Στατική ΙΙ (2011-12)

Συντονιστής: University Editors

Re: Στατική ΙΙ (2011-12)

Δημοσίευσηαπό Merlin » Τετ, 16 Νοέμ 2011 8:21 pm

airetikos έγραψε: με τη λογικη του αιτιου (κατανεμημενο) οτι υπερνικαει το αιτιατο (στροφη) αρα τελικα στο ολικο Μ εφελκυονται δεξια κι αριστερα οι ανω ινες;;;;;

Νομίζω το σκέφτεσαι αρκετά πολύπλοκα.Στην παραμορφωμένη κατάσταση του φορέα ο κόμβος έχει στραφεί κατά μία γωνία φ ωρολογιακά ως απαραμόρφωτο στοιχείο, συνεπώς λίγο αριστερά του κόμβου εφελκύονται οι ανω ίνες και λίγο δεξιά οι κάτω.
Merlin Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: Πέμ, 11 Φεβ 2010 5:44 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Στατική ΙΙ (2011-12)

Δημοσίευσηαπό airetikos » Τετ, 16 Νοέμ 2011 8:57 pm

Ναι ρε συ αλλα δεν εχει και παραμορφώσεις του παγιωμενου φορέα λιγο μετά τον κόμβο? Έβαλα στο Beam 2D το φορέα και μου βγαίνει από τα αριστερά εφελκυσμός των κάτω ινών.... για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό?
Αρχιεπίσκοπος Άρειος ο Α'
airetikos
 
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Σάβ, 11 Απρ 2009 9:33 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Στατική ΙΙ (2011-12)

Δημοσίευσηαπό Merlin » Τετ, 16 Νοέμ 2011 9:23 pm

Αν δεξιά του κόμβου προκύπτει θλίψη των κάτω ινών τότε είναι θέμα σύμβασης σχετικά με την ίνα αναφοράς.Αλλίως δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει.
Τελευταία επεξεργασία από Merlin και Τετ, 16 Νοέμ 2011 9:31 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Merlin Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: Πέμ, 11 Φεβ 2010 5:44 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Στατική ΙΙ (2011-12)

Δημοσίευσηαπό airetikos » Τετ, 16 Νοέμ 2011 9:28 pm

Όποιος αλλος μπορει να βοηθησει παρακαλω. Ευχαριστώ Μερλιν
Αρχιεπίσκοπος Άρειος ο Α'
airetikos
 
Δημοσιεύσεις: 2083
Εγγραφή: Σάβ, 11 Απρ 2009 9:33 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Στατική ΙΙ (2011-12)

Δημοσίευσηαπό morisson » Πέμ, 17 Νοέμ 2011 12:46 am

EpanaliptikiPoiotiko2011.pdf
(68.49 KiB) Έχει μεταφορτωθεί 228 φορές


Για μένα αυτό είναι το πιό αποδεκτό, και η πιό γενική περίπτωση.Η ανω ίνα του αριστερά μέλους εφελκύεται αλλά προοδευτικά μπαίνει σε θλίψη λόγω της ύπαρξης του κατανεμημένου φορτίου.Τώρα αν παίξεις με ακραίες φορτίσεις ίσως και η φόρτιση,και το μήκος, να μην επαρκέσει για να θλιβεί η πάνω ίνα του αριστερά μέλους.Αλλά το πιό πιθανό,και μάλλον αυτό που ζητάει, νομίζω είναι αυτό.
...brothers and sisters of the pale forest
children of night
who among you will run with the hunt?
Άβαταρ μέλους
morisson
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2306
Εγγραφή: Τρί, 09 Δεκ 2008 5:27 pm
Τοποθεσία: On the corner of Rush Street and Chestnut Street.
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Στατική ΙΙ (2011-12)

Δημοσίευσηαπό doodookopoulos » Πέμ, 17 Νοέμ 2011 1:01 am

Λοιπον δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι απολυτως σωστο,αλλα το γραφω.Δε βαριεσαι...Οπως ειναι ο σταυρος , το ενα οριζοντιο τμημα εχει μεγαλυτερο μηκος απ'το αλλο , επομενως θα στραφει κατα την φορα του ρολογιου κατα γωνια φ.Αυτο ειναι στανταρ. Τοτε μορφωνεις και τα υπολοιπα 3 τμηματα ετσι ωστε στον επιμαχο κεντρικο κομβο ολες οι γωνιες να ειναι ορθες. Στην συνεχεια βαζεις τις εσωτερικες ροπες στα παγιωμενα ακρα καθε ραβδου ετσι ωστε να εχουν τη φορα της ελαστικης γραμμης και τις τεμνουσες αντιθετα απο τις ροπες.Στη συνεχεια ,στις δυο οριζοντιες ραβδους , λογω υπαρξης κατανεμημενου φορτιου υπαρχουν δυο σημεια καμπης (και οχι τεσσερα γιατι στα ακρα εχουμε κυλισεις!) ,τα οποια βρισκονται μαλιστα κοντα στον κομβο που γινεται ο σταυρος και μηδενιζουν τη ροπη! Τελος ,υπαρχει και αλλο ενα υπερστατικο μεγεθος , η οριζοντια μετακινηση του ζυγωματος.Αυτην την βαζεις με τετοια φορα ,ωστε οι εσωτερικες ροπες που δινει στις καθετες ραβδους(τις οριζοντιες δεν τις επηρεαζει λογω των κυλισεων,που σημαινει οτι ολο το ζυγωμα "τσουλαει" ανεπηρεαστο) να εχουν φορα ομορροπη με τις εσωτερικες ροπες των ραβδων λογω της στροφης φ. Το θεμα εχει δοθει χωρις ινα αναφορας, επομενως ειναι στην διακριτικη ευχερια του σπουδαστη για το που θα την τοποθετησει. Σε καθε περιπτωσει οταν η ανω ινα μιας ραβδου εφελκυεται η κατω ινα θα θλιβεται και τουμαλιν. Στην περιπτωση που βαλεις την ινα του ζυγωματος απο κατω,τοτε δεξια του σταυρου η εξωτερικη ροπη που δινει η δεξια ραβδος ειναι ωρολογιακη οπως και η εξωτερικη ροπη που δινει η αριστερη ραβδος(αρα εφελκυσμος ινας).Ετσι νομιζω εγω τουλαχιστον οτι λυνεται.Παντως προτεινω να μπεις στην ιστοσελιδα του Κουμουση, οπου στις εφαρμογες του προπτυχιακου μαθηματος ΣτατικηΙΙ θα βρεις καποιες περιπτωσεις ποιοτικων διαγραμματων που λυνονται ετσι και σου δινουν μια καλη εποπτεια του πραγματος.Μην μπλεξεις επ ουδενι με Ματινες Κατινες μα μου σου του και τα τοιαυτα. Ελπιζω να βοηθησα φιλε αιρετικε

Υ.Γ. Επειδη δεν μπορω να ξερω αν εισαι καλος φοιτητής (μπορει να εχασες το 9 ή το 10 απ αυτο το θεμα) ή κακος (μπορει να κοπηκες και με ασσοδυο),αλλα και γιατι ισως ενδιαφερει και αλλους απανταω αναλυτικα . Μπορεις να μου στειλεις σε πμ το λινκ να κατεβασω το μπιμ2ντι;
Κρυφά και φανερά σ' ακολουθούνε
οι συμμορίες κι οι βασανιστές
και ψάχνουν μέρα - νύχτα να σε βρούνε,
μα δεν υπάρχει δρόμος να διαβούνε
γιατί ποτέ δεν ήταν ποιητές,
το χώμα που πατούν να προσκυνούνε..
doodookopoulos
 
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Παρ, 13 Φεβ 2009 8:38 pm
Έτος εισαγωγής: 2005

Re: Στατική ΙΙ (2011-12)

Δημοσίευσηαπό doodookopoulos » Πέμ, 17 Νοέμ 2011 1:03 am

Δεν ειχα δει τη λυση του morrison ,γιατι εδινα τη δικια μου, αλλα νομιζω οτι λεμε το ιδιο. Ελπιζω να σε βοηθησα στο πως θα σκεφτεις
Κρυφά και φανερά σ' ακολουθούνε
οι συμμορίες κι οι βασανιστές
και ψάχνουν μέρα - νύχτα να σε βρούνε,
μα δεν υπάρχει δρόμος να διαβούνε
γιατί ποτέ δεν ήταν ποιητές,
το χώμα που πατούν να προσκυνούνε..
doodookopoulos
 
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Παρ, 13 Φεβ 2009 8:38 pm
Έτος εισαγωγής: 2005

Re: Στατική ΙΙ (2011-12)

Δημοσίευσηαπό morisson » Πέμ, 17 Νοέμ 2011 1:04 am

Τώρα αν παίξεις με ακραίες φορτίσεις ίσως και η φόρτιση,και το μήκος, να μην επαρκέσει για να θλιβεί η πάνω ίνα του αριστερά μέλους.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτής της υποπερίπτωσης είναι το παρακάτω.

Eidiki periptosi.pdf
(57.25 KiB) Έχει μεταφορτωθεί 243 φορές


Αλλά κοίτα πόσο μεγαλύτερο είναι το δεξιά μέλος σε σχέση με το αριστερά.Οπότε μάλλον ζήταγε την προηγούμενη περίπτωση που είναι και πιό γενική με βάση το σχήμα.

doodookopoulos χρησιμοποίησε και το star που είναι στα χρήσιμα links στο MQN.
Spoiler: show
http://www.mqn.gr/phpBB/viewtopic.php?f=4&t=344

Δωρεάν πρόγραμμα επίλυσης φορέων από το Πανεπιστήμιο της Στουτγκάρδης
...brothers and sisters of the pale forest
children of night
who among you will run with the hunt?
Άβαταρ μέλους
morisson
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2306
Εγγραφή: Τρί, 09 Δεκ 2008 5:27 pm
Τοποθεσία: On the corner of Rush Street and Chestnut Street.
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Στατική ΙΙ (2011-12)

Δημοσίευσηαπό eki13 » Παρ, 18 Νοέμ 2011 11:41 pm

Για το πρώτο τμήμα στον Λαγαρό ξέρουμε πότε είναι η παράδοση της πρώτης σειράς και ποιες ασκήσεις είναι για παράδοση?Το ρωτάω γτ νομίζω ότι ο Παπαδόπουλος στον οποίο παρακολουθώ είναι δεύτερο τμήμα αλλά το όνομά μου είναι στο πρώτο τμήμα.Ευχαριστώ πολύ!!!
eki13
 
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: Σάβ, 06 Σεπ 2008 12:00 am

Re: Στατική ΙΙ (2011-12)

Δημοσίευσηαπό christos » Τρί, 22 Νοέμ 2011 9:08 pm

Μήπως ξέρει κανείς αν αύριο θα γίνει αναπλήρωση για το τμήμα του κ.Παπαδόπουλου?
ευχαριστώ
christos
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Πέμ, 21 Ιαν 2010 9:49 pm
Έτος εισαγωγής: 2009

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 3ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες