Αντισεισμικές Κατασκευές (2014-15)

Συντονιστής: University Editors

Re: Αντισεισμικές Κατασκευές (2014-15)

Δημοσίευσηαπό OxYdO » Τρί, 24 Φεβ 2015 9:11 pm

Ακριβώς έτσι είναι. Αν οι πρόοδοι είναι κάτω από το τελικό σου γραπτό τότε σε ρίχνουν. Τώρα, το τι νόημα έχει το να "χάνεις" από τις προόδους, εφόσον π.χ. μπορεί να έχεις γράψει καλά στο τέλος (π.χ. 8-9) και, άρα κατέχεις το μάθημα, ειλικρινά δεν μπορώ να το αντιληφθώ.

Πέρα από αυτό, κανείς δεν ήξερε και δεν μας είχε ενημερώσει από τους διδάσκοντες για το τι ακριβώς παίζεται με τις προόδους και πώς διαμορφώνεται ο τελικός βαθμός. Από ό,τι έχω μυριστεί, για να μην έχουν βγει ακόμα οι "τελικοί" βαθμοί, ίσως σημαίνει ότι το έχουν καταλάβει και άρα το σκέφτονται.

Ένιγουεϊ, και για να είμαστε και δίκαιοι, ίσως η μόνη παραφωνία σε ένα κατά τα άλλα πολύ ενδιαφέρον μάθημα και μια εξίσου ικανοποιητική διδασκαλία. :thumbup:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
OxYdO Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 1643
Εγγραφή: Παρ, 07 Οκτ 2011 12:18 am
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Αντισεισμικές Κατασκευές (2014-15)

Δημοσίευσηαπό sepsis » Τρί, 24 Φεβ 2015 9:18 pm

Δεν καταλαβαίνω το λόγο αυτής της ταλαιπωρίας. Αν δεν έχεις την τελική βαθμολογία μην βγάλεις τίποτα. Εγώ που έγραψα 5 γιατί να κάθομαι να περιμένω τώρα αν τελικά το πέρασα ή όχι το μάθημα;
Αν θυμάμαι καλά είχε γίνει και μια αναβαθμολόγηση στα αποτελέσματα της πρώτης προόδου. Τρέχα γύρευε.
sepsis
 
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Πέμ, 05 Ιουν 2008 3:32 am
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Αντισεισμικές Κατασκευές (2014-15)

Δημοσίευσηαπό Lost.in.Athens » Τετ, 25 Φεβ 2015 11:18 am

Οι βαθμοί που έχουν βγει στο τζάμι δίπλα στην είσοδο είναι οι τελικοί, μην μπερδεύεστε. Απλά το πρωί πέρασαν κάποια παιδιά από το εργαστήριο πριν βγουν οι τελικοί βαθμοί και το μόνο που μπορούσαν να μάθουν είναι οι βαθμοί των γραπτών. Γι' αυτό και η παραφιλολογία. Από ό,τι είδα πάντως οι βαθμοί είναι γενικά ανεβασμένοι σε σχέση με το τι θα έδινε ο μαθηματικός τύπος που είχε ανακοινωθεί στο μάθημα και το mycourses.
Lost.in.Athens
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2227
Εγγραφή: Κυρ, 07 Δεκ 2008 6:03 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Αντισεισμικές Κατασκευές (2014-15)

Δημοσίευσηαπό statik » Παρ, 20 Μαρ 2015 3:47 pm

Γεια σας
Ερωτημα σχετικα με ιδιοτιμές, ιδιομορφες.
Eχει παρει κανεις Ηp πχ39,40 για τον υπολογισμο των παραπανω δινοντας τα μητρώα ακαμψίας Κ και μάζας Μ?
Από όσο έψαξα , υπολογιζει Μονο για ενα Μητρώο , δηλαδη λύνει το

Det=[A-λΒ]=0? λ=μοναδιαιος πινακας

Επειδη ΔΕΝ ειμαι μαθηματικος , μπορω να υπολογισω με καποιον τροπο τις ιδιοτιμες-ιδιοδιανυσματα
Det=[Κ-λΜ]=0 οταν εχω στην διαθεση μου την επιλυση της μορφης Det=[A-λI]=0 ?
Y.Γ Στο matlab γινετε αμεσως [v,d]=eig(Κ,Μ)
Στο Ηp πως γινετε?
statik
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ, 30 Ιαν 2011 1:58 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Προηγούμενη

Επιστροφή στο 7ο Εξάμηνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Bing [Bot] και 2 επισκέπτες