Επιλογή συγγραμμάτων 4ου έτους (2011-12)

Συντονιστής: University Editors

Επιλογή συγγραμμάτων 4ου έτους (2011-12)

Δημοσίευσηαπό Lost.in.Athens » Τετ, 19 Οκτ 2011 10:44 am

Έχω μια απορία για τα βιβλία της Στατικής IV/Αντισεισμικής Τεχνολογίας. Σε ένα άλλο θέμα είδα ότι προτείνεται να πάρουμε στη Στατική IV το βιβλίο του Κατσικαδέλη, γιατί είναι πιο κοντά στο συγκεκριμένο μάθημα και μετά στην Αντισεισμική να πάρουμε το βιβλίο του Chopra. Φέτος όμως βλέπω ότι στη Στατική IV έχει προστεθεί το βιβλίο ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ, Clough/Penzien. Έχει κανείς άποψη για το βιβλίο αυτό;
Lost.in.Athens
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2227
Εγγραφή: Κυρ, 07 Δεκ 2008 6:03 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Επιλογή συγγραμμάτων 4ου έτους

Δημοσίευσηαπό paktomenos » Τετ, 19 Οκτ 2011 11:33 am

Εκδόσεις Φούντα είναι, uber-αδικο θα είναι λογικά.Εγώ έχω δει το 2τομο του Κατσικαδέλη από φίλο μου και τα έλεγε σένια πάντως.Γίνεται να τα πάρουμε και τα 2? :mrgreen:
Όταν δίνω τροφή στους φτωχούς, με λένε άγιο. Όταν ρωτάω γιατί οι φτωχοί δεν έχουν τροφή, με λένε κομμουνιστή.
Έλντερ Πεσσόα Κάμαρα, αρχιεπίσκοπος Ολίντα-Ρετσίφε Βραζιλίας
(καλά σου κάνουν! οι φτωχοί είναι χαζοί! Αξιοκρατία ΡΕ!!!!)
paktomenos
 
Δημοσιεύσεις: 1349
Εγγραφή: Παρ, 05 Μαρ 2010 11:14 pm
Τοποθεσία: Ανάμεσα σε Σκύλλα και Χάρυβδη.
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Επιλογή συγγραμμάτων 4ου έτους

Δημοσίευσηαπό pokerman » Τετ, 19 Οκτ 2011 1:56 pm

Του Κατσικαδελη ειναι καλο το βιβλιο ομως επειδη εχω διαβασει και καποια κομματια απο του Clough ειναι και αυτο παρα πολυ καλο. Δεν ειναι τυχαιο που το προτεινουν σε πολλα πανεπιστημια του εξωτερικου ....
pokerman
 
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Κυρ, 19 Οκτ 2008 5:45 pm

Re: Επιλογή συγγραμμάτων 4ου έτους

Δημοσίευσηαπό taliampes » Τετ, 19 Οκτ 2011 2:05 pm

Στατική 4 πάρτε Κατσικαδέλη.Καλό βιβλίο και το μάθημα γίνεται
πάνω σε αυτό από τους καθηγητές.Το βιβλίο του chopra είναι ποιο πολύ
για τα αντισεισμικά.
taliampes
 
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: Παρ, 06 Φεβ 2009 2:02 pm
Τοποθεσία: Συνοικισμος
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Επιλογή συγγραμμάτων 4ου έτους

Δημοσίευσηαπό Elendil » Πέμ, 20 Οκτ 2011 5:32 am

Και του Clough θεωρείται ένα από τα συγγράμματα αναφοράς για τη δυναμική παγκοσμίως και καλό είναι να το έχετε, ειδικά αν θέλετε να ασχοληθείτε με τον τομέα. Δυστυχώς και οι δύο τόμοι είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ύλης - ελπίζω κάπως να διορθωθεί η κατάσταση. Για παράδειγμα, με βάση τα στοιχεία του Ευδόξου, ετοιμάζεται νέα έκδοση για τα βιβλία των θεμελιώσεων, τα οποία θα είναι ένα βιβλίο - δεν ξέρω αν προλαβαίνει να γίνει κάτι τετοιο και με τη Συμμετρία
Spoiler: show
αλλιώς ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΤΣΕΚΟΥΡΙ χρειάζεται εκεί στο υπουργείο :evil: θα μας κάνουν και βίαιους στα γεράματα :P
και δε δακρύζεις ποτέ σου μάνα μου Ελλάς
που τα παιδιά σου σκλάβους ξεπουλάς
Νίκος Γκάτσος

If you end up with a boring miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest, or some guy on television telling you how to do your shit, then you deserve it.
Frank Zappa
Άβαταρ μέλους
Elendil
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: Τρί, 16 Σεπ 2008 10:22 pm
Τοποθεσία: Ζωγράφου
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Επιλογή συγγραμμάτων 4ου έτους (2011-12)

Δημοσίευσηαπό nami » Τρί, 25 Οκτ 2011 5:00 pm

Στη στατική 4 μόνο ο πρώτος τόμος του Κατσικαδέλη καλύπτει την ύλη που γίνεται? Επίσης του Clough ok είναι καλό αλλά έχει όλα τα σχετικά με αυτά που διδασκόμαστε στο μάθημα? Και γενικά μπορεί κάποιος να πει μια γνώμη σχετικά με το πόσο βοηθάνε τα παραπάνω βιβλία για το διάβασμα της εξεταστικής?

Spoiler: show
κάνα κίτρινο ΕΜΠstyle παίζει? Ευχαριστώ!
nami
 
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: Τετ, 08 Απρ 2009 6:14 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Επιλογή συγγραμμάτων 4ου έτους (2011-12)

Δημοσίευσηαπό bell » Τρί, 25 Οκτ 2011 5:14 pm

nami έγραψε:Στη στατική 4 μόνο ο πρώτος τόμος του Κατσικαδέλη καλύπτει την ύλη που γίνεται? Επίσης του Clough ok είναι καλό αλλά έχει όλα τα σχετικά με αυτά που διδασκόμαστε στο μάθημα? Και γενικά μπορεί κάποιος να πει μια γνώμη σχετικά με το πόσο βοηθάνε τα παραπάνω βιβλία για το διάβασμα της εξεταστικής?

Spoiler: show
κάνα κίτρινο ΕΜΠstyle παίζει? Ευχαριστώ!


νομίζω ότι θα σου χρειαστει και ο δευτερος τομος...τουλαχιστον όταν το εδινα το μαθημα πριν αρκετα χρονια ειχα διαβασει και το 2ο τομο...αν θυμαμαι καλα είναι για τα πολυβαθμια και τις αποσβεσεις ο δευτερο τομος...οπως και να χει και οι δυο τομοι του Κατσικαδελη ειναι καλοι και πολυ χρησιμοι για τη Στατικη 4

για το Clough που λες δεν το ειχαμε τοτε...

αδικια παντως για του νεοτερους που παιρνουν ''κουτσουρεμενα'' βιβλια!!!ισως σε λιγο καιρο και αυτα τα λιγα να τα πληρωνετε κιολας...αλλα ειπαμε περικοπες, δυσκολοι καιροι, συστημα δανεισμου και αλλες μαλακιες!!!
bell
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ, 02 Ιούλ 2009 2:35 am
Έτος εισαγωγής: 2003

Re: Επιλογή συγγραμμάτων 4ου έτους (2011-12)

Δημοσίευσηαπό Lost.in.Athens » Τρί, 25 Οκτ 2011 5:41 pm

Για τη διαχείριση τεχνικών έργων, από πού διαβάζουμε; Παίρνουμε κίτρινο βιβλίο; Ή από την πρώτη επιλογή: ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ", ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ;
Γιατί και η 2η επιλογή μου φαίνεται αρκετά καλή: PROJECT MANAGEMENT, HARVEY MAYLOR
Lost.in.Athens
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2227
Εγγραφή: Κυρ, 07 Δεκ 2008 6:03 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Επιλογή συγγραμμάτων 4ου έτους (2011-12)

Δημοσίευσηαπό merde_conserve » Τρί, 25 Οκτ 2011 5:46 pm

Υπάρχει κίτρινο βιβλίο από το οποίο διαβάζεται το μάθημα (τα άλλα για βιβλιοθήκη), δεν είμαι σίγουρος αν φέτος με τις περικοπές θα το πάρετε, αλλά υποθέτω πως ναι. Οπότε διάλεξε το καλύτερο!
CSI computer expert έγραψε:I'll create a GUI interface using Visual Basic, see if i can track an IP Address out of this.

http://www.youtube.com/watch?v=ygB0Zviq ... r_embedded
Άβαταρ μέλους
merde_conserve
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 3538
Εγγραφή: Παρ, 16 Μάιος 2008 9:43 pm
Τοποθεσία: Βαζελοχώρι (κοινώς Αμπελόκηποι)
Έτος εισαγωγής: 2005

Re: Επιλογή συγγραμμάτων 4ου έτους (2011-12)

Δημοσίευσηαπό Lost.in.Athens » Τρί, 25 Οκτ 2011 5:50 pm

Πάω για το ξενόγλωσσο τότε! Ευχαριστώ merde! ;-)

http://www.amazon.co.uk/Project-Managem ... 0273704311
Lost.in.Athens
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2227
Εγγραφή: Κυρ, 07 Δεκ 2008 6:03 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Επόμενο

Επιστροφή στο 7ο Εξάμηνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης