Γεωδαιτικές Εφαρμογές (2011-12)

Συντονιστής: University Editors

Re: Γεωδαιτικές Εφαρμογές (2011-12)

Δημοσίευσηαπό eX-mc » Κυρ, 16 Σεπ 2012 1:36 am

2ο Θέμα: είχε αν θυμάμαι 5 ερωτήματα, μικρά και ανεξάρτητα κατά βάσει.

  • ένα πολύ απλό με υψόμετρα από χωροβάτη (μια απλή αφαίρεση έμπροσθεν από όπισθεν ήθελε)
  • ένα που σου ζήταγε να βρεις μια κλίση, χρησιμοποιούσες τα πρώτα θεμελιώδη θυμάμαι. Όχι ιδιαίτερες πράξεις, απλό.
  • το τελευταίο ήταν το πιο δύσκολο σχετικά που σου ζήταγε να βρεις ένα υψόμετρο νομίζω.. με νόμο συνημίτονων πήγαινε ή με το τρόπο που πήγα εγώ, τον οποίο και δε θυμάμαι.
Ας μη φλυαρώ, εύκολο θεματάκι.

3ο Θέμα: αρχικά έπρεπε να κάνεις κάποιες πράξεις για να υπολογίσεις κάποιες γωνίες από κάποιες άλλες που ήδη σου έδινε. Ήταν αρκετά παρόμοιο με τη τρίτη άσκηση του εξαμήνου γιατί είχε κι έναν αγωγό κι έπρεπε να υπολογίσεις πόσα χώματα θα βγουν ώστε να τοποθετηθεί ο αγωγός.
Γενικά, όδευση στις ασκήσεις δεν έπεσε που πολλοί περίμεναν κι αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος. Σε πολύ γενικές γραμμές, αυτά!
c'est en faisant n'importe quoi
qu'on devient n'importe qui


Spoiler: show
Δεν είναι πτήση, είναι πτώση με στυλ.
Άβαταρ μέλους
eX-mc
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 1736
Εγγραφή: Τρί, 05 Οκτ 2010 9:44 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Γεωδαιτικές Εφαρμογές (2011-12)

Δημοσίευσηαπό kated » Κυρ, 16 Σεπ 2012 2:16 am

το 1ο μερος απο το 3ο θεμα ηταν τα στοιχεια χαραξης.απλη εφαρμογη τυπου μεσα απο το κιτρινο βιβλιο!!
kated
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Πέμ, 16 Δεκ 2010 3:28 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Γεωδαιτικές Εφαρμογές (2011-12)

Δημοσίευσηαπό sen » Κυρ, 16 Σεπ 2012 11:45 am

eX-mc έγραψε:2ο Θέμα: είχε αν θυμάμαι 5 ερωτήματα, μικρά και ανεξάρτητα κατά βάσει.

  • ένα πολύ απλό με υψόμετρα από χωροβάτη (μια απλή αφαίρεση έμπροσθεν από όπισθεν ήθελε)
  • ένα που σου ζήταγε να βρεις μια κλίση, χρησιμοποιούσες τα πρώτα θεμελιώδη θυμάμαι. Όχι ιδιαίτερες πράξεις, απλό.
  • το τελευταίο ήταν το πιο δύσκολο σχετικά που σου ζήταγε να βρεις ένα υψόμετρο νομίζω.. με νόμο συνημίτονων πήγαινε ή με το τρόπο που πήγα εγώ, τον οποίο και δε θυμάμαι.

το 2ο θεμα ειχε 3 ερωτηματα, και το πρώτο ερώτημα δεν ηταν με χωροβάτη (όπισθεν έμπροσθεν) αλλα αν θυμάμαι καλά κάτι σαν αποτύπωση!
sen
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Σάβ, 20 Νοέμ 2010 2:14 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Γεωδαιτικές Εφαρμογές (2011-12)

Δημοσίευσηαπό eX-mc » Κυρ, 16 Σεπ 2012 11:55 am

sen έγραψε:
eX-mc έγραψε:2ο Θέμα: είχε αν θυμάμαι 5 ερωτήματα, μικρά και ανεξάρτητα κατά βάσει.

  • ένα πολύ απλό με υψόμετρα από χωροβάτη (μια απλή αφαίρεση έμπροσθεν από όπισθεν ήθελε)
  • ένα που σου ζήταγε να βρεις μια κλίση, χρησιμοποιούσες τα πρώτα θεμελιώδη θυμάμαι. Όχι ιδιαίτερες πράξεις, απλό.
  • το τελευταίο ήταν το πιο δύσκολο σχετικά που σου ζήταγε να βρεις ένα υψόμετρο νομίζω.. με νόμο συνημίτονων πήγαινε ή με το τρόπο που πήγα εγώ, τον οποίο και δε θυμάμαι.

το 2ο θεμα ειχε 3 ερωτηματα, και το πρώτο ερώτημα δεν ηταν με χωροβάτη (όπισθεν έμπροσθεν) αλλα αν θυμάμαι καλά κάτι σαν αποτύπωση!


Δε τα πήγα με τη σειρά!Το πρώτο ήταν αυτό που ζήταγε να βρεις μια κλίση ενός ευθύγραμμου τμήματος κι έπρεπε να χρησιμοποιήσεις τα θεμελιώδη για να βρεις τις συντεταγμένες των 2 σημείων του.
Το 2ο ήταν με τον χωροβάτη.

Υ.Γ. δεν ήμουν σίγουρος αν ήταν 3 ή 5 γι' αυτό δε τα έγραψα και με τη σειρά :!:
c'est en faisant n'importe quoi
qu'on devient n'importe qui


Spoiler: show
Δεν είναι πτήση, είναι πτώση με στυλ.
Άβαταρ μέλους
eX-mc
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 1736
Εγγραφή: Τρί, 05 Οκτ 2010 9:44 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Γεωδαιτικές Εφαρμογές (2011-12)

Δημοσίευσηαπό eX-mc » Κυρ, 16 Σεπ 2012 12:09 pm

eX-mc έγραψε:
sen έγραψε:
eX-mc έγραψε:2ο Θέμα: είχε αν θυμάμαι 5 ερωτήματα, μικρά και ανεξάρτητα κατά βάσει.

  • ένα πολύ απλό με υψόμετρα από χωροβάτη (μια απλή αφαίρεση έμπροσθεν από όπισθεν ήθελε)
  • ένα που σου ζήταγε να βρεις μια κλίση, χρησιμοποιούσες τα πρώτα θεμελιώδη θυμάμαι. Όχι ιδιαίτερες πράξεις, απλό.
  • το τελευταίο ήταν το πιο δύσκολο σχετικά που σου ζήταγε να βρεις ένα υψόμετρο νομίζω.. με νόμο συνημίτονων πήγαινε ή με το τρόπο που πήγα εγώ, τον οποίο και δε θυμάμαι.

το 2ο θεμα ειχε 3 ερωτηματα, και το πρώτο ερώτημα δεν ηταν με χωροβάτη (όπισθεν έμπροσθεν) αλλα αν θυμάμαι καλά κάτι σαν αποτύπωση!


Δε τα πήγα με τη σειρά!Το πρώτο ήταν αυτό που ζήταγε να βρεις μια κλίση ενός ευθύγραμμου τμήματος κι έπρεπε να χρησιμοποιήσεις τα θεμελιώδη για να βρεις τις συντεταγμένες των 2 σημείων του. *
Το 2ο ήταν με τον χωροβάτη.

Υ.Γ. δεν ήμουν σίγουρος αν ήταν 3 ή 5 γι' αυτό δε τα έγραψα και με τη σειρά :!:


*πιο συγκεκριμένα, σου έδινε 4 σημεία από τα οποία ζήταγε να βρεις τη κλίση ενός ευθυγράμμου τμήματος αν υπερβαίνει το 5%. Για το ένα σημείο, που ήταν μέσο σε 2 άλλα, πήγαινε με (Χ1+Χ2)/2 κι αντίστοιχα για το y, για το άλλο χρησιμοποιούσες θεμελιώδη για να βρεις τις συντεταγμένες του. Μια εφαπτομένη και βρήκες και τη κλίση!
c'est en faisant n'importe quoi
qu'on devient n'importe qui


Spoiler: show
Δεν είναι πτήση, είναι πτώση με στυλ.
Άβαταρ μέλους
eX-mc
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 1736
Εγγραφή: Τρί, 05 Οκτ 2010 9:44 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Γεωδαιτικές Εφαρμογές (2011-12)

Δημοσίευσηαπό Κοκός » Κυρ, 16 Σεπ 2012 1:29 pm

Απο θεωρία τι είναι στην ύλη;
"Ο κόσμος είναι επικίνδυνος, όχι εξαιτίας αυτών που κάνουν το κακό, αλλά εξαιτίας αυτών που τους κοιτάζουν χωρίς να κάνουν τίποτα"
Albert Einstein
Κοκός
 
Δημοσιεύσεις: 1058
Εγγραφή: Τρί, 11 Οκτ 2011 2:39 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Γεωδαιτικές Εφαρμογές (2011-12)

Δημοσίευσηαπό eX-mc » Κυρ, 16 Σεπ 2012 1:38 pm

Κοκός έγραψε:Απο θεωρία τι είναι στην ύλη;

Βασικά, είναι ότι είχαμε κάνει στη διάρκεια του εξαμήνου.. άντε και λίγο κάποια θεωρητικά εντελώς κομμάτια που έπαιζαν και στη γεωδαισία όπως με το ελλειψοειδές ή με G.P.S που έχει σε ένα μέρος του βιβλίου.
Το να σου βάλει ας πούμε μια όδευση, είναι κάτι που έχεις διαβάσει έτσι κι αλλιώς για τις ασκήσεις δε θες κάτι άλλο!
Παίζει και και το κομμάτι που έβαλε τον Ιούλη με μηκοτομές και τα σχετικά.
c'est en faisant n'importe quoi
qu'on devient n'importe qui


Spoiler: show
Δεν είναι πτήση, είναι πτώση με στυλ.
Άβαταρ μέλους
eX-mc
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 1736
Εγγραφή: Τρί, 05 Οκτ 2010 9:44 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Γεωδαιτικές Εφαρμογές (2011-12)

Δημοσίευσηαπό Κοκός » Κυρ, 16 Σεπ 2012 2:26 pm

eX-mc έγραψε:
Κοκός έγραψε:Απο θεωρία τι είναι στην ύλη;

Βασικά, είναι ότι είχαμε κάνει στη διάρκεια του εξαμήνου.. άντε και λίγο κάποια θεωρητικά εντελώς κομμάτια που έπαιζαν και στη γεωδαισία όπως με το ελλειψοειδές ή με G.P.S που έχει σε ένα μέρος του βιβλίου.
Το να σου βάλει ας πούμε μια όδευση, είναι κάτι που έχεις διαβάσει έτσι κι αλλιώς για τις ασκήσεις δε θες κάτι άλλο!
Παίζει και και το κομμάτι που έβαλε τον Ιούλη με μηκοτομές και τα σχετικά.

Με άλλα λόγια είναι όλο το υπόλοιπο κίτρινο βιβλίο....
Σωστά;
"Ο κόσμος είναι επικίνδυνος, όχι εξαιτίας αυτών που κάνουν το κακό, αλλά εξαιτίας αυτών που τους κοιτάζουν χωρίς να κάνουν τίποτα"
Albert Einstein
Κοκός
 
Δημοσιεύσεις: 1058
Εγγραφή: Τρί, 11 Οκτ 2011 2:39 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Γεωδαιτικές Εφαρμογές (2011-12)

Δημοσίευσηαπό eX-mc » Κυρ, 16 Σεπ 2012 2:31 pm

More or less, ναι. Όχι και τέλειο διάβασμα όμως, καταλαβαίνεις σε ποια κομμάτια να δώσεις ιδιαίτερη σημασία.
c'est en faisant n'importe quoi
qu'on devient n'importe qui


Spoiler: show
Δεν είναι πτήση, είναι πτώση με στυλ.
Άβαταρ μέλους
eX-mc
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 1736
Εγγραφή: Τρί, 05 Οκτ 2010 9:44 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Γεωδαιτικές Εφαρμογές (2011-12)

Δημοσίευσηαπό hit girl » Δευτ, 17 Σεπ 2012 6:29 pm

Παιδιά μια ερώτηση...χαράξεις πέφτουν στις ασκήσεις?
Τελευταία επεξεργασία από Dust και Δευτ, 17 Σεπ 2012 7:51 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: capitals
hit girl
 
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Πέμ, 22 Σεπ 2011 7:03 pm
Έτος εισαγωγής: 2006

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 2ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης