Μηχανική της Τοιχοποιίας (2012-13)

Συντονιστής: University Editors

Μηχανική της Τοιχοποιίας (2012-13)

Δημοσίευσηαπό mariosp89 » Σάβ, 10 Αύγ 2013 1:13 pm

Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει σχετικά με το μάθημα; Την ύλη απο το βιβλίο, τον τρόπο εξέτασης, αν δίνουμε με ανοιχτά βιβλία ή όχι. Ευχαριστώ πολύ.
mariosp89
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευτ, 06 Οκτ 2008 1:59 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Μηχανική της Τοιχοποιίας

Δημοσίευσηαπό bpolonifis » Δευτ, 12 Αύγ 2013 1:02 pm

Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι η Ε. Βιντζηλαίου είχε ανεβάσει διαφάνιες του μαθήματος στο dropbox.Τώρα όσον αναφορά για την εξέταση οι πιο πολλοί διαβάζουν από σημειώσεις που κρατάνε στο μαθήματο.Άμα τις βρείς "δωσ' και μένα μπάρμπα" που λένε και στο χωρίο μου.
Αν ξυπνήσεις και θες να διαβάσεις,κοιμήσου θα σου περάσει!!
bpolonifis
 
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί, 14 Οκτ 2008 11:07 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Μηχανική της Τοιχοποιίας

Δημοσίευσηαπό mariosp89 » Τρί, 13 Αύγ 2013 1:33 pm

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα κοιτάξω να δω αν μπορώ να βρω σημειώσεις, αν ναι έχει καλώς. Μήπως τυχαίνει κάποιος να έχει link από το dropbox της Ε. Βιτζηλαίου για να μπορέσω να κατεβάσω τις διαφάνειες;
mariosp89
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευτ, 06 Οκτ 2008 1:59 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Μηχανική της Τοιχοποιίας

Δημοσίευσηαπό Σοφία Κ. » Τρί, 13 Αύγ 2013 4:37 pm

Λοιπόν:
1) Το μάθημα το παρακολούθησαν πολύ λίγοι σπουδαστές. Εντελώς "οικογενειακό κλίμα". Και κανα-δυό από αυτούς (παρότι το μάθημα είναι πολύ ενδιαφέρον) αποστάτησαν κάποια στιγμή - λόγω μεγάλου φόρτου από τα υπόλοιπα μαθήματα. Είμαι μία από αυτούς και έτσι μόνο "κουτσές" πληροφορίες μπορώ να σου δώσω (αφού δεν βλέπω να μπαίνει και κανείς άλλος στον κόπο)
1) Κατά την διάρκεια του εξαμήνου, υπήρξε και θέμα. Αφορούσε σε μία ισόγεια (απλή) λίθινη κατασκευή με στέγη. Έπρεπε να γίνει χρήση του SAP που επίσης παρουσιάσθηκε στο μάθημα - ότι έπρεπε δηλαδή να ξέρει κανείς για να λύσει τον "φορέα". Δυστυχώς δεν έχω άποψη εάν ήταν υποχεωτικό ή όχι και κατά πόσο μετρούσε στην τελική βαθμολογία.
2) Το μεγαλύτερο μέρος των διαλέξεων δόθηκαν από την κ. Ελπίδα Αδάμη - ίσως με εκείνη να μπορούσες να συνεννοηθείς για το πως θα περάσεις το μάθημα τώρα. Και κυρίως για τις σημειώσεις του μαθήματος που κοινοποιήθηκαν μέσω dropbox.
Άβαταρ μέλους
Σοφία Κ.
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Τρί, 04 Οκτ 2011 2:31 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Μηχανική της Τοιχοποιίας

Δημοσίευσηαπό nickgoul91 » Πέμ, 15 Αύγ 2013 12:46 pm

Θα ήταν χρήσιμο όποιος ξέρει να μας γράψει εδώ κάποιο e-mail για επικοινωνία ή το link από το dropbox.
nickgoul91
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί, 02 Φεβ 2010 3:35 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Μηχανική της Τοιχοποιίας

Δημοσίευσηαπό mariosp89 » Παρ, 16 Αύγ 2013 10:33 am

Σοφία Κ. έγραψε:2) Το μεγαλύτερο μέρος των διαλέξεων δόθηκαν από την κ. Ελπίδα Αδάμη - ίσως με εκείνη να μπορούσες να συνεννοηθείς για το πως θα περάσεις το μάθημα τώρα. Και κυρίως για τις σημειώσεις του μαθήματος που κοινοποιήθηκαν μέσω dropbox.

Ευχαριστώ Σοφία για την απάντησή σου, προσπάθησα να επικοινωνήσω με την κ Αδάμη αλλά δυστυχώς δεν έχω μπορέσει ακόμα να την βρω.

nickgoul91 έγραψε:Θα ήταν χρήσιμο όποιος ξέρει να μας γράψει εδώ κάποιο e-mail για επικοινωνία ή το link από το dropbox.

Link από το dropbox δεν βρήκα κάπου. Το e-mail της κ Αδάμη δεν υπάρχει στο site της σχολής, το βρήκα μετά από ψάξιμο στο internet. Είναι το: adamis@central.ntua.gr αλλα 2 mails που έστειλα "μου γύρισαν πίσω" επειδή μάλλον ειναι γεμάτα τα εισερχόμενά της. Έχω βρει και το τηλέφωνο από το γραφείο της στην σχολή αλλά δε νομίζω να μπορέσουμε να τη βρούμε τέτοια περίοδο.
mariosp89
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευτ, 06 Οκτ 2008 1:59 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Μηχανική της Τοιχοποιίας

Δημοσίευσηαπό mariosp89 » Παρ, 16 Αύγ 2013 10:49 am

Έστειλα email και στην κ Βιτζηλαίου αν μπορεί να μας δώσει το link του dropbox. Αν έχω απάντηση θα το στείλω εδώ να μπορέσουμε να διαβάσουμε.
mariosp89
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευτ, 06 Οκτ 2008 1:59 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Μηχανική της Τοιχοποιίας

Δημοσίευσηαπό iwannito » Κυρ, 18 Αύγ 2013 2:54 pm

Καλησπέρα! Το λινκ για το dropbox είναι αυτό:
https://www.dropbox.com/sh/d652fauq4hedyt4/t23EiGplCc
Ελπίζω να βοηθήσει! Επίσης, γενικά χρήσιμο είναι το μπεζ βιβλίο του ΕΜΠ ( από τη γραμματεία του μπετόν ).
Το βιβλίο "Κατασκευές από τοιχοποιία.Φυλλίτσα Καραντώνη, εκδ Παπασωτηρίου" που είχαμε πάρει χρειάστηκε ελάχιστα απ' ότι θυμάμαι...Καλή δύναμη..!
iwannito
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ, 04 Μαρ 2009 12:48 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Μηχανική της Τοιχοποιίας

Δημοσίευσηαπό mariosp89 » Κυρ, 18 Αύγ 2013 5:18 pm

Ευχαριστούμε πολύ για το link iwannito... :D Μήπως ξέρεις κιόλας αν δίνουμε με τα πάντα κλειστά ή αν μπορούμε να έχουμε σημειώσεις/βιβλία μαζί μας;
mariosp89
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευτ, 06 Οκτ 2008 1:59 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Μηχανική της Τοιχοποιίας

Δημοσίευσηαπό iwannito » Κυρ, 18 Αύγ 2013 5:56 pm

Απ' ότι θυμάμαι δώσαμε με τα πάντα ανοιχτά...Αν θυμάται κάποιος κάτι διαφορετικό με διορθώνει..!
iwannito
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ, 04 Μαρ 2009 12:48 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Επόμενο

Επιστροφή στο 5ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης