 am

Welcome to the jungle

Οτι χειροτερο αυτος ο τομεας ... Ανταγωνιζεται τους μπετατζηδες , αλλα ειναι νομιζω αρκετα μπροστα ... Οι μπετατζηδες νοιαζονται και λιγακι τι εχεις γραψει και σε βοηθανε και τα θεματα που βαζουν ... Οπως ειπε και καποιος , καλυτερα θα εγραφες καποιος αν δεν εδινε ασκησεις και απλα διαβαζε ....
"The funny thing about choosing sides is that you don't have to be all the way one one side or the other . It's okay to be feeling like 'this is the one I align a little bit more , ant it's not perfect,but at least there's stuff I can appreciate a little bit more on this side.'"
Άβαταρ μέλους
TheMaster
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Δευτ, 30 Δεκ 2013 2:56 am
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Αντισεισμικός Σχεδιασμός Ι (2017-18)

Δημοσίευσηαπό zinon.hatz » Τρί, 23 Ιαν 2018 5:04 pm

Ας πω και εγω την αποψη μου. Αυτος ειναι με μεγαλη διαφορα ο χειροτερος τομεας της σχολης.Η βαθμολογηση ειναι απαραδεκτη(1 αριθμητικο να κανεις 0 κατευθειαν).Οντως οι ασκησεις εχουν διαφορες απο το τελος και ειναι απτα λιγα μαθηματα που οι προοδοι μετρανε και αρνητικα.Ειδικα για οσους πανε δομο του χρονου μετρανε και στην επαναληπτικη οι ασκησεις +προοδοι.Επισης τα αντισεισμικα 2 ειναι ακομα χειροτερα σαν υλη.
zinon.hatz
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ, 16 Μαρ 2014 5:51 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 7ο Εξάμηνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron