Συγγράμματα 1ου εξαμήνου

Συντονιστής: University Editors

Re: Συγγράμματα 1ου εξαμήνου (2011-12)

Δημοσίευσηαπό ELPIDA DROSIA » Πέμ, 03 Νοέμ 2011 10:27 am

ευχαριστώ πολύ φυσικά και τον akis και τα άλλα παιδιά που απαντήσατε
ELPIDA DROSIA
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ, 14 Σεπ 2011 7:12 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Συγγράμματα 1ου εξαμήνου (2011-12)

Δημοσίευσηαπό ingenieurin26 » Πέμ, 03 Νοέμ 2011 12:17 pm

Βοηθήματα: Για Μηχανική Ι Γκαρούτσος "Εισαγωγή στη Στατική" και ''Τεχνική Μηχανική Ι'' , για Γραμμική Άλγεβρα Κρόκος "Γραμμική Άλγεβρα" , Εκδόσεις Αρνός, για Μαθηματική Ανάλυση Ι Γκαρούτσος. Υπάρχει πάντως και η λύση του δανεισμού βιβλίων από τη Βιβλιοθήκη του ΕΜΠ , ειδικά για Μαθηματική Ανάλυση Ι που τα βοηθήματα είναι αχρείαστα.
ingenieurin26
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6361
Εγγραφή: Τρί, 03 Ιουν 2008 6:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Συγγράμματα 1ου εξαμήνου (2011-12)

Δημοσίευσηαπό ELPIDA DROSIA » Παρ, 04 Νοέμ 2011 4:19 pm

ευχαριστώ πολύ ingenieurin26, πήρα την στατική και την ανάλυση του Γκαρούτσου, τα ξεφύλλισα και ηρέμησα.
ELPIDA DROSIA
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ, 14 Σεπ 2011 7:12 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό _Christos_ » Πέμ, 25 Οκτ 2012 6:42 pm

Είναι δυνατόν κάποιος από τους παλιότερους να παραθέσει μια λίστα με τα συγγράμματα εκείνα που θεωρεί καλύτερα για το πρώτο εξάμηνο?Και αυτό γιατί σε ορισμένα μαθήματα δίνεται δυνατότητα επιλογής μέσα από 3 διαφορετικά πράγμα που εμένα προσωπικά με προβληματίζει..Βέβαια κανείς είναι απαραίτητο να ψάξει και να επιλέξει αυτό που ανταποκρίνεται καλύτερα στις δικές του απαιτήσεις αλλά θα βοηθούσε ιδιαίτερα μία επιπλέον γνώμη..Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
_Christos_
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί, 09 Οκτ 2012 6:41 pm
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Συζήτηση για τα συγγράμματα 1ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό eleni7 » Πέμ, 25 Οκτ 2012 6:59 pm

Δεν ξερω να σου πω για ολα παντως απο καποια που θυμαμαι(παλιωσαμε) εχω να σου προτεινω τα εξης:
-Οικοδομικη ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ Νeufert!!!
-Αναλυση του Ρασσια
-Γραμμικη αλγεβρα θα ελεγα του Φελλουρη απλα επειδη το διδασκει εκεινος,δεν το εχω δει το βιβλιο
-Παραστατικη και προβολικη γεωμετρια του Μαρκατη
-Τεχνικη μηχανικη προσωπικα εχω του Βαρδουλακη,νομιζω το αλλο θα μπορεις να το παρεις σε επομενο εξαμηνο (Στατικη 1 απ ο,τι θυμαμαι)
eleni7
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τετ, 17 Ιουν 2009 2:58 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Συζήτηση για τα συγγράμματα 1ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό int3h » Κυρ, 28 Οκτ 2012 1:12 am

Για αναλυση 1: Το βιβλίο του Ρασσιά είναι πολύ καλό και έχει πολλά παραδείγματα.
Για γραμμική άλγεβρα: Είτε του Φελλούρη πάρεις είτε των Καρανάσιου-Καδιανάκη είναι και τα 2 πολύ καλά βιβλία. Υπάρχει και το βιβλίο του gilbert Strang για το κομμάτι της γραμμικής άλγεβρας χωρίς το κομμάτι της αναλυτικής γεωμετρίας που περιέχουν τα 2 παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
int3h
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 421
Εγγραφή: Παρ, 01 Ιουν 2012 9:14 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Προηγούμενη

Επιστροφή στο 1ο Εξάμηνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης