Εισαγωγή στην Ενεργειακή Τεχνολογία (2012-13)

Συντονιστής: University Editors

Re: Εισαγωγή στην Ενεργειακή Τεχνολογία (2012-13)

Δημοσίευσηαπό Mobious » Κυρ, 27 Ιαν 2013 9:28 pm

leo8 κι εγω εψαξα παντού αλλα δεν βρήκα κατι επισης απο τα Σ/Λ ¨Το κόστος της αιολικής ενέργειας είναι υψηλότερο από το κόστος της κυματικής'' :?: Εν γενει λαθος αλλα το κόστος της κυματικής μειώνεται διαρκώς οποτε σημερα (2013) τι απαντάμε?? :think:
Mobious
 
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Δευτ, 24 Ιαν 2011 2:36 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Εισαγωγή στην Ενεργειακή Τεχνολογία (2012-13)

Δημοσίευσηαπό OxYdO » Κυρ, 27 Ιαν 2013 11:44 pm

Mobious έγραψε: Εν γενει λαθος αλλα το κόστος της κυματικής μειώνεται διαρκώς οποτε σημερα (2013) τι απαντάμε?? :think:


Ακραίο... λάθος να το βάλεις
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
OxYdO Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 1643
Εγγραφή: Παρ, 07 Οκτ 2011 12:18 am
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Εισαγωγή στην Ενεργειακή Τεχνολογία (2012-13)

Δημοσίευσηαπό andskia » Δευτ, 28 Ιαν 2013 12:10 am

Το ιδιο ισχυει και για το φορτιο αιχμης.
Σε μια διαφανεια αναφερεται το καλοκαιρι(2009) και στην αλλη το χειμωνα(199@-2001).
Βεβαια τωρα με τις ξυλοσομπες που χει φρεσκομυρισει ο τοπος λογικα θα ειναι το καλοκαιρι το μηνιαιο φορτιο αιχμης.
Τι απανταμε εδω?
Άβαταρ μέλους
andskia
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1132
Εγγραφή: Κυρ, 23 Οκτ 2011 9:39 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Εισαγωγή στην Ενεργειακή Τεχνολογία (2012-13)

Δημοσίευσηαπό OxYdO » Δευτ, 28 Ιαν 2013 12:44 am

Παιδιά, πώς λύνουμε το πρώτο θέμα της κανονικης του 12;
Μας δίνει εύρος ταχύτητας και ποσοστό. Πώς χρησιμοποιούμε αυτά τα δεδομένα;

*υπάρχει πουθενά λυμένο αντίστοιχο παράδειγμα;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
OxYdO Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 1643
Εγγραφή: Παρ, 07 Οκτ 2011 12:18 am
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Εισαγωγή στην Ενεργειακή Τεχνολογία (2012-13)

Δημοσίευσηαπό OxYdO » Δευτ, 28 Ιαν 2013 1:49 am

Λοιπόν, μου είπαν την απάντηση και θα προσπαθήσω να την αποδώσω εδώ, μήπως βοηθήσω κανέναν (είδα το είχε ρωτήσει κι άλλος πέρσυ).

Όταν μας δίνει το εύρος ταχύτητας του ανέμου (πχ. από 0-5 από 5-10 κ.ο.κ.) και σε κάθε εύρος μας δίνει και το ποσοστό που αυτό εμφανίζεται (πχ. το 40% των ανέμων που εμφανίζονται έχουν ταχύτητα 0-5) τότε η συνολική ενέργεια που παράγεται (προσοχή στο χρόνο που λειτουργεί η ανεμογεννήτρια) είναι:

Ε= t *(συνολική ισχύς) = t* [ (ποσοστό εύρους 1)*(ισχύς του αντίστοιχου εύρους) + (ποσοστό εύρους 2)*(ισχύς αντίστοιχου εύρους) + ...]

Συνήθως μπαίνουν δύο διαφοροποιημένες εκδοχές του ίδιου προβλήματος.
Στην πρώτη: (Φλεβάρης 11, Σεπτέμβρης 11) μας δίνει όλα τα παραπάνω στοιχεία και εμείς απλά στήνουμε και λύνουμε την εξίσωση (με προσοχή πάντα στο χρόνο :!: )

Στη δεύτερη: (Φλεβάρης 12,Σεπτέμβρης 12) δε μας δίνει την ισχύ που αντιστοιχεί στο κάθε εύρος. Αντίθετα μας δίνει την καμπύλη ισχύος της ανεμογεννήτριας και την τελικά παραγόμενη ενέργεια. Τότε βρίσκουμε γεωμετρικά (όμοια τρίγωνα ), συναρτήσει της μέγιστης ισχύος (που είναι άγνωστη) την ισχύ που αντιστοιχεί στο κάθε εύρος και έτσι,δεδομένου του χρόνου και της τελικά παραγόμενης ενέργειας, βρίσκουμε τον άγνωστο που είναι η μέγιστη ισχύς.
(Προσοχή σε αυτό το σημείο! Με κάθε επιφύλαξη, κατά τον εντοπισμό της ισχύος σε κάθε εύρος, εκφράζω την ισχύ που αντιστοιχεί στο μέσο του εύρους. πχ. αν το εύρος είναι 0-5 τότε θα εκφράσω, συναρτήσει της μέγιστης ισχύος, την ισχύ που αντιστοιχεί στο 2,5)


Σε περίπτωση που έχω κάνει λάθος, οι διορθώσεις ευπρόσδεκτες.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
OxYdO Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 1643
Εγγραφή: Παρ, 07 Οκτ 2011 12:18 am
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Εισαγωγή στην Ενεργειακή Τεχνολογία (2012-13)

Δημοσίευσηαπό mamassis » Τρί, 05 Φεβ 2013 3:48 pm

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΩΤΗΣ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗΣ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ
Για επίδειξη γραπτών στείλτε mail στο nikos@itia.ntua.gr
mamassis
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Παρ, 31 Οκτ 2008 4:08 pm

Re: Εισαγωγή στην Ενεργειακή Τεχνολογία (2012-13)

Δημοσίευσηαπό epicas » Δευτ, 02 Σεπ 2013 6:21 pm

Γνωριζει κανεις πως γινεται η εκτίμηση παραγωμενης ενεργειας σε επεξεργασια ανεμολογικων δεδομενων.. πχ θεμα 1 επαναληπτική 10-11?
“Δε με ενδιαφέρει τι δουλειά κάνεις. Θέλω να μάθω τι λαχταράς- και αν τολμάς να ονειρευτείς ότι συναντάς αυτό που επιθυμεί η καρδιά σου. Δε με ενδιαφέρει πόσων χρονών είσαι. Θέλω να μάθω αν θα κινδυνεύσεις να φανείς σαν χαζός- για την αγάπη- για τα όνειρά σου- για την περιπέτεια που είναι η ζωή.”
Oriah Mountain Dreamer
Άβαταρ μέλους
epicas Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: Τρί, 20 Σεπ 2011 2:04 am
Τοποθεσία: Sekempanti-Beyonseti-Stolmitiv
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Εισαγωγή στην Ενεργειακή Τεχνολογία (2012-13)

Δημοσίευσηαπό epicas » Δευτ, 02 Σεπ 2013 6:39 pm

μαλλον η ερωτηση μου βρισκεται απο τα λεγομενα του oxydo.. σε ευχαριστω μπρο
“Δε με ενδιαφέρει τι δουλειά κάνεις. Θέλω να μάθω τι λαχταράς- και αν τολμάς να ονειρευτείς ότι συναντάς αυτό που επιθυμεί η καρδιά σου. Δε με ενδιαφέρει πόσων χρονών είσαι. Θέλω να μάθω αν θα κινδυνεύσεις να φανείς σαν χαζός- για την αγάπη- για τα όνειρά σου- για την περιπέτεια που είναι η ζωή.”
Oriah Mountain Dreamer
Άβαταρ μέλους
epicas Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: Τρί, 20 Σεπ 2011 2:04 am
Τοποθεσία: Sekempanti-Beyonseti-Stolmitiv
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Εισαγωγή στην Ενεργειακή Τεχνολογία (2012-13)

Δημοσίευσηαπό mamassis » Τετ, 04 Σεπ 2013 1:47 pm

ΑΝΑΒΟΛΗ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ‘ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ’
Δεδομένης της απόφασης του συλλόγου εργαζομένων του ΕΜΠ για απεργιακές κινητοποιήσεις την Πέμπτη 5/9/2013, ανακοινώνεται η αναβολή της γραπτής εξέτασης του μαθήματος ‘Εισαγωγή στην Ενεργειακή Τεχνολογία’. Η νέα ημερομηνία εξέτασης του μαθήματος θα ανακοινωθεί από τη Γραμματεία της Σχολής.

Οι διδάσκοντες του μαθήματος
mamassis
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Παρ, 31 Οκτ 2008 4:08 pm

Re: Εισαγωγή στην Ενεργειακή Τεχνολογία (2012-13)

Δημοσίευσηαπό saveapenguin » Κυρ, 08 Σεπ 2013 7:15 pm

:?: Υπάρχουν πουθενά σημειώσεις που να βοηθούν στην επίλυση των ασκήσεων Υδροηλεκτρικών Έργων; Στο site του μαθήματος έψαξα τις διαφάνειες του κεφαλαίου αλλά δε βρήκα κάτι. Μήπως παράβλεψα κάτι; :?:
saveapenguin Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 507
Εγγραφή: Δευτ, 15 Φεβ 2010 11:45 pm
Έτος εισαγωγής: 2006

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 2ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης