Aπορίες Πρωτοετών (2017-18)

Συντονιστής: University Editors

Aπορίες Πρωτοετών (2017-18)

Δημοσίευσηαπό Darkiz » Σάβ, 07 Οκτ 2017 9:43 pm

Καλησπερα παιδια.
Ελπιζω να ποσταρω στο σωστο σημειο! :D
Μπορειτε λιγο να με βοηθησετε σε καποιες αποριες που εχω?

Πρωτα απ ολα αν υπαρχει καπου καποιος χαρτης των αιθουσων/αμφιθεατρων.
Γιατι βλεπω στο προγραμμα ας πουμε κατι ''ΑΜΦ ΗΧΟΤ'' για παραδειγμα και δεν εχω ιδεα που ειναι.
Δευτερα επισης εχω μαθημα στο Αμφ Αντοχης Υλικων και παλι δεν ξερω που ειναι.

Επειτα ηθελα να ρωτησω για τα αγγλικα. Εγω που δεν εχω καποιο πτυχιο (ή τουλαχιστον μου ειπαν οτι δεν ειναι επιπεδου lower οποτε δεν κανει για να παρω απαλλαγη) θα εξεταστω σε αυτα στην εξεταστικη? Γιατι ενας φιλος σε αλλη πολυτεχνικη σχολη μου ειπε οτι 1ο κ 2ο εξαμηνο ειναι απλα διδασκαλια και μονο στο 3ο εξαμηνο εξεταζεσαι. Ισχυει και σε εμας αυτο?

Δυστυχως την πρωτη εβδομαδα μαθηματων προεκυψε ενα προβλημα με το σπιτι που ειχα νοικιασει οποτε εμεινα ξεκρεμαστος και δεν μπορουσα να ερθω. Οποτε τωρα εχω πελαγωσει!
Αυτα για αρχη και βλεπουμε!
Σας ευχαριστω!
Darkiz
 
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Σάβ, 07 Οκτ 2017 2:16 am
Έτος εισαγωγής: 2017

Re: Aποριες Πρωτοετων (2017)

Δημοσίευσηαπό Pawn » Σάβ, 07 Οκτ 2017 10:09 pm

http://map.ntua.gr/google.htm
Χαρτης εμπ, έχει τα εργαστήρια που ψάχνεις (Εργαστήριο Ηχοτεχνίας, Κτίριο Αντοχής υλικών κλπ)
Για τα αγγλικά δεν έχω ιδέα.
Pawn
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ, 20 Ιουν 2012 6:17 am
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Aποριες Πρωτοετων (2017)

Δημοσίευσηαπό Darkiz » Σάβ, 07 Οκτ 2017 10:15 pm

Pawn έγραψε:http://map.ntua.gr/google.htm
Χαρτης εμπ, έχει τα εργαστήρια που ψάχνεις (Εργαστήριο Ηχοτεχνίας, Κτίριο Αντοχής υλικών κλπ)
Για τα αγγλικά δεν έχω ιδέα.


Καλησπερα. Ευχαριστω για την απαντηση.
Δηλαδη Αμφιθεατρο Ηχοτεχνιας και εργαστηριο ηχοτεχνιας ειναι το ιδιο πραγμα?
Και φανταζομαι το ΑΜΦ ΑΝΤ. ΥΛ. θα το βρω στο κτιριο αντοχης υλικων, ετσι?
Darkiz
 
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Σάβ, 07 Οκτ 2017 2:16 am
Έτος εισαγωγής: 2017

Re: Aποριες Πρωτοετων (2017)

Δημοσίευσηαπό ZeRoLoRd » Σάβ, 07 Οκτ 2017 10:21 pm

Για τα αγγλικά κι εγώ δεν έχω ιδέα, ρώτα στη γραμματεία να σου πουν. Και επίσης δεν είναι μόνο τα αγγλικά η ξένη γλώσσα, έχει κι άλλες. Για να πάρεις την απαλλαγή χρειάζεσαι πτυχίο lower (ή ανώτερο) σε μία από τις ξένες γλώσσες που διδάσκονται.

Όσο για το που γίνονται τα μαθήματα, ρίξε και μια ματιά στη σελίδα κάθε μαθήματος στο mycourses και στις ανακοινώσεις της γραμματείας γιατί κάποια παίζει να έχουν αλλάξει αίθουσα.
Άβαταρ μέλους
ZeRoLoRd
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Κυρ, 21 Οκτ 2012 7:19 pm
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Aποριες Πρωτοετων (2017)

Δημοσίευσηαπό Darkiz » Σάβ, 07 Οκτ 2017 10:43 pm

Καταλαβα. Δεν βλεπω καποια αλλαγη παρολα αυτα εκτος απο το εργαστηριο υλικων.
Στο μαθημα σχεδιαση εργων με Η/Υ που ειναι στο lab και μας εχουν χωρισει σε ονοματα εγω θα παω εκει που ειναι το ονομα μου? Ρωταω γτ βλεπω οτι αν το κανω ετσι ειναι 1 ωρα παρακολουθησης ενω στο προγραμμα μαθηματων λεει 3 ωρες. Οποτε πως θα συμπληρωθουν οι αλλες 2?
Darkiz
 
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Σάβ, 07 Οκτ 2017 2:16 am
Έτος εισαγωγής: 2017

Re: Aποριες Πρωτοετων (2017)

Δημοσίευσηαπό TheMaster » Κυρ, 08 Οκτ 2017 1:02 am

Darkiz welcome to the club :wave:
Για τα αγγλικα εξεταζονται τα αγγλικα τριτου και τεταρτου εξαμηνου , απο τα οποια τριτου απαλλασεσαι αν εχει πτυχιο lower . Παρομοιως φανταζομαι για τις αλλες γλωσσες .
Στους Η/Υ πας στην ωρα σου και κατα τα αλλα κλαιν ....
Τα Αμφ. Αντ. Υλ. ειναι στον δευτερο οροφο του Κ.Α.Υλι. (γνωστο και ως καυλι) ...
Το αμφ. Ηχοτεχνιας ειναι πισω απτο καυλι σε ενα μικρο μεμονωμενο κτιριο (παιζει να λεγεται και εργαστηριο ηχοτεχνιας but who knows..)
Καλωσορισες και περαστικα :D
"The funny thing about choosing sides is that you don't have to be all the way one one side or the other . It's okay to be feeling like 'this is the one I align a little bit more , ant it's not perfect,but at least there's stuff I can appreciate a little bit more on this side.'"
Άβαταρ μέλους
TheMaster
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Δευτ, 30 Δεκ 2013 2:56 am
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Aποριες Πρωτοετων (2017)

Δημοσίευσηαπό scriptame » Κυρ, 08 Οκτ 2017 1:06 am

Darkiz έγραψε:Καταλαβα. Δεν βλεπω καποια αλλαγη παρολα αυτα εκτος απο το εργαστηριο υλικων.
Στο μαθημα σχεδιαση εργων με Η/Υ που ειναι στο lab και μας εχουν χωρισει σε ονοματα εγω θα παω εκει που ειναι το ονομα μου? Ρωταω γτ βλεπω οτι αν το κανω ετσι ειναι 1 ωρα παρακολουθησης ενω στο προγραμμα μαθηματων λεει 3 ωρες. Οποτε πως θα συμπληρωθουν οι αλλες 2?


Λογικά δεν φτάνουν για όλους οι υπολογιστές(στο pc γίνεται το μάθημα) στο lab.Έχουν χωρίσει το 3ωρο αφαβητικά σε 3 τμήματα από μια ώρα το καθένα.Απλά επειδή είναι 3 ώρες απασχολημένη η αίθουσα,γράφουν 3 ώρες στο πρόγραμμα.Συμβαίνει και σε άλλα μαθήματα που γίνονται στο lab αυτό.
Άβαταρ μέλους
scriptame
 
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Δευτ, 24 Νοέμ 2014 9:34 am
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Aποριες Πρωτοετων (2017)

Δημοσίευσηαπό Darkiz » Κυρ, 08 Οκτ 2017 1:15 am

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια!

Καλως σας βρηκα Master! Hσουν πολυ ενθαρρυντικος! :lol:
Darkiz
 
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Σάβ, 07 Οκτ 2017 2:16 am
Έτος εισαγωγής: 2017

Re: Aπορίες Πρωτοετών (2017-18)

Δημοσίευσηαπό EFT3589 » Κυρ, 08 Οκτ 2017 7:49 pm

Ξέρει κανείς να μου πει που ακριβώς βρίσκεται το pclab της σχολής???
EFT3589
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ, 27 Αύγ 2017 5:49 pm
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Aπορίες Πρωτοετών (2017-18)

Δημοσίευσηαπό edchar » Κυρ, 08 Οκτ 2017 8:05 pm

Παιρνώντας την εξωτερική τζαμαρία της Γραμματείας της σχολής μπαίνει στην πρώτη πόρτα δεξιά και ανεβαίνεις τις σκάλες που βρίσκονται αμέσως δεξιά σου και στον όροφο αφού μπείς στη μοναδική πόρτα, κάνεις αριστερά και ευθεία είναι το pclab.
Δε θέλω να με αγαπούν πολλοί, θέλω να με αγαπούν λίγοι και πολύ!
Άβαταρ μέλους
edchar
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ, 12 Φεβ 2014 5:43 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Επόμενο

Επιστροφή στο 1ο Εξάμηνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες