Μαθήματα επιλογής 3ου εξαμήνου (2011-12)

Συντονιστής: University Editors

Re: Μαθήματα επιλογής 3ου εξαμήνου (2011-12)

Δημοσίευσηαπό Lost.in.Athens » Πέμ, 06 Οκτ 2011 1:55 pm

Off topic:
m.q.n.i.n.a έγραψε:Ναι, αλλά η ΕΕ δίνει χρήματα μέσω τραπεζικού δανεισμού και οι χορηγήσεις έχουν παγώσει από τις τράπεζες! Όσο για τη λεγόμενη εγγυημένη απόδοση λόγω της πώλησης στη ΔΕΗ, έχω ακούσει μια πολύ αναλυτική εξήγηση από ηλεκτρολόγο μηχανικό του ΔΕΣΜΗΕ σύμφωνα με την οποία... δεν είναι και τόσο εγγυημένη (ως προς την οικονομική απόδοση και την κερδοφορία της επένδυσης), αλλά δεν είμαι σε θέση να την αναπαράγω εδώ διότι δεν θυμάμαι τόσα στοιχεία!
Δε σημαίνει βέβαια ότι αμφισβητώ τη χρησιμότητα του αντικειμένου. Ούτε και την τάση που υπάρχει για κινήσεις σε αυτή την κατεύθυνση κυρίως από την πλευρά των επαρχειακών δήμων (αν και δεν ξέρω τι μέλλον θα έχουν με δεδομένες τις περικοπές στη χρηματοδότηση και το προσωπικό). Αμφιβάλλω όμως ότι επιφέρει σταθερό εισόδημα στον ιδιώτη μηχανικό (και εννοώ σήμερα, πόσο μάλλον σε μια πενταετία έτσι που πανε τα πράγματα).

Πάω πάσο, εσύ ξέρεις καλύτερα τότε τι γίνεται αυτόν τον καιρό! ;)
Lost.in.Athens
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2227
Εγγραφή: Κυρ, 07 Δεκ 2008 6:03 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Μαθήματα επιλογής 3ου εξαμήνου (2011-12)

Δημοσίευσηαπό eX-mc » Πέμ, 06 Οκτ 2011 2:08 pm

Το γ*** το θεματάκι με τα off-topic έτσι;; :ninja: :ninja:
c'est en faisant n'importe quoi
qu'on devient n'importe qui


Spoiler: show
Δεν είναι πτήση, είναι πτώση με στυλ.
Άβαταρ μέλους
eX-mc
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 1736
Εγγραφή: Τρί, 05 Οκτ 2010 9:44 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Μαθήματα επιλογής 3ου εξαμήνου (2011-12)

Δημοσίευσηαπό eX-mc » Πέμ, 06 Οκτ 2011 2:25 pm

Για να φανώ κι ευγενικός όμως οφείλω να σας ευχαριστήσω για τις ιδέες και τις απόψεις σας!

Υ.Γ. @m.q.n.i.n.a. δεν σου έφτανε το ένα εσένα και πήρες 2;; :D
c'est en faisant n'importe quoi
qu'on devient n'importe qui


Spoiler: show
Δεν είναι πτήση, είναι πτώση με στυλ.
Άβαταρ μέλους
eX-mc
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 1736
Εγγραφή: Τρί, 05 Οκτ 2010 9:44 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Μαθήματα επιλογής 3ου εξαμήνου (2011-12)

Δημοσίευσηαπό m.q.n.i.n.a » Πέμ, 06 Οκτ 2011 3:08 pm

@ eX-mc:
sorry για το off-topic! The bottom line is πάρε πολεοδομία και έλα συγκοινωνιολόγος!
'nuff said! :D

Υ.Γ.:
1) Είμαι εξαιρετικά φιλομαθής! ...ή...
2) Ήταν σε διαφορετικές ομάδες μαθημάτων επιλογής όταν τα έδινα, οπότε... δύο έπρεπε να πάρω!
Μάντεψε!
Τελευταία επεξεργασία από m.q.n.i.n.a και Πέμ, 06 Οκτ 2011 3:18 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
m.q.n.i.n.a Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: Τρί, 12 Ιαν 2010 12:39 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Μαθήματα επιλογής 3ου εξαμήνου (2011-12)

Δημοσίευσηαπό Dust » Πέμ, 06 Οκτ 2011 3:14 pm

Χεχε και γω πήρα 2, Διαχείριση τεχνικών και Ενεργειακή αλλά σύντομα το 1ο το εγκατέλειψα(το είχα πάρει ως προεραιτικό) γτ δεν πολυβόλευαν και οι ώρες!

Όμως η Διαχείριση Τεχνικών έργων όντως πρέπει να είναι πολύ καλή. Και απ' ότι ακούω και από παιδιά στη χρονιά μου που το πήραν όντως η διδακτική ομάδα είναι πολύ καλή.(Lost όντως ο Λαμπρόπουλος συνεχίζει να διδάσκει και να τον εκτιμούν τα παιδιά)

Τώρα για την Ενεργειακή Τεχνολογία που έδωσα κιόλας.
ΣΟΥΠΕΡ! Εμένα είχε γίνει το αγαπημένο μου μάθημα φέτος. Όχι γιατί ήταν εύκολο αλλά γιατί και εδώ η διδακτική ομάδα ήταν καταπληκτική. Λίγα λόγια γι'αυτούς: Μαμάσης,Κατσίρη,Στεφανάκος μου άρεσαν πολύ και βασικά λόγω Μαμάση το είχα πρωτοεπιλέξει(μου άρεσε το μαθημά του απ' την Οικολογία). Ιδιαίτερα Μαμάσης Κατσίρη είναι και πολύ φιλικοί και αισθάνεσαι μεγαλύτερη ακόμα αμεσότητα. Το μάθημα πάντως γινόταν σε πολύ καλό κλίμα. Η Τσουκαλά έκανε λίγα πράγματα αλλά δεν ενθουσιάστηκα..

Για το ίδιο το περιεχόμενο τώρα. Θεωρώ πως μαθαίνεις πράγματα που σου χρησιμεύουν και γενικότερα αλλά και παίρνεις μια πραγματικά πολύ καλή γεύση από ενεργειακή τεχνολογία. Θα μάθεις να κάνεις κάποιους βασικούς υπολογισμούς, να καταλαβαίνεις πως παίζεται το παιχνίδι με τις ενέργειες ανάμεσα στις χώρες και φυσικά να καταλαβαίνεις και να κρίνεις το ενεργειακό μίγμα που χρησιμοποιεί η Ελλάδα ή μια άλλη χώρα αυτή τη στιγμή. Πλέον όταν βλέπω φ/β μπορώ να σου πω αρκετά επιχειρήματα γιατί αξίζουν ή δεν αξίζουν από άποψη περιβαλλοντική και γιατί αξίζουν ή δεν αξίζουν από άποψη οικονομική. Πήραμε μια πολύ μα πολύ καλή εικόνα για το τι γίνεται στον τομέα της ενέργειας και καταλάβαμε ουσιαστικά τι πρέπει να μας ενδιαφέρει και τι παίζεται στις διαφορετικές μορφές ενέργειας.

Ως προς το διάβασμα που απαιτεί. Δεν θα έλεγα ότι θέλει ιδιαίτερο διάβασμα, δεν θα πρέπει να χάνεις όμως με τίποτα τις διαλέξεις. Επειδή δουλεύουν με διαφάνειες και έχουν μεταδοτικότητα βγάζουν αυτοί την περισσότερη δουλειά. Έτσι χωρίς να το θες με μια ανάγνωση σπίτι σου έχουν μείνει. Κάποια στιγμή βέβαια θα δοθούν και ασκήσεις μα και αυτές θα λυθούν στο μάθημα.

Σούμα: Όπως κατάλαβες πέτυχες φανατικό υπέρμαχο της Ενεργειακής Τεχνολογίας. Και πολύ καλό περιεχόμενο και πολύ καλή ομάδα καθηγητών(που τελικά για μένα αυτό μετρά πολύ). Αξίζει πολύ σαν μάθημα.
Α! Επειδή το είπε ο Lost το επιβεβαιώνω, όντως πέρυσι είχαμε πάει και εκδρομή στο Υδροηλεκτρικό του Γλαύκου.

Αν θες να δεις και λίγο παραπάνω διαλέξεις και λοιπά μπορείς να τα δεις όλα στο site της Ενεργειακής Τεχνολογίας
What if I fall?
But imagine, what if you fly?
Άβαταρ μέλους
Dust
 
Δημοσιεύσεις: 911
Εγγραφή: Σάβ, 31 Οκτ 2009 2:29 am
Έτος εισαγωγής: 2009

Re: Μαθήματα επιλογής 3ου εξαμήνου (2011-12)

Δημοσίευσηαπό eX-mc » Πέμ, 06 Οκτ 2011 11:27 pm

m.q.n.i.n.a έγραψε:@ eX-mc:
sorry για το off-topic! The bottom line is πάρε πολεοδομία και έλα συγκοινωνιολόγος!
'nuff said! :D

Υ.Γ.:
1) Είμαι εξαιρετικά φιλομαθής! ...ή...
2) Ήταν σε διαφορετικές ομάδες μαθημάτων επιλογής όταν τα έδινα, οπότε... δύο έπρεπε να πάρω!
Μάντεψε!
Προς τα κει κλίνω, αν και είναι ακόμα λιγάκι νωρίς να το λέω..

Υ.Γ. 1&2 Ναι, οκ!!


Dust έγραψε:Χεχε και γω πήρα 2, Διαχείριση τεχνικών και Ενεργειακή αλλά σύντομα το 1ο το εγκατέλειψα(το είχα πάρει ως προεραιτικό) γτ δεν πολυβόλευαν και οι ώρες!

Όμως η Διαχείριση Τεχνικών έργων όντως πρέπει να είναι πολύ καλή. Και απ' ότι ακούω και από παιδιά στη χρονιά μου που το πήραν όντως η διδακτική ομάδα είναι πολύ καλή.(Lost όντως ο Λαμπρόπουλος συνεχίζει να διδάσκει και να τον εκτιμούν τα παιδιά)

Τώρα για την Ενεργειακή Τεχνολογία που έδωσα κιόλας.
ΣΟΥΠΕΡ! Εμένα είχε γίνει το αγαπημένο μου μάθημα φέτος. Όχι γιατί ήταν εύκολο αλλά γιατί και εδώ η διδακτική ομάδα ήταν καταπληκτική. Λίγα λόγια γι'αυτούς: Μαμάσης,Κατσίρη,Στεφανάκος μου άρεσαν πολύ και βασικά λόγω Μαμάση το είχα πρωτοεπιλέξει(μου άρεσε το μαθημά του απ' την Οικολογία). Ιδιαίτερα Μαμάσης Κατσίρη είναι και πολύ φιλικοί και αισθάνεσαι μεγαλύτερη ακόμα αμεσότητα. Το μάθημα πάντως γινόταν σε πολύ καλό κλίμα. Η Τσουκαλά έκανε λίγα πράγματα αλλά δεν ενθουσιάστηκα..

Για το ίδιο το περιεχόμενο τώρα. Θεωρώ πως μαθαίνεις πράγματα που σου χρησιμεύουν και γενικότερα αλλά και παίρνεις μια πραγματικά πολύ καλή γεύση από ενεργειακή τεχνολογία. Θα μάθεις να κάνεις κάποιους βασικούς υπολογισμούς, να καταλαβαίνεις πως παίζεται το παιχνίδι με τις ενέργειες ανάμεσα στις χώρες και φυσικά να καταλαβαίνεις και να κρίνεις το ενεργειακό μίγμα που χρησιμοποιεί η Ελλάδα ή μια άλλη χώρα αυτή τη στιγμή. Πλέον όταν βλέπω φ/β μπορώ να σου πω αρκετά επιχειρήματα γιατί αξίζουν ή δεν αξίζουν από άποψη περιβαλλοντική και γιατί αξίζουν ή δεν αξίζουν από άποψη οικονομική. Πήραμε μια πολύ μα πολύ καλή εικόνα για το τι γίνεται στον τομέα της ενέργειας και καταλάβαμε ουσιαστικά τι πρέπει να μας ενδιαφέρει και τι παίζεται στις διαφορετικές μορφές ενέργειας.

Ως προς το διάβασμα που απαιτεί. Δεν θα έλεγα ότι θέλει ιδιαίτερο διάβασμα, δεν θα πρέπει να χάνεις όμως με τίποτα τις διαλέξεις. Επειδή δουλεύουν με διαφάνειες και έχουν μεταδοτικότητα βγάζουν αυτοί την περισσότερη δουλειά. Έτσι χωρίς να το θες με μια ανάγνωση σπίτι σου έχουν μείνει. Κάποια στιγμή βέβαια θα δοθούν και ασκήσεις μα και αυτές θα λυθούν στο μάθημα.

Σούμα: Όπως κατάλαβες πέτυχες φανατικό υπέρμαχο της Ενεργειακής Τεχνολογίας. Και πολύ καλό περιεχόμενο και πολύ καλή ομάδα καθηγητών(που τελικά για μένα αυτό μετρά πολύ). Αξίζει πολύ σαν μάθημα.
Α! Επειδή το είπε ο Lost το επιβεβαιώνω, όντως πέρυσι είχαμε πάει και εκδρομή στο Υδροηλεκτρικό του Γλαύκου.

Αν θες να δεις και λίγο παραπάνω διαλέξεις και λοιπά μπορείς να τα δεις όλα στο site της Ενεργειακής Τεχνολογίας
Γενικά δεν γράφεις πολλά ποστ εδώ μέσα αλλά είναι να μην πάρεις την απόφαση! θενκς ε λοτ!

Υ.Γ. είσαι κι εσύ φιλομαθής φαίνεται.. :lol:
c'est en faisant n'importe quoi
qu'on devient n'importe qui


Spoiler: show
Δεν είναι πτήση, είναι πτώση με στυλ.
Άβαταρ μέλους
eX-mc
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 1736
Εγγραφή: Τρί, 05 Οκτ 2010 9:44 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Μαθήματα επιλογής 3ου εξαμήνου (2011-12)

Δημοσίευσηαπό lucrezia » Τρί, 18 Οκτ 2011 7:09 pm

Παιδιά επειδή αμφιταλλαντεύομαι ανάμεσα στην Ενεργειακή Τεχνολογία και στην Πολεοδομία-Χωροταξία, θα μπορούσε κάποιος να μου πει αν υπάρχει συγκεκριμένη κατεύθυνση/υποχρεωτικό μάθημα στο οποίο βοηθά αργότερα η Ενεργειακή Τεχνολογία;
Επίσης, η Ενεργειακή Τεχνολογία απαιτεί παρακολούθηση και η εξέταση στο τέλος γίνεται με ανοιχτά βιβλία ενώ η Πολεοδομία-Χωροταξία δεν χρειάζεται τόσες παρακολουθήσεις, έχει SOS ερωτήσεις και γίνεται εξέταση με κλειστά βιβλία;;; :crazy2:
"I only know two very real evils in life: remorse and illness. The only good is the absence of those evils."
"We must live, we must love, and we must believe that we live not only today on this scrap of earth, but have lived and shall live forever, there, in the Whole"

War and peace-Leo Tolstoy
Άβαταρ μέλους
lucrezia
 
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί, 09 Νοέμ 2010 3:03 am
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Μαθήματα επιλογής 3ου εξαμήνου (2011-12)

Δημοσίευσηαπό nicklaou » Τρί, 18 Οκτ 2011 7:14 pm

ακριβως ετσι οπως τα ειπες στην τελευταια προταση.
nicklaou Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Κυρ, 11 Οκτ 2009 5:53 pm
Έτος εισαγωγής: 2009

Re: Μαθήματα επιλογής 3ου εξαμήνου (2011-12)

Δημοσίευσηαπό Κοκός » Κυρ, 23 Οκτ 2011 7:02 pm

Ξέρει κανένας πόσα συγγράματα δικαιούμαστε ανά εξάμηνο;...
"Ο κόσμος είναι επικίνδυνος, όχι εξαιτίας αυτών που κάνουν το κακό, αλλά εξαιτίας αυτών που τους κοιτάζουν χωρίς να κάνουν τίποτα"
Albert Einstein
Κοκός
 
Δημοσιεύσεις: 1058
Εγγραφή: Τρί, 11 Οκτ 2011 2:39 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Μαθήματα επιλογής 3ου εξαμήνου (2011-12)

Δημοσίευσηαπό Κοκός » Κυρ, 23 Οκτ 2011 7:14 pm

journeyman έγραψε:η πολεοδομία είναι καθαρά θεωρητικό μάθημα, στο τέλος έχεις να διαβάσεις 25 ερωτήσεις από τις οποίες θα πέσουν οι πέντε.....εύκολα παίρνεις βαθμό αν είσαι καλά διαβασμένος..... εγώ το είχα παρακολουθήσει κιόλας και ήταν πολύ ενδιαφέρον...


Δηλαδή για εύκολο βαθμό Πολεοδομία;...
"Ο κόσμος είναι επικίνδυνος, όχι εξαιτίας αυτών που κάνουν το κακό, αλλά εξαιτίας αυτών που τους κοιτάζουν χωρίς να κάνουν τίποτα"
Albert Einstein
Κοκός
 
Δημοσιεύσεις: 1058
Εγγραφή: Τρί, 11 Οκτ 2011 2:39 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 3ο Εξάμηνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες