Μαθήματα 3ου εξαμήνου (2011-12)

Συντονιστής: University Editors

Re: Μαθήματα 3ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό eX-mc » Δευτ, 17 Οκτ 2011 4:56 pm

stallion έγραψε:Eπειδη δε μπορω να ακουω απαντησεις του στυλ ''πηγαινε για καφε ή κατσε κοιμησου'' , σε συμβουλευω να παρακολουθεις οσο περισσοτερο μπορεις. Ναι υπαρχουν μαθηματα που μπορεις να τα ''περασεις'' και χωρις να παρακολουθησεις, μαθηματα που μπορει να μη σου λενε τιποτα σαν περιεχομενο και μετα μπορει να σε ταλαιπωρουν χωρις λογο και να μην εχεις παρει οσες γνωσεις σου δινονται . Και επισης αυτοι που τα εχουν βαλει ΜΑΛΛΟΝ κατι παραπανω ξερουν. Και μηχανικους-επιστημονες δε μας κανουν οι στατικες,τα μπετα και η εδαφομηχανικη. Αλλιως ας πουμε οτι θελουμε να γινουμε μηχανικοι ''αγορας'' με 40 μαθηματα και να μην υπερηφανευομαστε για το ''επιπεδο'' της σχολης.

Στο πρώτο διαφωνώ, γιατί το να μην τα παρακολουθώ όλα δεν θα το κάνω για να κοιμάμαι (καλά και αυτό) αλλά γιατί θέλω να βάλω κι άλλες δραστηριότητες μέσα στην καθημερινή μου ζωή κι όχι μόνο σχολή. (επίσης, δεν είμαι πολύ του "ανεβαίνω ζωγράφου για να πάω για καφέ" , τραγικό. :D)
Στο δεύτερο επίσης, διαφωνώ γιατί υπάρχουν πολλά άτομα με κολλημένες αντιλήψεις και αρκετά εγωιστές που να μην θέλουν να καταλάβουν ότι κάποια πράγματα ξεπεράστηκαν. Υπάρχουν βέβαια και μαθήματα καθαρά για λόγους συμφεροντολογικούς..
Στο τρίτο με βρίσκεις σύμφωνο!
c'est en faisant n'importe quoi
qu'on devient n'importe qui


Spoiler: show
Δεν είναι πτήση, είναι πτώση με στυλ.
Άβαταρ μέλους
eX-mc
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 1736
Εγγραφή: Τρί, 05 Οκτ 2010 9:44 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Μαθήματα 3ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό ingenieurin26 » Δευτ, 17 Οκτ 2011 5:01 pm

Δείτε περιγραφές μαθημάτων εδώ , σε κάποια όμως έχουν αλλάξει οι καθηγητές.
ingenieurin26
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6361
Εγγραφή: Τρί, 03 Ιουν 2008 6:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Μαθήματα 3ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό kyriakos » Δευτ, 17 Οκτ 2011 5:03 pm

Stallion, δε νομιζω να εχει στο μυαλο του να παρακολυθησει ολα τα μαθηματα του ετους, για να βρει ο σουπερ γαματος επιστημονας που ξερει τα παντα, αλλιως δε θα ρωταγε. Θα κοιταγε το προγραμμα, ''που εχω τωρα μαθημα?-Εδω, Παω'' Στη ζωη ενος φοιτητη δεν υπαρχει μονο το μαθημα, χωρανε πολλα πραγματα...
Ο καθενας βρισκει το δικο του ενδιαφερον στα μαθηματα. Παντως απο τα πιο απαιτητικα μαθηματα του ετους σου ειναι η Αντοχη υλικων, γιατι ειναι στατικοειδες μαθημα, (σε αντιθεση με τη Μηχανικη 3 ) Απο κει και περα Μαθηματικοειδη μαθηματα αν σε ψηνουν πηγαινε. Εγω παντως ειχα παρει εφταρακια και εννιαρακια με δικο μου διαβασμα χωρις παρακολουθηση (ισως καμια σημειωση, δε θυμαμαι).
Τωρα για τα αλλα δικια σου επιλογη. Αρχιτεκτονικη καλο ειναι να πηγαινεις, μην κρεμασεις την ομαδα...
Και να εχεις στο μυαλο σου απο τεταρτο εξαμηνο αρχιζουν τα δυσκολα :twisted: :twisted:
Η μεγαλυτερη δοξα της ζωης δεν ειναι να μην πεφτεις ποτε,
Αλλα να σηκωνεσαι καθε φορα που πεφτεις... (Κομφουκιος)
kyriakos
 
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Τρί, 01 Ιούλ 2008 4:20 pm
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Μαθήματα 3ου εξαμήνου (2011-12)

Δημοσίευσηαπό Κοκός » Κυρ, 23 Οκτ 2011 7:33 pm

Εν ολίγοις,σε ποια είναι must η παρακολούθηση και σε ποια είναι -ας πούμε- χάσιμο χρόνου να παρακολουθείς;...
"Ο κόσμος είναι επικίνδυνος, όχι εξαιτίας αυτών που κάνουν το κακό, αλλά εξαιτίας αυτών που τους κοιτάζουν χωρίς να κάνουν τίποτα"
Albert Einstein
Κοκός
 
Δημοσιεύσεις: 1058
Εγγραφή: Τρί, 11 Οκτ 2011 2:39 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Πρόγραμμα Μαθημάτων Χειμερινού Εξαμήνου 2011-12 (Σχολιασμός)

Δημοσίευσηαπό ellinofreneia » Δευτ, 24 Οκτ 2011 11:36 pm

Off topic:
Θα μπω στο 3ο εξαμηνο και θελω να αγορασω γκαρουτσους για τα μαθηματα ΑΝΤΟΧΗ ΥΛΙΚΩΝ,ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ,ΔΙΑΦΟΡΙΚΕΣ ΕΞΙΣΩΣΕΙΣ,ΦΥΣΙΚΗ,ΤΕΧΝΙΚΗ ΜΗΧΑΝΙΚΗ 3.Επειδη ομως εχω μερικα απο αυτα (απο τν αδερφο μ)θα μπορουσε καποιος που γνωριζει να μου αναφερει τον ακριβη τιτλο του βιβλιου καθως κ το χρωμα στο εξωφυλλο τους?
Τελευταία επεξεργασία από Dust και Τρί, 25 Οκτ 2011 1:31 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Διόρθωση offtopic: υπάρχει το κουμπάκι το 3ο απ' τα δεξιά στον "ολόκληρο επερξαστή" ;)
"Η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν"
ellinofreneia
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ, 24 Σεπ 2011 1:15 am
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Μαθήματα 3ου εξαμήνου (2011-12)

Δημοσίευσηαπό Poph » Τρί, 25 Οκτ 2011 3:52 pm

Όσοι έχουμε πάρει απαλλαγή από το μάθημα των Αγγλικών (από το 1ο εξάμηνο) χρειάζεται να πάμε κάποιο δικαιολογητικό πάλι ή ισχύει το προηγούμενο??
Poph
 
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Δευτ, 20 Ιουν 2011 11:49 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Μαθήματα 3ου εξαμήνου (2011-12)

Δημοσίευσηαπό ingenieurin26 » Τρί, 25 Οκτ 2011 3:53 pm

Ισχύει το προηγούμενο
ingenieurin26
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6361
Εγγραφή: Τρί, 03 Ιουν 2008 6:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Μαθήματα 3ου εξαμήνου (2011-12)

Δημοσίευσηαπό Poph » Τρί, 25 Οκτ 2011 4:11 pm

Thanks! :thumbup:
Poph
 
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Δευτ, 20 Ιουν 2011 11:49 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Μαθήματα 3ου εξαμήνου (2011-12)

Δημοσίευσηαπό Κοκός » Κυρ, 30 Οκτ 2011 7:21 pm

Εγώ που δεν έχω παέι κάποιο δικαιολογητικό για την απαλλαγή,μέχρι πότε μπορώ να το κάνω;...

Και για ποια εξάμηνα ισχύει η απαλλαγή;...
"Ο κόσμος είναι επικίνδυνος, όχι εξαιτίας αυτών που κάνουν το κακό, αλλά εξαιτίας αυτών που τους κοιτάζουν χωρίς να κάνουν τίποτα"
Albert Einstein
Κοκός
 
Δημοσιεύσεις: 1058
Εγγραφή: Τρί, 11 Οκτ 2011 2:39 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Μαθήματα 3ου εξαμήνου (2011-12)

Δημοσίευσηαπό rosenrot » Κυρ, 30 Οκτ 2011 7:54 pm

Μέχρι και το τρίτο εξάμηνο ισχύει και αν δεν κάνω λάθος μπορείς να την πας οποτεδήποτε πριν πάρεις το πτυχίο σου.
rosenrot
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τρί, 02 Δεκ 2008 9:27 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 3ο Εξάμηνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης