Συγγράμματα 1ου εξαμήνου

Συντονιστής: University Editors

Re: Συγγράμματα 1ου εξαμήνου (2011-12)

Δημοσίευσηαπό merde_conserve » Τρί, 25 Οκτ 2011 6:01 pm

Ο Γκαρούτσος είναι φροντιστηριακές σημειώσεις οι οποίες δεν σου δίνονται αλλά τις παίρνεις από βιβλιοπωλεία (π.χ Παπασωτηρίου Ζωγράφου). Καλύπτουν το εμφανές τραγικό κενό διδασκαλίας που ο τομέας μηχανικής μας χαρίζει απλόχερα. Όσο για τα βιβλία, τότε παλιά στα προϊστορικά χρόνια μας έδιναν Βαρδουλάκη, και το βιβλίο δεν διαβαζόταν καθόλου εύκολα, ειδικά από ένα πρωτοετή.
CSI computer expert έγραψε:I'll create a GUI interface using Visual Basic, see if i can track an IP Address out of this.

http://www.youtube.com/watch?v=ygB0Zviq ... r_embedded
Άβαταρ μέλους
merde_conserve
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 3538
Εγγραφή: Παρ, 16 Μάιος 2008 9:43 pm
Τοποθεσία: Βαζελοχώρι (κοινώς Αμπελόκηποι)
Έτος εισαγωγής: 2005

Re: Συγγράμματα 1ου εξαμήνου (2011-12)

Δημοσίευσηαπό Lost.in.Athens » Τρί, 25 Οκτ 2011 6:03 pm

Όπως όμως έγραψαν παραπάνω, του Χρυσάκη πρέπει να είναι ακόμα χειρότερο! Τουλάχιστον του Βαρδουλάκη το εκτιμάς αφού περάσουν κάποια χρόνια.
Lost.in.Athens
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2227
Εγγραφή: Κυρ, 07 Δεκ 2008 6:03 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Συγγράμματα 1ου εξαμήνου (2011-12)

Δημοσίευσηαπό nami » Τρί, 25 Οκτ 2011 6:05 pm

Μπορεί του Βαρδουλάκη να μην διαβάζετε εύκολα αλλά του Χρυσάκη νομίζω είναι ακόμα χειρότερο (τουλάχιστον τότε μου φαινόταν ότι έγραφε κινέζικα αν και δεν το έχω ξανανοίξει για να πω ότι τώρα το καταλαβαίνω!!)
nami
 
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: Τετ, 08 Απρ 2009 6:14 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Συγγράμματα 1ου εξαμήνου (2011-12)

Δημοσίευσηαπό akis » Τρί, 25 Οκτ 2011 6:24 pm

Λοιπόν απόψεις μου για τα συγγράμματα:

1) Γεωλογία Μηχανικού: Δεν έχω άποψη. Οι σημειώσεις του μαθήματος μαζί με ένα εγχειρίδιο για τις ασκήσεις που δίνονται (πάλι καλά) έτσι κι αλλιώς μας καλύπτουν για τις εξετάσεις και γενικότερα. Οπότε όποιο σας γεμίζει το μάτι.

2) Γραμμική Άλγεβρα: Του Φελλούρη που κάνει και το μάθημα και είναι πιο καλογραμμένο από τα άλλα δύο.

3) Μαθηματική Ανάλυση Ι: Παρότι δεν κάνει πλέον το μάθημα τα βιβλία του Ρασσιά είναι γεμάτα με παραδείγματα λυμένα απλά και κατανοητά και η θεωρία είναι καλογραμμένη. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

4) Παραστατική Γεωμετρία: Παρότι το μάθημα το κάνει ο Μαρκάτης είχαν πέσει στα χέρια μου τα βιβλία του Λευκαδίτη που είναι πολύ καλογραμμένα και κατανοητά, σε αντίθεση με το βιβλίο του Μαρκάτη. Βέβαια αν δε δίδονται και οι δύο τόμοι υπάρχει πρόβλημα.

5) Τεχνική Μηχανική Ι: Όπως είπαν και οι προηγούμενοι ναι μεν το βιβλίο του Βαρδουλάκη δεν απευθύνεται σε 1ετείς φοιτητές αλλά το άλλο είναι χειρότερο και θα το εκτιμήσουμε στη συνέχεια.

6) Τεχνικό Σχέδιο: Του Τζουβαδάκη από εκεί είναι και οι ασκήσεις που βάζει κάθε εβδομάδα. Μόνο για αυτό το λόγο δηλαδή.
akis:-Πάμε για καφέ;
lybe:-Περιμένεις λίγο να πάω τα δίδακτρα στη Γραμματεία;
akis:-ΟΚ. Εγώ τα πλήρωσα χτες. Έμαθα θα σε πάρουν στο πρόγραμμα του ΑΚΤΩΡΑ.
lybe:-Ναι ισχύει. Καλός ο Μπόμπολας. Δίνει πολλά λεφτά στο ΕΜΠ. Δουλεύει κι η αδερφή μου εκεί. Πληρώνεται 500ευρώ το μήνα. Καλά είναι κι αν είναι καλή δεν θα την απολύσουν του χρόνου όπως μπορούν να κάνουν αλλά θα την κρατήσουν με 700ευρώ.
akis
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: Κυρ, 01 Φεβ 2009 10:35 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Συγγράμματα 1ου εξαμήνου (2011-12)

Δημοσίευσηαπό staffandsword » Τρί, 25 Οκτ 2011 6:33 pm

Επειδή έχω ήδη το βιβλίο του Μαρκάτη για την γεωμετρία από προηγούμενη σχολή,ποιον τόμο από τους δύο να πάρω από Λευκαδίτη?Ποιος από τους δύο καλύπτει μεγαλύτερο μέρος της ύλης?
staffandsword
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Πέμ, 15 Σεπ 2011 3:20 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Συγγράμματα 1ου εξαμήνου (2011-12)

Δημοσίευσηαπό akis » Τρί, 25 Οκτ 2011 6:53 pm

Τώρα δε θυμάμαι να σου πω ακριβώς τι είχε ο κάθε τόμος. Πάντως στον 2ο είχε περισσότερο προβολική γεωμετρία όπου λογικά θα πάρετε τις σημειώσεις του Μαρκάτη. Νομίζω ο 1ος είχε τη παράσταση σε 2 επίπεδα που είναι το βασικό σκέλος του μαθήματος...
akis:-Πάμε για καφέ;
lybe:-Περιμένεις λίγο να πάω τα δίδακτρα στη Γραμματεία;
akis:-ΟΚ. Εγώ τα πλήρωσα χτες. Έμαθα θα σε πάρουν στο πρόγραμμα του ΑΚΤΩΡΑ.
lybe:-Ναι ισχύει. Καλός ο Μπόμπολας. Δίνει πολλά λεφτά στο ΕΜΠ. Δουλεύει κι η αδερφή μου εκεί. Πληρώνεται 500ευρώ το μήνα. Καλά είναι κι αν είναι καλή δεν θα την απολύσουν του χρόνου όπως μπορούν να κάνουν αλλά θα την κρατήσουν με 700ευρώ.
akis
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: Κυρ, 01 Φεβ 2009 10:35 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Συγγράμματα 1ου εξαμήνου (2011-12)

Δημοσίευσηαπό thev » Τρί, 25 Οκτ 2011 8:20 pm

παντως νομιζω οτι οσο αφορα την αναλυση 1 οι διδασκοντες προτιμουν περισσοτερο το βιβλιο του παντελιδη γι΄αυτο το ειχαν βαλει και πρωτο στισ επιλογεσ (ετσι ειχαν πει τουλαχιστον καποια φορα), προσωπικα μετανιωσα που δεν το διαλεξα...
"Στόχευε για το φεγγάρι, ακόμη και αν αστοχήσεις θα βρεθείς κάπου ανάμεσα στ΄αστέρια." (Πλατωνας) Άλλωστε η αστοχία είναι ευτυχία!!! (Εδαφ. ΙΙ)
thev
 
Δημοσιεύσεις: 473
Εγγραφή: Σάβ, 22 Οκτ 2011 2:19 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Συγγράμματα 1ου εξαμήνου (2011-12)

Δημοσίευσηαπό Κοκός » Κυρ, 30 Οκτ 2011 7:29 pm

thev έγραψε:παντως νομιζω οτι οσο αφορα την αναλυση 1 οι διδασκοντες προτιμουν περισσοτερο το βιβλιο του παντελιδη γι΄αυτο το ειχαν βαλει και πρωτο στισ επιλογεσ (ετσι ειχαν πει τουλαχιστον καποια φορα), προσωπικα μετανιωσα που δεν το διαλεξα...


Αν πήρες Ρασσιά,δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να μετανιώνεις...
Είναι επίσης καλό και πολύ κατανοητό... ;)
"Ο κόσμος είναι επικίνδυνος, όχι εξαιτίας αυτών που κάνουν το κακό, αλλά εξαιτίας αυτών που τους κοιτάζουν χωρίς να κάνουν τίποτα"
Albert Einstein
Κοκός
 
Δημοσιεύσεις: 1058
Εγγραφή: Τρί, 11 Οκτ 2011 2:39 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Συγγράμματα 1ου εξαμήνου (2011-12)

Δημοσίευσηαπό iva » Κυρ, 30 Οκτ 2011 11:17 pm

το βιβλίο του ρασσια ειναι πολυ πιο αναλυτικο και βοηθητικο, οσο για την γεωμετρια νομιζω οτι οι περισσοτεροι διαβασαμε πιο πολυ απο σημειωσεις οποτε δεν παιζει τοσο θεμα
la beaute est dans la rue......
iva
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Τρί, 01 Φεβ 2011 2:05 am
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Συγγράμματα 1ου εξαμήνου (2011-12)

Δημοσίευσηαπό ELPIDA DROSIA » Πέμ, 03 Νοέμ 2011 10:23 am

ευχαριστώ kliou, ingenieurin26, κοκό. δήλωσα τα βιβλία που προτείνατε. έχω όμως μεγαλύτερο πρόβλημα, μετά απο 2 παραδόσεις στην ανάλυση και την άλγεβρα δεν κατάλαβα τίποτα. Υπάρχει κανένα βοήθημα ώστε να μπορέσω να ξεκινήσω? κάτι και για την στατική?
ELPIDA DROSIA
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ, 14 Σεπ 2011 7:12 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 1ο Εξάμηνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης