Στατική Ι (2008-09)

Συντονιστής: University Editors

Re: Στατική Ι (2008-09)

Δημοσίευσηαπό γάντι του μποξ » Τρί, 14 Ιούλ 2009 9:16 pm

akrovolistos έγραψε:+ ότι κάποιες φορές έχω την αίσθηση πως η Ματίνα χρησιμοποιεί λάθος τύπους... Ή εγώ δεν καταλαβαίνω καλά τα σχήματα :crazy:
Στις ροπές από πραγματική φόρτιση χρησιμοποιεί πολύ τη σειρά 18 επειδή το συγκεκριμένο σχήμα είναι ελβετικός σουγιάς και καλύπτει πολλές περιπτώσεις (που υπάρχουν και σε άλλες σειρές, απλά για να μην ψάχνεις, "καθαρίζεις" με το 18).
Εικόνα
Friends help you move. Good friends help you move bodies.
γάντι του μποξ
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 896
Εγγραφή: Τρί, 03 Ιουν 2008 11:22 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Στατική Ι (2008-09)

Δημοσίευσηαπό santzowind » Τρί, 14 Ιούλ 2009 9:44 pm

παιδιά ισχύει ότι αν κάνεις χονδροειδές λάθος στα ποιοτικά έχει αρνητική βαθμολόγηση και το υπόλοιπο γραπτό ;
santzowind Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Δευτ, 10 Νοέμ 2008 11:25 am
Έτος εισαγωγής: 2004

Re: Στατική Ι (2008-09)

Δημοσίευσηαπό blink » Τρί, 14 Ιούλ 2009 10:18 pm

εχει κανεις απαντηση για τη 18 που λεει ο πιο πανω? γενικα αν εχει καποιος απαντησεις σιγουρες να τις ανεβασει να συγκρινουμε τουλαχιστον νουμερα..
blink
 
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Σάβ, 24 Ιαν 2009 3:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Στατική Ι (2008-09)

Δημοσίευσηαπό γάντι του μποξ » Τρί, 14 Ιούλ 2009 10:39 pm

blink έγραψε:εχει κανεις απαντηση για τη 18 που λεει ο πιο πανω?
Τι απάντηση εννοείς? Η 18 στην οποία αναφέρθηκα είναι α/α σειράς των πινάκων Μ-Μ.
Εικόνα
Friends help you move. Good friends help you move bodies.
γάντι του μποξ
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 896
Εγγραφή: Τρί, 03 Ιουν 2008 11:22 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Στατική Ι (2008-09)

Δημοσίευσηαπό blink » Τρί, 14 Ιούλ 2009 10:43 pm

λαθος μου εννοουσα απο τις σειρες ασκησεων!! :lol: δεν τη παλευω μια..
πλακα πλακα ομως αν υπαρχουν αριθμοι για τις σειρες ασκησεων θα ειναι ευπροσδεκτοι.
blink
 
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Σάβ, 24 Ιαν 2009 3:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Στατική Ι (2008-09)

Δημοσίευσηαπό Theodore » Τρί, 14 Ιούλ 2009 11:42 pm

Οι τελικές τιμές M,Q,N για την πλειονότητα των ασκήσεων που μοιράστηκαν κατά την διάρκεια του εξαμήνου βρίσκονται στο συνημμένο αρχείο.

Επιτέλους, φθάνει πιά μ' αυτή τη Ματινο-Κατίνα... :wtf: κοντεύω να τρελλαθώ...!!! :crazy: Ημιμαθείς θέλετε να βγείτε από την σχολή...; Ήμαρτον...! Δεν καταλαβαίνετε ότι είναι σαν να υπονομεύετε το μέλλον σας και να προετοιμάζεστε να εξαπολυθείτε εναντίον της κοινωνίας, σαν τους κομπογιαννίτες; :cry:

Όντως, αυτό με την σειρά "18" του πίνακα των ολοκληρωμάτων ισχύει. Είναι η πιό γενική μορφή παραβολής, και μπορείτε να την χρησιμοποιείτε και για υπολογισμούς ολοκληρωμάτων αμφίπακτης, μονόπακτης, ακόμη και για αμφιέρειστης! Αρκεί να μηδενίζετε τον αντίστοιχο όρο (f1,f2,f3) κάθε φορά, ώστε να φτιάχνετε το διάγραμμα [M] που χρειάζεστε! ;)

Πάντως, από τις απορίες που βλέπω περί της χρήσης των πινάκων, συμπεραίνω ότι κάποιοι δεν ήρθαν στα συμπληρωματικά μαθήματα ασκήσεων που είχαμε κάνει...! :problem: (Αν είχατε έλθει, όχι μόνο θα ξέρατε πώς να τους χρησιμοποιείτε, αλλά θα είχατε πάρει και φωτοτυπίες με τους πίνακες που είχα μοιράσει κατ' εξακολούθησιν, και δεν θα τους ψάχνατε στην Ματινο-Κατίνα και στον Γκαπούτσο...! :silent: Ε, συγγνώμη, Γκαρούτσο ήθελα να πω...! :oops: ) :lol:

Θοδωρής._

Οι Λύσεις των Σειρών έχουν ανέβει εδώ

Τελευταία επεξεργασία από Theodore και Τρί, 14 Ιούλ 2009 11:49 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
What you see, is not always what you get...! (NO_USER_NAME) :D
Το γεγονός ότι δεν μπορείς να δεις "κάτι", δεν συνεπάγεται ότι αυτό το "κάτι" δεν υπάρχει εκεί που κοιτάς...! :think:
Σε κάθε αξιωματικά θεμελιωμένη θεωρία υπάρχει τουλάχιστον μία αληθής πρόταση που δεν μπορεί να αποδειχθεί. (Kurt Goedel) :ugeek:
Theodore Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Παρ, 07 Νοέμ 2008 9:27 pm
Τοποθεσία: Ευρωπαϊκή Ένωση, Ελλάδα
Έτος εισαγωγής: 1999

Re: Στατική Ι (2008-09)

Δημοσίευσηαπό gandalf » Τρί, 14 Ιούλ 2009 11:46 pm

Επιτέλους, φθάνει πιά μ' αυτή τη Ματινο-Κατίνα... :wtf: κοντεύω να τρελλαθώ...!!! :crazy: Ημιμαθείς θέλετε να βγείτε από την σχολή...; Ήμαρτον...! Δεν καταλαβαίνετε ότι είναι σαν να υπονομεύετε το μέλλον σας και να προετοιμάζεστε να εξαπολυθείτε εναντίον της κοινωνίας, σαν τους κομπογιανίτες;

Ψυχραιμία Θοδωρή! :D Άλλωστε υπάρχουν δύο είδη διαβάσματος απο Ματίνα, στο 1ο εχεις παρακολουθήσει ολη τη χρονια, εχεις λυσει ασκήσεις κτλ και τώρα απλά λύνεις και τις ασκήσεις που εχει η Ματινα (που ειναι αντικειμενικα πολλες) και απλά τσεκάρεις τα αποτελέσματα (που ειναι βασικο αλλιώς δεν ξερεις αν εχεις κανει σωστά ή λαθος), και το 2ο που δεν εχεις ιδέα και ανοίγεις κάποιες μέρες πριν τη Ματινα για να μάθεις απο εκεί (που δεν μαθαίνεις). Οπότε ας ελπίσουμε ότι οι περισσότεροι κάνουν το 1ο! :mrgreen: :mrgreen:
"Στου Μακρυγιάννη πριν προλάβεις να μιλήσεις,
Εγγλέζου βόλι σε γονάτισε,
μας κοίταζες με βλέμμα μελαγχολικό,
να σκεφτόσουνα -θαρρείς- πόσο λίγο η μέρα κράτησε..."
Άβαταρ μέλους
gandalf
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1108
Εγγραφή: Σάβ, 17 Μάιος 2008 6:27 pm
Τοποθεσία: Γοργοπόταμος
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Στατική Ι (2008-09)

Δημοσίευσηαπό Theodore » Τετ, 15 Ιούλ 2009 12:08 am

Αγαπητέ gandalf,

Διαφωνώ. :problem: Η Ματίνα έχει λάθη στις ασκήσεις της, και μάλιστα σοβαρά. :shock: (Και πού να μάθεις τί λάθη έχει στην Στατική V !!!) Είχε έρθει ένα παιδί τις προάλλες από το γραφείο για απορίες Στατική V σε ένα παλιό θέμα εξετάσεων. Αφού του είπα αναλυτικά τους ανεξάρτητους μηχανισμούς, μου απάντησε: "Ναι, αλλά η Ματίνα το έχει αλλιώς". Αφού του ζήτησα να μου εξηγήσει τί εννούσε... κατάλαβα το χάος που επικρατεί...! :crazy: Κατ' αρχάς, δεν σκέφτεστε ότι όταν πηγαίνετε και πληρώνετε σ' αυτούς τους ανθρώπους, τους συμφέρει να μην περνάτε τα μαθήματα, για να σας τα παίρνουν κάθε χρόνο; :think:
What you see, is not always what you get...! (NO_USER_NAME) :D
Το γεγονός ότι δεν μπορείς να δεις "κάτι", δεν συνεπάγεται ότι αυτό το "κάτι" δεν υπάρχει εκεί που κοιτάς...! :think:
Σε κάθε αξιωματικά θεμελιωμένη θεωρία υπάρχει τουλάχιστον μία αληθής πρόταση που δεν μπορεί να αποδειχθεί. (Kurt Goedel) :ugeek:
Theodore Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Παρ, 07 Νοέμ 2008 9:27 pm
Τοποθεσία: Ευρωπαϊκή Ένωση, Ελλάδα
Έτος εισαγωγής: 1999

Re: Στατική Ι (2008-09)

Δημοσίευσηαπό gandalf » Τετ, 15 Ιούλ 2009 12:15 am

Αγαπητέ gandalf,

Διαφωνώ. :problem: Η Ματίνα έχει λάθη στις ασκήσεις της, και μάλιστα σοβαρά. :shock: (Και πού να μάθεις τί λάθη έχει στην Στατική V !!!) Είχε έρθει ένα παιδί τις προάλλες από το γραφείο για απορίες Στατική V σε ένα παλιό θέμα εξετάσεων. Αφού του είπα αναλυτικά τους ανεξάρτητους μηχανισμούς, μου απάντησε: "Ναι, αλλά η Ματίνα το έχει αλλιώς". Αφού του ζήτησα να μου εξηγήσει τί εννούσε... κατάλαβα το χάος που επικρατεί...! :crazy: Κατ' αρχάς, δεν σκέφτεστε ότι όταν πηγαίνετε και πληρώνετε σ' αυτούς τους ανθρώπους, τους συμφέρει να μην περνάτε τα μαθήματα, για να σας τα παίρνουν κάθε χρόνο;

Ρε δεν λέω να πας για φροντιστήριο και τέτοια! έλεος! και δεν νομίζω να το κάνει και κανείς αυτός...απλά λέω ότι το πακετάκι με τις σημειώσεις της ματίνας έχει πολλές λυμένες ασκήσεις μέσα (με πολλά λάθη προφανώς), απλά νομίζω ότι σε συνδυασμό με όλα τα άλλα δεν είναι κακό να λύσεις και τις ασκήσεις απο εκεί και απλά είναι χρήσιμο το ότι σου δίνει τις απαντήσεις. Δεν μιλάω καν για μεθοδολογία κτλ, απλά να δεις αν εχεις σωστά το διάγραμμα και την παραμόρφωση ας πούμε, και προφανώς σε πολλές λυσεις υπάρχει και εκεί λάθος αλλά εντάξει γενικά χρήσιμο είναι...Μακάρι να υπήρχαν τόσες πολλές ασκήσεις λυμένες (έστω και μόνο με νούμερα) στο site του μαθήματος ας πούμε και τότε δεν θα χρειαζόταν ούτε η ματινα...και δεν λέω, υπάρχουν ασκήσεις και απ' το μάθημα και εσείς έχετε κάνει καλή δουλειά με τα ενισχυτικά, απλά ξέρεις ο αλλος πριν τις εξετάσεις, αν θέλει να διαβάσει καλά κτλ, όσο πιο πολλές ασκήσει έχει τόσο το καλύτερο :lol:
"Στου Μακρυγιάννη πριν προλάβεις να μιλήσεις,
Εγγλέζου βόλι σε γονάτισε,
μας κοίταζες με βλέμμα μελαγχολικό,
να σκεφτόσουνα -θαρρείς- πόσο λίγο η μέρα κράτησε..."
Άβαταρ μέλους
gandalf
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1108
Εγγραφή: Σάβ, 17 Μάιος 2008 6:27 pm
Τοποθεσία: Γοργοπόταμος
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Στατική Ι (2008-09)

Δημοσίευσηαπό Theodore » Τετ, 15 Ιούλ 2009 12:28 am

Dear gandalf,

Καταλαβαίνω ότι χρειάζεστε λυμένες εφαρμογές, αλλά υπάρχει και η ζυγαριά (ποιότητα vs ποσότητα). Τί να το κάνω να έχω 100 εφαρμογές λυμένες, όταν αυτές έχουν μέσα τους λάθη; Καλύτερα να δω 10 ασκήσεις σωστά λυμένες, παρά το πρώτο.

Σε ό,τι αφορά την ενισχυτική διδασκαλία, μακάρι να μπορούσα να σας έγραφα περισσότερες ασκήσεις αυτό το εξάμηνο, όπως είχα κάνει στο προηγούμενο με την Στατική ΙΙ. Δυστυχώς όμως, η έλλειψη χρηματοδότησης για το διδακτορικό μου με στρέφει στο ελεύθερο επάγγελμα, με αποτέλεσμα να μην έχω όσο χρόνο θα ήθελα για τα ακαδημαϊκά.

Από την άλλη, λάβε υπ' όψιν σου ότι, το ΕΜΠ πληρώνει το υπέρογκο ποσό των 150.000δρχ (=440€) στους καθηγητές για να γράψουν σημειώσεις και βιβλία...! :wtf:

Επίσης, παρά τις όποιες εκκλήσεις μου προς τους καθηγητές να τεθεί θέμα αμοιβής των υποψηφίων διδακτόρων ως εκπαιδευτικών βοηθών (teaching assistant), όπως γίνεται και στο εξωτερικό, δεν έχει τεθεί ποτέ ως θέμα στις συνελεύσεις μελών ΔΕΠ του Τομέα.

Οπότε, μην απορείς γιατί δεν υπάρχουν επαρκή βοηθήματα...! :cry:
What you see, is not always what you get...! (NO_USER_NAME) :D
Το γεγονός ότι δεν μπορείς να δεις "κάτι", δεν συνεπάγεται ότι αυτό το "κάτι" δεν υπάρχει εκεί που κοιτάς...! :think:
Σε κάθε αξιωματικά θεμελιωμένη θεωρία υπάρχει τουλάχιστον μία αληθής πρόταση που δεν μπορεί να αποδειχθεί. (Kurt Goedel) :ugeek:
Theodore Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Παρ, 07 Νοέμ 2008 9:27 pm
Τοποθεσία: Ευρωπαϊκή Ένωση, Ελλάδα
Έτος εισαγωγής: 1999

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 2ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

cron