Εφαρμογές Η/Υ (2013-14)

Συντονιστής: University Editors

Re: Εφαρμογές Η/Υ (2013-14)

Δημοσίευσηαπό mikeportnoy » Τετ, 18 Δεκ 2013 12:45 am

eX-mc έγραψε:
elcv έγραψε:Μέθοδος απαλοιφής Gauss.Παίρνεις τον πίνακα [Α|Β] κ τον μετατρέπεις σε ανηγμένο κλιμακωτό (για διαδικασία βλέπε σελ.35-36 Γραμμική Άλγεβρα βιβλίο Φελλούρη).

Κάνω πως δε το διάβασα αυτό. :crazy2: :crazy: :wtf:

ο μετρ της ματλαμπ επαθε εγκεφαλικο :lol:
An eye for an eye makes the whole world blind.
Mahatma Gandhi
Άβαταρ μέλους
mikeportnoy
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: Τετ, 12 Ιαν 2011 6:21 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Εφαρμογές Η/Υ (2013-14)

Δημοσίευσηαπό Dust » Τετ, 18 Δεκ 2013 3:29 am

elcv έγραψε:Μέθοδος απαλοιφής Gauss.Παίρνεις τον πίνακα [Α|Β] κ τον μετατρέπεις σε ανηγμένο κλιμακωτό (για διαδικασία βλέπε σελ.35-36 Γραμμική Άλγεβρα βιβλίο Φελλούρη).Ωστόσο,δεν ξέρω πώς μπορείς να το κάνεις αυτό με κώδικα.Δεν υπάρχει ενσωματωμένη εντολή στο matlab που επιλύει γραμμικά συστήματα?


Ναι, είναι αυτή που έγραψε ο eX-mc από πάνω, x=A\B. (διαφορετικό απ' το χ=Β/Α που λύνει το σύστημα xA=B)
Ωστόσο το Μatlab ειδικά τις πολύ βασικές ρουτίνες του τις βελτιστοποιεί ως προς το μικρότερο δυνατό υπολογιστικό χρόνο. Δεν κάνει απαλοιφή Gauss ή Gauss-Jordan αναγκαστικά. Ελέγχει ποιος αλγόριθμος είναι ο αποδοτικότερος με βάση τη μορφή των σταθερών (νομίζω μόνο του Α) και μετά επιλέγει και εκτελεί. Τα έχει αναλυτικά στο documentation της mathworks.
What if I fall?
But imagine, what if you fly?
Άβαταρ μέλους
Dust
 
Δημοσιεύσεις: 911
Εγγραφή: Σάβ, 31 Οκτ 2009 2:29 am
Έτος εισαγωγής: 2009

Re: Εφαρμογές Η/Υ (2013-14)

Δημοσίευσηαπό μόνος στο σπίτι » Τρί, 31 Δεκ 2013 3:56 pm

παιδιά ήθελα να ρωτήσω για το cloudfront
εγκατέστησα τη java 7u17 όπως μας είχε υποδειχθεί αλλά πάλι δεν μπορώ να μπω στο σύστημα
τί μπορεί να κάνω λάθος , μήπως κάποιος είχε το ίδιο πρόβλημα ;

ευχαριστώ
καλή χρονιά
μην περιμένεις να αλλάξουν όλα από τους άλλους , όταν κρίνεις πρέπει και να επιχειρηματολογείς
το πρόβλημα του διπλανού σου είναι και δικό σου πρόβλημα
έχεις δικαίωμα στο λόγο , υποχρέωση να ακούς και καθήκον να προτείνεις
η προσπάθεια δεν έβλαψε ποτέ και κανένα
Άβαταρ μέλους
μόνος στο σπίτι
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ, 07 Δεκ 2013 3:04 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Εφαρμογές Η/Υ (2013-14)

Δημοσίευσηαπό epicas » Τρί, 31 Δεκ 2013 7:00 pm

file moy μολις πας στο cloudfront θα πατησεις στο πανω μερος της οθονης μια εντολη που θα λεει εκτελεση αυτην την φορα.. και θα κανεις αποδοχη σε οτι σου βγαζει και καποια στιγμη θα σε βαλει :) οταν λεει καποια στιγμη εννοω θα κανεις αποδοχη σε 2-3 αιτηματα και θα σε βαλει.. μην περιμενεις 5 ωρες .. αν περιμενεις πολυ κατι εχεις κανει λαθος
“Δε με ενδιαφέρει τι δουλειά κάνεις. Θέλω να μάθω τι λαχταράς- και αν τολμάς να ονειρευτείς ότι συναντάς αυτό που επιθυμεί η καρδιά σου. Δε με ενδιαφέρει πόσων χρονών είσαι. Θέλω να μάθω αν θα κινδυνεύσεις να φανείς σαν χαζός- για την αγάπη- για τα όνειρά σου- για την περιπέτεια που είναι η ζωή.”
Oriah Mountain Dreamer
Άβαταρ μέλους
epicas Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: Τρί, 20 Σεπ 2011 2:04 am
Τοποθεσία: Sekempanti-Beyonseti-Stolmitiv
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Εφαρμογές Η/Υ (2013-14)

Δημοσίευσηαπό student » Τετ, 01 Ιαν 2014 7:54 pm

ΠΡΟΣΟΧΗ! ΜΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΤΕ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΤΗΣ JAVA: H τελευταία έκδοσης της Java (1.7u21) κάνει αδύνατη την πρόσβαση στη σελίδα σας στο Central Cloud. Διαβάστε περισσότερα στο wiki.


αυτο μου εγραψε οταν πια καταφερα να συνδεθω.εχω εγκατεεστημενη εκδοση μονο την εκδοση απο του λινκ του filehippo που καποιος παρεθεσε παραπανω
student
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Κυρ, 27 Νοέμ 2011 3:46 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Εφαρμογές Η/Υ (2013-14)

Δημοσίευσηαπό student » Τετ, 01 Ιαν 2014 7:56 pm

epicas έγραψε:οταν λεει καποια στιγμη εννοω θα κανεις αποδοχη σε 2-3 αιτηματα και θα σε βαλει.. μην περιμενεις 5 ωρες .. αν περιμενεις πολυ κατι εχεις κανει λαθος


και σε καποι μαλιστα αρκει και να πατησεις later
student
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Κυρ, 27 Νοέμ 2011 3:46 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Εφαρμογές Η/Υ (2013-14)

Δημοσίευσηαπό epicas » Πέμ, 02 Ιαν 2014 2:02 pm

βεβαια ενταξει το πολυ πολυ να περνανε και 2-3-5-10 ιοι παρε με ολα αυτα :P
“Δε με ενδιαφέρει τι δουλειά κάνεις. Θέλω να μάθω τι λαχταράς- και αν τολμάς να ονειρευτείς ότι συναντάς αυτό που επιθυμεί η καρδιά σου. Δε με ενδιαφέρει πόσων χρονών είσαι. Θέλω να μάθω αν θα κινδυνεύσεις να φανείς σαν χαζός- για την αγάπη- για τα όνειρά σου- για την περιπέτεια που είναι η ζωή.”
Oriah Mountain Dreamer
Άβαταρ μέλους
epicas Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: Τρί, 20 Σεπ 2011 2:04 am
Τοποθεσία: Sekempanti-Beyonseti-Stolmitiv
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Εφαρμογές Η/Υ (2013-14)

Δημοσίευσηαπό elcv » Κυρ, 05 Ιαν 2014 6:58 pm

Ξέρει κανείς πώς ανοίγουμε το συνημμένο της άσκησης που μας έστειλαν με μαιλ στο cloudfront? Ευχαριστώ!
Μέρα τη μέρα ζω - πού ξέρεις αύριο τι ξημερώνει.
Το 'να μου χέρι τσαλακώνει τα λεφτά και τ' άλλο μου τα ισιώνει.
Άβαταρ μέλους
elcv
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 908
Εγγραφή: Κυρ, 17 Ιουν 2012 5:16 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Εφαρμογές Η/Υ (2013-14)

Δημοσίευσηαπό epicas » Κυρ, 05 Ιαν 2014 9:34 pm

Αγαπητή πας στο email που μας εχει σταλει και το ανοιγεις στο μαιλ σου.. μην περιμενεις να το ανοιξεις μεσω matlab τουλαχιστον ετσι το εκανα εγω ..ι το βλεπεις μεσω του email..πατας πανω στο εικονιδιο και ανοιγει..
“Δε με ενδιαφέρει τι δουλειά κάνεις. Θέλω να μάθω τι λαχταράς- και αν τολμάς να ονειρευτείς ότι συναντάς αυτό που επιθυμεί η καρδιά σου. Δε με ενδιαφέρει πόσων χρονών είσαι. Θέλω να μάθω αν θα κινδυνεύσεις να φανείς σαν χαζός- για την αγάπη- για τα όνειρά σου- για την περιπέτεια που είναι η ζωή.”
Oriah Mountain Dreamer
Άβαταρ μέλους
epicas Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: Τρί, 20 Σεπ 2011 2:04 am
Τοποθεσία: Sekempanti-Beyonseti-Stolmitiv
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Εφαρμογές Η/Υ (2013-14)

Δημοσίευσηαπό leo8 » Κυρ, 05 Ιαν 2014 9:46 pm

Σας ενημερώνουμε ότι:

(1) Συννημένα θα βρείτε λυμένη την 1η σειρά των ασκήσεων του μαθήματος μέχρι και το υποερώτημα 5.

(2) Όλες οι ασκήσεις θα "παραδίδονται" ηλεκτρονικά στην διεύθυνση efarmoges.ntua@gmail.com εως και μια μέρα πριν το επόμενο μάθημα με επισύναψη των αρχείων που αφορούν την κάθε σειρά με τον αντίστοιχο αριθμό της.

Παράδειγμα
Για την παράδοση της 2η σειράς ασκήσεων, θα συντάξετε email με τίτλο Σειρά 2 και θα επισυνάψετε τα αντίστοιχα αρχεία σε αυτό (χωρίς συμπιέσεις σε .zip, .rar κλπ). Οποιοδήποτε σχόλιο ή απορία που έχετε, θα αναγράφεται στο σώμα του email σας.

Μέχρι το επόμενο μάθημα θα πρέπει να μας να μας "παραδώσετε" ολοκληρωμένη την 1η σειρά ασκήσεων μαζί με το υποερώτημα 6 καθώς και την 2η σειρά ασκήσεων.


Οι συνδράμοντες του μαθήματος
Γεωργιουδάκης Μανώλης
Μανιταράς Θεόφιλος

ΠΗΓΗ: mail


παιδες το αναφερω για να μην ξεχαστει κανενας γιατι το μειλ ειχε σταλει πριν καιρο..
Ο καλύτερος τρόπος για να αξιολογείς μια ηγεσία είναι να διερωτάσαι τι σφάλματα είναι ικανοί να κάνουν.
Άβαταρ μέλους
leo8
 
Δημοσιεύσεις: 955
Εγγραφή: Δευτ, 14 Νοέμ 2011 11:07 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 3ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης