Εφαρμοσμένη Υδραυλική - 5ο Εξάμηνο - (Προτάσεις για) ΑΛΛΑΓΕΣ

Συντονιστής: University Editors

Εφαρμοσμένη Υδραυλική - 5ο Εξάμηνο - (Προτάσεις για) ΑΛΛΑΓΕΣ

Δημοσίευσηαπό neaoktana » Τρί, 23 Αύγ 2011 9:45 pm

Έχω επεξεργαστεί μια πρόταση προς την ομάδα Διδασκόντων. :think:
Αντιστροφή διδασκαλίας: Πρώτα η <Ροή με Ελεύθερη Επιφάνεια> και στη συνέχεια η <Ροή υπό Πίεση>.
Η πρόταση έχει - κατά τη γνώμη του γράφοντος - (περισσότερα) πλεονεκτήματα και (λιγότερα) μειονεκτήματα για την ομάδα Διδασκόντων ΚΑΙ για την εκπαιδευτική διαδικασία - άρα και τους Διδασκόμενους, τα οποία (για λόγους οικονομίας της συζήτησης) δεν παραθέτω τώρα.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ - ΝΑΙ ή ΟΧΙ - χωρίς μακροσκελή τεκμηρίωση :eh:

Η έρευνα αφορά κυρίως σε όσες/ους παρηκολούθησαν κανονικά και πρόσφατα ( τρέχον 5ο και 7ο ή 9ο).
"Le meteque" - G. Moustaki (- 23/05/2013) & Zazie: https://www.youtube.com/watch?v=O51zyf83mfk
"Et nous ferons de chaque jour toute une eternite d' amour, que nous vivrons a en mourir..."
neaoktana
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 4405
Εγγραφή: Πέμ, 05 Ιουν 2008 3:24 pm
Έτος εισαγωγής: 1969

Re: Εφαρμοσμένη Υδραυλική - 5ο Εξάμηνο - (Προτάσεις για) ΑΛΛΑΓΕΣ

Δημοσίευσηαπό akis » Τετ, 24 Αύγ 2011 1:30 am

Δάσκαλε με εκπλήσσετε που εσείς δεν θέλετε αιτιολόγηση και δεν εξηγείται γιατί το προτείνετε...!!!!
Θέλω να ακούσω επιχειρήματα αλλιώς δυσκολεύομαι να αποφασίσω...
Πάντως αρχικά κλείνω προς το ΟΧΙ γιατί θεωρώ ότι καλύτερα με τους κλειστούς στην αρχή εξασφαλίζεται η συνέχεια από τη μηχανική των Ρευστών. Μόνο αυτό!!!

Off topic:
Ολοι αύριο στην πορεία στις 12 στα Προπύλαια!!!!
akis:-Πάμε για καφέ;
lybe:-Περιμένεις λίγο να πάω τα δίδακτρα στη Γραμματεία;
akis:-ΟΚ. Εγώ τα πλήρωσα χτες. Έμαθα θα σε πάρουν στο πρόγραμμα του ΑΚΤΩΡΑ.
lybe:-Ναι ισχύει. Καλός ο Μπόμπολας. Δίνει πολλά λεφτά στο ΕΜΠ. Δουλεύει κι η αδερφή μου εκεί. Πληρώνεται 500ευρώ το μήνα. Καλά είναι κι αν είναι καλή δεν θα την απολύσουν του χρόνου όπως μπορούν να κάνουν αλλά θα την κρατήσουν με 700ευρώ.
akis
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: Κυρ, 01 Φεβ 2009 10:35 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Εφαρμοσμένη Υδραυλική - 5ο Εξάμηνο - (Προτάσεις για) ΑΛΛΑΓΕΣ

Δημοσίευσηαπό Carantine » Τετ, 24 Αύγ 2011 3:26 am

OXI :D
Carantine
 
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τρί, 03 Ιουν 2008 9:50 pm

Re: Εφαρμοσμένη Υδραυλική - 5ο Εξάμηνο - (Προτάσεις για) ΑΛΛΑΓΕΣ

Δημοσίευσηαπό Elendil » Τετ, 24 Αύγ 2011 1:00 pm

Θα συμφωνήσω με τον Άκη για την ακολουθία της ύλης - να τελειώνουμε με τα Reynolds πριν τις κρίσιμες ροές, τα βάθη κλπ. Το μόνο θετικό που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι υπάρχει περισσότερος χρόνος για την κατανόηση αυτών των κεφαλαίων ακριβώς επειδή είναι πιο διαφορετικά (δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο επιβάλλεται από τις στατιστικές για το θέμα των ανοιχτών - που δεν είναι τόσο "μετρημένα κουκιά" σαν τους κλειστούς, είτε για καλύτερη προετοιμασία για τα ποταμάκια :P), αλλά αυτό μπορεί να επιτευχθεί και με καλύτερη ρύθμιση του ωρολογίου προγράμματος.

Επομένως, αδιάφορο προς το ΟΧΙ!
και δε δακρύζεις ποτέ σου μάνα μου Ελλάς
που τα παιδιά σου σκλάβους ξεπουλάς
Νίκος Γκάτσος

If you end up with a boring miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest, or some guy on television telling you how to do your shit, then you deserve it.
Frank Zappa
Άβαταρ μέλους
Elendil
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: Τρί, 16 Σεπ 2008 10:22 pm
Τοποθεσία: Ζωγράφου
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Εφαρμοσμένη Υδραυλική - 5ο Εξάμηνο - (Προτάσεις για) ΑΛΛΑΓΕΣ

Δημοσίευσηαπό Lost.in.Athens » Τετ, 24 Αύγ 2011 4:05 pm

Συμφωνώ με τις παραπάνω απόψεις. Μάλλον ΑΔΙΑΦΟΡΟ θα έλεγα εγώ...
Lost.in.Athens
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2227
Εγγραφή: Κυρ, 07 Δεκ 2008 6:03 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Εφαρμοσμένη Υδραυλική - 5ο Εξάμηνο - (Προτάσεις για) ΑΛΛΑΓΕΣ

Δημοσίευσηαπό vassilia_gr » Τετ, 24 Αύγ 2011 4:25 pm

Lost.in.Athens έγραψε:Συμφωνώ με τις παραπάνω απόψεις. Μάλλον ΑΔΙΑΦΟΡΟ θα έλεγα εγώ...


+1
Εις οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάρτης
vassilia_gr Οικονομική ενίσχυση στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Παρ, 12 Μαρ 2010 10:01 am
Έτος εισαγωγής: 2009

Re: Εφαρμοσμένη Υδραυλική - 5ο Εξάμηνο - (Προτάσεις για) ΑΛΛΑΓΕΣ

Δημοσίευσηαπό neaoktana » Τετ, 24 Αύγ 2011 4:31 pm

'ντάξει, καταθέτω την τεκμηρίωση:
Μειονεκτήματα: Ένα και αναφέρθηκε. Η συνέχεια με τη <Μ.τ.Ρ.> - θεωρία "Κλειστών.
Πλεονεκτήματα:
Είναι στατιστικώς τεκμηριωμένη η "χαλάρωση" προς το τέλος του εξαμήνου, ειδικώς λόγω Θεμάτων σε άλλα μαθήματα.
Στους "Ανοιχτούς" η Θεωρία συμβαδίζει με τις Εφαρμογές και μάλιστα περιλαμβάνονται στην εξεταστική (Θεωρία και Ασκήσεις) όσα διαδάχθηκαν μέχρι την "τελευταία ώρα".
Αντιθέτως στους "Κλειστούς" η Θεωρία ουσιαστικώς ολοκληρώνεται και έπονται οι Εφαρμογές και μάλιστα τα "πολύπλοκα" θέματα των Εφαρμογών πρακτικώς δεν εξετάζονται.
Με βάση την πρόταση - προτού επέλθει η "χαλάρωση" - θα έχουν ολοκληρωθεί πλήρως (δηλαδή όχι απλώς διδαχθεί...).
Το σύνολο της Θεωρίας ("Ανοιχτοί" - "Κλειστοί").
Το σύνολο των Εφαρμογών στους "Ανοιχτούς" και
Ποσοστό > 80% των εξεταζομένων Εφαρμογών στους "Κλειστούς".
"Le meteque" - G. Moustaki (- 23/05/2013) & Zazie: https://www.youtube.com/watch?v=O51zyf83mfk
"Et nous ferons de chaque jour toute une eternite d' amour, que nous vivrons a en mourir..."
neaoktana
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 4405
Εγγραφή: Πέμ, 05 Ιουν 2008 3:24 pm
Έτος εισαγωγής: 1969

Re: Εφαρμοσμένη Υδραυλική - 5ο Εξάμηνο - (Προτάσεις για) ΑΛΛΑΓΕΣ

Δημοσίευσηαπό Lost.in.Athens » Τετ, 24 Αύγ 2011 5:01 pm

Τότε με βάση το παραπάνω σκεπτικό ακούγεται καλή η πρόταση, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα να εφαρμοστεί έστω και δοκιμαστικά φέτος (αν και δεν θα είναι και ενδεικτικό φέτος, λόγω των συγκυριών που θα προκύψουν με την εξέλιξη του εξαμήνου...)
Lost.in.Athens
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2227
Εγγραφή: Κυρ, 07 Δεκ 2008 6:03 pm
Έτος εισαγωγής: 2008


Επιστροφή στο 3ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης