Εφαρμογές Η/Υ (2013-14)

Συντονιστής: University Editors

Re: Εφαρμογές Η/Υ (2013-14)

Δημοσίευσηαπό ps179 » Κυρ, 26 Ιαν 2014 7:39 pm

έχω την εντύπωση ότι είπαν πυκνότητα αλλά ας το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος
αν είναι όντως πυκνότητα λογικά για να βρούμε μάζα πολλαπλασιάζουμε με εμβαδόν κάθε πλάκας (θεωρούμε την τρίτη διάσταση αμελητέα)

πάντως όταν τους είχα ρωτήσει τι τιμές μπορούμε να δώσουμε στην πυκνότητα μου είχαν πει ξεκίνα με την τιμή 1 και μετά κάνε αλλαγές και θα δεις ότι όπου είναι η πυκνότητα μεγαλύτερη προς τα εκεί μετακινείται το ΚΒ ... αυτό με μπέρδεψε λίγο είναι η αλήθεια !!!

Παρεπιμπτόντως για την απεικόνιση χρησιμοποίησα την εντολή line που είχαμε χρησιμοποιήσει και στο δικτύωμα στη σειρά 4
Άβαταρ μέλους
ps179
 
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Δευτ, 05 Δεκ 2011 6:28 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Εφαρμογές Η/Υ (2013-14)

Δημοσίευσηαπό epicas » Κυρ, 26 Ιαν 2014 7:42 pm

ναι μιας και το ειπες αυτο κατι θυμηθικα και εγω.. οταν πυκνοτητα εδωσαν.. αλλα και μενα μου φαινεται καπως..ισ
..
“Δε με ενδιαφέρει τι δουλειά κάνεις. Θέλω να μάθω τι λαχταράς- και αν τολμάς να ονειρευτείς ότι συναντάς αυτό που επιθυμεί η καρδιά σου. Δε με ενδιαφέρει πόσων χρονών είσαι. Θέλω να μάθω αν θα κινδυνεύσεις να φανείς σαν χαζός- για την αγάπη- για τα όνειρά σου- για την περιπέτεια που είναι η ζωή.”
Oriah Mountain Dreamer
Άβαταρ μέλους
epicas Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: Τρί, 20 Σεπ 2011 2:04 am
Τοποθεσία: Sekempanti-Beyonseti-Stolmitiv
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Εφαρμογές Η/Υ (2013-14)

Δημοσίευσηαπό ps179 » Κυρ, 26 Ιαν 2014 7:48 pm

κάτι δεν πάει καλά στο τελευταίο σχόλιο νομίζω ... σαν να λείπει η συνέχεια ...
Άβαταρ μέλους
ps179
 
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Δευτ, 05 Δεκ 2011 6:28 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Εφαρμογές Η/Υ (2013-14)

Δημοσίευσηαπό andskia » Κυρ, 26 Ιαν 2014 9:01 pm

Η πυκντότητα δεν μπορεί να μπει μόνο στο τελευταίο ερώτημα, καθώς επηρεάζει το κέντρο βάρους. Όσο πιο βαριά είναι (η πλάκα, όχι του τσολιά) τόσο πιο κοντά σε αυτήν θα είναι το κέντρο βάρους.
Άβαταρ μέλους
andskia
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1132
Εγγραφή: Κυρ, 23 Οκτ 2011 9:39 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Εφαρμογές Η/Υ (2013-14)

Δημοσίευσηαπό ps179 » Κυρ, 26 Ιαν 2014 9:03 pm

ωραία, ποιον τύπο χρησιμοποιούμε δηλαδή για τον υπολογισμο του κέντρου βάρους ;
Άβαταρ μέλους
ps179
 
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Δευτ, 05 Δεκ 2011 6:28 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Εφαρμογές Η/Υ (2013-14)

Δημοσίευσηαπό epicas » Κυρ, 26 Ιαν 2014 9:04 pm

χαχαχαχαα ανδσκια τωρα με το πολυ το διαβασμα τα αστειακια σου εχουν απογειωθει..
“Δε με ενδιαφέρει τι δουλειά κάνεις. Θέλω να μάθω τι λαχταράς- και αν τολμάς να ονειρευτείς ότι συναντάς αυτό που επιθυμεί η καρδιά σου. Δε με ενδιαφέρει πόσων χρονών είσαι. Θέλω να μάθω αν θα κινδυνεύσεις να φανείς σαν χαζός- για την αγάπη- για τα όνειρά σου- για την περιπέτεια που είναι η ζωή.”
Oriah Mountain Dreamer
Άβαταρ μέλους
epicas Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: Τρί, 20 Σεπ 2011 2:04 am
Τοποθεσία: Sekempanti-Beyonseti-Stolmitiv
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Εφαρμογές Η/Υ (2013-14)

Δημοσίευσηαπό george16 » Δευτ, 27 Ιαν 2014 4:33 pm

ps179 έγραψε:έχω την εντύπωση ότι είπαν πυκνότητα αλλά ας το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος
αν είναι όντως πυκνότητα λογικά για να βρούμε μάζα πολλαπλασιάζουμε με εμβαδόν κάθε πλάκας (θεωρούμε την τρίτη διάσταση αμελητέα)

πάντως όταν τους είχα ρωτήσει τι τιμές μπορούμε να δώσουμε στην πυκνότητα μου είχαν πει ξεκίνα με την τιμή 1 και μετά κάνε αλλαγές και θα δεις ότι όπου είναι η πυκνότητα μεγαλύτερη προς τα εκεί μετακινείται το ΚΒ ... αυτό με μπέρδεψε λίγο είναι η αλήθεια !!!

Παρεπιμπτόντως για την απεικόνιση χρησιμοποίησα την εντολή line που είχαμε χρησιμοποιήσει και στο δικτύωμα στη σειρά 4


Ήταν σίγουρα πυκνότητα, το λέει και το mail που μας έστειλαν. Στο τέλος μάλιστα δεν μας είπαν ότι μας δίνετε και η μάζα; Άρα δεν πρέπει να βρούμε τον όγκο και να το δουλέψουμε με τρεις διαστάσεις; Δεν ξέρω και εγώ κανέναν τύπο όμως για το κέντρου βάρους, στον οποίο να υπεισέρχεται η πυκνότητα... Και θυμάμαι και εγώ ότι είπαν πως δοκιμάστε διάφορες τιμές στην πυκνότητα και θα δείτε πως μετακινείται το κέντρο βάρους..
george16
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Σάβ, 12 Ιαν 2013 3:31 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Εφαρμογές Η/Υ (2013-14)

Δημοσίευσηαπό epicas » Δευτ, 27 Ιαν 2014 11:30 pm

στον τυπο για το κεντρο βαρους αντι για εμβαδο βαζεις μαζα.. μπορεισ να κανεις καποια παραδοχη για το παχος της πλακας..
“Δε με ενδιαφέρει τι δουλειά κάνεις. Θέλω να μάθω τι λαχταράς- και αν τολμάς να ονειρευτείς ότι συναντάς αυτό που επιθυμεί η καρδιά σου. Δε με ενδιαφέρει πόσων χρονών είσαι. Θέλω να μάθω αν θα κινδυνεύσεις να φανείς σαν χαζός- για την αγάπη- για τα όνειρά σου- για την περιπέτεια που είναι η ζωή.”
Oriah Mountain Dreamer
Άβαταρ μέλους
epicas Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: Τρί, 20 Σεπ 2011 2:04 am
Τοποθεσία: Sekempanti-Beyonseti-Stolmitiv
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Εφαρμογές Η/Υ (2013-14)

Δημοσίευσηαπό cv_vd » Τρί, 28 Ιαν 2014 12:16 am

Συμφωνω! ουσιαστικα προκειται για μαζα ανα μοναδα επιφανειας οποτε βαζεις το γινομενο πυκνοτητα επι εμβαδον χωρις να εμπλεκεται καθολου το παχος της πλακας!!
Ο ΚΟΥΦΟΣ ΠΑΝΤΑ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΟΣΟΙ ΧΟΡΕΥΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ...
Άβαταρ μέλους
cv_vd
 
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Πέμ, 10 Νοέμ 2011 11:58 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Εφαρμογές Η/Υ (2013-14)

Δημοσίευσηαπό μόνος στο σπίτι » Κυρ, 09 Φεβ 2014 7:58 pm

ήθελα να ρωτήσω για την άσκηση της fortran που ξεκινήσαμε, η παράδοση δεν είναι για την μεθεπόμενη τρίτη ;
έτσι κατάλαβα από το μάθημα , αν κάνω λάθος διορθώστε με
ευχαριστώ
μην περιμένεις να αλλάξουν όλα από τους άλλους , όταν κρίνεις πρέπει και να επιχειρηματολογείς
το πρόβλημα του διπλανού σου είναι και δικό σου πρόβλημα
έχεις δικαίωμα στο λόγο , υποχρέωση να ακούς και καθήκον να προτείνεις
η προσπάθεια δεν έβλαψε ποτέ και κανένα
Άβαταρ μέλους
μόνος στο σπίτι
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ, 07 Δεκ 2013 3:04 pm
Έτος εισαγωγής: 0

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 3ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron