Εφαρμοσμένη Υδραυλική (2016-17)

Συντονιστής: University Editors

Re: Εφαρμοσμένη Υδραυλική (2016-17)

Δημοσίευσηαπό Silthan » Τρί, 12 Σεπ 2017 9:18 pm

ευχαριστω ρε παιδιά! Και γω τα ιδια λιγο πολυ εχω διαβασει! Το οτι συμφωνούμε σε αυτά δειχνει οτι μαλλον τα εχω καταλαβει σωστα. :) Αρα σε εκεινη τη ασκηση που ανέφερα, που στη λύση για μεγιστη παροχή πήρε αυτός κρίσιμο βάθος, απο την κοιλιά του το έβγαλε;; Ελπίζω..
Silthan
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευτ, 20 Δεκ 2010 2:56 am
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Εφαρμοσμένη Υδραυλική (2016-17)

Δημοσίευσηαπό fiddlerontheroof » Τρί, 12 Σεπ 2017 10:54 pm

Αν λύσεις τη σχέση της ειδικής ενέργειας ως προς την παροχή και μετά παραγωγίσεις την Q=... ως προς y μπορείς να βρεις για ποια τιμή του βάθους έχεις μέγιστο Q.Προκύπτει πως μέγιστο Q εχεις για F=1 άρα όταν το βάθος είνια το κρίσιμο(Διδάχτηκε στο μάθημα αυτό,δεν ξέρω αν βρίσκεται στο βιβλίο πουθενά)Αύτη τη σχέση χρησιμοποίησε για την άσκηση που αναφερεσαι
make Orwell fiction again
Άβαταρ μέλους
fiddlerontheroof
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: Τρί, 14 Οκτ 2014 12:34 am
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Εφαρμοσμένη Υδραυλική (2016-17)

Δημοσίευσηαπό Silthan » Τετ, 13 Σεπ 2017 1:11 am

[quote="fiddlerontheroof"]Αν λύσεις τη σχέση της ειδικής ενέργειας ως προς την παροχή και μετά παραγωγίσεις την Q=... ως προς y μπορείς να βρεις για ποια τιμή του βάθους έχεις μέγιστο Q.Προκύπτει πως μέγιστο Q εχεις για F=1 άρα όταν το βάθος είνια το κρίσιμο(Διδάχτηκε στο μάθημα αυτό,δεν ξέρω αν βρίσκεται στο βιβλίο πουθενά)Αύτη τη σχέση χρησιμοποίησε για την άσκηση που αναφερεσαι[/quote


Ευχαριστώ φίλε...δεν το ήξερα αυτό μιας και ειπώθηκε στο μάθημα...θα το κοιτάξω καλά :)
Silthan
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευτ, 20 Δεκ 2010 2:56 am
Έτος εισαγωγής: 0

Προηγούμενη

Επιστροφή στο 5ο Εξάμηνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης