Διαχείριση Τεχνικών Έργων (2015-16)

Συντονιστής: University Editors

Re: Διαχείριση Τεχνικών Έργων (2015-16)

Δημοσίευσηαπό giorikas » Τετ, 27 Ιαν 2016 12:52 am

παιδια να ρωτησω κατι, στα Μ.Ρ.Μ. διαγραμματα, γραφει ΔΤ(Fα)=min(EYτ-ΕΧα-ΧΥατ), αυτο σημαινει τη διαφορα του νωριτερου τελους του γεγονοτος τ απο τη νωριτερη αρχη του γεγονοτος α μειον το μεγαλυτερο δυνατο διαστημα που μπορει να παρεμβαλλεται αναμεσα στο τελος του γεγονοτος τ και την αρχη του α?
giorikas
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Σάβ, 18 Ιουν 2011 10:44 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Διαχείριση Τεχνικών Έργων (2015-16)

Δημοσίευσηαπό iliakesk » Τετ, 03 Φεβ 2016 12:09 am

όχι, τα Χ και Υ μεσά στην παρένθεση έχουν να κανουν με την εκάστοτε σχέση αλληλουχιας που συνδέει τις δυο δραστηριότητες... μπορεί δηλ να είναι SS, SF, FS η FF... Αν επομένως η σχέση είναι SF τοτε θα εχεις ΔΤ(Fα)=min(EFτ-ΕSα-SFατ) ... σε αυτήν την περιπτωση δηλ είναι Χ=S και Y=F. Όμως αν η σχέση είναι FS τοτε Χ=F , Y=S. Αντίστοιχα αν η σχέση είναι SS τοτε X=S , Y=S κ.ο.κ... ελπίζω να μην σε μπερδεψα περισσότερο... κοίτα κ λίγο το βιβλιο...
iliakesk
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευτ, 05 Οκτ 2015 5:15 pm
Έτος εισαγωγής: 2015

Re: Διαχείριση Τεχνικών Έργων (2015-16)

Δημοσίευσηαπό giorikas » Τετ, 03 Φεβ 2016 12:36 pm

iliakesk έγραψε:όχι, τα Χ και Υ μεσά στην παρένθεση έχουν να κανουν με την εκάστοτε σχέση αλληλουχιας που συνδέει τις δυο δραστηριότητες... μπορεί δηλ να είναι SS, SF, FS η FF... Αν επομένως η σχέση είναι SF τοτε θα εχεις ΔΤ(Fα)=min(EFτ-ΕSα-SFατ) ... σε αυτήν την περιπτωση δηλ είναι Χ=S και Y=F. Όμως αν η σχέση είναι FS τοτε Χ=F , Y=S. Αντίστοιχα αν η σχέση είναι SS τοτε X=S , Y=S κ.ο.κ... ελπίζω να μην σε μπερδεψα περισσότερο... κοίτα κ λίγο το βιβλιο...

οχι το χω, να σαι καλα!
giorikas
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Σάβ, 18 Ιουν 2011 10:44 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Διαχείριση Τεχνικών Έργων (2015-16)

Δημοσίευσηαπό tsom » Πέμ, 04 Φεβ 2016 6:44 pm

Γεια σας!
Θα μπορούσε κανεις να μου εξηγήσει πως υπολογίζεται το ελεύθερο χρονικό περιθώριο μιας δραστηριότητας γιατι εχω μπερδευτεί?!? :?
tsom Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ, 13 Φεβ 2011 6:33 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Διαχείριση Τεχνικών Έργων (2015-16)

Δημοσίευσηαπό Κοκός » Πέμ, 04 Φεβ 2016 7:12 pm

tsom έγραψε:Γεια σας!
Θα μπορούσε κανεις να μου εξηγήσει πως υπολογίζεται το ελεύθερο χρονικό περιθώριο μιας δραστηριότητας γιατι εχω μπερδευτεί?!? :?


Μπορώ να σε βοηθήσω ;)
Στείλε inbox...
"Ο κόσμος είναι επικίνδυνος, όχι εξαιτίας αυτών που κάνουν το κακό, αλλά εξαιτίας αυτών που τους κοιτάζουν χωρίς να κάνουν τίποτα"
Albert Einstein
Κοκός
 
Δημοσιεύσεις: 1058
Εγγραφή: Τρί, 11 Οκτ 2011 2:39 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Διαχείριση Τεχνικών Έργων (2015-16)

Δημοσίευσηαπό tsom » Πέμ, 04 Φεβ 2016 7:14 pm

Κοκός έγραψε:
tsom έγραψε:Γεια σας!
Θα μπορούσε κανεις να μου εξηγήσει πως υπολογίζεται το ελεύθερο χρονικό περιθώριο μιας δραστηριότητας γιατι εχω μπερδευτεί?!? :?


Μπορώ να σε βοηθήσω ;)
Στείλε inbox...


Χαχαχχαχαχχα!!! Θα σε πάρω τηλ αφου προσφέρεσαι!!!
tsom Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ, 13 Φεβ 2011 6:33 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Διαχείριση Τεχνικών Έργων (2015-16)

Δημοσίευσηαπό Κοκός » Πέμ, 04 Φεβ 2016 7:37 pm

tsom έγραψε:
Κοκός έγραψε:
tsom έγραψε:Γεια σας!
Θα μπορούσε κανεις να μου εξηγήσει πως υπολογίζεται το ελεύθερο χρονικό περιθώριο μιας δραστηριότητας γιατι εχω μπερδευτεί?!? :?


Μπορώ να σε βοηθήσω ;)
Στείλε inbox...


Χαχαχχαχαχχα!!! Θα σε πάρω τηλ αφου προσφέρεσαι!!!


Έχω κατεβάσει τα τηλέφωνα...
Μόνο mqn ;)
"Ο κόσμος είναι επικίνδυνος, όχι εξαιτίας αυτών που κάνουν το κακό, αλλά εξαιτίας αυτών που τους κοιτάζουν χωρίς να κάνουν τίποτα"
Albert Einstein
Κοκός
 
Δημοσιεύσεις: 1058
Εγγραφή: Τρί, 11 Οκτ 2011 2:39 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Διαχείριση Τεχνικών Έργων (2015-16)

Δημοσίευσηαπό Κοκός » Πέμ, 04 Φεβ 2016 8:07 pm

Έκανε άσκηση κοστολόγησης όπως λέει στην περιγραφή του μαθήματος;
Γιατί δεν βρήκα κάτι στο mycourses...
"Ο κόσμος είναι επικίνδυνος, όχι εξαιτίας αυτών που κάνουν το κακό, αλλά εξαιτίας αυτών που τους κοιτάζουν χωρίς να κάνουν τίποτα"
Albert Einstein
Κοκός
 
Δημοσιεύσεις: 1058
Εγγραφή: Τρί, 11 Οκτ 2011 2:39 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Διαχείριση Τεχνικών Έργων (2015-16)

Δημοσίευσηαπό QSG » Παρ, 05 Φεβ 2016 1:16 pm

Μάλλον δεν είναι εντός τελικά. Γιατί θυμάμαι σε ένα μάθημα είχε πει "κοστολόγηση εκτός" άρα ίσως εννοούσε ότι δεν θα βάλει άσκηση κοστολόγησης μιας και δεν έγινε. Ας επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος που το θυμάται!
Can't change anyone but yourself....
Άβαταρ μέλους
QSG
 
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Δευτ, 25 Ιούλ 2011 5:22 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Διαχείριση Τεχνικών Έργων (2015-16)

Δημοσίευσηαπό Κοκός » Παρ, 05 Φεβ 2016 2:26 pm

QSG έγραψε:Μάλλον δεν είναι εντός τελικά. Γιατί θυμάμαι σε ένα μάθημα είχε πει "κοστολόγηση εκτός" άρα ίσως εννοούσε ότι δεν θα βάλει άσκηση κοστολόγησης μιας και δεν έγινε. Ας επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος που το θυμάται!


Σε ευχαριστώ πολύ!
Για να μην υπάρχει και κάτι σχετικό στο mycourses δεν θα μπει, απλά είπα να ρωτήσω γιατί ποτέ δεν ξέρεις...
"Ο κόσμος είναι επικίνδυνος, όχι εξαιτίας αυτών που κάνουν το κακό, αλλά εξαιτίας αυτών που τους κοιτάζουν χωρίς να κάνουν τίποτα"
Albert Einstein
Κοκός
 
Δημοσιεύσεις: 1058
Εγγραφή: Τρί, 11 Οκτ 2011 2:39 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 7ο Εξάμηνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης