Μαθήματα επιλογης 5ου εξαμήνου

Συντονιστής: University Editors

Re: Μαθήματα επιλογης 5ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό jimys » Δευτ, 30 Σεπ 2019 8:37 pm

Έχω μια απορία. Είμαι από κατατακτήριες και μπήκα στο 5ο εξάμηνο. Τις δυο φορές που πήγα να κάνω εγγραφή στο χειμερινό τα επιλογής του 5ου είτε δεν υπήρχαν είτε δεν με άφηνε να τα δηλώσω (σαν περασμένα φάση). Τώρα που είμαι στο 9ο εξάμηνο, γιατί ξαφνικά με αφήνει; Δηλαδή φορτώθηκα ξαφνικά ένα επιπλέον μάθημα; :twisted: :roll:
Αν ο Θεός Δημιουργεί, ο άνθρωπος κατασκευάζει..
Άβαταρ μέλους
jimys
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: Τρί, 07 Ιουν 2016 5:40 pm
Έτος εισαγωγής: 2018

Re: Μαθήματα επιλογης 5ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό lakina » Δευτ, 30 Σεπ 2019 8:45 pm

Επειδή είναι πιθανό (εμένα μου είχε έρθει και mail όμως), πήγαινε οπωσδήποτε στη γραμματεία
lakina
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ, 17 Μαρ 2017 11:18 am
Έτος εισαγωγής: 2016

Re: Μαθήματα επιλογης 5ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό jimys » Δευτ, 30 Σεπ 2019 8:54 pm

lakina έγραψε:Επειδή είναι πιθανό (εμένα μου είχε έρθει και mail όμως), πήγαινε οπωσδήποτε στη γραμματεία


Ωχ ο θεός βοηθός!
Αν ο Θεός Δημιουργεί, ο άνθρωπος κατασκευάζει..
Άβαταρ μέλους
jimys
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: Τρί, 07 Ιουν 2016 5:40 pm
Έτος εισαγωγής: 2018

Re: Μαθήματα επιλογης 5ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό rabbip » Δευτ, 30 Σεπ 2019 11:57 pm

Και εγώ ιδια περίπτωση φοιτητής με εσένα είμαι Jimmy’s. Και μου έτυχε ακριβως το ίδιο στορυ με το μάθημα επιλογής 5ου. Εάν πας γραμματεία και ρωτήσεις, εάν μπορείς ενημερωσε τι σου είπαν.
rabbip
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τρί, 28 Μαρ 2017 1:22 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Μαθήματα επιλογης 5ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό Anaisia » Τρί, 01 Οκτ 2019 12:10 am

jimys έγραψε:Έχω μια απορία. Είμαι από κατατακτήριες και μπήκα στο 5ο εξάμηνο. Τις δυο φορές που πήγα να κάνω εγγραφή στο χειμερινό τα επιλογής του 5ου είτε δεν υπήρχαν είτε δεν με άφηνε να τα δηλώσω (σαν περασμένα φάση). Τώρα που είμαι στο 9ο εξάμηνο, γιατί ξαφνικά με αφήνει; Δηλαδή φορτώθηκα ξαφνικά ένα επιπλέον μάθημα; :twisted: :roll:


Ξεκάθαρα. Πήγαινε απλά να στο επιβεβαιώσουν. Ότι εμφανίζεται δεν εξαφανίζεται σ αυτή την σχολή. Το χρωστάς.
To become a monster like me, is to admit you were too weak to remain a human.
Άβαταρ μέλους
Anaisia
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τετ, 22 Φεβ 2017 3:39 pm
Έτος εισαγωγής: 2016

Re: Μαθήματα επιλογης 5ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό jimys » Τρί, 01 Οκτ 2019 10:08 am

Anaisia έγραψε:
jimys έγραψε:Έχω μια απορία. Είμαι από κατατακτήριες και μπήκα στο 5ο εξάμηνο. Τις δυο φορές που πήγα να κάνω εγγραφή στο χειμερινό τα επιλογής του 5ου είτε δεν υπήρχαν είτε δεν με άφηνε να τα δηλώσω (σαν περασμένα φάση). Τώρα που είμαι στο 9ο εξάμηνο, γιατί ξαφνικά με αφήνει; Δηλαδή φορτώθηκα ξαφνικά ένα επιπλέον μάθημα; :twisted: :roll:


Ξεκάθαρα. Πήγαινε απλά να στο επιβεβαιώσουν. Ότι εμφανίζεται δεν εξαφανίζεται σ αυτή την σχολή. Το χρωστάς.


Κι όμως τελικά δεν το φορτώθηκα :D :D (ουφ) Όσοι είστε από Κατατακτήριες κλπ προσοχή παιδιά!
Αν ο Θεός Δημιουργεί, ο άνθρωπος κατασκευάζει..
Άβαταρ μέλους
jimys
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: Τρί, 07 Ιουν 2016 5:40 pm
Έτος εισαγωγής: 2018

Re: Μαθήματα επιλογης 5ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό rabbip » Τρί, 01 Οκτ 2019 10:09 am

Μίλησα και εγω με γραμματεία και μου είπαν το ίδιο. Οτι δηλαδή δεν το χρωστάω.
rabbip
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τρί, 28 Μαρ 2017 1:22 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Μαθήματα επιλογης 5ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό karn » Παρ, 04 Οκτ 2019 12:32 am

TEL9021 έγραψε:
karn έγραψε:Κατα προτιμηση να μην θελει παρακολουθηση

α)Επιχειρησιακή Έρευνα & Βελτιστοποίηση



Εδώ είσαι αδερφέ



Ευχαριστω για την απαντηση φιλε!
Πριν ποσο καιρο το εδωσες; Γιατι μου λενε στη σχολη οτι εχει αλλαξει πολυ σαν μαθημα. Τα μισα μαθηματα (7 μαθηματα δηλαδη) γινονται στα εργαστηρια πανω στο matlab και η εξεταση στον υπολογιστη. Οποτε θεωρω οτι θα εχει δυσκολεψει λογω matlab.


Nakalom_1 έγραψε:Εγώ είχα επιλέξει την Εισαγωγή στην Ενεργειακή Τεχνολογία που την έκαναν κατά κύριο λόγο ο Μαμάσης και ο Ευστρατιάδης. Καλοί καθηγητές και οι δυο, αν εξαιρέσεις το κόλλημα του Μαμάση με την κλιματική αλλαγή (την άρνηση της ύπαρξής της δηλαδή). Η παρακολούθηση είναι αρκετά ενδιαφέρουσα με “guests” και από άλλες ειδικότητες. Έχει μια εξαμηνιαία εργασία, νομίζω υποχρεωτική, αρκετά εύκολη, γρήγορη και ενδιαφέρουσα την οποία πρέπει να παρουσιάσεις μέσα στην τάξη. Γενικά αξίζει να την κάνεις. Η εξέταση στο τέλος γίνετε με όποιες σημειώσεις θες ανοικτές ακόμα και σε ηλεκτρονική μορφή (laptop, κινητό κ.α.) χωρίς πρόσβαση στο internet (το οποίο δεν μπορεί να ελεηθεί γι αυτό και οι καθηγητές βασίζονται στην τήρησή του από τον φοιτητή). Πιστεύω το μάθημα περνιέται χωρίς καθόλου παρακολούθηση (ιδικά αν έχεις σημειώσεις από κάποιον που το παρακολουθεί), θέλει όμως τριβή με τις ασκήσεις και εξάσκηση. Με λίγα λόγια το μάθημα είναι από τα εύκολα δεν ξέρω όμως πως συγκρίνεται με τα υπόλοιπα.


Ευχαριστω nakalom για την λεπτομερη απαντηση! Η εργασια ποσο μετρουσε στο τελος μηπως θυμασαι; Και οταν λες οτι ηταν ''γρηγορη'' τι εννοεις;
Γιατι δεν εχω συνηθισει σε γρηγορες εξαμηνιαιες εργασιες στη σχολη :P
karn
 
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Δευτ, 22 Ιαν 2018 2:05 am
Έτος εισαγωγής: 2016

Re: Μαθήματα επιλογης 5ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό Kcr565 » Παρ, 04 Οκτ 2019 12:10 pm

Μια παρενθεση, ο Μαμάσης δεν αρνείται την ύπαρξη της, αλλα το οτι ο ανθρώπινος παράγοντας δεν συμβάλλει παρα μονο σε ενα ελάχιστο ποσοστο σε αυτη, το οποιο πιστεύει και ο κύριος Κουτσογιαννης.
“No one gets left behind, remember?”
Άβαταρ μέλους
Kcr565
 
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Σάβ, 19 Δεκ 2015 6:39 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Μαθήματα επιλογης 5ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό Nakalom_1 » Σάβ, 05 Οκτ 2019 8:40 pm

Ευχαριστω nakalom για την λεπτομερη απαντηση! Η εργασια ποσο μετρουσε στο τελος μηπως θυμασαι; Και οταν λες οτι ηταν ''γρηγορη'' τι εννοεις;
Γιατι δεν εχω συνηθισει σε γρηγορες εξαμηνιαιες εργασιες στη σχολη :P


Δυστυχώς δεν θυμάμαι πόσο έπιανε... Όταν λέω τώρα γρήγορη εννοώ μπορείς να την τελειώσεις και σε μια μέρα αν επιλέξεις έργο για το οποίο υπάρχει εύκολα προσβάσιμο υλικό στο ίντερνετ (δηλαδή όχι μια ανεμογεννήτρια στο Ναούρου) Ουσιαστικά μια διαφάνεια πρέπει να φτιάξεις στο power point και ένα αρχείο από το google earth που εξηγείται στην τάξη.

Μια παρενθεση, ο Μαμάσης δεν αρνείται την ύπαρξη της, αλλα το οτι ο ανθρώπινος παράγοντας δεν συμβάλλει παρα μονο σε ενα ελάχιστο ποσοστο σε αυτη, το οποιο πιστεύει και ο κύριος Κουτσογιαννης.


Δεν είχα καταλάβει ότι είχε αυτή την άποψη ή ίσος δεν είχα συνειδητοποιήσει τον διαχωρισμό ύπαρξης/ανθρόποινου παράγοντα. Να λοιπών γιατί δεν πρέπει να κακολογείς ποτέ κανέναν... Συγνώμη για την παραπληροφόρηση :(
Άβαταρ μέλους
Nakalom_1
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Κυρ, 23 Οκτ 2016 11:01 pm
Έτος εισαγωγής: 2016

Προηγούμενη

Επιστροφή στο 5ο Εξάμηνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες