Μηχανική των Ρευστών (2011-12)

Συντονιστής: University Editors

Re: Μηχανική των Ρευστών (2011-12)

Δημοσίευσηαπό kliu » Κυρ, 09 Σεπ 2012 12:20 pm

eX-mc έγραψε:
Κοκός έγραψε:
blindone1712 έγραψε:τελικα ηταν ξεκαθαρο αυτο π ειπε ο δασκαλος την ωρα την εξετασης: ''για τους παλιους,ειναι η ευκαιρια της ζωης σας να περασετε σημερα''
αντε και του χρονου με υγεια


Νομίζω ότι θα συμφωνήσω κι εγώ...
Και μόνο το γεγονός ότι δεν υπήρχε άσκηση με εκροές(1),αλλά μια απλή εφαρμογή στη στρωτή ροή μόνο(2),έδινε το περιθώριο για κάποιες επιπλέον μονάδες..
Και το Θέμα 1 ήταν ό,τι πιο απλό έχει πέσει από Υδροστατική τα τελευταία χρόνια(3) νομίζω...

2: και μόνο που αναφέρεσαι στο κεφάλαιο στρωτής ροής φτάνει νομίζω, όσο απλό και να'ναι.
1: ενώ το θέμα των εκροών του Ιούλη δεν ήταν απλή άσκηση εκροών, ε;
3: ήταν απλά μια άσκηση υδροστατικής. nothing more, nothing less.

kliu έγραψε:γιατι τοσο ευκολα θεματα στην επαναληπτικη?!

-γιατί δεν ήρθες για βελτίωση; :think: just askin

kliu έγραψε:
KyriakosThe έγραψε:Όταν τα βλέπεις λυμένα πάντα είναι εύκολα. Μην επηρεάζετε τον δάσκαλο στην βαθμολόγηση. Δάσκαλε να περιμένουμε τις λύσεις και των υπόλοιπων ασκήσεων? ( Θεωρία + Ασκήσεις )

μα δεν εχει να λεει αν τα βλεπεις λυμενα η οχι..λεω τα πραγματα με το ονομα τους..το θεμα αυτο ειναι απλη κλασικη εφαρμογη μονοδιαστατης αναλυσης..για θυμησου λιγο τα εαρινα αντιστοιχα.. προφανως δεν αποσκοπω στο να επηρεασω κανεναν απλα μου δημιουργηθηκε η απορια :relaxed:

- εγώ σου λέω ότι το 2ο θέμα του Ιούλη ήταν πιο κλασσική άσκηση μονοδιάστατης από αυτή που έπεσε. όσο για τα 2 τελευταία ερωτήματα ήταν τόσο απλά που σε έβαζαν σε σκέψεις. (επέτρεψε μου εδώ να κάνω και λάθος)



Γιατι δεν το ειχα αναγκη.. :ugeek:
~happiness is a mood not a destination~
kliu
 
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τρί, 28 Σεπ 2010 9:28 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Μηχανική των Ρευστών (2011-12)

Δημοσίευσηαπό omerta » Κυρ, 09 Σεπ 2012 12:33 pm

I_love_peace_206 έγραψε: * Υπήρχε όμως μεγαλύτερο πρόβλημα στη ασκησούλα με την τρίγωνης όψης κατασκευή που στηριζόταν από την άρθρωση. Στην "εκφώνηση" έλεγε πως η πλευρά ΑΒ είναι παράλληλη με την ελεύθερη επιφάνεια του νερού. Οι 2 όμως από τις επιλογές της απάντησης προυπέθεταν να μην είναι!


Προφανώς. 8-)

Οι επιλογές για να αναιρούνται είναι.

kliu έγραψε:Γιατι δεν το ειχα αναγκη.. :ugeek:


Xαλάρωσε θριαμβευτή , η ζωή είναι ρευστή. :shh:
omerta
 
Δημοσιεύσεις: 346
Εγγραφή: Κυρ, 12 Φεβ 2012 12:17 am
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Μηχανική των Ρευστών (2011-12)

Δημοσίευσηαπό omerta » Κυρ, 09 Σεπ 2012 3:24 pm

Δάσκαλε είναι εύκολο να έχουμε απαντήσεις θεωρίας για μια πιο σφαιρική εικόνα σε συνδυασμό με την ανάρτηση της άσκησης 2 ;
omerta
 
Δημοσιεύσεις: 346
Εγγραφή: Κυρ, 12 Φεβ 2012 12:17 am
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Μηχανική των Ρευστών (2011-12)

Δημοσίευσηαπό neaoktana » Κυρ, 09 Σεπ 2012 3:44 pm

omerta έγραψε:Δάσκαλε είναι εύκολο να έχουμε απαντήσεις θεωρίας για μια πιο σφαιρική εικόνα σε συνδυασμό με την ανάρτηση της άσκησης 2 ;

Τα θέματα της επαναληπτικής (Θεωρία + Ασκήσεις) δεν αναρτώνται. Χρησιμοποιούνται στο επόμενο εξάμηνο. (Στο μάθημα, τις Σειρές, τα Τεστ).
Η ανάρτηση της 2ης Άσκησης έγινε κατά παρέκλιση.
"Le meteque" - G. Moustaki (- 23/05/2013) & Zazie: https://www.youtube.com/watch?v=O51zyf83mfk
"Et nous ferons de chaque jour toute une eternite d' amour, que nous vivrons a en mourir..."
neaoktana
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 4405
Εγγραφή: Πέμ, 05 Ιουν 2008 3:24 pm
Έτος εισαγωγής: 1969

Re: Μηχανική των Ρευστών (2011-12)

Δημοσίευσηαπό dipap » Κυρ, 09 Σεπ 2012 8:32 pm

civil_emp έγραψε:κατοψη ή οψη αναλογως πως το κοιταμε. Αλλα μαλλον οψη εννοουσα τελικά :think: :think:
παντως εννοουσα να φαινοταν το σχημα του κυκλου D με τις οπές δ και d στο κέντρο, κι αυτο για να γινοταν αντιληπτοτερο 1) οτι η διατομη εκροης φλεβας a ειναι μια και οχι δυο όπως παραπλανεί η τομη και εχει εμβαδο την περίμετρο κύκλου πD επί το παχος a και 2) αυτό που αναφερετε για τη συμμετρια στη λυση.


Απαντώ στο 1) Υπήρχαν λυμένες παρόμοιες ασκήσεις με φλέβες, όπου και εκεί υπήρχε διατομή δακτύλιος (βλ. 5.3.5 σελ 101). Εκτός αυτού, αν ήταν δυο διατομές γιατί να έχουν την ίδια ονομασία;

I_love_peace_206 έγραψε:Να επισημάνω 2 ζητήματα έκφρασης που θα προτιμούσα να μη δίνονταν έτσι, δεν είναι κάτι φοβερό αλλά δεν ήταν και οι βέλτιστες επιλογές διατύπωσης...

* Στην άσκηση της υδροστατικής αν έχω καταλάβει καλά -ζήτησα άλλωστε και διευκρίνηση- ζητούνταν να εκφραστεί το h, κοινό βάθος ροής των δύο υγρών ως προς τις γνωστές παραμέτρους. Αν η πρόταση αυτή δεν είναι ορθή πηγαινετε κατ' ευθειαν στο 2ο αστεράκι. Το κείμενο όμως έλεγε κάτι ασαφές που τώρα δεν το θυμάμαι με ακρίβεια 100% αλλά σίγουρα έλεγε να "συσχετίσουμε το βάθος h του νερού και του λαδιού συναρτήσει των γνωστών..." που θα μπορούσε να εκληφθεί και ως "είναι δύο βάθη, ένα του νερού κι ένα του λαδιού, συσχετίστε τα μεταξύ τους ..."

* Υπήρχε όμως μεγαλύτερο πρόβλημα στη ασκησούλα με την τρίγωνης όψης κατασκευή που στηριζόταν από την άρθρωση. Στην "εκφώνηση" έλεγε πως η πλευρά ΑΒ είναι παράλληλη με την ελεύθερη επιφάνεια του νερού. Οι 2 όμως από τις επιλογές της απάντησης προυπέθεταν να μην είναι! (Δηλ: Να είναι το χ μικρότερο από το μισό της (ΒΓ), να είναι η (ΑΒ) κατακόρυφη). Νομίζω πως είναι αναντίρρητο πως θα ήταν καλύτερο να τυπώναμε 2 γραμμές ακόμη για να διατυπώσουμε με φυσική ακρίβεια το "αφήνεται ένα σώμα ΑΒΓ με άρθρωση στο Α ελεύθερο από τη θέση που εικονίζεται, όπου η ΑΒ είναι παράλληλη στην ελεύθερη επιφάνεια του νερού. Στη θέση όπου τελικά θα ισορροπήσει ποιο από τα παρακάτω θα ισχύει;".

Ελπίζω να μην εκνευρίσω κανέναν.
Καλή διόρθωση στους καθηγητές & καλή αναμονή σε εμάς...


Για το δεύτερο, η εκφώνηση ήταν σωστή. Λέει ότι σε κάθε περίπτωση η πλευρά ΑΒ θα είναι παράλληλη με την ελ. επιφάνεια. Αντί να σκεφτείς οτι το Α ειναι σταθερό σημείο και γύρω του περιστρέφεται το πρίσμα, δες το σαν να ανεβοκατεβαινει η στάθμη του υγρού, ενώ το πρίσμα μένει σταθερό. Εξισώνεις το βάρος του πρίσματος με την άνωση και έτσι βρίσκεις το τμήμα της πλευράς ΒΓ που βρέχεται. Αν ΔΕ θεωρήσεις την Αβ παράλληλη με την ελ. επ. δεν μπορείς να βρεις το εμβαδόν του κάτω τριγώνου και άρα ούτε την άνωση.

Ελπίζω να ήμουν σαφής και να βοήθησα...
dipap
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τετ, 08 Δεκ 2010 10:08 pm
Έτος εισαγωγής: 2009

Re: Μηχανική των Ρευστών (2011-12)

Δημοσίευσηαπό Κοκός » Κυρ, 09 Σεπ 2012 10:16 pm

Και τελικά ποια είναι η σωστή απάντηση;...
"Ο κόσμος είναι επικίνδυνος, όχι εξαιτίας αυτών που κάνουν το κακό, αλλά εξαιτίας αυτών που τους κοιτάζουν χωρίς να κάνουν τίποτα"
Albert Einstein
Κοκός
 
Δημοσιεύσεις: 1058
Εγγραφή: Τρί, 11 Οκτ 2011 2:39 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Μηχανική των Ρευστών (2011-12)

Δημοσίευσηαπό sailor2007 » Κυρ, 09 Σεπ 2012 10:32 pm

Μικρότερο του 1 μετρου... Αν θυμάμαι καλα.
sailor2007
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Σάβ, 23 Αύγ 2008 3:01 pm
Έτος εισαγωγής: 2004

Re: Μηχανική των Ρευστών (2011-12)

Δημοσίευσηαπό saveapenguin » Κυρ, 09 Σεπ 2012 10:48 pm

Εγώ το βρήκα μικρότερο από τη διάσταση που μας δινόταν (το R) και μου φάνηκε πολύ μικρό για να είναι σωστό. Και για να κάνω και λίγο την 3 δεν το ξανατσέκαρα.
saveapenguin Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 507
Εγγραφή: Δευτ, 15 Φεβ 2010 11:45 pm
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Μηχανική των Ρευστών (2011-12)

Δημοσίευσηαπό omerta » Τρί, 11 Σεπ 2012 1:36 pm

Το ερώτημα θεωρίας με τον σωλήνα είχε καμιά παγίδα; Ή λόγω pA>pB είναι απλά η κίνηση από το α στο β ; (με εξισωση ενεργειας έβγαινε va>vb οπότε με τη λογική μένει μόνο κίνηση απο α στο β)

Επίσης σε αυτό με την εξέδρα τί έχετε βάλει ;

Ευχαριστώ !
omerta
 
Δημοσιεύσεις: 346
Εγγραφή: Κυρ, 12 Φεβ 2012 12:17 am
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Μηχανική των Ρευστών (2011-12)

Δημοσίευσηαπό omerta » Τρί, 11 Σεπ 2012 2:04 pm

Εν ολίγοις , διασταυρώνουμε απαντήσεις ;
omerta
 
Δημοσιεύσεις: 346
Εγγραφή: Κυρ, 12 Φεβ 2012 12:17 am
Έτος εισαγωγής: 0

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 2ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης