Μαθήματα επιλογής 3ου εξαμήνου (2011-12)

Συντονιστής: University Editors

Μαθήματα επιλογής 3ου εξαμήνου (2011-12)

Δημοσίευσηαπό eX-mc » Τετ, 05 Οκτ 2011 1:01 pm

Μιας που ο καιρός των εγγραφών κοντεύει σκέφτηκα να ανοίξω το συγκεκριμένο θέμα για να ρωτήσω τις εμπειρίες και τις απόψεις των μεγαλυτέρων.. δεδομένου ότι τα μαθήματα πολλές φορές όσο ωραία κι αν ακούγονται στον τίτλο τόσο χάλια μπορεί να είναι στην πράξη, έχετε καμία πρόταση; :D


Υ.Γ. δεν βρήκα παρόμοιο θέμα, αν υπάρχει ας συγχωνευθεί σε αυτό.
c'est en faisant n'importe quoi
qu'on devient n'importe qui


Spoiler: show
Δεν είναι πτήση, είναι πτώση με στυλ.
Άβαταρ μέλους
eX-mc
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 1736
Εγγραφή: Τρί, 05 Οκτ 2010 9:44 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Μαθήματα επιλογής 3ου εξαμήνου (2011-12)

Δημοσίευσηαπό Shinden » Τετ, 05 Οκτ 2011 1:10 pm

Aπο την δικη μου εμπειρια σου προτυνω την "εισαγωγη στην ενεργιακη τεχνολογια" ,απο οτι θυμαμαι με λιγο διαβασμα ευκολα πηρα ενα 7.
Shinden
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τετ, 24 Αύγ 2011 9:53 pm
Έτος εισαγωγής: 2003

Re: Μαθήματα επιλογής 3ου εξαμήνου (2011-12)

Δημοσίευσηαπό ingenieurin26 » Τετ, 05 Οκτ 2011 1:12 pm

Πέρσι άλλαξαν οι καθηγητές της Ενεργειακής Τεχνολογίας και θέλει και διάβασμα και παρακολουθηση νομίζω. Δεν θα πω τη γνώμη μου γιατί δυστυχως και εγώ αυτό είχα πάρει πριν 3 χρόνια.
ingenieurin26
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6361
Εγγραφή: Τρί, 03 Ιουν 2008 6:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Μαθήματα επιλογής 3ου εξαμήνου (2011-12)

Δημοσίευσηαπό eX-mc » Τετ, 05 Οκτ 2011 1:15 pm

Για να πω την αλήθεια έτεινα ή σε αυτό που λέτε ή στη πολεοδομία-χωροταξία (σαν συγκοινωνιολόγος που θέλω να γίνω :lol: :lol: :lol: ).
Any ideas για το δεύτερο;
c'est en faisant n'importe quoi
qu'on devient n'importe qui


Spoiler: show
Δεν είναι πτήση, είναι πτώση με στυλ.
Άβαταρ μέλους
eX-mc
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 1736
Εγγραφή: Τρί, 05 Οκτ 2010 9:44 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Μαθήματα επιλογής 3ου εξαμήνου (2011-12)

Δημοσίευσηαπό Lost.in.Athens » Τετ, 05 Οκτ 2011 1:27 pm

Προσωπικά είχα διαλέξει την Παραγωγή τεχνικών έργων και δεν το μετάνιωσα, καθώς ήταν αρκετά ενδιαφέρον μάθημα. Αφορά κυρίως στη διαδικασία ανάθεσης δημοσίων έργων και τους εμπλεκόμενους φορείς και περιέχει και κάποια οικονομικά στοιχεία. Αρκετές από τις γνώσεις που αποκτάς από το μάθημα χρησιμεύουν και σε επόμενα μαθήματα (Σχεδιασμός μεταφορικών συστημάτων, Δίκαιο κλπ) και οι καθηγητές είναι πολύ μεταδοτικοί (ειδικά ο κ. Λαμπρόπουλος, που δεν ξέρω αν συνεχίζει να κάνει μάθημα). Μάλιστα τότε είχε γίνει και μια εκδρομή με τον κ. Λαμπρόπουλο σε οικογενειακό κλίμα (4 άτομα) και λυπάμαι που δεν είχα πάει, γιατί λένε ότι ήταν αξέχαστη εμπειρία. :-(
Τώρα για την ενεργειακή τεχνολογία, παλιά την επέλεγαν γιατί ήταν εύκολο μάθημα και έμπαιναν καλοί βαθμοί (αν και έχω ακούσει περιπτώσεις που η βαθμολογία δεν ήταν όσο αναμενόταν). Από πέρυσι έχουν αλλάξει οι καθηγητές και έχει γίνει λίγο πιο απαιτητικό, αλλά πρέπει να είναι πολύυυ πιο ενδιαφέρον (κάνει μάθημα και ο κ. Μαμάσης). Νομίζω γίνεται και μια εκδρομή στα πλαίσια του μαθήματος, αν αυτό είναι κίνητρο. Γεγονός είναι πάντως ότι η ενεργειακή τεχνολογία ως αντικείμενο έχει μπει για τα καλά στο παιχνίδι στην αγορά και οι επενδύσεις πάνω σε ενεργειακές λύσεις είναι από τα λίγα πράγματα στην Ελλάδα που αποφέρουν σταθερό εισόδημα αυτή τη στιγμή.
Lost.in.Athens
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2227
Εγγραφή: Κυρ, 07 Δεκ 2008 6:03 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Μαθήματα επιλογής 3ου εξαμήνου (2011-12)

Δημοσίευσηαπό journeyman » Τετ, 05 Οκτ 2011 1:28 pm

η πολεοδομία είναι καθαρά θεωρητικό μάθημα, στο τέλος έχεις να διαβάσεις 25 ερωτήσεις από τις οποίες θα πέσουν οι πέντε.....εύκολα παίρνεις βαθμό αν είσαι καλά διαβασμένος..... εγώ το είχα παρακολουθήσει κιόλας και ήταν πολύ ενδιαφέρον...
Music washes away from the soul the dust of everyday life
Άβαταρ μέλους
journeyman
 
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τετ, 05 Μάιος 2010 2:14 pm
Έτος εισαγωγής: 2009

Re: Μαθήματα επιλογής 3ου εξαμήνου (2011-12)

Δημοσίευσηαπό m.q.n.i.n.a » Πέμ, 06 Οκτ 2011 11:16 am

Μεταξύ ενεργειακής τεχνολογίας και πολεοδομίας (είχα πάρει και τα δύο) προτείνω δαγκωτό πολεοδομία!
1ον είναι κάποια βασικά πράγματα που πρέπει να γνωρίζεις ως πολ μηχ ανεξάρτητα της κατεύθυνσης που θα επιλέξεις αργότερα (η γνώση του αντικειμένου είναι κατά τη γνώμη μου απαραίτητη για το επάγγελμα, παρότι στη σχολή μας είναι «ριγμένη» καθώς διδάσκεται πολύ πιο διεξοδικά στους αρχιτέκτονες και στους τοπογράφους)
2ον μαθαίνεις έννοιες που σου χρησιμεύουν σε μαθήματα όπως το σμσ και το δίκαιο καθώς και σε κάποια κατεύθυνσης των συγκοινωνιολόγων
3ον bonus point αν θες να πας συγκοινωνιολόγος: υπάρχει στο 8ο εξάμηνο της κατεύθυνσης μάθημα επιλογής «ειδικά κεφάλαια πολεοδομίας» το οποίο προτιμούν οι περισσότεροι καθώς δίνεται απαλλακτική εργασία!
4ον η εξέταση είναι αρκετά εύκολη

Επομένως αν θες να μάθεις κάτι ενδιαφέρον και χρήσιμο η πολεοδομία είναι καλή επιλογή*.
Αν απλώς θες να βγάλεις την υποχρέωση και να περάσεις το μάθημα επιλογής χωρίς ταλαιπωρία, πάλι βολεύεσαι.

*να διευκρινίσω ότι δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για την ποιότητα της διδασκαλίας γιατί ασχολήθηκα αποκλειστικά με προσωπικό διάβασμα χωρίς παρακολούθηση. Επίσης είχα κάνει μια εργασία (αποτύπωση χρήσεων κλπ) αλλά δεν ξέρω αν εξακολουθεί να δίνεται και πώς (προαιρετική ή υποχρεωτική).

Για την ενεργειακή τεχνολογία το μόνο που θυμάμαι είναι πως περνιέται εύκολα! Επειδή είδα όμως πως άλλαξαν οι καθηγητές, καλύτερα να μας πει κάποιος που το πήρε πέρσι.

Για παραγωγή τεχνικών έργων δεν γνωρίζω και δεν μπορώ να σχολιάσω.

Off topic:
...οι επενδύσεις πάνω σε ενεργειακές λύσεις είναι από τα λίγα πράγματα στην Ελλάδα που αποφέρουν σταθερό εισόδημα αυτή τη στιγμή...

Lost γι' αυτό κράτα και μια μικρή επιφύλαξη :think: ειδικά από αρχές του 2010 και μετά
Άβαταρ μέλους
m.q.n.i.n.a Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: Τρί, 12 Ιαν 2010 12:39 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Μαθήματα επιλογής 3ου εξαμήνου (2011-12)

Δημοσίευσηαπό FoolInTheRain » Πέμ, 06 Οκτ 2011 11:54 am

ενεργειακη τεχνολογια περνιεται πιστευω ακομα χωρις παρακολουθηση (εγω δεν παρακολουθησα και εγραψα 7 το φεβρουαριο για παραδειγμα).. αλλα οι εξετασεις ηταν σχετικα απαιτητικες απο την αποψη οτι ειχε πολλα θεματα σε περιορισμενο χρονο.. αν διαβασεις γενικα τις διαφανειες του μαθηματος (ανεβαινουν στο internet) εισαι οκ.. γραφεις με ανοιχτα βιβλια και σημειωσεις απλα πρεπει να ξερεις περιπου που να ψαξεις για να βρεις αυτο που θες.. δεν υπαρχει χρονος για να πηγαινεις τελειως στα τυφλα..
FoolInTheRain
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Παρ, 12 Φεβ 2010 11:17 am
Έτος εισαγωγής: 2009

Re: Μαθήματα επιλογής 3ου εξαμήνου (2011-12)

Δημοσίευσηαπό Lost.in.Athens » Πέμ, 06 Οκτ 2011 12:07 pm

m.q.n.i.n.a έγραψε:Off topic:
...οι επενδύσεις πάνω σε ενεργειακές λύσεις είναι από τα λίγα πράγματα στην Ελλάδα που αποφέρουν σταθερό εισόδημα αυτή τη στιγμή...

Lost γι' αυτό κράτα και μια μικρή επιφύλαξη :think: ειδικά από αρχές του 2010 και μετά

Μα όλοι τρέχουν τώρα να βάλουν φωτοβολταϊκά και αιολικά πάρκα! Η ΕΕ δίνει και χρήματα για επένδυση πάνω σε αυτά. Μάλιστα και η ΔΕΗ σου εγγυάται την τιμή πώλησης του ρεύματος για 20 χρόνια! Σε κάποια χρόνια βέβαια η αγορά θα έχει κορεστεί...
Lost.in.Athens
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2227
Εγγραφή: Κυρ, 07 Δεκ 2008 6:03 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Μαθήματα επιλογής 3ου εξαμήνου (2011-12)

Δημοσίευσηαπό m.q.n.i.n.a » Πέμ, 06 Οκτ 2011 12:47 pm

Off topic:
Μα όλοι τρέχουν τώρα να βάλουν φωτοβολταϊκά και αιολικά πάρκα! Η ΕΕ δίνει και χρήματα για επένδυση πάνω σε αυτά. Μάλιστα και η ΔΕΗ σου εγγυάται την τιμή πώλησης του ρεύματος για 20 χρόνια! Σε κάποια χρόνια βέβαια η αγορά θα έχει κορεστεί...

Ναι, αλλά η ΕΕ δίνει χρήματα μέσω τραπεζικού δανεισμού και οι χορηγήσεις έχουν παγώσει από τις τράπεζες! Όσο για τη λεγόμενη εγγυημένη απόδοση λόγω της πώλησης στη ΔΕΗ, έχω ακούσει μια πολύ αναλυτική εξήγηση από ηλεκτρολόγο μηχανικό του ΔΕΣΜΗΕ σύμφωνα με την οποία... δεν είναι και τόσο εγγυημένη (ως προς την οικονομική απόδοση και την κερδοφορία της επένδυσης), αλλά δεν είμαι σε θέση να την αναπαράγω εδώ διότι δεν θυμάμαι τόσα στοιχεία!
Δε σημαίνει βέβαια ότι αμφισβητώ τη χρησιμότητα του αντικειμένου. Ούτε και την τάση που υπάρχει για κινήσεις σε αυτή την κατεύθυνση κυρίως από την πλευρά των επαρχειακών δήμων (αν και δεν ξέρω τι μέλλον θα έχουν με δεδομένες τις περικοπές στη χρηματοδότηση και το προσωπικό). Αμφιβάλλω όμως ότι επιφέρει σταθερό εισόδημα στον ιδιώτη μηχανικό (και εννοώ σήμερα, πόσο μάλλον σε μια πενταετία έτσι που πανε τα πράγματα).
Άβαταρ μέλους
m.q.n.i.n.a Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: Τρί, 12 Ιαν 2010 12:39 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Επόμενο

Επιστροφή στο 3ο Εξάμηνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης