Στατική IV (2014-15)

Συντονιστής: University Editors

Re: Στατική IV (2014-15)

Δημοσίευσηαπό Σοφία Κ. » Τρί, 03 Φεβ 2015 10:04 pm

Θα μπορούσε μήπως κάποιος, να ανεβάσει τις σημειώσεις του από το τελευταίο μάθημα?
Αυτό της Πέμπτης 15/01.
Άβαταρ μέλους
Σοφία Κ.
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Τρί, 04 Οκτ 2011 2:31 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Στατική IV (2014-15)

Δημοσίευσηαπό amelie_a » Τετ, 04 Φεβ 2015 12:44 am

@ Σοφία Κ.
Στο τελευταίο μάθημα απλά επαναλάβαμε την άσκηση με την καμινάδα που έχει σχέση με την συμμετοχή των ιδιομορφών στη μέθοδο της επαλληλίας και την λύσαμε και με διαφορετική φόρτιση. Η άσκηση υπάρχει στο βιβλίο (ας γράψει κάποιος τον αριθμό του παραδείγματος γιατί εγώ έχω άλλη έκδοση του βιβλίου).

Επίσης θα ήθελα να κάνω μια διευκρίνηση για όποιον προβληματίζεται για το αν πράγματι υπάρχει κάποιος βαθμός ελευθερίας ή είναι εξαρτημένος από κάποιον βαθμό ελευθερίας που έχει ήδη ορίσει. Αυτό φαίνεται όταν πάει κανείς να υπολογίσει τα Kij που αντιστοιχούν σε μοναδιαία μετακίνηση αυτού του έξτρα (υπό εξέταση) βαθμού ελευθερίας όπου για να το κάνει αυτό θα πακτώσει όλους τους υπόλοιπους όπως λέει η θεωρία. Αν ο βαθμός ελευθερίας υπάρχει θα είναι δυνατό να σχεδιάσει κανείς μια παραμορφωμένη εικόνα στην οποία τα παραμορφωμένα μέλη προβεβλημένα στα αρχικά να έχουν το ίδιο μήκος (παραδοχή ότι δεν έχουμε αξονικές παραμορφώσεις). Αν ο βαθμός ελευθερίας δεν υπάρχει τότε στην προσπάθειά του κάποιος να παραμορφώσει τον φορέα κάποια μέλη θα τα εξαναγκάσει να αλλάξουν μήκος οπότε θα καταλήξει σε άτοπο.
Άβαταρ μέλους
amelie_a Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 379
Εγγραφή: Τρί, 16 Σεπ 2008 8:27 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Στατική IV (2014-15)

Δημοσίευσηαπό Σοφία Κ. » Τετ, 04 Φεβ 2015 12:52 am

amelie_a έγραψε:@ Σοφία Κ.
Στο τελευταίο μάθημα απλά επαναλάβαμε την άσκηση με την καμινάδα που έχει σχέση με την συμμετοχή των ιδιομορφών στη μέθοδο της επαλληλίας και την λύσαμε και με διαφορετική φόρτιση. Η άσκηση υπάρχει στο βιβλίο (ας γράψει κάποιος τον αριθμό του παραδείγματος γιατί εγώ έχω άλλη έκδοση του βιβλίου).

Ευχαριστώ. Σαφής η απάντηση - καλό διάβασμα!
Άβαταρ μέλους
Σοφία Κ.
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Τρί, 04 Οκτ 2011 2:31 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Στατική IV (2014-15)

Δημοσίευσηαπό ps179 » Τετ, 04 Φεβ 2015 10:34 am

Σοφία Κ. έγραψε:
amelie_a έγραψε:@ Σοφία Κ.
Στο τελευταίο μάθημα απλά επαναλάβαμε την άσκηση με την καμινάδα που έχει σχέση με την συμμετοχή των ιδιομορφών στη μέθοδο της επαλληλίας και την λύσαμε και με διαφορετική φόρτιση. Η άσκηση υπάρχει στο βιβλίο (ας γράψει κάποιος τον αριθμό του παραδείγματος γιατί εγώ έχω άλλη έκδοση του βιβλίου).

Ευχαριστώ. Σαφής η απάντηση - καλό διάβασμα!


Στην πιο πρόσφατη έκδοση του βιβλίου είναι το παράδειγμα 14.3.1 στη σελίδα 732
Άβαταρ μέλους
ps179
 
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Δευτ, 05 Δεκ 2011 6:28 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Στατική IV (2014-15)

Δημοσίευσηαπό Σοφία Κ. » Τετ, 04 Φεβ 2015 8:15 pm

Ευχαριστώ!
(Προς αποφυγή παρεξηγήσεων: δεν ήταν ειρωνικό το σχόλιό μου - απάντηση στην amelie_a. Πράγματι βρήκα την απάντησή της σαφή.)
Καλό διάβασμα και πάλι!
Άβαταρ μέλους
Σοφία Κ.
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Τρί, 04 Οκτ 2011 2:31 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Στατική IV (2014-15)

Δημοσίευσηαπό papi » Τετ, 04 Φεβ 2015 11:15 pm

Αν στα μονώροφα (ή και σε πολυβάθμια με μητρωο 3*3) μας ζητάει να βρούμε ιδιοσυχνότητες πώς θα το λύσουμε? δε βγαίνει εξίσωση 3ου βαθμού?
Εκεί που σταματά η λογική ξεκινάει η ελληνική πραγματικότητα...
papi
 
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Τρί, 01 Μαρ 2011 12:40 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Στατική IV (2014-15)

Δημοσίευσηαπό amelie_a » Πέμ, 05 Φεβ 2015 11:09 am

epicas έγραψε:Ρε παιδια το μαθημα με μια σχεδον ολοκληρωμένη παρακολούθηση ( χωρις ομως προσωπική ενασχόληση στο σπιτι ) , με 4 μερες διαβασμα υπαρχει ελπιδα να περαστεί ;:P


Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία! Έλα να γράψεις, άλλωστε τσάμπα είναι! :lol:
Πέραν της πλάκας εγώ στη θέση σου θα ερχόμουν.
Άβαταρ μέλους
amelie_a Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 379
Εγγραφή: Τρί, 16 Σεπ 2008 8:27 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Στατική IV (2014-15)

Δημοσίευσηαπό sf_krt » Παρ, 06 Φεβ 2015 8:07 pm

Καμία ιδέα για το πως λυνόταν το 2ο Θέμα και που υπάρχει για να διαβάσουμε κατι ανάλογο;
sf_krt
 
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Πέμ, 14 Οκτ 2010 10:02 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Στατική IV (2014-15)

Δημοσίευσηαπό pennywise » Παρ, 06 Φεβ 2015 9:22 pm

Aνήκει στο κεφάλαιο του γενικευμένου μονοβαθμίου.Υπάρχει και στο βιβλίο του Κατσικαδέλη,αλλά λίγα πράγματα .Άκουσα πάντως ότι στο βιβλίο του Chopra είναι καλύτερα γραμμένο.
pennywise
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Σάβ, 26 Νοέμ 2011 8:41 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Στατική IV (2014-15)

Δημοσίευσηαπό epicas » Παρ, 06 Φεβ 2015 9:27 pm

amelie_a έγραψε:
epicas έγραψε:Ρε παιδια το μαθημα με μια σχεδον ολοκληρωμένη παρακολούθηση ( χωρις ομως προσωπική ενασχόληση στο σπιτι ) , με 4 μερες διαβασμα υπαρχει ελπιδα να περαστεί ;:P


Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία! Έλα να γράψεις, άλλωστε τσάμπα είναι! :lol:
Πέραν της πλάκας εγώ στη θέση σου θα ερχόμουν.


Δεν ξερω ,τελικά νιώθω ικανοποιημένος για την επιλογή μου να μην ερθω και να διαβάσω σίδερα :P
“Δε με ενδιαφέρει τι δουλειά κάνεις. Θέλω να μάθω τι λαχταράς- και αν τολμάς να ονειρευτείς ότι συναντάς αυτό που επιθυμεί η καρδιά σου. Δε με ενδιαφέρει πόσων χρονών είσαι. Θέλω να μάθω αν θα κινδυνεύσεις να φανείς σαν χαζός- για την αγάπη- για τα όνειρά σου- για την περιπέτεια που είναι η ζωή.”
Oriah Mountain Dreamer
Άβαταρ μέλους
epicas Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: Τρί, 20 Σεπ 2011 2:04 am
Τοποθεσία: Sekempanti-Beyonseti-Stolmitiv
Έτος εισαγωγής: 2011

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 7ο Εξάμηνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Bing [Bot] και 2 επισκέπτες