Μηχανική των Ρευστών (2013-14)

Συντονιστής: University Editors

Re: Μηχανική των Ρευστών (2013-14)

Δημοσίευσηαπό Konstantinos_pap » Κυρ, 04 Μάιος 2014 4:19 pm

Εγώ διαβάζω από το βιβλίο των Νουτσόπουλου - Χριστοδούλου και στη συνέχεια τις σημειώσεις του κ. Κατσαρέλη για τις εφαρμογές και για μια πιο συνοπτική παρουσίαση της θεωρίας ώστε να μπορέσω να τα κωδικοποιήσω στο μυαλό μου, να μην χάνομαι μέσα στους πολλούς τύπους και στα ολοκληρώματα. Αυτός ο συνδυασμός διαβάσματος (μέχρι τώρα τουλάχιστον) με έχει βοηθήσει πολύ και πιστεύω ότι δεν τα μαθαίνω "παπαγαλία", με το βλέμμα μόνο στις εξετάσεις, αλλά ότι θα μου μείνει και κάτι μετά το πέρας αυτών.

Αξίζει να σημειωθεί ακόμα ότι οι σημειώσεις του κ. Κατσαρέλη είναι ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ και όχι σύγγραμμα. Συγγράμματα υπάρχουν σε αφθονία και στη βιβλιοθήκη!
Konstantinos_pap
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί, 02 Ιούλ 2013 2:58 pm
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Μηχανική των Ρευστών (2013-14)

Δημοσίευσηαπό blackjack » Κυρ, 04 Μάιος 2014 4:20 pm

Το θέμα δεν ειναι τι ζητάει ο καθένας ...το θέμα ειναι πως διδάσκεται η μηχανική των ρευστών σε αλλά μεγάλα πανεπιστήμια. Το θέμα ειναι ότι έχουμε μεγαλη έλλειψη στη μηχανική του συνεχούς μέσου και για αυτό το λόγο το μαθημα ειναι πολυ τυπικό .
blackjack
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ, 07 Σεπ 2011 1:19 am
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Μηχανική των Ρευστών (2013-14)

Δημοσίευσηαπό Elendil » Κυρ, 04 Μάιος 2014 4:43 pm

Η εν γένει μαθηματικότερη αντιμετώπιση των προβλημάτων δεν είναι πρώτιστο μέλημα των περισσότερων μαθημάτων στα μεγάλα έτη. Για καλό ή για κακό δεν είμαι ακόμα σε θέση να το κρίνω, καθώς ο σκοπός αυτής της σχολής είναι να βγουν και επαγγελματίες μηχανικοί κάποιας στάθμης και όχι μόνο ερευνητές (για κάτι τέτοιο είναι καταλληλότερη η ΣΕΜΦΕ). Για αυτό και ήταν πάγια τακτική να διδάσκονται τα πρώτα μαθήματα από ΣΕΜΦίτες, για την πιο ακαδημαϊκή προσέγγιση της μηχανικής. Το αποτέλεσμα, ακόμα και στην εποχή του Βαρδουλάκη, ήταν απογοητευτικό. Δε μπορώ βέβαια να ξέρω ποιο ακριβώς τμήμα της ύλης σου φαίνεται ουρανοκατέβατο, αλλά ίσως να μην εξυπηρετεί κάποιο σκοπό να εξηγηθεί εντός των 13 εβδομάδων της διδασκαλίας π.χ. πως εξήχθη η τάδε αριθμητική μέθοδος.
και δε δακρύζεις ποτέ σου μάνα μου Ελλάς
που τα παιδιά σου σκλάβους ξεπουλάς
Νίκος Γκάτσος

If you end up with a boring miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest, or some guy on television telling you how to do your shit, then you deserve it.
Frank Zappa
Άβαταρ μέλους
Elendil
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: Τρί, 16 Σεπ 2008 10:22 pm
Τοποθεσία: Ζωγράφου
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Μηχανική των Ρευστών (2013-14)

Δημοσίευσηαπό OxYdO » Κυρ, 04 Μάιος 2014 5:11 pm

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί οι αριθμητικές μέθοδοι που χρησιμοποιούνται στις σημειώσεις, δεν πρέπει να χρησιμοποιηθούν από ένα φοιτητή. Από πειράματα έχουν προκύψει και όχι από την κούτρα του γράφοντα.

Το θέμα, κατά τη γνώμη μου, είναι να τις αντιλαμβανόμαστε ως εργαλεία που γνωρίζουμε γιατί και υπό ποιους όρους/προϋποθέσεις τις χρησιμοποιούμε. Δηλαδή, πρέπει να μπορεί ο φοιτητής να αξιολογήσει/κρίνει το προϊόν της μεθοδολογίας. Τώρα, αν δεν καταλαβαίνει τι γράφει και απλά ακολουθεί πιστά τη μεθοδολογία, είναι δικό του το πρόβλημα. Τη γνώση, αν δεν τη ζητάς μόνος/η σου δε θα στη δώσει με το ζόρι κανείς. Οι σημειώσεις, πέρα από το να σε παραπέμψουν στο σύγγραμμα για εμβάθυνση (πράγμα που γίνεται), δεν μπορούν να σε αναγκάσουν.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
OxYdO Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 1643
Εγγραφή: Παρ, 07 Οκτ 2011 12:18 am
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Μηχανική των Ρευστών (2013-14)

Δημοσίευσηαπό sf_krt » Κυρ, 04 Μάιος 2014 5:13 pm

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει διανεμηθεί το τυπολόγιο που θα μπορούμε να έχουμε μαζί μας στην εξέταση και αν κάποιος μπορεί να το ανεβάσει και εδώ! Ευχαριστώ!
sf_krt
 
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Πέμ, 14 Οκτ 2010 10:02 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Μηχανική των Ρευστών (2013-14)

Δημοσίευσηαπό Jiggly » Κυρ, 04 Μάιος 2014 5:18 pm

Δεν έχει δοθεί κάτι νομίζω.
Όταν γίνει θα αναφερθεί κι εδώ.
...άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα,να σου χαλάνε τ'όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις...
Άβαταρ μέλους
Jiggly
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Παρ, 26 Οκτ 2012 8:26 am
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Μηχανική των Ρευστών (2013-14)

Δημοσίευσηαπό sf_krt » Κυρ, 04 Μάιος 2014 5:25 pm

Ευχαριστώ πολύ Jiggly!!
sf_krt
 
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Πέμ, 14 Οκτ 2010 10:02 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Μηχανική των Ρευστών (2013-14)

Δημοσίευσηαπό ps179 » Κυρ, 04 Μάιος 2014 6:22 pm

Jiggly έγραψε:Δεν έχει δοθεί κάτι νομίζω.
Όταν γίνει θα αναφερθεί κι εδώ.


Στην εξέταση μπορείτε να έχετε μαζί σας ότι θέλετε από βιβλία και σημειώσεις χειρόγραφες και μη!
Άβαταρ μέλους
ps179
 
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Δευτ, 05 Δεκ 2011 6:28 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Μηχανική των Ρευστών (2013-14)

Δημοσίευσηαπό neaoktana » Κυρ, 04 Μάιος 2014 8:41 pm

ps179 έγραψε:
Jiggly έγραψε:Δεν έχει δοθεί κάτι νομίζω.
Όταν γίνει θα αναφερθεί κι εδώ.


Στην εξέταση μπορείτε να έχετε μαζί σας ότι θέλετε από βιβλία και σημειώσεις χειρόγραφες και μη!

Δεν ισχύει πλέον!
"Le meteque" - G. Moustaki (- 23/05/2013) & Zazie: https://www.youtube.com/watch?v=O51zyf83mfk
"Et nous ferons de chaque jour toute une eternite d' amour, que nous vivrons a en mourir..."
neaoktana
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 4405
Εγγραφή: Πέμ, 05 Ιουν 2008 3:24 pm
Έτος εισαγωγής: 1969

Re: Μηχανική των Ρευστών (2013-14)

Δημοσίευσηαπό eX-mc » Κυρ, 04 Μάιος 2014 9:25 pm

Τι άλλαξε πλέον δηλαδή;
c'est en faisant n'importe quoi
qu'on devient n'importe qui


Spoiler: show
Δεν είναι πτήση, είναι πτώση με στυλ.
Άβαταρ μέλους
eX-mc
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 1736
Εγγραφή: Τρί, 05 Οκτ 2010 9:44 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 2ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης