Τεχνική Μηχανική ΙΙ(Μηχανική του Παραμορφώσιμου Σώματος)(2013-14)

Συντονιστής: University Editors

Re: Τεχνική Μηχανική ΙΙ(Μηχανική του Παραμορφώσιμου Σώματος)(2013-14)

Δημοσίευσηαπό Zagreus » Πέμ, 18 Σεπ 2014 7:40 pm

Off topic:
Αξίζει πάντως να ειπωθούν μερικές αλήθειες:
Fact 1: Εάν εξεταστεί η δυσκολία των θεμάτων μακροσκοπικά γίνεται αντιληπτό ότι αυτή έχει μειωθεί αισθητά από τη δεκαετία του 90 και έπειτα.
Fact 2: Το μάθημα είναι εξαιρετικά σημαντικό, ενδιαφέρον και ναι θέλει αρκετό/πολύ διάβασμα.
Fact 3: Εάν ο προπονητής δεν φωνάξει/πιέσει και λίγο δεν τρέχουν οι αθλητές.
Fact 4: Όπως λέει και ο θυμόσοφος λαός . . .
Spoiler: show
σκυλί που γαβγίζει δεν δαγκώνει :lol: :lol: :lol: :lol: (με όλο το σεβασμό βεβαίως βεβαίως)
Άβαταρ μέλους
Zagreus Σημαντική βοήθεια & οικονομική ενίσχυση στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: Πέμ, 01 Σεπ 2011 2:01 pm
Τοποθεσία: Κέντρο Απόκεντρο
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Τεχνική Μηχανική ΙΙ(Μηχανική του Παραμορφώσιμου Σώματος)(2013-14)

Δημοσίευσηαπό xvantsik » Πέμ, 18 Σεπ 2014 7:53 pm

επιβεβαιώνω τις φήμες για τα χαμηλά ποσοστά. Επίσης άποψή μου είναι πως όντως έχει πέσει το επίπεδο θεμάτων, ειδικά από το δίδιμο θεοτόκογλου-αναστασέλου
Άβαταρ μέλους
xvantsik Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: Σάβ, 29 Μαρ 2014 11:33 pm
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Τεχνική Μηχανική ΙΙ(Μηχανική του Παραμορφώσιμου Σώματος)(2013-14)

Δημοσίευσηαπό kotaras » Πέμ, 18 Σεπ 2014 9:40 pm

Το ότι πρέπει να μυρίσεις τα νύχια σου για να δεις ποια είναι η ύλη δεν είναι αιτία του χαμηλού ποσοστού?
kotaras
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Κυρ, 04 Ιαν 2009 4:05 pm

Re: Τεχνική Μηχανική ΙΙ(Μηχανική του Παραμορφώσιμου Σώματος)(2013-14)

Δημοσίευσηαπό molisnis8 » Δευτ, 29 Σεπ 2014 5:07 pm

Καλησπέρα, μπορεί να ανεβάσει κανένας τις λύσεις της εαρινής εξέτασης; Ευχαριστώ.
molisnis8
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Τετ, 20 Ιαν 2010 1:12 pm
Έτος εισαγωγής: 2009

Re: Τεχνική Μηχανική ΙΙ(Μηχανική του Παραμορφώσιμου Σώματος)(2013-14)

Δημοσίευσηαπό lewis hamilton » Δευτ, 29 Σεπ 2014 6:43 pm

1ο θέμα επαναληπτική 2014.pdf
(1.19 MiB) Έχει μεταφορτωθεί 338 φορές
Με κάθε επιφύλαξη. Αργότερα θα ανεβάσω και την λύση του δεύτερου θέματος και αν μπορεί να προτείνει κάποιος ιδέες για το τρίτο είμαι όλος αυτιά. :D
lewis hamilton
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Κυρ, 28 Δεκ 2008 7:08 am

Re: Τεχνική Μηχανική ΙΙ(Μηχανική του Παραμορφώσιμου Σώματος)(2013-14)

Δημοσίευσηαπό molisnis8 » Δευτ, 29 Σεπ 2014 6:59 pm

lewis hamilton έγραψε:
1ο θέμα επαναληπτική 2014.pdf
Με κάθε επιφύλαξη. Αργότερα θα ανεβάσω και την λύση του δεύτερου θέματος και αν μπορεί να προτείνει κάποιος ιδέες για το τρίτο είμαι όλος αυτιά. :D


Ευχαριστούμε!! :thumbup:
molisnis8
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Τετ, 20 Ιαν 2010 1:12 pm
Έτος εισαγωγής: 2009

Re: Τεχνική Μηχανική ΙΙ(Μηχανική του Παραμορφώσιμου Σώματος)(2013-14)

Δημοσίευσηαπό Jiggly » Δευτ, 29 Σεπ 2014 7:04 pm

Δεν έχω χρόνο να ελέγξω αποτελέσματα κτλ,αλλά σωστό το βλέπω κι εγώ...Το θέμα ήταν να μην πάρεις λάθος συνθήκες και πεις όπως αρκετοί ότι σy=0 ,αλλά να πάρεις όπως εσύ,σχ=0 .
Για το τρίτο,υπολογίζεις από ισορροπία εύκολα τις ροπές και κάνεις ένα διαγραμματάκι,μετά βρίσκεις στη διατομή κέντρο βάρους,και μετά παίρνεις εκεί τις συνθήκες για σmax,κτλ...γενικά κλασσικό θέμα (υπάρχουν αρκετά τέτοιας λογικής σε γκαρουτσους και ματίνες.)

**Επειδή γράφω αύριο,δεν προλαβαίνω να ανεβάσω ολοκληρωμένη λύση κτλ.Αν προλάβω αύριο ίσως μπορώ να βοηθήσω περισσότερο.

Το 2ο,κλασσική ελαστική γραμμή -αν έχετε γκαρούτσο τα εξηγεί πολύ ωραία!- ,απλά προσοχή στις πράξεις!
...άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα,να σου χαλάνε τ'όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις...
Άβαταρ μέλους
Jiggly
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1330
Εγγραφή: Παρ, 26 Οκτ 2012 8:26 am
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Τεχνική Μηχανική ΙΙ(Μηχανική του Παραμορφώσιμου Σώματος)(2013-14)

Δημοσίευσηαπό edchar » Δευτ, 29 Σεπ 2014 7:05 pm

Προς συνέχεια του OffTopic: Και όσο οι πρωτοετείς αυξάνονται και πληθύνονται (και λόγω αύξησης αριθμού εισακτέων και λόγω μεταγραφών) και θα έχουν 2 καθηγητές ανα 200+ άτομα, τόσο το μάθημα θα είναι χάλια, τόσο θα ζητούν "εύκολα" (για σας) γιατί αυτά θα έχουν κάνει. Τεχνική Μηχανική ΙΙ: 3 ώρες. Φιλοσοφία: 3 ώρες. Fortran: 4 ώρες. Και νομίζετε εσείς ότι έστω και ένας άνθρωπος με θέση ικανή για αλλαγές, νοιάζεται για το επίπεδο σπουδών. Μα φυσικά! MatLab αντί για Fortran! Αυτό είναι το true fact. Επίσης δείτε με τί επίπεδο μπαίνανε οι φοιτητές τότε (τί είχαν κάνει ήδη λόγω της ύλης των δεσμών) και με τί ύλη μπαίνουμε κάθε χρόνο από το 2000 και μετά(κάθε χρόνο και παράγραφοι εκτός)... Παράδειγμα: ο κ.Τσιαμπάος στη Γεωλογία Μηχανικού: 150 άτομα στο αμφιθέατρο για θεωρία, μετά καπάκι (όχι τρεις ώρες κενό να βαριέσαι) ασκήσεις σε τμήματα των 30... Δεν ενδιαφέρονται (όλοι) να μας μάθουν πράγματα! Δεν αλλάζει κάτι γι αυτούς μάθουμε δεν μάθουμε. Αυτά.
Δε θέλω να με αγαπούν πολλοί, θέλω να με αγαπούν λίγοι και πολύ!
Άβαταρ μέλους
edchar
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ, 12 Φεβ 2014 5:43 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Τεχνική Μηχανική ΙΙ(Μηχανική του Παραμορφώσιμου Σώματος)(2013-14)

Δημοσίευσηαπό Jiggly » Δευτ, 29 Σεπ 2014 7:15 pm

edchar έγραψε:Προς συνέχεια του OffTopic: Και όσο οι πρωτοετείς αυξάνονται και πληθύνονται (και λόγω αύξησης αριθμού εισακτέων και λόγω μεταγραφών) και θα έχουν 2 καθηγητές ανα 200+ άτομα, τόσο το μάθημα θα είναι χάλια, τόσο θα ζητούν "εύκολα" (για σας) γιατί αυτά θα έχουν κάνει. Τεχνική Μηχανική ΙΙ: 3 ώρες. Φιλοσοφία: 3 ώρες. Fortran: 4 ώρες. Και νομίζετε εσείς ότι έστω και ένας άνθρωπος με θέση ικανή για αλλαγές, νοιάζεται για το επίπεδο σπουδών. Μα φυσικά! MatLab αντί για Fortran! Αυτό είναι το true fact. Επίσης δείτε με τί επίπεδο μπαίνανε οι φοιτητές τότε (τί είχαν κάνει ήδη λόγω της ύλης των δεσμών) και με τί ύλη μπαίνουμε κάθε χρόνο από το 2000 και μετά(κάθε χρόνο και παράγραφοι εκτός)... Παράδειγμα: ο κ.Τσιαμπάος στη Γεωλογία Μηχανικού: 150 άτομα στο αμφιθέατρο για θεωρία, μετά καπάκι (όχι τρεις ώρες κενό να βαριέσαι) ασκήσεις σε τμήματα των 30... Δεν ενδιαφέρονται (όλοι) να μας μάθουν πράγματα! Δεν αλλάζει κάτι γι αυτούς μάθουμε δεν μάθουμε. Αυτά.
΄
:thumbup: :clap:
...άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα,να σου χαλάνε τ'όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις...
Άβαταρ μέλους
Jiggly
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1330
Εγγραφή: Παρ, 26 Οκτ 2012 8:26 am
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Τεχνική Μηχανική ΙΙ(Μηχανική του Παραμορφώσιμου Σώματος)(2013-14)

Δημοσίευσηαπό TheMaster » Δευτ, 29 Σεπ 2014 7:37 pm

Jiggly έγραψε:σy=0 ,αλλά να πάρεις όπως εσύ,σχ=0 .

Γιατι δεν ειναι σy=0 ?
"The funny thing about choosing sides is that you don't have to be all the way one one side or the other . It's okay to be feeling like 'this is the one I align a little bit more , ant it's not perfect,but at least there's stuff I can appreciate a little bit more on this side.'"
Άβαταρ μέλους
TheMaster
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Δευτ, 30 Δεκ 2013 2:56 am
Έτος εισαγωγής: 2013

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 1ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης