Τεχνική Μηχανική Ι (2013-14)

Συντονιστής: University Editors

Τεχνική Μηχανική Ι (2013-14)

Δημοσίευσηαπό ingenieurin26 » Τρί, 19 Νοέμ 2013 5:47 pm

Αφού έγινε το πρώτο μάθημα Τεχνικής Μηχανικής Ι σήμερα, χωρίς να το γνωρίζουν όλοι, ευκαιρία να γράψετε σε αυτό το topic τι ειπώθηκε σήμερα στο μάθημα όσοι ήσασταν εκεί...
ingenieurin26
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6361
Εγγραφή: Τρί, 03 Ιουν 2008 6:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Τεχνική Μηχανική Ι (2013-14)

Δημοσίευσηαπό elcv » Πέμ, 28 Νοέμ 2013 12:41 am

Όμορφο μάθημα,αρκετά δυσπρόσιτο και ακαταλαβίστικο στην αρχή αλλά μην πτοείστε! Σκεφτείτε,φίλοι πρωτοετείς,ότι είναι απ'τα λίγα μαθήματα του πρώτου έτους (μέσα στα τόσα μαθηματικά) σχετικό με την επιστήμη μας,τουλάχιστον για αρχή.Από τα πιο ενδιαφέροντα μαθήματα του πρώτου εξαμήνου.Καλή αρχή σε όλους! :)
Μέρα τη μέρα ζω - πού ξέρεις αύριο τι ξημερώνει.
Το 'να μου χέρι τσαλακώνει τα λεφτά και τ' άλλο μου τα ισιώνει.
Άβαταρ μέλους
elcv
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 908
Εγγραφή: Κυρ, 17 Ιουν 2012 5:16 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Τεχνική Μηχανική Ι (2013-14)

Δημοσίευσηαπό andskia » Πέμ, 28 Νοέμ 2013 12:46 am

δυσπρόσιτο και ακαταλαβίστικο
Elcv αλλαξαν οι καθηγητες :lol:
Άβαταρ μέλους
andskia
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1132
Εγγραφή: Κυρ, 23 Οκτ 2011 9:39 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Τεχνική Μηχανική Ι (2013-14)

Δημοσίευσηαπό elcv » Πέμ, 28 Νοέμ 2013 12:59 am

Κι αυτό το κάνει ευκολάκι ε? Αχαααα
Μέρα τη μέρα ζω - πού ξέρεις αύριο τι ξημερώνει.
Το 'να μου χέρι τσαλακώνει τα λεφτά και τ' άλλο μου τα ισιώνει.
Άβαταρ μέλους
elcv
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 908
Εγγραφή: Κυρ, 17 Ιουν 2012 5:16 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Τεχνική Μηχανική Ι (2013-14)

Δημοσίευσηαπό andskia » Πέμ, 28 Νοέμ 2013 1:06 am

Είναι αναντίρρητα βασικός παράγοντας.Βλέπε π.χ. στατική.
Άβαταρ μέλους
andskia
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1132
Εγγραφή: Κυρ, 23 Οκτ 2011 9:39 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Τεχνική Μηχανική Ι (2013-14)

Δημοσίευσηαπό wilshere » Κυρ, 02 Φεβ 2014 5:27 pm

το μαθημα ειναι από τα πιο βασικα που εχουμε συναντησει ως τωρα (2ο ετος).
ειδικα όταν μπει στα m q n να δωσετε πολύ βαση γτ θα σας στοιχειωσουν 2 χρονια τουλαχιστον ακομα, αν όχι μεχρι το τελος της σχολής...

βρειτε καποιο βιβλίο ή βοηθημα με πολλες ασκησεις για προπονηση, γτ δεν ειναι τόσο δύσκολο στην κατανόηση, ωστόσο οι ασκησεις, κυριως λόγω των αριθμων απαιτουν πολύ χρονο και πρεπει ναπάει κανεις σφαιρα για να μην αγχωθει στην εξεταστικη...
wilshere Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Σάβ, 18 Μάιος 2013 12:09 pm
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Τεχνική Μηχανική Ι (2013-14)

Δημοσίευσηαπό ice92 » Κυρ, 02 Φεβ 2014 9:46 pm

Θα ήταν πολύ ευχάριστο πάντως να μη γινόταν αυτός ο χαμός κατά τη διάρκεια της διάλεξης..
Είναι πάρα πολύ ενοχλητικό. Δεν είμαστε πια 16 χρονών να πρέπει να μας κάνει ο καθηγητής παρατηρήσεις κάθε πότε λίγο, ούτε είναι και υποχρεωμένος να το κάνει, αν και κακώς που δεν το κάνει!!! Πρέπει μέσα στα αμφιθέατρα να σεβόμαστε λιγάκι και τον άλλον, που δεν ξέρεις τι δυνάμεις του έχουν απομείνει, να πρέπει να ανέχεται και τη λογοδιάρροια και τη βαβούρα!! Ούτε μπορώ εγώ προσωπικά να σηκωθώ και να κάνω παρατηρήσεις, θα με πάρουν με τις πέτρες μετά. Αφού βαριέσαι, δε θες να παρακολουθήσεις, βγες έξω και πήγαινε για καφέ!
Απλά δεν θα ξαναπατήσω στο συγκεκριμένο μάθημα. Δε γίνεται! Λυπάμαι για τη συμπεριφορά πολλών...
Άβαταρ μέλους
ice92
 
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τρί, 01 Οκτ 2013 11:39 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Τεχνική Μηχανική Ι (2013-14)

Δημοσίευσηαπό TEL9021 » Κυρ, 02 Φεβ 2014 9:53 pm

ice92 έγραψε:Θα ήταν πολύ ευχάριστο πάντως να μη γινόταν αυτός ο χαμός κατά τη διάρκεια της διάλεξης..


Με λίγη τύχη, μέχρι το επόμενο εξάμηνο θα καταλάβει κόσμος ότι δεν παίρνουν απουσίες και θα σταματήσει να έρχεται άμα βαριέται.
Καλό κουράγιο!
Άβαταρ μέλους
TEL9021 Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Τετ, 10 Οκτ 2012 6:32 pm
Τοποθεσία: Παιανία - Ganja
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Τεχνική Μηχανική Ι (2013-14)

Δημοσίευσηαπό elcv » Κυρ, 02 Φεβ 2014 10:14 pm

ice92 έγραψε:Θα ήταν πολύ ευχάριστο πάντως να μη γινόταν αυτός ο χαμός κατά τη διάρκεια της διάλεξης..
Είναι πάρα πολύ ενοχλητικό. Δεν είμαστε πια 16 χρονών να πρέπει να μας κάνει ο καθηγητής παρατηρήσεις κάθε πότε λίγο, ούτε είναι και υποχρεωμένος να το κάνει, αν και κακώς που δεν το κάνει!!! Πρέπει μέσα στα αμφιθέατρα να σεβόμαστε λιγάκι και τον άλλον, που δεν ξέρεις τι δυνάμεις του έχουν απομείνει, να πρέπει να ανέχεται και τη λογοδιάρροια και τη βαβούρα!! Ούτε μπορώ εγώ προσωπικά να σηκωθώ και να κάνω παρατηρήσεις, θα με πάρουν με τις πέτρες μετά. Αφού βαριέσαι, δε θες να παρακολουθήσεις, βγες έξω και πήγαινε για καφέ!
Απλά δεν θα ξαναπατήσω στο συγκεκριμένο μάθημα. Δε γίνεται! Λυπάμαι για τη συμπεριφορά πολλών...


Έχεις απόλυτο δίκιο να σε δυσαρεστεί η κατάσταση και δυστυχώς έχω ακούσει παράπονα από πολλούς φοιτητές του έτους σου που προσπαθούν να παρακολουθήσουν και η κατάσταση που επικρατεί δεν τους αφήνει.Στη δικιά μας χρονιά για παράδειγμα,δεν έπεφτε καρφίτσα στο τμήμα του κ.Θεοτόκογλου,αλλά δεν τόλμαγες να κάνεις ούτε απορία.Περάσαμε,με λίγα λόγια,στα 2 άκρα! Το μόνο σημείο που διαφωνώ μαζί σου είναι το ότι δε θα ξαναπατήσεις.Κατά τη γνώμη μου,δεν είναι αυτή η λύση.Γιατί αν δεν πατήσεις εσύ και οι άλλοι 10 που ενδιαφέρονται,τότε αφήνεις τους αδιάφορους να υπονομεύουν ένα απ τα σημαντικότερα μαθήματα του έτους.Σίγουρα,δεν είναι δική σου δουλειά να βάλεις τάξη σ αυτό το χάος,αλλά καθήκον του διδάσκοντα.Ωστόσο,προτείνω να μην παραιτηθείτε,αλλά αυτοί οι λίγοι που ενδιαφέρεστε κ παρακολουθείτε (όχι ως επισκέπτες που βάζουν στο κινητό Παντελίδη-ναι,το άκουσα κι αυτό-,αλλά ως φοιτητές), να μαζευτείτε,να συζητήσετε για αυτό το πρόβλημα και να πάτε στο γραφείο του καθηγητή να του εκφράσετε το παράπονό σας.Αν πάλι δε βγάλει αυτή η πρόταση κάπου, κάντε μία συνέλευση έτους (αχρωμάτιστη,για να μην παρεξηγηθούμε) και εξηγήστε το πρόβλημα στους συναδέλφους σας και προσπαθήστε να το λήξετε εκεί. Ελπίζω να βοήθησα και να σε απέτρεψα απ'το να εγκαταλείψεις ένα τόσο σημαντικό κ ωραίο μάθημα :)
Μέρα τη μέρα ζω - πού ξέρεις αύριο τι ξημερώνει.
Το 'να μου χέρι τσαλακώνει τα λεφτά και τ' άλλο μου τα ισιώνει.
Άβαταρ μέλους
elcv
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 908
Εγγραφή: Κυρ, 17 Ιουν 2012 5:16 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Τεχνική Μηχανική Ι (2013-14)

Δημοσίευσηαπό ice92 » Δευτ, 03 Φεβ 2014 11:59 am

δεν ξέρω και πολύ κόσμο... :-(
δίκιο έχετε αλλά..
Άβαταρ μέλους
ice92
 
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τρί, 01 Οκτ 2013 11:39 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Επόμενο

Επιστροφή στο 1ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης