Χρηματοδότηση Διπλωματικής Εργασίας (Ιουλίου 2012)

Συντονιστής: University Editors

Χρηματοδότηση Διπλωματικής Εργασίας (Ιουλίου 2012)

Δημοσίευσηαπό bob21 » Τετ, 11 Ιούλ 2012 1:47 pm

Παραθέτω την ανακοίνωση της Γραμματείας σχετικά με τη χρηματοδότηση της εκτύπωσης των Δ.Ε., η οποία αναρτήθηκε πριν από 1 μήνα στο site
Εκτύπωση Διπλωματικών εργασιών περ. Ιουνίου 2012

Χρηματοδότηση εκτύπωσης Διπλωματικών εργασιών
Καλούνται οι τελειόφοιτοι φοιτητές ακαδ. έτους 2011-12, που πρόκειται να παραδώσουν τη διπλωματική τους εργασία την περίοδο Ιουνίου 2012 και ενδιαφέρονται για τη χρηματοδότηση της εκτύπωσής της, να κάνουν αίτηση στη Γραμματεία του αντίστοιχου Τομέα, μετά από συνεννόηση με τον Επιβλέποντα της διπλωματικής και το Διευθυντή του Τομέα αυτού. (Πηγή http://www.civil.ntua.gr/news/)


Και επειδή this is too good to be true, σας παραθέτω την τραγική μου εμπειρία:
Πριν από 2-3 βδομάδες μίλησα με τη Γραμματέα του Τομέα η οποία με ενημέρωσε ότι ο Διευθυντής του Τομέα στον οποίο εκπονώ τη Δ.Ε. είπε ότι ο Τομέας έχει λεφτά, και μάλιστα απ ότι κατάλαβα θα έδινε γύρω στα 80€ σε κάθε φοιτητή.

Η Πάρεδρος όμως (ποιά είναι αυτή ούτε που γνωρίζω, πρώτη φορά την ακούω) δήλωσε ότι δεν εγκρίνει το κονδύλι για τις εκτυπώσεις (με άλλα λόγια δε θέλει να δώσει λεφτά για εκτυπώσεις ΔΕ) και το ζήτημα θα το συζητούσαν στο ΔΣ που έγινε στις 4 Ιουλίου.
Τηλεφώνησα στη Γραμματεία για να ενημερωθώ από την αρμόδια (!) για τις ΔΕ, η οποία δεν είχε ιδέα τι ειπωθηκε στο ΔΣ και ούτε λίγο ούτε πολύ με ξεπέταξε λέγοντας μου ότι "αν δεν έχει λεφτά ο τομέας, δεν έχει λεφτά ούτε η γραμματεία"

Στη συνέχεια ζήτησα απ τον επιβλέποντα μου να τηλεφωνήσει ο ίδιος (!) στη γραμματεία για να μάθει τι γίνεται...και μετά από μια μινι συνομιλια με κάποια απο τη γραμματεία, το αποτέλεσμα ήταν ότι ΔΕΝ ΘΑ ΧΟΡΗΓΗΣΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ Η ΣΧΟΛΗ για τις ΔΕ.

Τραγικό...Να έχει λεφτά ο τομέας και να μην μπορεί να τα δώσει...

Αν κάποιος έχει καταφέρει να πάρει κάποια χορηγία για την εκτύπωση ας μου πει κ μένα τι "κόλπα" πρέπει να κάνω :ellinofreneia: ...Ευχαριστώ :D :D
bob21
 
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Δευτ, 23 Φεβ 2009 7:50 pm
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Χρηματοδότηση Διπλωματικής Εργασίας (Ιουλίου 2012)

Δημοσίευσηαπό neaoktana » Τετ, 11 Ιούλ 2012 1:58 pm

Πάρεδρος είναι η "απεσταλμένη" από το Ελεγκτικό Συνέδριο του Κράτους και εγκρίνει το σύννομο όλων των δαπανών.
Χωρίς έγκριση δεν υπάρχει εκταμίευση. Η διαδικασία ισχύει από 10ετίες, δεν είναι "τροϊκανό φρούτο".
"Le meteque" - G. Moustaki (- 23/05/2013) & Zazie: https://www.youtube.com/watch?v=O51zyf83mfk
"Et nous ferons de chaque jour toute une eternite d' amour, que nous vivrons a en mourir..."
neaoktana
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 4405
Εγγραφή: Πέμ, 05 Ιουν 2008 3:24 pm
Έτος εισαγωγής: 1969

Re: Χρηματοδότηση Διπλωματικής Εργασίας (Ιουλίου 2012)

Δημοσίευσηαπό akrovolistos » Τετ, 11 Ιούλ 2012 3:09 pm

Ο Τομέας (Μεταφορών και σία) όντως είχε τα χρήματα (τουλάχιστον έτσι μου πε ο Σταθόπουλος) αλλά το θέμα μπλοκαρίστηκε από την πάρεδρο και το ΔΣ της Σχολής (πάντα λειτουργώντας αποδοτικά και προς το συμφέρον των φοιτητών) δε μπόρεσε να δώσει λύση (τι πρωτότυπο!). Στη γραμματεία (την κεντρική) όταν ρώτησα αν υπάρχει ελπίδα μου απάντησαν μονολεκτικά "Τίποτα".

Να ρωτήσω εγώ γιατί η εκτύπωση δε γίνεται κεντρικά από το Θωμαίδειο όπως σε άλλες σχολές (π.χ. ΗΜΜΥ)?
Ιδρυτικό μέλος του Συλλόγου για την επαναφορά του shoutbox στο mqn.gr
Ζήτω οι ρετσέτες!
akrovolistos Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 504
Εγγραφή: Τετ, 04 Φεβ 2009 6:31 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Χρηματοδότηση Διπλωματικής Εργασίας (Ιουλίου 2012)

Δημοσίευσηαπό jris2901 » Παρ, 27 Ιούλ 2012 11:30 am

Ξέρει μήπως κανείς πόσα αντίτυπα χρειάζονται? Ισχύει ότι ένα είναι αρκετό
?
jris2901
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ, 27 Ιουν 2009 8:13 pm
Έτος εισαγωγής: 2005

Re: Χρηματοδότηση Διπλωματικής Εργασίας (Ιουλίου 2012)

Δημοσίευσηαπό Μelitzana » Παρ, 27 Ιούλ 2012 11:37 am

ένα είναι αρκετό για κάθε εξεταστή. επίσης ένα για τον επιβλέποντα ένα για εσένα ένα για το πολυτεχνείο ένα για την βιβλιοθήκη ένα για να βρίσκεται.
και όλα από την τσέπη σου. αυτά είναι στο περίπου το τι ισχύει αλλάζει ανά τομέα πες που είσαι μήπως ξέρει κανένας να σου πει ακριβώς.
Μelitzana
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Κυρ, 25 Σεπ 2011 8:11 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Χρηματοδότηση Διπλωματικής Εργασίας (Ιουλίου 2012)

Δημοσίευσηαπό d1mn1 » Τρί, 31 Ιούλ 2012 2:54 am

Όσον αφορά στο θέμα του αριθμού των αντιτύπων μίας Δ.Ε., απαιτούνται τέσσερα (4): ένα για κάθε μέλος ΔΕΠ της τριμελούς εξεταστικής επιτροπής που ορίζεται για την εκάστοτε παρουσίαση - εξέταση Δ.Ε. και ένα για τον τομέα, στο πλαίσιο του οποίου εκπονείται η εργασία. Η βιβλιοθήκη πλέον δεν απαιτεί αντίτυπο της Δ.Ε., παρά μόνο το "ανέβασμά" της σε μορφή pdf στο dspace (γίνεται και σε υπολογιστή της βιβλιοθήκης). Παρατηρείται δε, σε ορισμένες περιπτώσεις, ο επιβλέπων μίας διπλωματικής εργασίας να απαλλάσσει τον τελειόφοιτο και από την υποχρέωση προσκόμισης αντιτύπου (του τέταρτου) στον τομέα (π.χ. στο εργαστήριο μεταλλικών κατασκευών γνωρίζω πως έχει συμβεί).
Φέτος είναι γεγονός πως υπήρξε ένα κώλυμα με τις χρηματοδοτήσεις χωρίς να είμαι σίγουρος ότι αποκλειστικά υπεύθυνη ήταν η πάρεδρος, ότι δηλαδή υπήρχαν τα χρήματα αλλά δεν δόθηκαν...
d1mn1
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ, 18 Ιουν 2010 2:19 pm
Έτος εισαγωγής: 2006


Επιστροφή στο 5ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης