Απορίες Πρωτοετών

Συντονιστής: University Editors

Re: Απορίες Πρωτοετών

Δημοσίευσηαπό DimitrisRou » Δευτ, 14 Ιαν 2013 2:11 am

Γεια σας, είμαι πρωτοετής και θέλω να ρωτήσω αν σε λίγο που πάω 2ο εξάμηνο μπορώ να πάρω κάποιο μάθημα 4ου εξαμήνου να δώσω. Και αν ναι, ποια δεν απαιτούν παρακολούθηση/προηγούμενες γνώσεις και μπορώ να τα δώσω λαμβάνοντας βοήθεια εν όψη εξεταστικής ξέρω γω από μαθητή μεγαλύτερου έτους / βοήθημα ή κάτι τέτοιο. Και επίσης αν θα μπορώ να το δώσω Σεπτέμβρη.
Άβαταρ μέλους
DimitrisRou
 
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Δευτ, 08 Οκτ 2012 10:16 pm
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Απορίες Πρωτοετών

Δημοσίευσηαπό eX-mc » Δευτ, 14 Ιαν 2013 2:17 am

Θυμάμαι είχα ρωτήσει κι εγώ για επιπλέον μαθήματα αλλά δε θυμάμαι αν μου είπαν ότι πρέπει να περάσω το πρώτο εξάμηνο ή έτος, ρωτάς στη γραμματεία και το ξεκαθαρίζεις αυτό. Το σίγουρο είναι ότι από εύδοξο δικαιούσαι μέχρι 8 βιβλία/εξάμηνο οπότε σε "αναγκάζει" να έχεις και 8 μαθήματα. Επίσης, εάν πάρεις ένα μάθημα μέσα στο κανονικό εξάμηνο σίγουρα μπορείς να το δώσεις και τον Σεπτέμβρη. Να ξέρεις όμως, ό,τι περνάς Σεπτέμβρη δε σηκώνει βελτίωση.
Γενικά δε ξέρω αν θα στο συνιστούσα όχι τόσο γιατί είναι δύσκολο το 2ο εξάμηνο, σίγουρα το 4ο είναι πιο δύσκολο..αλλά δε γλιτώνεις κάτι συνταρακτικό, εσύ ξέρεις καλύτερα βέβαια.

Το μάθημα που θα σου πρότεινα κι ίσως είναι το λιγότερο συνδεδεμένο με προηγούμενα είναι οι Δομικές Μηχανές που είναι κυρίως διάβασμα και δε χρειάζεται σοβαρή παρακολούθηση. (έχουν μικρή σύνδεση με τα Τεχνικά Υλικά που τα έχεις έτσι κι αλλιώς στο 2ο εξάμηνο)
Άποψη μου, εάν είσαι και λίγο τρελιάρης, θα μπορούσες να μπεις ακόμα και Στατική Ι αν σκεφτείς ότι ο καθηγητής εκεί ξεκινάει από το 0 και οι μηχανικές είναι οριακά άχρηστες σε αυτά που σου έχουν δώσει. Αλλά θέλεις διάβασμα.

Υ.Γ. εντάξει, ξέχασα και τα αγγλικά φυσικά που μπορεί να φαίνεται αστείο, αλλά συμμετέχουν στο βαθμό όσο οποιοδήποτε άλλο μάθημα οπότε διάβασμα!
c'est en faisant n'importe quoi
qu'on devient n'importe qui


Spoiler: show
Δεν είναι πτήση, είναι πτώση με στυλ.
Άβαταρ μέλους
eX-mc
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 1736
Εγγραφή: Τρί, 05 Οκτ 2010 9:44 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Απορίες Πρωτοετών

Δημοσίευσηαπό ingenieurin26 » Δευτ, 14 Ιαν 2013 2:22 am

Από τα μαθήματα του 4ου εξαμήνου τα αγγλικά και οι δομικές μηχανές δεν έχουν προαπαιτούμενες γνώσεις. Το αν θα μπορείς να δηλώσεις μαθήματα μεγαλύτερων εξαμήνων θα το καταλάβεις και από το αν είναι ενεργοποιημένες οι επιλογές στην ηλεκτρονική αίτηση.
ingenieurin26
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6361
Εγγραφή: Τρί, 03 Ιουν 2008 6:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Απορίες Πρωτοετών

Δημοσίευσηαπό BM » Πέμ, 17 Ιαν 2013 8:38 pm

Για ποιο λόγο θες να δώσεις μάθημα μεγαλύτερου έτους;
Κάτσε,διάβασε και πέρασε τα του έτους σου, έχεις δρόμο μπροστά σου..
Vae Victis
BM
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: Τετ, 11 Φεβ 2009 10:58 pm
Έτος εισαγωγής: 2004

Προηγούμενη

Επιστροφή στο 1ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης