Εκδρομή 5ου έτους στη Νέα Υόρκη. (Ανοιχτή για όλες τις κατευθύνσεις!)

Συντονιστής: University Editors

Re: Εκδρομή 5ου έτους στη Νέα Υόρκη. (Ανοιχτή για όλες τις κατευθύνσεις!)

Δημοσίευσηαπό katie » Παρ, 18 Μαρ 2011 11:01 am

Ο στόχος εκτός από μείωση του κόστους, είναι να δούμε θέματα συγκοινωνιακού χαρακτήρα που αν πας με γκρουπ δεν θα τα δεις. Όποιος θέλει ψώνια μόνο, υπάρχουν ωραιότατα πακέτα φθηνότερα,παει όποιος θέλει και τον Αύγουστο,όπως το λες.
Επίσης, όντως είχε γίνει μία συζήτηση μέσα στην εξεταστική με φοιτητές της κατ/σης των Συγκοινωνιολόγων, και υπήρχαν αντιδράσεις ως προς τη τιμή. Η τιμή λοιπόν , σε όλα τα πρακτορεία που απευθυνθήκαμε και ασχολούμαστε ολο αυτό το καιρό ειναι αυτή, 1300 ευρώ. Ειλικρινά μακάρι να υπήρχε κάποια καλύτερη προσφορά.
Αυτό που άλλαξε λοιπόν είναι πως μετά από συνεννόηση με τον κ. Καρλαύτη κάνουμε μία τελευταία προσπάθεια και απευθυνόμαστε σε όλες τις κατ/σεις, να δούμε εάν συμπληρώνεται εύλογος αριθμός, πριν απορρίψουμε εντελώς την ιδέα αυτής της εκδρομής.
katie
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ, 17 Ιούλ 2008 11:35 pm

Re: Εκδρομή 5ου έτους στη Νέα Υόρκη. (Ανοιχτή για όλες τις κατευθύνσεις!)

Δημοσίευσηαπό bob21 » Παρ, 18 Μαρ 2011 6:18 pm

Ρε παιδιά, με όλη την εκτίμηση προς την προσπάθεια κ το χρόνο σας, γιατί δεν το κυνηγήσατε πιο νωρίς? Ο Καρλαύτης έλεγε συνέχεια μεσ' το εξάμηνο ότι είναι ανοικτός στην ιδέα αυτή, αρκεί να οργανωθούμε οι φοιτητές.

Τι έγινε ξαφνικά? Γτ απ ότι θυμάμαι η πρώτη φορά που είπατε να βρεθούμε ήταν μετά την εξέταση της οδοποιίας. Αν το λέγατε πριν τα Χριστούγεννα πχ θα ήταν όλα πιο οργανωμένα και θα ήταν και πιο φτηνά ή/και περισσότερες οι μέρες.

Άσε και το οικονομικό, δεν μπορείς να λες του άλλου "μάζεψε 1300 € σε δυο μήνες". Δεν τα βρίσκουν όλοι τόσο εύκολα κ γρήγορα. Χρειάζεται ένας
προγραμματισμός στον καθένα.

Επίσης πώς θα προλάβετε σε τόσο λίγο χρόνο να οργανώσετε μια εκδρομή αυτού του μεγέθους? Στην Αμερική πάμε, όχι στη Λούτσα...

Χωρίς να θέλω να σας απογοητεύσω, νομίζω ότι η εκδρομή αυτή δεν θα γίνει ή αν γίνει τελοσπάντων νομίζω ότι δεν είναι καλή αξιοποίηση των χρημάτων μας. Προσωπική μ άποψη...και χωρίς να λέω ότι ευθύνεται κάποιος, ίσα ίσα εσείς τουλάχιστον το προσπαθήσατε (κάλλιο αργά παρά ποτέ)
bob21
 
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Δευτ, 23 Φεβ 2009 7:50 pm
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Εκδρομή 5ου έτους στη Νέα Υόρκη. (Ανοιχτή για όλες τις κατευθύνσεις!)

Δημοσίευσηαπό katie » Παρ, 18 Μαρ 2011 7:51 pm

Να σου πω την αλήθεια εάν θες να πας στη Λούτσα περισσότερη οργάνωση θες! Εμείς απευθυνθήκαμε σε πρακτορεία οπότε η οργάνωση θα γίνει από αυτούς, μετά είναι θέμα του κ. Καρλαύτη να πει ποιές επισκέψεις θέλει να κάνουμε. Έχει ξανακάνει αυτή την εκδρομή και όταν τον είχαμε ρωτήσει μας είχε πει πού ακριβώς πάμε και πόσες ώρες θέλει μετακίνηση με πούλμαν κάθε μέρα, αναλυτικά.
Το ότι δεν ασχολήθηκε κανενας και μετά μόνο κριτική ξέρει να κάνει δεν το βλέπω σωστό. Εμείς (3-4 άτομα) το είχαμε στο νου μας να ασχοληθούμε, πηγαίναμε κ ρωτάγαμε πρακτορεία κ τον καθηγητή, όχι για κάποιο πονηρό σκοπό ή ότι έχουμε κάποιο όφελος (γιατί ξέρω ότι πάντα υπάρχει καχυποψία όταν έχεις να κάνεις με οργάνωση εκδρομών). Ξέρω πως στις εποχές που ζούμε είναι ένα μεγάλο ποσό να διαθέσεις για μία εκδρομή. Αυτό που ξέρω είναι πως απο τον Οκτώβρη ακόμα που είχε γίνει συζητηση, ο καθηγητής ο ίδιος μέσα στο μάθημα είπε πως η εκδρομη θα βγεί ακριβά είτε ΝΥ είτε Σιγκαπούρη, 1300-1400 ευρώ. Οπότε δεν ήταν ξαφνικό 3 διαφορετικά πρακτορεία να μας δώσουν ίδια τιμή.
Τώρα, εάν θα ήταν πολύ φθηνότερο το πακέτο εάν το κλείναμε πολύ νωρίτερα, δεν το ξέρω. Αν κάποιοι είχαμε ασχοληθεί από τότε θα το ξέραμε. Ατομικά, σιγουρα θα ήταν πιο φτηνά, τώρα τα γκρουπ και τα πρακτορεία δεν ξέρω πως δουλεύουν.
katie
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ, 17 Ιούλ 2008 11:35 pm

Re: Εκδρομή 5ου έτους στη Νέα Υόρκη. (Ανοιχτή για όλες τις κατευθύνσεις!)

Δημοσίευσηαπό cvam » Παρ, 18 Μαρ 2011 8:18 pm

παιδία καλησπέρα...
1)λοιπόν ο κ.Καρλαύτης είχε πει από την αρχη ότι είναι ακριβή η εκδρομή ...
2) μέσα στο εξάμηνο μεταξύ των φοιτητών δεν είχε γίνει ποτέ μια συζήτηση σχετικά με την εκδρομή, ο κ.Καρλαύτης μας το χε πεί 3 φορές τουλάχιστον...αλλά έπρεπε εμείς να την οργανώσουμε ..κ δεν το κάναμε..δλδ τι θέλουμε να τα κανονίσει όλα ο καθηγητής ??? έλεος 22 χρονών είμαστε...
3) όσοι τρέξαμε για την εκδρομή έγινε και μέσα στην εξεταστική όπου απο ένα σημείο και μετά το αφήσαμε γιατί είχαμε και διάβασμα...
4)οι αρχιτέκτονες το είχαν κανονίσει από πολύ νώρις ενώ εμείς όχι
5)η εκδρομή έχει εκπαιδευτικό χαρακτήρα οπότε δεν μπορούμε να πάρουμε μεζί εκτός σχολή άτομα ...
6) πραγματικά είναι δύσκολη η οργάνωση κι ας αφήσουμε τις γκρίνιες ....γιατί αυτό δεν είναι σωστό γιαυτούς που έχουν τρέξει οκ??
αυτα ήθελα να σας πω ευχαριστώ πολύ .
τίποτα δεν παει χαμένο....
cvam
 
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Πέμ, 24 Ιούλ 2008 4:00 pm

Re: Εκδρομή 5ου έτους στη Νέα Υόρκη. (Ανοιχτή για όλες τις κατευθύνσεις!)

Δημοσίευσηαπό pokerman » Παρ, 18 Μαρ 2011 9:06 pm

Στο ταξιδιωτικο γραφειο που οργανωνει την εκδρομη της αρχιτεκτονικης απευθυνθηκατε ?
Το ρωταω αυτο γιατι ειχα παει ΝΥ με την αρχιτεκτονικη και ειχα γνωρισει τους ταξιδιωτικους πρακτορες, οποτε μπορουμε να παμε και ισως πετυχουμε μια καλυτερη τιμη μεσω αυτου του ταξιδιωτικου γραφειου. Επισης επειδη κανουν αυτη την εκδρομη αρκετα χρονια και την οργανωνουν αρκετα καλα.
pokerman
 
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Κυρ, 19 Οκτ 2008 5:45 pm

Re: Εκδρομή 5ου έτους στη Νέα Υόρκη. (Ανοιχτή για όλες τις κατευθύνσεις!)

Δημοσίευσηαπό cvam » Παρ, 18 Μαρ 2011 10:19 pm

pokerman μόλις μάθαμε ότι η αρχιτεκτονική πήγε με τέτοιο ποσό , ψάξαμε να βρούμε το ταξιδιωτικό και το βρήκαμε... απλά αυτό έγινε τον ιανουάριο κι όχι το οκτώβρη όπως με τους αρχιτέκτονες...
τίποτα δεν παει χαμένο....
cvam
 
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Πέμ, 24 Ιούλ 2008 4:00 pm

Προηγούμενη

Επιστροφή στο 5ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης