Γεωδαισία (2014-15)

Συντονιστής: University Editors

Re: Γεωδαισία (2014-15)

Δημοσίευσηαπό Zagreus » Παρ, 16 Ιαν 2015 9:27 pm

πλατσα έγραψε:Παιδιά καλησπέρα από εμένα! Εϊμαι γέρων 6ου έτους και επιζητώ λίγη θαλπωρή στο μάθημα αυτό. Θα την βρώ???? :ugeek:
Από SOS θεωρίας έχετε τίποτα από καθηγητές?? Αυτός που θα δώσει την πιο εύστοχη απάντηση βάση θεμάτων, θα κεραστεί ένα καφέ στο τέλος της εξετάσεως όταν περάσω το μάθημα. ;) (καθηγητές included of course)

Γενικά στο έτος αυτό δεν πολυβοηθάνε στις ερωτήσεις MQN (ομοιοπαθής) αλλά ευτυχώς υπάρχει και η jiggly. Τώρα για θαλπωρή τι να πω. Πάμε για κανα ρακόμελο;
Άβαταρ μέλους
Zagreus Σημαντική βοήθεια & οικονομική ενίσχυση στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: Πέμ, 01 Σεπ 2011 2:01 pm
Τοποθεσία: Κέντρο Απόκεντρο
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Γεωδαισία (2014-15)

Δημοσίευσηαπό TheMaster » Σάβ, 17 Ιαν 2015 4:02 am

πλατσα έγραψε:Παιδιά καλησπέρα από εμένα! Εϊμαι γέρων 6ου έτους και επιζητώ λίγη θαλπωρή στο μάθημα αυτό. Θα την βρώ???? :ugeek:
Από SOS θεωρίας έχετε τίποτα από καθηγητές?? Αυτός που θα δώσει την πιο εύστοχη απάντηση βάση θεμάτων, θα κεραστεί ένα καφέ στο τέλος της εξετάσεως όταν περάσω το μάθημα. ;) (καθηγητές included of course)


Απο οτι μας ειπε το παλικαρι στανταρ θεμα ειναι ο υπολογισμος οριοντιων και κατακορυφων γωνιων ... Θα δινονται δυο περιοδοι και θα ζητειται καλυτερη τιμη , ανηγμενη μεση τιμη (ή οπως την λενε) γενικος μεσος ορος και σφαλμα καλυτερης τιμης . Γενικως οτι μπορει να ζητηθει απο αυτες τις γωνιες να το διαβασεις σε περιπτωση που ξεχασα να αναφερω κατι .

Zagreus έγραψε:Γενικά στο έτος αυτό δεν πολυβοηθάνε στις ερωτήσεις MQN (ομοιοπαθής) αλλά ευτυχώς υπάρχει και η jiggly.

Να ειναι "καλα" η ομαδα του τους στο fb ... Ας παρουμε οτι εχει το MQN αλλα μην τυχον και προσφερουμε κατι ..
Spoiler: show
:raspberry:
"The funny thing about choosing sides is that you don't have to be all the way one one side or the other . It's okay to be feeling like 'this is the one I align a little bit more , ant it's not perfect,but at least there's stuff I can appreciate a little bit more on this side.'"
Άβαταρ μέλους
TheMaster
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Δευτ, 30 Δεκ 2013 2:56 am
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Γεωδαισία (2014-15)

Δημοσίευσηαπό πλατσα » Σάβ, 17 Ιαν 2015 2:17 pm

Jiggly and the Master οι απαντήσεις σας ελήφθησαν υπ'όψη! Θα λάβω τα μέτρα μ και θα έρθω ταλιμπάν! Ευχαριστώ πολύ παίδες prepare for the coffee!!! Κώστας εγώ btw!
Zagreus, εσύ είσαι ο περίεργος στατικοφιλόσοφος που θαυμάζουν οι αμέτρητες κορασίδες του τμήματός μας κάνοντας τα ερωτικά καλέσματα "φσφσφσ" ?
πλατσα
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Σάβ, 05 Ιουν 2010 8:01 pm
Έτος εισαγωγής: 2009

Re: Γεωδαισία (2014-15)

Δημοσίευσηαπό Zagreus » Σάβ, 17 Ιαν 2015 2:29 pm

Off topic:
πλατσα έγραψε:Jiggly and the Master οι απαντήσεις σας ελήφθησαν υπ'όψη! Θα λάβω τα μέτρα μ και θα έρθω ταλιμπάν! Ευχαριστώ πολύ παίδες prepare for the coffee!!! Κώστας εγώ btw!
Zagreus, εσύ είσαι ο περίεργος στατικοφιλόσοφος που θαυμάζουν οι αμέτρητες κορασίδες του τμήματός μας κάνοντας τα ερωτικά καλέσματα "φσφσφσ" ?

Βασικά απλώς παρωδώ την όλη αναπαραγωγική διαδικασία και άλλες γελοίες εκφάνσεις της ανθρώπινης ζωής και αναζητώ νέες μορφές έκφρασης. Αυτό. Άντε καλή επιτυχία. :D
Άβαταρ μέλους
Zagreus Σημαντική βοήθεια & οικονομική ενίσχυση στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: Πέμ, 01 Σεπ 2011 2:01 pm
Τοποθεσία: Κέντρο Απόκεντρο
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Γεωδαισία (2014-15)

Δημοσίευσηαπό πλατσα » Σάβ, 17 Ιαν 2015 3:50 pm

Zagreus thanks! Superguys ενόχληση πάλι για τα υπέροχα φώτα σας:
1)Για να βρω το τυπικό σφάλμα τιμήςχρησιμοποιούμε [uu]/(n-1) για τυπικό σφάλμα ή [uu]/n(n-1) ;;;; πλατσα feels enthusiastic!
2) Θεωρώ όλες τις μετρήσεις ισοβαρείς έτσι;;;;; Thank you in advance!
πλατσα
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Σάβ, 05 Ιουν 2010 8:01 pm
Έτος εισαγωγής: 2009

Re: Γεωδαισία (2014-15)

Δημοσίευσηαπό edchar » Σάβ, 17 Ιαν 2015 4:09 pm

Το δεύτερο είναι το τελικό που ζητούν. Αν δείς την εκφώνηση της Ασκησης 5 στο mycourses θέλει σο και σχ. Το σο είναι το /n-1 και το άλλο (σχ) είναι το /n(n-1). Το έχουν έτσι για να βρίσκεις πρώτα το σο και μετά το διαιρείς με sqrt(n)... Ελπίζω να μη σε έμπλεξα...
Δε θέλω να με αγαπούν πολλοί, θέλω να με αγαπούν λίγοι και πολύ!
Άβαταρ μέλους
edchar
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ, 12 Φεβ 2014 5:43 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Γεωδαισία (2014-15)

Δημοσίευσηαπό πλατσα » Σάβ, 17 Ιαν 2015 4:22 pm

Δεν ξέρω πως το πίνεις το μαρτίνι, αλλά μια χαρά τα είπες έχεις πόιντ τώρα το είδα! ;) Ευκαριστώ edchar! :)
πλατσα
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Σάβ, 05 Ιουν 2010 8:01 pm
Έτος εισαγωγής: 2009

Re: Γεωδαισία (2014-15)

Δημοσίευσηαπό TheMaster » Σάβ, 17 Ιαν 2015 4:29 pm

πλατσα έγραψε:Zagreus thanks! Superguys ενόχληση πάλι για τα υπέροχα φώτα σας:
1)Για να βρω το τυπικό σφάλμα τιμήςχρησιμοποιούμε για τυπικό σφάλμα ή ;;;; πλατσα feels enthusiastic!
2) Θεωρώ όλες τις μετρήσεις ισοβαρείς έτσι;;;;; Thank you in advance!


Το [uu]/(n-1) ειναι το σφαλμα της μιας τιμης , ενω το [uu]/n(n-1) αναφερεται στο σφαλμα της καλυτερης τιμης .. Συνηθως ζητανε τι δευτερο απο οτι εχω καταλαβει ...
"The funny thing about choosing sides is that you don't have to be all the way one one side or the other . It's okay to be feeling like 'this is the one I align a little bit more , ant it's not perfect,but at least there's stuff I can appreciate a little bit more on this side.'"
Άβαταρ μέλους
TheMaster
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Δευτ, 30 Δεκ 2013 2:56 am
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Γεωδαισία (2014-15)

Δημοσίευσηαπό πλατσα » Σάβ, 17 Ιαν 2015 6:55 pm

The Master είσαι και εσύ μάστερ μου φαίνεται. :) Σε ευχαριστώ και σένα αν και έχω κάτι ακόμα: Γρίφος: Στην άσκηση 5 γιατί μεταξύ 2 περιόδων η σκόπευση ενός ΙΔΙΟΥ σημείου έχει διαφορά 100g?? εεε????
Δεν εννοώ στην 2η θέση τηλεσκοπίου που έχει 200g, αυτό το πιασα(μεγάλη ιδιοφυία είμαι ο άτιμος.) THANKS ΟΣΟΥΣ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ, ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΜΕ ΣΩΖΕΤΕ ΛΙΓΟ ΛΙΓΟ. :)
πλατσα
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Σάβ, 05 Ιουν 2010 8:01 pm
Έτος εισαγωγής: 2009

Re: Γεωδαισία (2014-15)

Δημοσίευσηαπό TheMaster » Σάβ, 17 Ιαν 2015 7:10 pm

Εχει να κανει με την εποχη που χρησιμοποιουσαμε θεοδολιχο , οποτε αλλαζες τον μηδενισμο τον μετρησεων προσθετοντας ως αρχικη τιμη καθε περιοδου 200/n grad (οπου n ο αριθμος των περιοδων) . Με αυτο τον τροπο ελαχιστοποιουσες τα σφαλματα που τυχον υπηρχαν απο φθορα στον δισκο περιστροφης/μετρησης κανοντας χρηση ολου του δισκου. Στο total station γινεται να το κανεις αλλα νομιζω ειναι περιττο (μπορει να κανω και λαθος) . Για λυση ασκησς , βγαζεις κανονικα την μεση τιμη και τα εξτρα grad θα φυγουν απο τον υπολογισμο της ανηγμενης , απο οπου θα εξαγεις και τον γενικο μεσο ορο .
"The funny thing about choosing sides is that you don't have to be all the way one one side or the other . It's okay to be feeling like 'this is the one I align a little bit more , ant it's not perfect,but at least there's stuff I can appreciate a little bit more on this side.'"
Άβαταρ μέλους
TheMaster
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Δευτ, 30 Δεκ 2013 2:56 am
Έτος εισαγωγής: 2013

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 3ο Εξάμηνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες