Φυσική (2015-16)

Συντονιστής: University Editors

Φυσική (2015-16)

Δημοσίευσηαπό apo » Κυρ, 11 Οκτ 2015 10:10 pm

Γνωρίζει κάποιος αν ο Γκαρουτσος βοηθάει καθόλου ή αρκούν οι σημειώσεις που ανεβάζει στο Mycourses?
apo
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Σάβ, 08 Νοέμ 2014 3:31 am
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Φυσικη 2015-2016

Δημοσίευσηαπό edchar » Κυρ, 11 Οκτ 2015 11:05 pm

Με βάση τα περυσινά μαθήματα και τα θέματα που έπεσαν ΟΥΤΕ οι σημειώσεις αυτές έφταναν ΟΥΤΕ ο Γκαρούτσος επικουρικά σε αυτές. Ηταν αναγκαίες οι σημειώσεις του μαθήματος από τον πίνακα και η ενασχόληση με τις σειρές ασκήσεων. Ο Γκαρούτσος-Αρνός μπορεί να βοηθήσει στην ενασχόληση αυτή καθότι και τα δύο προτεινόμενα συγγράμματα πιάνουν πιο θεωρητικά τα αντίστοιχα θέματα και δεν έχουν πλήθος λυμένων παραδειγμάτων.
Δε θέλω να με αγαπούν πολλοί, θέλω να με αγαπούν λίγοι και πολύ!
Άβαταρ μέλους
edchar
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ, 12 Φεβ 2014 5:43 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Φυσικη (2015-16)

Δημοσίευσηαπό panstrat » Τρί, 20 Οκτ 2015 5:01 pm

Καλησπερα!
από τα δύο βιβλία που διατίθενται στον εύδοξο (ingard ή pain), ποιο θα προτείνατε (από άποψη θεωρίας, λυμμένων και μη ασκήσεων...);
panstrat
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευτ, 22 Σεπ 2014 8:32 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Φυσική (2015-16)

Δημοσίευσηαπό TheMaster » Τρί, 20 Οκτ 2015 6:26 pm

Το pain δεν θα το προτεινε σε καμια περιπτωση . Για το αλλο δεν εχω εικονα . Κοιτα η λογικη ειναι παρακολουθεις , διαβαζεις σημειωσεις , παραδιδεις εργασιες και ελπιζεις να μην "παρατραβηξουν" τα θεματα στο τελος ( :lol: ) ...
"The funny thing about choosing sides is that you don't have to be all the way one one side or the other . It's okay to be feeling like 'this is the one I align a little bit more , ant it's not perfect,but at least there's stuff I can appreciate a little bit more on this side.'"
Άβαταρ μέλους
TheMaster
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Δευτ, 30 Δεκ 2013 2:56 am
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Φυσική (2015-16)

Δημοσίευσηαπό edchar » Τρί, 20 Οκτ 2015 7:16 pm

Δεν ξέρω ποιον παρακολουθούσε ο The Master πέρυσι πάντως ο κ.Ράπτης αφού τόνισε ότι και τα δύο είναι εξαιρετικά πρότεινε το Pain. Το βιβλίο του Pain (με τα κάποια παροράματα που έχει - υπάρχει σχετικό αρχείο στο MyCourses νομίζω) είναι πιο κοντά στη φιλοσοφία του μαθήματος του κ. Ράπτη. Είναι ένα βιβλίο που μαθηματικοποιεί πλήρως και μεθοδικά τη θεωρία οπότε η όποια εφαρμογή σου ακολουθεί αυτή την πεπατημένη και θα είναι υποπερίπτωση του γενικού αυτού προτύπου. Κανένα από τα δύο δεν έχει ασκήσεις λυμένες για να χαρείς και εσύ να καταλάβεις τι γίνεται οπότε εκεί αναγκαστικά θα καταφύγεις στον Γκαρούτσο Κυματική ή στο αντίστοιχο Φυσική ΙΙΙ του Αρνού (σε περίπτωση που δεν σου φτάνει η παρακολούθηση του καθηγητή και οι ασκήσεις που λύνει - παρεπιπτόντως μετά τον Τσιαμπάο του 1ου εξαμήνου (χρονικά το μετά) είναι από τους πιο αξιόλογους καθηγητές που θα έχεις συναντήσει μέχρι το πέρας του 3ου εξαμήνου). Το βιβλίο του Ingrand είναι σαν τα Βeer Johnston που δίνανε στις μηχανικές. Θές ένα μήνα να το διαβάσεις αλλά κοσμεί εκπληκτικά τη βιβλιοθήκη σου. Ότι βιβλίο και να πάρεις, ακόμη και άλλα βιβλία που μπορεί να υπάρχουν ΕΑΝ είναι ευφικτό μην αφήσεις τα μαθήματα γιατί αλλιώς δεν θα σου κάνει τίποτα απλώς θα του χαρίσεις άπειρα φυλλομετρήματα. Τα θέματα δεν τα παρατραβήξανε, ίσης και ίσως ακόμη μεγαλύτερης δυσκολίας θέματα είχαν λύσει μέσα στη χρονιά...
Δε θέλω να με αγαπούν πολλοί, θέλω να με αγαπούν λίγοι και πολύ!
Άβαταρ μέλους
edchar
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ, 12 Φεβ 2014 5:43 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Φυσική (2015-16)

Δημοσίευσηαπό TheMaster » Τρί, 20 Οκτ 2015 7:51 pm

Προσωπικα οσους ρωτησα τους φανηκαν δυσκολα τα θεματα και για ατομα απο προηγουμενα ετη απαγορευτικα θα ελεγα (βλεπε περσινο τοπικ και θεματα παλιοτερων ετων) ... Τωρα εγω παρακολουθησα Ζουμπουλη οποτε εμαθα αρκετα πραγματα για το βιολι ( :lol: ) , για κουρδιστα ρολογια και οχι να λυνω ασκησεις !
"The funny thing about choosing sides is that you don't have to be all the way one one side or the other . It's okay to be feeling like 'this is the one I align a little bit more , ant it's not perfect,but at least there's stuff I can appreciate a little bit more on this side.'"
Άβαταρ μέλους
TheMaster
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Δευτ, 30 Δεκ 2013 2:56 am
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Φυσική (2015-16)

Δημοσίευσηαπό markoulis » Τετ, 21 Οκτ 2015 3:02 am

ειχα παρει του ingard (συμφωνω με τον edchar στολιδι στο ραφι μαζι με καποια ακομη που θα χεις παρει ;) :lol: ) αλλα ειχα δανειστει και του pain.... αν η λογικη των θεματων παραμεινει ιδια ισως του pain θα σε βοηθησει λιγο παραπανω αλλα και τα δυο αποκλινουν του στοχου σου να διαβασεις απο το βιβλιο και να περασεις το μαθημα.... ακομα καποια μερη ηταν καλυτερα γραμμενα απο τον ingard και καποια αλλα απο τον pain. Επισης ο ραπτης ανεβαζει κατι σημειωσεις του. δωσε βαση εκει και με παρακολουθηση και μερικες ασκησεις εισαι κομπλε πιστευω ;)
τα αγαθά κόποις κτώνται
Άβαταρ μέλους
markoulis
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Σάβ, 17 Ιαν 2015 7:07 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Φυσική (2015-16)

Δημοσίευσηαπό katerinacv » Πέμ, 22 Οκτ 2015 9:23 pm

Το μαθημα της Παρασκευης ειναι στις 10:45 ή στις 12:45;;
katerinacv
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Κυρ, 20 Φεβ 2011 5:27 pm
Έτος εισαγωγής: 2009

Re: Φυσική (2015-16)

Δημοσίευσηαπό Vaso_Markou » Πέμ, 22 Οκτ 2015 10:01 pm

Μετατόπιση ώρας μαθήματος κατά μία ώρα
Το μάθημα "Φυσική" του 3ου εξαμήνου, από την Τετάρτη 14/10/15, θα διδάσκεται κατά το 2/ωρο 10:30 - 12:30.

--

Ιωάννης Ράπτης
Φυσική (Σχολή Πολιτικών Μηχανικών)
mycourses.ntua.gr

Για Παρασκευή δεν άλλαξε κάτι νομίζω. 12:45
Ας επιβεβαιώσει αν ξέρει και κάποιος άλλος
Άβαταρ μέλους
Vaso_Markou
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Πέμ, 08 Νοέμ 2012 4:18 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Φυσική (2015-16)

Δημοσίευσηαπό melenenody » Τετ, 18 Νοέμ 2015 11:42 pm

Εκφωνήσεις της 1ης & 2ης σειράς ασκήσεων

Ευχαριστούμε πολύ!Οι ασκήσεις ανέβηκαν στο πάνελ :thumbup:

Άβαταρ μέλους
melenenody
 
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Κυρ, 08 Νοέμ 2015 11:46 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Επόμενο

Επιστροφή στο 3ο Εξάμηνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης