Γεωλογία Μηχανικού (2013-14)

Συντονιστής: University Editors

Re: Γεωλογία Μηχανικού (2013-14)

Δημοσίευσηαπό giorgio88 » Δευτ, 24 Φεβ 2014 1:49 pm

καλημερα!θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος αν εχω προβλημα 3 σημειων και ρηγμα πως ξεκιναω και δευτερον πως φερνω τις παραταξεις του ρηγματος γνωριζοντας δλδ τα βαθη των γεωτρησεων και σε τι βαθος συνανταμε το ρηγμα σε καθε γεωτρηση!
giorgio88
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Δευτ, 20 Αύγ 2012 7:52 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Γεωλογία Μηχανικού (2013-14)

Δημοσίευσηαπό ice92 » Δευτ, 24 Φεβ 2014 10:11 pm

Σε πρόβλημα τριων σημείων και ρήγμα, μπορεί κανείς να διακρίνει 2 περιπτώσεις:
Η μια να έχω και τις τρεις γεωτρήσεις στο ενα τέμαχος του ρήγματος δουλεύω κανονικά και βρίσκω τα όρια επαφής. θεωρώ λίγο απίθανο να μπει άσκηση στην οποία να συναντώ και τα όρια επαφής αλλά και ενα ρήγμα στις γεωτρήσεις. αν υπάρχει, θα είναι κάπου παραδίπλα και δε θα το τέμνουν.
Η δεύτερη περίπτωση είναι να έχω μια από τις τρεις γεωτρήσεις στο δεύτερο τέμαχος του ρήγματος. σε αυτην την περίπτωση θα πρέπει από κάπου αλλού να προκύπτει (η να δίνεται) το κατακόρυφο άλμα του ρήγματος. Τότε βλέπω ποιό τέμαχος έχει ολισθήσει και στην αντίστοιχη γεώτηση προσθέτω η αφαιρώ αναλόγως το ύψος του κατακόρυφου άλματος σε κάθε μέτρηση.
Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα χειρότερα.. Πάντος τη Δευτέρα 10/03/2014 (διορθώστε με αν κάνω λάθος) θα γίνει επίλυση αποριών στις αίθουσες ασκήσεων, φαντάζομαι οτι οι διδάσκοντες θα είναι πρόθυμοι να το εξηγήσουν πολύ καλύτερα από εμένα.
Άβαταρ μέλους
ice92
 
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τρί, 01 Οκτ 2013 11:39 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Γεωλογία Μηχανικού (2013-14)

Δημοσίευσηαπό paktomenos » Σάβ, 29 Μαρ 2014 2:21 am

Αστεία ερώτηση ίσως, αλλά ισοδιάσταση πως υπολογίζουμε?:S
Όταν δίνω τροφή στους φτωχούς, με λένε άγιο. Όταν ρωτάω γιατί οι φτωχοί δεν έχουν τροφή, με λένε κομμουνιστή.
Έλντερ Πεσσόα Κάμαρα, αρχιεπίσκοπος Ολίντα-Ρετσίφε Βραζιλίας
(καλά σου κάνουν! οι φτωχοί είναι χαζοί! Αξιοκρατία ΡΕ!!!!)
paktomenos
 
Δημοσιεύσεις: 1349
Εγγραφή: Παρ, 05 Μαρ 2010 11:14 pm
Τοποθεσία: Ανάμεσα σε Σκύλλα και Χάρυβδη.
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Γεωλογία Μηχανικού (2013-14)

Δημοσίευσηαπό Jiggly » Σάβ, 29 Μαρ 2014 2:43 am

paktomenos έγραψε:Αστεία ερώτηση ίσως, αλλά ισοδιάσταση πως υπολογίζουμε?:S

Αν θυμάμαι καλά,υπολογίζουμε την υψομετρική διαφορά των κύριων ισοϋψών και τη διαιρούμε με τον αριθμό των ενδιάμεσων βοηθητικών
ισοϋψών +1.
π.χ. Έστω μια κύρια ισοϋψής στα 100 και η επόμενη στα 200 με 3 βοηθητικές ανάμεσά τους.
Η ισοδιάσταση είναι e= (200-100)/ (3+1) = 25. Η πρώτη βοηθητική είναι δηλαδή στα 125,η δεύτερη στα 150 και η τρίτη στα 175.

Spoiler: show
Τι μνήμες ξυπνάς κι εσύ βραδιάτικα...ωραίες εποχές! :P
...άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα,να σου χαλάνε τ'όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις...
Άβαταρ μέλους
Jiggly
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1330
Εγγραφή: Παρ, 26 Οκτ 2012 8:26 am
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Γεωλογία Μηχανικού (2013-14)

Δημοσίευσηαπό paktomenos » Σάβ, 29 Μαρ 2014 2:46 am

θεος/α. θενκς
Όταν δίνω τροφή στους φτωχούς, με λένε άγιο. Όταν ρωτάω γιατί οι φτωχοί δεν έχουν τροφή, με λένε κομμουνιστή.
Έλντερ Πεσσόα Κάμαρα, αρχιεπίσκοπος Ολίντα-Ρετσίφε Βραζιλίας
(καλά σου κάνουν! οι φτωχοί είναι χαζοί! Αξιοκρατία ΡΕ!!!!)
paktomenos
 
Δημοσιεύσεις: 1349
Εγγραφή: Παρ, 05 Μαρ 2010 11:14 pm
Τοποθεσία: Ανάμεσα σε Σκύλλα και Χάρυβδη.
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Γεωλογία Μηχανικού (2013-14)

Δημοσίευσηαπό sofaiam » Δευτ, 31 Μαρ 2014 2:35 am

Καλησπέρα παιδιά,μήπως μπορεί κάποιος που πήγε στο τελευταίο μάθημα της θεωρίας να ανεβάσει ποια περίπου είναι τα σοσ?γιατί δεν διαβάζεται όλο το βιβλιο...
sofaiam
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί, 08 Ιουν 2010 10:33 am
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Γεωλογία Μηχανικού (2013-14)

Δημοσίευσηαπό Jiggly » Δευτ, 31 Μαρ 2014 12:27 pm

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω,δεν πολυυπάρχουν sos,νομίζω,μιας και συνήθως τα θέματα καλύπτουν αρκετά μεγάλο κομμάτι της ύλης.
Οι ερωτήσεις,συνήθως, στο μεγαλύτερο μέρος τους δεν είναι κλασσικές ερωτήσεις ανάπτυξης/παπαγαλίας,αλλά κυρίως ερωτήσεις συμπλήρωσης κενού,ή κάποιες που απαντώνται σχηματικά.

Μπορείς να διαβάσεις τους ορισμούς από το μικρό βιβλίο (ισοϋψείς,πολυσχιδές-αδρό ανάγλυφο,κατολισθήσεις κτλ) ,επίσης απ'ότι θυμάμαι από πέρσι προτείνω να δώσεις προσοχή στο κομμάτι των σεισμών (κλίμακα Ρίχτερ-Mercalli ,τι μετράει η καθεμιά,διαφορές) και στα ρήγματα (να μπορείς να αναγνωρίζεις ορθά-ανάστροφα κτλ) και μην παραλείψεις τα πετρώματα και τις ιδιότητές τους (σκληρότητα,περατότητα κτλ.)!Είναι πολλά,οπότε δεν ξέρω αν είναι εφικτό να τα μάθεις όλα τώρα,αλλά τουλάχιστον τα βασικά αυτά που χρησιμοποιούνται στις ασκήσεις και αναφέρονται και στο μεγάλο βιβλίο,προσπάθησε να τα ξέρεις.Τέλος,μην αγνοείτε τα σχήματα που υπάρχουν στο βιβλίο! Πέρσι είχε ζητηθεί να σχεδιαστεί σχηματικά κάτι σχετικά με τις ζώνες καρστικού δικτύου ,βλέπε σελ.150 από το μεγάλο κίτρινο βιβλίο (στο ίδιο μήκος κύματος είναι και τα σχήματα στη σελ.120).

Γενικά,προσωπική μου άποψη είναι ότι το μάθημα περνιέται,αν ασχοληθείς καθαρά με τις ασκήσεις (πιάνουν 4 μονάδες σωστά?) και ενδεικτικά με τη θεωρία,αλλά για να πετύχει κάποιος υψηλή βαθμολογία χρειάζεται να έχει κατανοήσει τη θεωρία και να έχει μια γενική θεώρηση του τι παίζει.

Καλή επιτυχία!

Υ.γ.: Νομίζω πως τελικά δε βοήθησα καθόλου όσους δεν έχουν επαφή με τη θεωρία.Sorry!Αλλά,μη φοβού...think pink! :P
...άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα,να σου χαλάνε τ'όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις...
Άβαταρ μέλους
Jiggly
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1330
Εγγραφή: Παρ, 26 Οκτ 2012 8:26 am
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Γεωλογία Μηχανικού (2013-14)

Δημοσίευσηαπό ps179 » Δευτ, 31 Μαρ 2014 3:02 pm

Πολύ σωστή η Jiggly!!! Έτσι ακριβώς έχουν τα πράγματα!
Άβαταρ μέλους
ps179
 
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Δευτ, 05 Δεκ 2011 6:28 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Γεωλογία Μηχανικού (2013-14)

Δημοσίευσηαπό smari » Δευτ, 31 Μαρ 2014 8:02 pm

Και εγώ θυμάμαι ότι πάνω κάτω εξεταζόταν όλη η ύλη. Λίγο πιο συγκεκριμένα όμως, θυμάμαι ότι (πριν 2 χρόνια) έπεσαν 2-3 ερωτήσεις για το σεισμό που ήταν στο τέλος του βιβλίου σημειώσεων και νομίζω δεν είχε δοθεί αρκετή σημασία. Σύνολο έπιαναν 1 μονάδα.
Η μία ερώτηση ήταν "τι είναι το τεκτονικό κέρας" που είχε απαντηθεί στη μονοήμερη εκδρομή και η δεύτερη "πώς εντοπίζουμε το επίκεντρο του σεισμού".
Όλοι οι μηχανισμοί έχουν τριβές. Το θέμα είναι να μην αποκτούν οι τριβές, μηχανισμό.
Άβαταρ μέλους
smari Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Πέμ, 05 Ιαν 2012 2:26 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Γεωλογία Μηχανικού (2013-14)

Δημοσίευσηαπό paktomenos » Τρί, 01 Απρ 2014 11:02 am

Οταν μας ζητάει να απεικονίσουμε σε τομή τα στρώματα που έχουμε στον γεωλογικό χάρτη με τις ισοϋψεις, οι παρατάξεις που πρέπει να φέρουμε για να προσδιορίσουμε πάχος και κλίση πρέπει να είναι κάθετες στην τομή?
Όταν δίνω τροφή στους φτωχούς, με λένε άγιο. Όταν ρωτάω γιατί οι φτωχοί δεν έχουν τροφή, με λένε κομμουνιστή.
Έλντερ Πεσσόα Κάμαρα, αρχιεπίσκοπος Ολίντα-Ρετσίφε Βραζιλίας
(καλά σου κάνουν! οι φτωχοί είναι χαζοί! Αξιοκρατία ΡΕ!!!!)
paktomenos
 
Δημοσιεύσεις: 1349
Εγγραφή: Παρ, 05 Μαρ 2010 11:14 pm
Τοποθεσία: Ανάμεσα σε Σκύλλα και Χάρυβδη.
Έτος εισαγωγής: 2008

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 1ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron