Δομικές Μηχανές και Κατασκευαστικές Μέθοδοι (2011-12)

Συντονιστής: University Editors

Re: Δομικές Μηχανές και Κατασκευαστικές Μέθοδοι (2011-12)

Δημοσίευσηαπό .moonwillow » Τετ, 19 Σεπ 2012 9:51 am

kliu έγραψε:Εχεις δυο συνδυσμους αρα καο δυπ χρονους...εναν οταν δουλευεος με φορτωτη τυπου 1 και εναν με φορτωτη τυπου 2..


Μετά από αυτό, βρίσκω το κόστος κάθε συνδυασμού και επιλέγω τον οικονομικότερο;
Everything is broken up and dances.
Άβαταρ μέλους
.moonwillow
 
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Τρί, 05 Οκτ 2010 7:37 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Δομικές Μηχανές και Κατασκευαστικές Μέθοδοι (2011-12)

Δημοσίευσηαπό thev » Τετ, 19 Σεπ 2012 10:01 am

βασικα η ασκηση σου εδινε καποιο οριο χρηματων που πρεπει να διαθεσει ο αναδοχος μετα απο την παρελευση μερικων ημερων απο την εναρξη του εργου... λειπει η εκφωνηση τοθ θεματος... δν τ θυμαμαι καλ...
"Στόχευε για το φεγγάρι, ακόμη και αν αστοχήσεις θα βρεθείς κάπου ανάμεσα στ΄αστέρια." (Πλατωνας) Άλλωστε η αστοχία είναι ευτυχία!!! (Εδαφ. ΙΙ)
thev
 
Δημοσιεύσεις: 473
Εγγραφή: Σάβ, 22 Οκτ 2011 2:19 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Δομικές Μηχανές και Κατασκευαστικές Μέθοδοι (2011-12)

Δημοσίευσηαπό .moonwillow » Τετ, 19 Σεπ 2012 10:07 am

thev έγραψε:βασικα η ασκηση σου εδινε καποιο οριο χρηματων που πρεπει να διαθεσει ο αναδοχος μετα απο την παρελευση μερικων ημερων απο την εναρξη του εργου... λειπει η εκφωνηση τοθ θεματος... δν τ θυμαμαι καλ...


Άρα, λογικά, επιλέγω το συνδυασμό που κοστίζει κάτω από αυτό το όριο..;
Everything is broken up and dances.
Άβαταρ μέλους
.moonwillow
 
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Τρί, 05 Οκτ 2010 7:37 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Δομικές Μηχανές και Κατασκευαστικές Μέθοδοι (2011-12)

Δημοσίευσηαπό pokerman » Τετ, 19 Σεπ 2012 6:38 pm

Για το θέμα της λειτουργικης σήμερα αρχικα επιλεγαμε την ομαδα Β, μεταέπαιρνε τα 40000Ε και επελεγε την ομαδα Α και στο τελευταιο που χαλαγε ο φορτωτης δεν γινοταν να πάρει τις 40000 ?

Στην ασκηση με τον ισοπεδωτη θυμάτε κανείς πόσο ήταν το πλάτος του κυλίνδρου και πόσο του ισοπεδωτή ? Επίσης ο χρόνος εβγαινε περίπου 22h ?
pokerman
 
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Κυρ, 19 Οκτ 2008 5:45 pm

Re: Δομικές Μηχανές και Κατασκευαστικές Μέθοδοι (2011-12)

Δημοσίευσηαπό Mpourmpoulithras » Τετ, 19 Σεπ 2012 7:42 pm

pokerman έγραψε:Για το θέμα της λειτουργικης σήμερα αρχικα επιλεγαμε την ομαδα Β, μεταέπαιρνε τα 40000Ε και επελεγε την ομαδα Α και στο τελευταιο που χαλαγε ο φορτωτης δεν γινοταν να πάρει τις 40000 ?

Στην ασκηση με τον ισοπεδωτη θυμάτε κανείς πόσο ήταν το πλάτος του κυλίνδρου και πόσο του ισοπεδωτή ? Επίσης ο χρόνος εβγαινε περίπου 22h ?


Σε σχέση με το θέμα της λειτουργικής συμφωνούμε.
Ο ισοπεδωτής είναι λεπίδας 3 μέτρα και το πλάτος του κυλίνδρου στο συμπυκνωτή ήταν 2,8 νομίζω. Για τον χρόνο δε μπορώ να σου πω γιατί μόλις διάβασα το ποστ σου συνειδητοποίησα πως έχω ξεχάσει να πολλαπλασιάσω με τις απαιτούμενες διελεύσεις σε κάθε περίπτωση και το αποτέλεσμα που έβγαλα είναι αλλού γι' αλλού.
Mpourmpoulithras
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Τετ, 03 Δεκ 2008 11:16 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Δομικές Μηχανές και Κατασκευαστικές Μέθοδοι (2011-12)

Δημοσίευσηαπό pokerman » Τετ, 19 Σεπ 2012 8:37 pm

Ναι ηθελε και απο 3 φορες κατα πλατος καθενα ε ?
pokerman
 
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Κυρ, 19 Οκτ 2008 5:45 pm

Re: Δομικές Μηχανές και Κατασκευαστικές Μέθοδοι (2011-12)

Δημοσίευσηαπό I_love_peace_206 » Πέμ, 20 Σεπ 2012 12:01 am

+φωνώ κι εγώ για το θέμα της λειτουργικής με φορτωτές+χωμ. οχήματα
Για το άλλο της λειτουργικής, πιστεύω ότι οι συνολικές φορές ήταν, πχ για τον ισοπεδωτή 5 φορές να περαστεί το κάθε "σημείο" μέχρι να θεωρηθεί ικανοποιητικά ολοκληρωμένη η δουλειά ΕΠΙ το "ζ" που είναι αυτό που βγαίνει από τον τύπο με το πλάτος του δρόμου, της λεπίδας και την απαιτούμςνη επικάλυψη, δηλαδή δίνει τον αριθμό των επαναλήψεων για να καλυφθεί το πλάτος. Μου έβγαινε 2,κάτι άρα 3. Εγώ δηλ θεώρησα πως πρέπει 5*3=15 φορές να κάνει το χρόνο που του παίρνει η διέλευση από το συνολικό μήκος για να ολοκληρώσει την εργασία του. Η ελαχιστοποίηση του κόστους (το β) παραμένει ένα ζήτημα. Τι λέτε, στέκει να πεις ότι: θα κάνει πρώτα ο ισοπεδωτής τη δουλειά του, εικοσιπόσες ώρες του παίρνει και μετά θα ...νοικιάσω πχ το συμπυκνωτή και θα τον φέρω στο εργοτάξιο να κάνει κι αυτό τη δική του; Να ξεκινήσει αμέσως αφού ολοκληρώσει όλα τα τμήματα ο ισοπεδωτής. Αυτό με το σκεπτικό ότι έτσι γλιτώνεις το κόστος που έχουν οι 6 αναμονές του συμπυκνωτή καθώς περιμένει τον ισoπεδωτή να τελειώσει για να πάει κάθε φορά στο επόμενο 500m (αφού η αναμονή πληρώνεται). Βέβαια σα πρακτική μου κάνει λίγο εκτός πραγματικότητας εργοταξίου. Είχε κανείς καμια πιο έξυπνη ιδέα;

Επίσης να υπογραμμίσω την παγιδούλα, στις ερωτήσεις της θεωρίας, στην ερώτηση για την παιπάλη, η σωστή απάντηση ήταν 1% και όχι 16% γιατί ζητούσε στο ΧΑΛΙΚΙ του σκυροδέματος πόσο είναι το ποσοστό της παιπάλης κι όχι στην ΑΜΜΟ του σκυροδέματος. Σελ 7 των χειρόγραφων σημειώσεων για τα αδρανή που είχει στο mycourses, όπως πληροφορήθηκα κι εγώ από τα παιδιά πιο πάνω...

Τέλος, οι λέξεις κομπλεξικός, μισαλλόδοκος και κακοπροαίρετος έχουν φιαχτεί για τον κ. Κουρή (ε, συγνώμη, ,μάλλον ο κ. Καμαριώτης του Γεωτεχνικού Τομέα είναι περισσότερο ραμμένος και κομμένος στα μέτρα τους) παρ' όλα αυτά εγώ θα προτιμούσα να μην υπήρχαν αυτές οι λέξεις και οι άνθρωποι αυτοί να είχαν καταφέρει να έχουν ένα καλύτερο χαρακτήρα στα 60 τους χρόνια. (Δηλαδή, τι έκανες όλη τη ζωή σου ρε φίλε; ησουν αυτό το πράγμα και τίποτα απ'ότι έκανες δε στάθηκε ικανό για να το αλλάξει;;;!). Απλά ήθελα να του κάνω μια ερώτηση σε κάτι που το είχα 100% και επί του οποίοι δεν είχα καμία απορία κατανόησης παρά μόνον για το τι ακριβώς επιθυμούσαν να τους παρουσιάσουμε στην απάντηση και πριν του την πω μου έκανε διαδοχικά με ύφος...(μαλάκα, τι άλλο;) τις δυο ερωτήσεις: "Έδωσες την άσκηση κατά τη διαρκεια του εξαμήνου;" και "Παρακολούθησες τα μαθήματα;". Και δεν είμαι άνθρωπος που σνομπάρει με οποιοδήποτε τρόπο την παρακολούθηση, πηγαίνω στο εμπ κάθε μέρα επί 5 χρόνια, αν και λίγο αργά τα πρωινά και περνώ τον καιρό μου μέσα στις τάξεις κι όχι αλλού. Απλά δεν ανέχομαι τους κομπλεξικούς και κάπου έπρεπε να ξεσπάσω :mrgreen:
"i'm the lizard king_ I can do anything"
I_love_peace_206
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Σάβ, 07 Φεβ 2009 3:18 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Δομικές Μηχανές και Κατασκευαστικές Μέθοδοι (2011-12)

Δημοσίευσηαπό ingenieurin26 » Πέμ, 20 Σεπ 2012 12:32 am

Off topic:
ο κ. Καμαριώτης του Γεωτεχνικού Τομέα είναι περισσότερο ραμμένος και κομμένος στα μέτρα τους

Επικός- ασύγκριτος- δεν έχω λόγια. Πετάει ο γάιδαρος; Πετάει.
ingenieurin26
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6361
Εγγραφή: Τρί, 03 Ιουν 2008 6:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Δομικές Μηχανές και Κατασκευαστικές Μέθοδοι (2011-12)

Δημοσίευσηαπό pokerman » Πέμ, 20 Σεπ 2012 12:37 am

Συμφωνω για το 2ο . Ηθελε 15 επαναληψεις και 9 για καθε 500m. Το ελαχιστο κοστος ειναι αυτο που λες. Δηλαδη τελειωνει ο ισοπεδωτης και ερχετε ο συμπυκνωτης.
Η πρακτικη του εργοταξιου λογικα θα ηταν το 3ο ερωτημα. Δηλαδη ο συμπυκνωτης φτανει στο τελευταιο τμημα μολις τελειωνει και τα 4km ο ισοπεδωτης. Οποτε εχουμε το ελαχιστο κοστος και τον ελαχιστο χρονο αφου ο συμπυκνωτης δεν παραμενει αδρανης
pokerman
 
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Κυρ, 19 Οκτ 2008 5:45 pm

Re: Δομικές Μηχανές και Κατασκευαστικές Μέθοδοι (2011-12)

Δημοσίευσηαπό Aliki P. » Κυρ, 24 Φεβ 2013 3:38 pm

καλησπερα..μηπως υπαρχουν τα θεματα σεμπτεμβριου 2012?
Aliki P.
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τρί, 30 Ιουν 2009 1:36 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Προηγούμενη

Επιστροφή στο 2ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης